Heykel yanındaki yazı ve anlamı nedir

UgurR15

Kayıtlı Üye
Burada ne yazdığını yada hangi dil olduğunu soyleyebilecek biri varmı şimdiden teşekkürler

IMG-20221004-WA0005.jpg

UgurR15

Kayıtlı Üye
Eski greekçe gibi kömürü al harflerin icini boya öyle resim çek ama sanki bir define olayı var ya da ben yanılıyorum
€RWY€PMOTA en başındaki yazı bu , gittiğimde düşünmüştüm kömürle çizip yazının tamamını çıkarmayı defineden daha çok yıllardır çözülememiş bı olaymış yanında heykel var ana tanrıça matara diye düşünüyorum

Alakan

Kayıtlı Üye
€RWY€PMOTA en başındaki yazı bu , gittiğimde düşünmüştüm kömürle çizip yazının tamamını çıkarmayı defineden daha çok yıllardır çözülememiş bı olaymış yanında heykel var ana tanrıça matara diye düşünüyorum
Lütfen böyle kömürle falan boyama işlemi yapmayın. Eser bunlar zarar verirsiniz.

Alex06

Kayıtlı Üye
Lütfen böyle kömürle falan boyama işlemi yapmayın. Eser bunlar zarar verirsiniz.
Kesinlikle katılıyorum lütfen dokunmayın. Hep aynı klasik cümleler yazar bu heykel su kisinin onuruna yapılmıştır. Kişinin adı sıfatları bulunur. Arkeolog değilseniz bir işinize yaramaz bu bilgi

Siz olsanız yaptığınız heykelin yanına define ile ilgili yazı yazar mısınız? Altın sakladiginiz yeri yazı ile belirtir misiniz? 😂😂😂

Maximillian

Kayıtlı Üye
Kesinlikle katılıyorum lütfen dokunmayın. Hep aynı klasik cümleler yazar bu heykel su kisinin onuruna yapılmıştır. Kişinin adı sıfatları bulunur. Arkeolog değilseniz bir işinize yaramaz bu bilgi

Siz olsanız yaptığınız heykelin yanına define ile ilgili yazı yazar mısınız? Altın sakladiginiz yeri yazı ile belirtir misiniz? 😂😂😂
Gelip tekrar almak için koyulur ama çoğunlukla geri dönülemezdi

Demre

Kayıtlı Üye
Net olmasa da foto, gordugum kadariyla yazi degil isaret bunler. (Onceki yaz eski yunan alfabesini incelemistim biraz,) Define isaretleriyle ilgili youtube da bir cok bilgi bulabilirsiniz. Ornegin fotografta gordugum isaretlerden biri, çarpi isareti. Bilmeyen biri ona istavroz diyebilir. Carpi isaretinin bir ucunda ya da civarinda yön ve kazilmasi gereken yerin uzakligini adım yada metre cinsinden bildirir ikinci bir isaret daha olmali vs.. genellikle carpinin 3 metre uzakliginda konulmustur gömü. Ornegin, carpinin guneyinde yanyana 3 cizgi gorursunuz.; 3 metre guneyi kazacaksiniz demektir vs. Bu arada, biliyorum diye hic bir iddiam yok zira sadece merakimdan dolayi okurum ve videolar izlerim bu konularda. Ogrendiklerimden yaptigim cikarim şu oldu; herzaman olmasa da bir ortak akil var bu gomü saklama isinde... ornegin balik, kaplumbaga ve yilan en sık karsilasilan hayvan isaretleri.. ya da bir rum evinin merdivenlerine saklanmis altin, genellikle ayni siradaki merdivenin icinde ve ayni tarz konulmus oluyor ya da mujde denilen ufak para kasacikta yada cok basit ve göz onü bi yerde horasan harciyla kapatilmis olarak konuluyor vs. Yerinizde olsam, biraz arastirma yapip bilgilenirdim. Ve umut vaad eden bir durum olduguna kanaat getirirseniz, yetkili kurumlardan gerekli izinleri alip bi bakabilirsiniz. Sonucta topragin altindakilerin kimseye faydasi yok, muzelerimizde sergilense o guzellikler ve gelecek nesillere de miras kalsa guzel olmaz mi.. Ya da arastirmalariniz sonucu kayda deger bisey olmadigina karar verdiniz; inanin o kadar keyifli bir ilgi alanina sahip olacaksiniz ki sonunda, bence bu heyecan ve keyif paha bicilemez 😀