Hypnic Jerk (Uykuda düşme hissi)

Ori

Kayıtlı Üye
Pek çoğumuzun başına gelen bir olaydır tam uykuya dalarken aniden sıçramak veya yüksek bir yerden düştüğümüzü hissetmek. Yaşadığımız bu his, öylesine gerçektir ki, çoğu zaman aniden uyanmamıza neden olur. Yaşadığımız bu hislere bilimsel çevrede “Hypnagogic Myoclonic Twitch” (Uyutucu Miyoklonik Seğirme) ya da kısa adıyla “Hypnic Jerk” (Uyku Sırası Ani Sıçraması) denir. Bu durumun nedeni beynin rüya öncesi gevşemeye karşı tepkisi veya kişinin içinde bulunduğu çevresel şartlarla açıklanır.

Bazen bu durumların yaşanması beynin gevşeme sırasında verdiği yanlış bir sinyaldir ve şöyle gerçekleşir. Uykuya daldığımızda kaslarımız gevşer, nefes alış hızımız ve vücut sıcaklığımız düşer. Vücut uyku moduna girip, gevşemeye başlar. İşte tam bu gevşeme anında beyin kontrolünü bir anlığına yitirir ve o an hatalı bir algılamayla vücudun düştüğünü zannederek, düşmeye karşı vücuda tepki sinyali verir. Bu sinyali alan vücut alarm durumuna geçer ve düşmemeye karşı bir hareket gerçekleştirir. İşte o an bizim düştüğümüzü zannedip, irkildiğimiz ve uyandığımız andır.

Amerikan Uyku Tıbbi Akademisi ve Mayo Klinik tarafından yapılan kapsamlı bir araştırmaya göre ise, insanların %70’inden fazlası bu hisleri rüya öncesinde yaşar. Bu araştırmaya göre yaşanılan bu hisler ile kişinin yaşantısı arasında sıkı bir bağ vardır. Buna göre yoğun bir iş yaşamı olan, az uyuyan, aşırı kafein tüketen, stres ve kaygı seviyesi yüksek ve yatakları rahatsız olan kişiler arasında uykuda düşme ve sıçrama hissini yaşamak daha yaygındır.

Alıntı.

Son düzenleme:

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Panik atağımın en yoğun dönemlerinde çok olmuştur.Sanırım ilaçlar çok gevşetiyordu ondan olsa gerek.O nasıl birşeydir?Uykumda öyle sık sıçrıyordum ki..Aman Yarabbi.Berbat birşey zîra o korku gerçek gibi.

gizliherif

Kayıtlı Üye
Ayrıca bu his rüyadan çıkış biletinizdir. Eğer kâbus sık görüyorsanız, rüyada yüksek bir yerden atlayarak uyanabilirsiniz, tabi bulabilirseniz o yüksek yeri.

xgenion

Kayıtlı Üye
İş
Müzik ve Grafik Tasarım
Benim bildiğim ise şöyle; beyin uyku halindeyken vücut uyanıyor. Beyinden sinyal gelmediği için kaslar rastgele kasılmaya başlıyorlar. Durumu fark eden beyin kontrolü alabilmek için aniden uyku modundan çıkıyor. Bu da kişide düşme hissi oluşturuyor.

Sitra_Ahra

Kayıtlı Üye
Artık alışkanlık oldu bunu yaşamadan uyuyamıyorum .D

Wabi Sabi

Kayıtlı Üye
İş
üniversite öğrencisi
Çoookkk sık yaşadığım bir durum maalesef:(

biard

Kayıtlı Üye
Ben nereden olduğunu hatırlamıyorum ama bir ara bu durumun sürekli ağaçlarda yaşayan ve düşme tehlikesi geçiren atalarımızdan aldığımız genetik içgüdüler sonucu gerçekleştiğini duymuştum. Ama bilimsel açıklaması daha mantıklı geldi şu an.
Sürekli yüzdüğüm bir günün akşamı yattığımda da tam uyuyacakken sanki halen havuzdaymışım gibi hissediyorum ve sıçrayarak uyanıyorum bazen. Demekki bu konular da ağırlıklı olarak beynin algıladığı şeylerle alakalı.

Fehu

Kayıtlı Üye
Geceleri hep tetikteyimdir zaten (ne gerek varsa) derin uyku sürem çok azdır. Ama ne zaman yoga veya egzersiz yapsam hypnic jerk denen laneti yaşıyorum. Beynim kafamın içinde rüzgarla boğuşuyor gibi cok garip bir his. Bu yüzden spor yapamıyorum. Aynısını yaşayıp zamanla düzelen var mı? Spora devam edebilmek istiyorum