Hipnoza Yatkınlık Testi...

Ambriel

Kayıtlı Üye
İş
112-Alarm, Hipnoz...
Bir insanın hipnoza ne kadar yatkın olduğu anlamak için değişik yöntemler uygulanır. Aşağıda bu uygulamalardan 2005 yılında yapılan bir anketten alınan birkaç soru. Hipnoz uzmanları, kimi zaman birtakım sorular sorarak, deneklerin kişilik profilini anlamaya, böylece, hipnoza ne kadar uygun olduklarını bulmaya çalışırlar.

Bakalım siz ne kadar yatkınsınız...?:)

1. Bir film ya da oyunu izlerken kendinizi ona iyice kaptırıp, nerede olduğunuzu bile unuttuğunuz olur mu?
a) Evet olur b) Hayır olmaz c) Duruma göre değişir

2. Zamanı algılarken ilginizi genellikle nereye odaklarsınız?
a) Geçmişe b) Şimdiye c) Geleceğe

3. Fransız Düşünür Blaise Pascal, “Yüreğin beynin kavrayamadığı bir aklı vardır” diyordu. Pascal, yürek aklı ve beyin aklı olmak üzere iki tür akıl olduğunu öne sürüyordu. Sizce hangisi daha ağır basıyor?
a) Beyin aklı b) Yürek aklı

4. Başka bir kişiyle nasıl bir ilişki kurarsınız?
a) İlişkiye ben egemen olmayı yeğlerim
b) İpleri karşı tarafın elinde tutmasını yeğlerim
c) duruma göre değişir

5. Başkalarına güvenme konusunda kendinizi hangi düzeyde görüyorsunuz?
a) Ortalamanın üstünde b) Ortalamanın altında

6. Yeni bir şey öğrenirken nasıl bir eğilim sergilersiniz?
a) Öğrenme aşamasında ona eleştirel bir tavırla yaklaşırım
b) Önce kabullenir, muhtemelen sonradan eleştiririm

7. Yaptıklarınızla ilgili sorumluluk söz konusu olduğunda, kendinizi nasıl değerlendirirsiniz?
a) Ortalamanın üzerinde b) Ortalama c) Ortalamanın altında

8. Yeni bir şey öğreniyorsanız ve bunu aşağıdaki duyulardan herhangi biriyle de aynı açıklık ve güvenle öğrenebileceğinizi biliyorsanız, hangisini tercih ederdiniz?
a) Dokunma yoluyla öğrenmeyi b) Görme yoluyla öğrenmeyi

9. Kafanızda yeni bir düşünce belirdiğinde bunun iki farklı aşaması vardır; bunlardan biri onu kafanızda canlandırmaktır, öteki de onu nasıl gerçekleştireceğinizin yollarını araştırmaktır. Bunlardan hangisi size daha doyurucu geliyor?
a) Kafamda canlandırmak b) Onu gerçeğe dönüştürmenin yollarını araştırmak

10. Aklınıza yeni bir fikir geldiğinde ya da yeni bir fikir üzerinde kafa yorduğunuzda hangisi sizce daha gereklidir?
a) Not almak b) Not almadan duyguları akışına bırakmak

Yukarıda bu sorulardan birkaç örnek gördünüz ve verilen yanıtlar yer alıyor. Ancak yine de hipnoza ne kadar yatkın olduğunuza dair kesin bilgiyi, bu alanda çalışan bir uzmandan almak en sağlıklı izlenecek yoldur. Altı çizili yanıtlar, genellikle hipnoza aşırı duyarlı olanlar tarafından tercih ediliyor:)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
10/4 'de benim test sonucum. :) Beni kolay kolay hipnoz edemezler. :D

Ambriel

Kayıtlı Üye
İş
112-Alarm, Hipnoz...
10/4 'de benim test sonucum. :) Beni kolay kolay hipnoz edemezler. :D
Burada örneği verilen anketteki yatkınlık testi dedikleri olay, sizin isteğiniz dışında zorla hipnoz olup olmayacağınızı göstermez aslında. Bu ve benzeri hipnoza yatkınlık testleri sadece terapi amaçlı kullanılmak üzere yapılacak hipnoz öncesi bir nevi hazırlık aşamasıdır. Hipnoz olacak kişi hakkında genel bir bakış açısı kazanmak. Zaten kişi hipnoza istem dışı ''direnç'' gösterecek ise, sizin burada ki puan ortalamasında ki örnekte olduğu gibi diyelim, o zaman seansı düzenleyen kişi bunun sebeplerini araştırır (pre talk). Çoğu hipnoterapi ve hipnoz uygulanan merkezlerde seans öncesi benzeri bir sistem kullanılır. Bu önhazırlık, seansın başarısı ve zaman bakımından da yapılması en uygun yöntemlerden biridir. Zira hipnoz denilen olay, karşılıklı iki kişinin bir anlaşma yaptıktan sonra gerçekleştirilir. Buradaki iki kişi de seansı uygulayacak kişi ve hipnoza giricek kişi oluyor...Mantıklı değil mi?:)

ekcs

Banlı Kullanıcı
10/4 Benide hipnotize edemezler herhalde :D

Rabbeaşık?

Kayıtlı Üye
10/5 adamına göre değişiyor bende de :boxing_smiley:

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Burada örneği verilen anketteki yatkınlık testi dedikleri olay, sizin isteğiniz dışında zorla hipnoz olup olmayacağınızı göstermez aslında. Bu ve benzeri hipnoza yatkınlık testleri sadece terapi amaçlı kullanılmak üzere yapılacak hipnoz öncesi bir nevi hazırlık aşamasıdır. Hipnoz olacak kişi hakkında genel bir bakış açısı kazanmak. Zaten kişi hipnoza istem dışı ''direnç'' gösterecek ise, sizin burada ki puan ortalamasında ki örnekte olduğu gibi diyelim, o zaman seansı düzenleyen kişi bunun sebeplerini araştırır (pre talk). Çoğu hipnoterapi ve hipnoz uygulanan merkezlerde seans öncesi benzeri bir sistem kullanılır. Bu önhazırlık, seansın başarısı ve zaman bakımından da yapılması en uygun yöntemlerden biridir. Zira hipnoz denilen olay, karşılıklı iki kişinin bir anlaşma yaptıktan sonra gerçekleştirilir. Buradaki iki kişi de seansı uygulayacak kişi ve hipnoza giricek kişi oluyor...Mantıklı değil mi?:)

Dediğinizi biliyorum.Bu testin istem dışı hipnozlar için olduğunu da biliyorum. :) Ben şakasına demiştim. :) Yine de teşekkürler. :)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Bu testin''...istem dışı hipnoz'' için olduğunu belirttiniz. Burayı biraz daha açarmısınız?

Kişinin isteği dışında olacak hipnoz için değil mi bu test ? Ben istem dışı yazdım yanlış yazmış olabilirim.İstek dışını belirtmek istemiştim.İsteği dışında yapılacak hipnozlara kişinin yatkınlığını ve olabilirliğini ölçmüyor mu bu test ? . :)

Yanlış biliyorsam söyleyebilirsiniz. :)

Ambriel

Kayıtlı Üye
İş
112-Alarm, Hipnoz...
Hayır sevgili Tai chi bu ve benzeri yatkınlık testleri genellikle, bir sorunun çözümü amacı ile, kişi hipnoz için başvurduğunda, seans öncesi hipnoza olan yatkınlığının yanında birde, o birey hakkında bilgi verir, yani hepimizde aynı hipnoz metodunun işe yaramayacağını bildiğimizden, hangi hipnoz metodunun (Hızlı hipnoz mu?... imgeleme mi...? vs.) daha uygun ve etkili olabileceği hakkında bir fikir vermesi açısından da önemlidir. Bu bir nevi deneme yanılma yolundan gitmektense direk seansa başlanması açısından zamandan kazanılmış olur.

Sizin istek dışı hipnoz ile neyi kastettiğinizi anladım ama o başka. Burada terapi amacı ile karşılıklı bir anlaşma yapılarak gerçekleşecek bir hipnoz için bir test örneği paylaşmak istemiştim:)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Hayır sevgili Tai chi bu ve benzeri yatkınlık testleri genellikle, bir sorunun çözümü amacı ile, kişi hipnoz için başvurduğunda, seans öncesi hipnoza olan yatkınlığının yanında birde, o birey hakkında bilgi verir, yani hepimizde aynı hipnoz metodunun işe yaramayacağını bildiğimizden, hangi hipnoz metodunun (Hızlı hipnoz mu?... imgeleme mi...? vs.) daha uygun ve etkili olabileceği hakkında bir fikir vermesi açısından da önemlidir. Bu bir nevi deneme yanılma yolundan gitmektense direk seansa başlanması açısından zamandan kazanılmış olur.

Sizin istek dışı hipnoz ile neyi kastettiğinizi anladım ama o başka. Burada terapi amacı ile karşılıklı bir anlaşma yapılarak gerçekleşecek bir hipnoz için bir test örneği paylaşmak istemiştim:)

Tamam çok teşekkürler. Yanlış biliyordum artık sayenizde doğru biliyorum. :)

bunubunubun

Kayıtlı Üye
2/10
Hipnozu saçma buluyordum ve inanmıyordum zaten beklediğim bir sonuç.

Nevra

Kayıtlı Üye
10/6
Şaşıdım doğrusu beklemiyordum. :)