Hoşgeldin Ostara

• Konbuyu başlatan 43887
  • Başlangıç tarihi
4

43887

SmartSelectImage_2021-03-21-14-37-16.png

Uzun soguk kıştan sonra bitkileri, çicekleri, canlıları, doğayı, yağmuru, güneşi karşılama zamanı kutlu olsun Ostara🙏 🌱🌾🍀💜

Ostara bahara hükmedeer, Güneşin çocuğunu taşır. Tanrıça yeryüzünü kutsar toprağın yaşam enerjisi yenilenirken baharda gömün tohumu toprağa, günesin çocuğu kapıda...
Ostara, baharın başlangıcı ismini bahar ve şafak tanrıçası Eostre'den alır. Eostre, kelime kökeni dişilik hormonu olan östrojen/estrogen'in adı da buradan gelmektedir.

Tanrıça Eostre'nin sembolü tavşan ve yumurtadır . Tavşan; verimlilik, bereket, doğurganlık (hızlı üreme) yumurta; ekinoksla bağlı (gece/ gündüz), (eril/dişil) birleşme, döllenme, yeni yaşam ve dengeyi işaret eder. Tohumların ekildiği zamandır. Tanrıça doğa ana gebedir.Kadim kültürlerde kutsallastırılmıstır.

Dünya kültüründe çeşitli halklar tarafından kutlanan Ostara , Nevruz, Yıl Gayer, Paskalya, Bozkurt, Çoğan, Ergenekon bayramı birçok farklı kültürlerde ortak değerlerle günümüze kadar gelip kutlamalar yapılmaktadır.

Kadim zamanların bolluk bereket tanrıcaları toprak ana Gaia, Umay ana, Kybele, Estor=İştar=İnanna, Hathor, Demeter döngüyü başlatır.
Tanrıça İnanna ile eşi Dumuzi'nin yer altından çıkışı birleşmeleri bunun sonucu ortalığa bereket gelmesi, tahılların büyümesi, canlıların doğurganlığı, üremesi, verimin artışı ile yeni bir gün Nevruz olarak kutlanmıs. Anadolu da Hıdırellez Şenliklerinin de temelini oluşturur.
Demeter (Ceres) kızı Persephone ile buluşması ölü uykuda olan toprağın canlanması baharı başlatır.
Şamani Türkleri yazın gelişi 21 Mart kırlarda kutlarlardı. Nevruz gunleri özel giynilir mezarlıklar ziyaret edilir. Nevruziye denilen nefesler okunurmuş. Kadim zamanlardan kutlanılan ve birçok kültüre yayılan büyülü seromoni günümüze kadar etkilerini sürdürmüş ve halk arasında bütün canlılığı ile yaşanılan bayramlar arasında yer almıştır.

Doğa bizlere tohumlar atmamız için fırsat verir. Toprağı doğayı kutsama zamanıdır. Hayatımızda değişim yenilikler, yeni oluşum, fikirler, projeler için harekete geçme zamanıdır.

Ostara'nın yenilenme enerjisi hayatımıza bereketli verimli şifa, aşk, bolluk, bereket, başarı getirmesi dileğiyle 💜🙏

Moderatör tarafında düzenlendi: