Hint astrolojisi

  • Konbuyu başlatan angeldream
  • Başlangıç tarihi
A

angeldream

Hint Astrolojisi veya diger adi ile Vedic (vedik) geçmisi ortalama M.Ö 4500 lere kadar dayanan ve çikis kaynaklari Hindistan’a baglanan bir astroloji türüdür. Hint astrolojisi ayni zamanda Jyotish (ciyotis) olarak da bilinir. Jyotish sanskritce de isik anlamina gelir. Hint astrolojisinin temel felsefesi yasam yolumuza isik tutmaktan geçer. Hint Astrologlari bir anlamda insanlarin yasamlarindaki isigi bulup yol gösterme misyonunu yüklenmis kisilerdir.

Hayat yolu, içinde sert rüzgarlari, inisleri çikislari, kazançlari ve kayiplari barindiran hepimizin çesitli biçimlerde üzerinde yürüdügümüz bir yol gibidir. Bu yürüdügümüz yolda bize bahsedilen çesitli potansiyonelleri kullanarak karsimiza çikan engelleri asmaya çalisiriz. Astroloji bu nokta da güçlü oldugumuz noktalari öne çikarip, daha zayif oldugumuz konularda kendimizi gelistirmemiz veya potansiyellerimizi yükseltmemiz konusunda bizi uyarir. Yani bize bir anlamda hava tahmini yaparken yagmurun geldigini söyler ama yagmurlugu yanimiza almayi da bize birakir. Kisacasi astroloji gelecegi yönlendirmese de gelecekle ilgili belirli noktalari bize sunan veya önceden haber verebilen mistik bir kapi gibidir.

Hint sistemi olarak da bilinen astroloji türü genel olarak yaygin kullanilan bati tipinden oldukça farkli bir bakis açisina ve teknik donanima sahiptir. Gerek harita olarak da bilinen dogum horoskopunun çizim biçimi, gerekse analizi kendine has ve bati sistemine göre çok daha kadersel içerikler tasir. Hint sisteminde bir haritanin analizinde yanlizca kisiliginiz ve yasamdaki potansiyellerinizi ögrenmekle kalmaz, ayni zamanda geleceginiz ile ilgili çok net tarihler ve bilgilerde elde edebilirsiniz. Üstelik Hint sistemi bu bilgileri size aktarirken bunu geçmisi binlerce yil önceye dayanan özel ve kadim teknikleri ve hesap yöntemleri ile net biçimde sunabilir. Bati sisteminde bireyin kisiligi, kendini tanimasi, kisiligin ve bilincin katmanlari ve bu kisiligin altinda yatan potansiyeller ön plana çikarken, Hint sisteminde hayatin potansiyelleri ve kader olgusu ön plandadir. Yine Bati sisteminde bizim kisiligimizi, kendimizi iyi biçimde tanimamizla hayatimizi bir anlamda yönlendirebilecegimizin üzerinde durulurken, Hint sisteminde herkesin bir kaderi oldugu ve yasami bu kader çerçevesinde yasadigimiz görüsü ön plandadır.

Horoskop yani dogum haritamiz dogdugumuz anda belirlenmis olan yasamimizin ve potansiyellerimizin sifrelerinin çözüldügü çok özel bir analiz biçimidir. Bir horoskopun degistirilme sansi yoktur. Bir dogum haritasi bizimle birlikte dogar ve dogdugumuz anda belirlenmis kisiligimizi, potansiyellerimizi, yapabilirliklerimizi yasarken bize önümüzdeki hayat yolu ile ilgili isik tutar. Diger yandan gezegenler sürekli hareket halindedir. Bu hareket halindeki gezegenler sizin sabit haritaniz üzerinden geçisler yaparken yasaminizla ilgili önemli hayat olaylarini da tetiklerler ki, bunlara transitler denir. Bizler bir yandan transit gezegenlerin üzerimizdeki yansimalarini çesitli biçimlerde yasarken, bir yandan da çesitli hesaplamalarla bulunan DASA’lar yani içinden geçtigimiz gezegen zamanlarindan etkileniriz.

Hint astrolojisinde kullanilan diger ve çok önemli unsurlardan biriside DASA dedigimiz zamansal periyotlardir. Dasalarin hesaplamalari Ay in takimyildizlarina göre bulunmakta ve her harita da kisiye özel olmaktadir. Dasalar bir anlamda bizim dogum haritamiza parelel olarak hayatimizdaki çesitli dönemleri nasil geçirecegimizle baglantilidir. Her dasanin bir sorumlu gezegeni vardir ve o dasa o gezegenin ismi ile anilir. Örnegin Jupiter Dasa gibi…yine her dasa nin da belirli bir dönemi vardir. Diyelim biz haritamizda Jupiter dasa ya denk gelen bir dönem yasiyorsak bu dönem 16 yil sürecektir.

Sonuçta ;
Bir dogum haritasi bize yasam denilen ve herkese özel kisisel kaderi çözme ve yasam bilmecesini öngörme imkani saglar. Hemde kesin ve net biçimde.

Bir haritanin analizinin yardimi ile : Kisiligimiz, yasamda sahip olacagimiz maddi kaynaklarımız, isimiz ve ne kadar basarili olabilecegimiz, kariyerimiz, meslek egilimlerimiz, evliligimiz, nasıl biri ile evleneceğimiz, aile hayatımız, sagligimiz, çocuk sahibi olma potansiyellerimiz, egitim niteliklerimiz, yurtdisinda yaşayabilme olanaklarımız ölçümlenebilir. Hint sisteminde ayrica daha önce bahsettigim dasalar yardimi ile hayatımızdaki önemli dönemler, basari ve başarısızlıklar, tarihler, hayatimizda inis ve çıkış dönemleri çok net biçimde bulunabilir.
 

ruhum

Kayıtlı Üye
Katılım
29 Eyl 2008
Mesajlar
63
Tepkime puanı
3
Pek bir merak ettim hint astrolojisini. Acaba bu konuda da yardım edip, doğum tarihlerimize göre yorum yapabilecekmisin bizlere? :)
 

heduba

Kayıtlı Üye
Katılım
10 Eki 2008
Mesajlar
89
Tepkime puanı
5
Uzun süredir hint astrolojisini merak ediyorum angel. Ama bir türlü kafamı toparlayıp ayrıntılı bir araştırmaya girişemedim nedense. Hint astrolojisiyle ilgili bu giriş yazın oldukça öz ve açıklayıcı olmuş. Teşekkürler. Dasaları hep üstünkörü okumuştum ama ne olduğunu bilmiyordum. Anladığım kadarıyla klasik astrolojide gezegenlerin transit etkileri gibi bir anlamı var haritada. Eminim bütün bu konularda daha açıklayıcı ayrıntili billgiler gelecektir senden. Merakla bekliyorum canım. Emeğine sağlık :)
 
A

angeldream

Hint Astroloji sisteminde de Zodyak 12 burca ayrılmıştır ve sembolleri Batı Zodyak sisteminde olduğu gibidir. Sadece, Oğlak burcu Timsah sembolü ile gösterilir. Hint sisteminde Zodyak burçlarının başlama ve bitiş tarihleri de biraz farklıdır.

Koç Burcu (14 Nisan – 13 Mayıs)

Çok yüksek irade gücü, hırs ve cesaret sahibi olurlar. Eleştiriden, ince davranışlardan ve diplomasiden hoşlanmazlar. Kafalarının doğrultusunda ilerleyen ve başkalarının duygularına aldırmayan kişilerdir. Doğaları gereği aceleci ve sabırsız olurlar. Yaşamda genel olarak iyi bir mevki ye gelmeyi ve para kazanmayı başarırlar.
Bu kişilerin romantik serüvenleri birden gelişir. Bununla beraber evlilik yaşamları bu kadar mükemmel geçmez. Çünkü, eşlerini anlamaya çaba göstermezler. Bu periyotta doğanların 14 Ağustos-13 Eylül veya 14 Aralık-13 Ocak arasında doğanlar ile evlenmeleri olumlu sonuçlanır. Burcun hastalıkları baş ağrıları, göz sorunları ve kafaya gelen yaralardır.

Boğa Burcu (14 Mayıs – 13 Haziran)

Bu periyotta doğan insanlar hükmedici ve inatçı olurlar. Pratik işlerde başarılı ve güven duyulan insanlardır. Genel olarak sabırlı ve dayanıklı olup, büyük bir azim gücüne sahiptirler. Burcun insanlarından sadık ve vefalı dostlar çıkar. Kişisel rahatlarına ve para konularına karşı hassas olurlar. Güneş’i Boğa’da olan kişi erotizmde duyarlı, kıskanç ve seks konularında duygusal olur. Duygular ve hisler bakımından kolayca yanılabilirler.
Boğa’lar için olumlu eşler 14 Eylül-13 Ekim ve 14 Ocak- 13 Şubat doğumlular arasından çıkar.İkizler Burcu (14 haziran – 13 Temmuz)İkizler Burcunda doğanlar değişken karakter ve mizaç sahibi olurlar. Ruhsal durumları kolayca değişebilir. Bir kural olarak huzursuz, diplomat davranışlı ve hırslı kişilerdir. Kültürlü, eli her işe uygun ve pek çok alanda başarılı olacak karaktere sahiptirler. İkizler insanı aşk hayatında kararsız davranır. Doğal olarak şıpsevdi olurlar ve çeşitli aşk maceraları yaşarlar.
İkizler 14 Ekim – 13 Kasım veya 14 Şubat-13 Mart arasında doğanlar ile uyumlu beraberlik yaşayabilir.


Yengeç Burcu (14 Temmuz – 13 Ağustos)

Yengeç Burcunda doğanlar değişken, duyarlı, huzursuz ve vesveseli olurlar. Duygusal davranışlardan kolayca vazgeçmeyen tabiatları vardır. Evlerine ve ailelerine düşkündürler. Bununla beraber mutlu aile yaşamı nadiren elde ederler. Sert işlere ve kurallara dayanıklı olduklarından genel olarak iş yaşamında başarılı olurlar.
Yaşamda yüksek mevkilere erişmelerine çok sık rastlanır. Doğal olarak romantik, sevgi dolu ve şefkatli mizaçları vardır. Yengeç’ler 14 Kasım-13 Aralık veya 14 Mart-13 Nisan arasında doğanlarla anlaşabilirler. Bunlara yakın hastalıklar mide sorunları, sinirsel hastalıklar ve depresyonlar olabilir.

Aslan Burcu (14 Ağustos – 13 Eylül)

Aslan kişiliği cömert, açık sözlü, güvenilir ve lider yaradılışlıdır. Para konularında talihli ve dürüsttür. Çok güçlü iradeye ve amaçlarına yönelme hırsına sahiptir. Karşılarına çıkan engellere ve zorluklara karşın hedeflerine varmayı başarırlar.
Aşk ve romantizmde sahiplenici, duyarlı, dürüst ve isteklidirler. İnatçı ve dik kafalı davranışları yüzünden karşı cins ile sıkça anlaşmazlıklara düşerler. Aslan’lar, 14 Aralık-13 Ocak veya 14 Nisan-13 Mayıs arasında doğanlar ile anlaşabilirler. Bunların sağlık sorunları arasında kalp arazları, baş ve kulakları etkileyen ağrılar yer alır.

Başak Burcu (14 Eylül – 13 Ekim)

Başak Burcunda doğanlar genel olarak hayatta başarılı olurlar. Çok titiz yargı güçleri ve keskin analiz kabiliyetleri vardır. Ne başkalarını etkilemeye çalışırlar, ne de kendileri aldanırlar. Hayatta daima yüksek yaşam düzeyi ararlar. Başak’lar halkla ilişkili alanlardaki işlerde başarılı olurlar.
Bunların duygusal yanlarını anlamak zordur. Hem güçlü hem de zayıf tarafları vardır. Başak’lar 14 Ocak-13 Şubat veya 14 Mayıs-13 Haziran arasında doğanlar ile anlaşabilirler. Başak’ları uyumsuz bir çevrede olmak rahatsız eder. Ayrıca, göğüs sorunları, kol ve omuz sinirlerini kapsayan arazlar gibi problemleri olabilir.

Terazi Burcu (14 Ekim – 13 Kasım)

Terazi Burcunda doğanlar düşüncelerinde ve davranışlarında kararlı insanlardır. Çok kuvvetli ileriyi görme yetenekleri ve sezgi güçleri vardır. Diplomat davranışlıdır ve her an tetikte, dengeli ve dürüst olurlar. Çevrelerinde geniş bir tanıdık ve dost halkası bulunur. Resmi işlerde güvenli kişilikleri ile yer bulurlar.
Terazi’ler evlilik işlerinde her zaman mutlu olamazlar. Terazi insanı 14 Şubat- 13 Mart ile 14 Haziran -13 Temmuz arasında doğanlar anlaşabilirler. Terazi insanı sırt ağrıları, böbrekler ve başını kapsayan sağlık sorunları ile karşılaşabilir.

Akrep Burcu (14 Kasım – 13 Aralık)

Akrep Burcu kişiliği kararlı, azimli, bağımsız ve enerjik olur. Çok yönlü ve çekici bir karakteri vardır. Bir paradoks olarak en asil ve en temelsiz insanlar bu burçtan çıkarlar. Akrep’ler genel olarak çift yönlü yaşarlar. Biri kendilerine ait diğeri de başkalarına yönelik tarzları vardır. Politika ve iş alanlarında berrak görüşleri vardır. Erotizmleri güçlü ve seks yaşamları canlıdır. Evlerinde egemen ve dogmatik davranırlar. Çok dostları olduğu kadar düşmanları da bulunur.
Akrep insanı 14 Mart-13 Nisan ve 14 Temmuz – 13 Ağustos arasında doğanlar ile mutlu olabilir. Gençlik yıllarında ince bedenli fakat olgunluk çağlarında kalın vücutlu olurlar. Başlarına gelen hastalıklar kalp, ciğerler ve üreme organları ile alakalı olabilir.

Yay Burcu (14 Aralık – 13 Ocak)

Yay Burcu kişiliği şevkli ve azimlidir fakat, düşüncesizce davranan bir özellik gösterirler. Genel olarak açık sözlüdürler ama, bu yönleri ile kolayca düşman kazanırlar. Kendileri dürüst olduklarından aldatılmaktan nefret ederler.
Dostluk yanlısı ve sosyal insanlardır. Her konuda aşırıya kaçarlar ve ani kararlar verirler. Bununla beraber hangi konu olursa olsun başarılı olabilirler. Ani bir karar ile evlenmeye kalkarlar ve bazen mutsuz olurlar. Yaylar 14 Nisan-13 Eylül ve 14 Ağustos-13 Eylül arasında doğanlar ile anlaşabilirler. Yay insanı romatizma ve sinir sistemi hastalıklarından rahatsız olur.

Oğlak Burcu (14 Ocak – 13 Şubat)

Hint Sisteminde Oğlak Burcu simgesi keçi yerine timsah ile gösterilmiştir. Bu süreçte doğanlar zihinsel olarak çok güçlü, kararlı ve tüm davranışlarında özgür yaradılışlı olurlar. Sıkı bir işçi oldukları kadar derin bir düşünür de sayılırlar. İdarecilik ve yöneticilik kabiliyeti isteyen tüm işlerde başarılı olurlar. Ne başkalarını incitici davranırlar ne de onları incitmelerine izin verirler.
Mizaçları biraz melankolik sayılabilir. Başkaları tarafından yanlış anlaşılmaları olasıdır. Aile yaşamları bazen sorunlu geçebilir. Oğlak’lar 14 Mayıs-13 Haziran ve 14 Eylül – 13 Ekim arasında doğanlar ile anlaşabilirler. Oğlak’lar için başa gelen hastalıklar romatizma, deri arazları ve kemik rahatsızlıklarıdır.

Kova Burcu (14 Şubat – 13 Mart)

Kova’lar aşırı duyarlı olurlar ve duyguları onları incitir. Bazen kendilerini kontrol etmeyi elden kaçırabilir ve sonradan pişman olacakları şeyler söyleyebilirler. Sosyal yaradılışlı olduklarından hayatta yalnız kalmak onları rahatsız eder. Bununla beraber çok iyi dostları ve rehberleri olur. Tartışma ve münakaşalardan üstün ve galip çıkarlar.
Bilimsel yanları kuvvetli olduğundan böyle alanlarda çalışabilirler. Aşk maceralarında gizlilikten hoşlanırlar ve evlilik hayatları engebeli geçebilir. Kova’lar 14 Haziran-13 Temmuz ve 14 Ekim-13 Kasım arasında doğanlar ile anlaşabilirler. Genel olarak mide hastalıkları ve dolaşım sistemi bozuklukları onları rahatsız edebilir.

Balık Burcu (14 Mart – 13 Nisan)

Balık Burcu insanı cömert, sempatik ve kibar davranışlıdır. Derin düşüncelere dalmayı severler ve biraz melankolik olurlar. Dostlarına karşı dürüst ve yüklendikleri her konuda güvenilir kişilerdir. Sorumluluk gerektiren işlerde başarılı olurlar. Balık insanı güçlü biçimde sevmek ve sevilmek ister.
Balık’ların romantik yanları onları gizli aşk ilişkilerine iter. Bu insanlar 14 Temmuz-13 Ağustos ve 14 Kasım- 13 Aralık arasında doğanlar ile anlaşabilirler. Hem güçlü hem de zayıf karakterli insanlar bu burçtan çıkar. Sinir buhranları geçirebilir ve göz zayıflığı, uyku sorunları olabilir.
 

ruhum

Kayıtlı Üye
Katılım
29 Eyl 2008
Mesajlar
63
Tepkime puanı
3
Teşekkürler. Ben eşimi eşimde beni tam belirttiğin tarihtekilerden bulmuşuz 18.05-19.01
 

origanum

Yönetici
Katılım
15 Eki 2008
Mesajlar
3,090
Tepkime puanı
365
Paylaşım için teşekkürler, karakterler uyuyor ve kafamdaki bazı şüpheleri de giderdi.
 

asagnak

Kayıtlı Üye
Katılım
24 Mar 2009
Mesajlar
368
Tepkime puanı
7
Konum
evde
İş
iÅŸÅŸiz
Artık hem koç burcuna, hemde balık burcuna bakmam gerekiyor.
 

hayran_255

Kayıtlı Üye
Katılım
19 Kas 2010
Mesajlar
28
Tepkime puanı
1
Valla şaştım kaldım. Benim doğum tarihim 23 aralıktır. Şimdi benim Hint astrolojisine göre yay burcuyum, batı astrolojisine göre oğlak burcuyum :)
 

CadıAdayı

Kayıtlı Üye
Katılım
17 Eyl 2011
Mesajlar
80
Tepkime puanı
5
Şimdi ben normal olarak burcumu tam bilmemekteydim. Burda daha da kafam karıştı. Balık burcunun özelliklerini gösteriyorum ama bazı kaynaklarda balık burcu 19 Şubat- 20 Mart görülürken bazı kaynaklarda 20 Şubattan başladığı görülüyor. Burada ise 14 Mart - 13 Nisan görülmekte. Ben 19 şubat doğumluyum hangisine göre bakmalıyım?
 

nsnnsn

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Eyl 2011
Mesajlar
123
Tepkime puanı
10
Konum
istanbul
13 ağustos 78 doğumluyum buradaki bilgiye göre yengeç oldum.. Yükselende değişti o halde sanırım
 

mahir123

Kayıtlı Üye
Katılım
31 Ocak 2013
Mesajlar
9
Tepkime puanı
0
bölgelere göre burçlar farklılık gösterebilir. saat farkı derece farkı falan bir sürü detayları var.
 

birhayalkur

Kayıtlı Üye
Katılım
16 Şub 2013
Mesajlar
19
Tepkime puanı
1
Konum
Kocaeli
İş
Tumblr.
Teraziler için sırt ağrıları yazıyordu tuhafıma gitti gerçekten de öyle :D
 

Rein

Banlı Kullanıcı
Katılım
10 Mar 2013
Mesajlar
291
Tepkime puanı
26
Konum
İstanbul
İş
Üniversite Öğrencisi
Yükselenim de değişiyor galiba. Yükseleni nasıl bulabilirim
 

berylliuum

Kayıtlı Üye
Katılım
17 Ağu 2014
Mesajlar
106
Tepkime puanı
3
Yükselen için internete yazarsanız hesaplayan siteler var direkt.
 

VASSAGO

Banlı Kullanıcı
Katılım
24 Eki 2015
Mesajlar
36
Tepkime puanı
0
Konum
Fani Yaşam Dünyasında
İş
Yazılım Mühendisi
gerçekten tşkr okudum tam tamına tutuyor şu vesveseli olcağımı bilsem 1 ay sonra doğardım .d
 

Naden

Kayıtlı Üye
Katılım
1 Kas 2020
Mesajlar
32
Tepkime puanı
18
Hint Astrolojisine dair pek bilgim yok ama vedic haritamda kalasarpa yoga olduğunu biliyorum. Vakti zamaninda bir vedic astrologla yuzeysel bir bilgi paylasimi yapmistim. Yeterince kaynakta konuya dair yok, forumda bilgisi olan var ise fikirlerini okumak isterim.
 

Similar Threads

Ü
Cevaplar
2
Görüntüleme
661
Ü
Cevaplar
1
Görüntüleme
649
Cevaplar
1
Görüntüleme
795
Cevaplar
0
Görüntüleme
447
Üst