Hipnoz Belgeseli...

Ambriel

Kayıtlı Üye
İş
112-Alarm, Hipnoz...
Hipnoz hakkında bilgilerimiz belki sandığımızdan daha mı az?
Çoğu hipnoz gösterilerinde gördüklerimiz aslında sadece hipnozu pazarlamak amacı ile yapılan bir tiyatro gösterisi midir?
Yada biz insanlar hayatımız boyunca verilen telkinlerle hipnoz altında mı yaşıyoruz?

Hipnoza başka bir açıdan bakılan bu belgesel sizce ne kadar inandırıcı olabilir. Bu çalışmaların Ne kadarı doğru olabilir?
Yorum sizin....

Hipnoz
Sevgiler!​

aşk1

Banlı Kullanıcı
video diyor ki hipnozculardan kaç kork her an hipnoz ediverir seni üstünede hatırlamazsında bir şey annecim :p
herkes hipnoz öğrenmemeli evet annecim.

endlesspear

Kayıtlı Üye
İnanılır gibi değil..İzlediğim en iyi hipnoz belgeseliydi...

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Öncelikle videodan çok etkilendiğimi, hatta bende şok etkisi yaptığını söylemem gerekir. Ürkütücü derecede etkileyici! Bu kadarını tahmin bile edemezdim. Subliminal mesajlar hakkında araştırma yapmıştım, bunu da izleyince kukla gibi istenilen yöne rahatlıkla yönlendirilebileceğimize olan inancım arttı.
Muhtemelen pek çok lider ve yönetici de bu eğitimleri alıyor veya nasıl talimat vereceklerinin incelikleri onlara öğretiliyordur. Televizyonda reklamlarda tekrarlanan, filmlere hatta çizgi filmlere bile yerleştirilen gizli mesajlarla bilinçaltımızı bombardıman şeklinde etkileyip, bir nevi gizli hipnoz yapıyorlar.
Yani çocukluğumuzdan beri uyutuluyoruz, hem de derin bir şekilde.

Bu arada merak edenler için,
"Gizli Hipnoz, ilgili kişinin bilgisi dışında uygulanan ve o kişinin çıkarlarını kısmen bile olsa olumsuz yönde etkileyebilen bilinçaltı yönlendirme tekniğidir."
Gizli hipnozun pek çok çeşidi vardır. Bunların neredeyse hepsi, bilinçli zihnimizin algılama süzgeçlerini devre dışı bırakma esasına dayanır. Gizli hipnozda temel varsayım şudur: Kullanılan yöntem ne olursa olsun, bilinçli zihnin filtrelerinden geçen bütün mesajlar, bilinçaltı tarafından fazla direnç görmeden kabul görür. Bu tür uygulamalar genellikle “subliminal” olarak kategorize edilir.

Reklam panolarında ve görsel medyada en çok yararlanılan tekniklerden biri de tekrarlama yöntemidir. Tekrarlanan görüntüler, o konu ile hiç ilginiz olmasa bile bilinçaltınız tarafından defalarca algılandığı için, siz farkına bile varmadan beyninizde kalıcı bir hale dönüşecek ve size tanıdık gelen bir özellik kazanacaktır. Bilinçaltımız, kendi dağarcığında yer alan bilgilere daha fazla itibar etme eğilimindedir. Reklamı yapılan ürüne gereksinim duyduğunuz zaman, size tanıdık gelen firmayı -daha önce hiç alışveriş yapmamış olsanız bile- sezgisel olarak kendinize daha yakın bulursunuz.
Ayrıca 25.kare ve resimlerde gizlenmiş ayrıntılar da kullanılan yöntemler arasındadır. Merak edenler sitede detaylı bilgilere ulaşabilirler.

Hipnoz gösterilerinde gördüklerimiz, bence yapılabileceklerin yanında az kalır. Yıllar önce Kennedy suikasti ile ilgili çekilmiş bir belgesel izlemiştim ve orada konuşan kişi katilin muhtemelen hipnoz altında olduğunu öne sürmüştü, ancak bu videoyu izleyene kadar olabileceğine pek ihtimal vermiyordum.

Hipnoz hakkında yeterli araştırma yapmamış ve eğitim almayanlar hiçbir şey bilmiyor, ancak birkaç teknik bilip de bildiğini söyleyenler de bilmediklerini bilmiyorlar. ( Nasıl bir cümle ama :D , sanırım videoda ki hipnozcunun "kafa karışıklığı oluştur" talimatı beni de etkiledi :) )

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Manipülasyon ve mentalizim, hipnozdan farklı bir şeydir. Videoda tamamı gösterilmiyor. Yolda yürüyen kişiler, yol boyunca koyulan, resim, arabada çalan müzik yolda yürüyen kişilerin konuşmaları gibi pek çok unsurlar kullanılarak maniple ediliyor. Eğer mantal bir çalışma olsa idi, ani şok içeren hareketler yapması gerekirdi. En kısa sürede hipnotik duruma geçmeyi sağlamak için şok gerekir. Videoyu izleyen herkes saniyeler içinde kişilerin trans haline geçtiklerini düşünüyor. Dediğim gibi kişiler takip ediliyor ve geçtikleri yerlerde onları maniple edecek görsel ve işitsel öğeler ile uyarıyorlar. Hazır olan beyin ise kolayca maniple olur.

Videodaki gibi hipnotik durum yaşayabilen kişilerin sayısı sadece dünya nüfusunun %5 de olabilir. Diğer %30 ise uzun süre telkinlerle bu hale gelebilir. Geriye kalan %65 ya hiç hipnoz olmaz ya da sadece meditatif bir şuur durumu yaşar.

Bilinçaltı güvene dayalı olarak çalışır. O yüzden öncelilikle hipnotistlrerin güvenilir olması gerekir. Manipüle sırasında işitsel ve görsel olarak hipnozcunun güvenilir biri olduğu imajı bilinçaltına gönderilir.

Reklam ve siyasi arenada da aynı şey kullanılır. Tüm canlı bombalar hipnoz ile o hale gelir.

Eğer maniple yok ise, hipnozun özgür iradeye müdahalesi söz konusu olmaz. Kişiye istenmeyen hiç bir şey yaptırılamaz. Maniple olma durumunda ise yaptırılmak istenen şey kişinin kendi isteği olduğuna inandırmaktan geçer.
Bahsedilen kafa karıştırma hadisi de budur.

Solan gösterilerinde de aynı şey kullanılır. Kişiler hazırlanır, nefes çalışması veya sohbet sırasında maniple başlar. Sonra gösteri sırasında kişiler saniyeler içinde hipnoz edilmiş gibi gösterilir.

Bilinçaltı uyum ile çalışır. Eğer yanınızdaki kişi hipnoz olursa bilinçaltı bende hipnoz olmalıyım diye düşünür. Otomatikman bu uyum gerçekleşir. Derslerimde bu uyumu anlatmak için iki insanı sırt sırta getiriyorum birbirlerini görmüyorlar, kısa süre sonra biri ne yaparsa diğeri görmediği halde onu yapmaya başlıyor. Uyum çok kısa sürede oluşuyor. Hipnotistler de bu %5 i hipnoz ediyor diğerleri de uyum sağlıyor.
Bu anlattıklarım hipnotistlerin sırlarıdır. Bir hipnotist olarak bunları yazmamım sebebi, gösteri hipnozunun, yani mentaşlistlerin, bilinçaltına korku ve tedirginlik yaratmaları ve kitle hipnozunu daha kolay hale getirme istemlerinden kaynaklıdır. Gösteri hipnozu ile iyileşme paradigmasını kulanan hipnotistler bu konuda ciddi tartışma yaşıyorlar. Gösteri hipnozcuları yüzünden, tabelalarımızda, kartvizitlerimizde ve kendimizi tanıtmak için video gibi görsel öğeleri Türkiye Cumhuriyetin'de kullanmak yasak. Ciddi para cezaları var.

Bu yüzden gösteri hipnozu yani manipülasyon ile şifalanma için kullanılan hipnozu (trans) birbirine karıştırmamak gerekiyor.

Ori

Kayıtlı Üye
Hipnoz öğrenmek lazım valla :) Videoyu keyifle izledim. Açıkcası bu gibi ileri gittiği düşünülen şeyler benim hayal dünyamda mevcut. O yüzden fazla şaşırmadım.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Richard Bach - Hipnozcu bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Hipnoz ve çekim yasası ile ilgili çok güzel bilgilerde veriliyor. Hipnozun çok kolay olduğunu sadece hayatın bize sunduğu her zaman ki önermelerden,ve önermeler sayesinde istemsiz bir şekilde kendi kendimizi hipnoz etmemizden kurtulmamız lazımmış.Videoda da izlediyseniz adam ilk başta onun zihnini,bilincini hazırlayıcı şeyler söylüyor,önermeler veriyor.Ve kişi hipnoz oluyor.Hipnotize edildiğimiz zaman zihnimize er ya da geç değil, hemen o anda girmesine izin verdiğimiz önermeleri görür,işitir,tadar ve duyarız. Yani kişi hipnozcunun önermelerini görür.Hipnozcu eğer hipnotize edilmiş bir kişiye tuğladan kapısız bir evin içindesin dese kişi hemen o önermeyi görür.

Etrafımızda ki her şey bir önermedir. Mesela '' taş serttir '' önermesi,kişi bu önermeyi reddederse taş yumuşaktır önermesini kabul ederse kişi o önermeyi görür. Kişi bu sayede kendini hipnoz etmiş olur. Bu sanıldığı kadar zor değildir.Sadece çekim yasası konusunda da bilgili olmalısınız.Eğer siz o önermeleri reddeder ver kendi önermelerimize inanırsanız,o önermeleri düşüncelerinizde sabitleştirirseniz başarırsınız.:)

Kitaptan buraya yazacağım bir çok şey var ama bu kadarını yazayım dedim. :)

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Sevgili Ambriel konunun dağılmasını istemiyorum, ancak Urum'un ilk paragrafında ki yazdıklarına örnek olması için ilginç bir video paylaşmak istiyorum :)

[video=youtube;rDwr1-LOHRQ]http://www.youtube.com/watch?v=rDwr1-LOHRQ[/video]