Hıdırellez için fikirlerimizi paylaşalım mı?

2Hece1Kelime

Kayıtlı Üye
Merhaba,

Hıdırellez'e çok az kaldı. Çok çeşitli uygulamaları var, haliyle biraz kafam karıştı.
Ben bu sene gerçekten inanarak, tam anlamıyla yapmak istiyorum.
Bahçeli bir evde oturuyorum fakat gül ağacımız yok. Bahçemiz duvarla çevrili, duvarın hemen yanında ise yan komşunun bahçesi var ve gül ağacı da var oraya girip de bunu uygulamam pek mümkün olmadığı için alternatif düşündüm, duvarımızın dibine dileğimi gömsem ne farkeder? Tek engel aradaki duvar çünkü hemen yanında güller var.
Olur mu dersiniz? :)
Sizler geçmişte neler yaptınız ve dilekleriniz kabul oldu mu?
Bu sene yapacak olanlarınız var mı? Nasıl uygulayacaksınız?

Buyurun fikirlerimizi paylaşalım.

Müşteri temsilcisi

Kayıtlı Üye
Ben de yapıcam. Önce dilek dileyip gül ağacına kırmızı bez bağlıyacam.Dileğimi kağıda yazıp yakicam . Bı tane de yazıp suya aticam .Sonra taşlarla dileğimi çizer sabah ezanından önce bozarım. Ha bide mum yakıp dilek dilerim.Bizim evde de gül ağacı yok amcamlarda kalırım yarın.

2Hece1Kelime

Kayıtlı Üye
Ben de yapıcam. Önce dilek dileyip gül ağacına kırmızı bez bağlıyacam.Dileğimi kağıda yazıp yakicam . Bı tane de yazıp suya aticam .Sonra taşlarla dileğimi çizer sabah ezanından önce bozarım. Ha bide mum yakıp dilek dilerim.Bizim evde de gül ağacı yok amcamlarda kalırım yarın.
Dileğini kağıda yazıp toprakta bir gün bekletmeden mi yakacaksın?

Müşteri temsilcisi

Kayıtlı Üye
Evet bir gün bekletmem mi gerekiyor ? Bekletmem gerekiyosa bugün bekletip yarın mı yakacam yoksa yarın bekletip diger gün mü yakicam ?

2Hece1Kelime

Kayıtlı Üye
Evet bir gün bekletmem mi gerekiyor ? Bekletmem gerekiyosa bugün bekletip yarın mı yakacam yoksa yarın bekletip diger gün mü yakicam ?
Benim bildiğim şekilde 5 mayıs akşamı dilek gül ağacı dibine gömülür, 6 mayıs sabah ezanından sonra oradan çıkarılır denize ya da su olan bi yere ırmak, göl vs atılır şeklinde. Yakmayı da bu sene araştırırken okudum mesela bilmiyordum daha önceden.
Çok çeşitli aslında.

Peribiri

Kayıtlı Üye
Bizim de bahcemizde gul agaci var ama ustunde gul yok :) yine de aksam dileklerimi bir kagida yazdim beyaz bir kese diktim ve icine koydum sonra topraga yakin bir dalina bagladim hıdırellez atesinden 3 kere atladim ve sabaha kadar beklettim kesemi :) sabah bir kalktim hava yagmurlu kesem islanmis hemen kesemi alip erkenden gunes tepeye cikmadan denize indim ve dilek kagidimi kucuk parcalara bolup denize birakirken dua ettim :) ayni gunun sabahi dileklerimden biriyle ilgili olumlu bir gelisme yasadim insallah boyle devam eder diyorum:) bunu da paylasmis olmak istedim sevgiler:)

2Hece1Kelime

Kayıtlı Üye
Bizim de bahcemizde gul agaci var ama ustunde gul yok :) yine de aksam dileklerimi bir kagida yazdim beyaz bir kese diktim ve icine koydum sonra topraga yakin bir dalina bagladim hıdırellez atesinden 3 kere atladim ve sabaha kadar beklettim kesemi :) sabah bir kalktim hava yagmurlu kesem islanmis hemen kesemi alip erkenden gunes tepeye cikmadan denize indim ve dilek kagidimi kucuk parcalara bolup denize birakirken dua ettim :) ayni gunun sabahi dileklerimden biriyle ilgili olumlu bir gelisme yasadim insallah boyle devam eder diyorum:) bunu da paylasmis olmak istedim sevgiler:)

Ben de dileklerimi kağıda çizdim, gül ağacı duvarın ardında kaldığı için asamadım ama toprağa gömdüm gömdükten sonra duayı yine okudum, 5 mayıs akşamı da evdeki cüzdanları açık bıraktım. Pencere açık uyudum.
Sabah uyandıktan sonra dileğimi alıp yaktım, şimdi küllerini saklıyorum denize gideceğim gün yine hıdırellez duasını ederek denize bırakacağım.
Dileklerimiz kabul olur inşallah.

2Hece1Kelime

Kayıtlı Üye
Ben de dileklerimi kağıda çizdim, gül ağacı duvarın ardında kaldığı için asamadım ama toprağa gömdüm gömdükten sonra duayı yine okudum, 5 mayıs akşamı da evdeki cüzdanları açık bıraktım. Pencere açık uyudum.
Sabah uyandıktan sonra dileğimi alıp yaktım, şimdi küllerini saklıyorum denize gideceğim gün yine hıdırellez duasını ederek denize bırakacağım.
Dileklerimiz kabul olur inşallah.
Kimsecikler yazmamış ama ben kendimden devam edeyim en iyisi :)
Dilek kağıdımı gül ağacı dibinde bir gün beklettikten sonra alıp yakmıştım küllerini saklamıştım, denize bu akşam gidebildim ve hıdırellez duasını ederek külleri denize attım.
Kabul olursa onu da buraya yazarım inşallahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh :)

Peribiri

Kayıtlı Üye
Inşallah kabul olur :) bakalim ben de bekliyorum hala