Herkes yapabilirmi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

dalkomhanagma

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
Merhaba benim bir dinim yok ama büyülere vs inanırım sadece herhangi bir dinde bulunmuyorum neyse
sormak istediğim soru şu mesela içinde duvalar olan büyüler var mesela örnek vermek gerekirse Ayet-el Kürsiyi 10 kere oku şifayı bul gibisinde (böyle bir şey varmı bilmiyorum sadece kafamdan bir örnek verdim) bu tarz var veya wiccan büyüleri falan var onları sadece
o dine mensup olan kişilermi yapabilir yoksa benim gibi biriside yapabilirmi yani o büyüler,tılsımlar vs o dinemi özeldir ?

Demre

Kayıtlı Üye
Būyü, bildiğim kadarıyla õzūnde cinlerin marifetinden yararlanilarak yapilan ritüellerdir. Cinler de tıpkı bizim gibi her türlū inanç sistemine ya da inançsızlağa mensup olabilen varliklardir. Dolayısıyla buyü yapmak için herhangi bir dine mensup olmak gerektiğini düşünmūyorum. Esas olan, ritüeli eksiksiz ve inanarak yerine getirmektir. Diyelim ki müslüman olduğunuzu sõylūyorsunuz ve aynı zamanda būyū yapïyorsunuz.. E Kur'an-ı Kerim kati olarak yasaklamis büyūyü... Nerde kaldi sizin din, iman? Tahrif edilmemiş haliyle tüm ilahi kitap ve suhuflarin būyüyū yasakladigini zannediyorum şahsen. Kısacası; kadere mūdahele etmeye yeltenmek için dine, imana ihtiyac olmadigi gibi hazırda var olandan da olunuyor.. Yani burada işin oldu bil @dalkomhanagma ama inanmadigin kaçınïlmaz sonda işin ne olur ben bilmem?

dalkomhanagma

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
Dua o dine özel olduğuna göre ? Yapacak kişinin de onu içselleştirmiş ve o enerjiyle hasır neşir olmuş olması gerekir.
büyü olarak düzeltiyorum o d
Mensup olmadığın bi dinin dualarını neden okumak isteyesin ki , inanmadığın dine özel şeyler yapmanın sana tabiki de bir faydası olmaz. Herşey inanç ve istemekle başlıyor..
mensup olmadığım bir dinin dualarını okumak istediğimi söylemedim bir büyü var diyelim içinde bazı müslümanlıkla alakalı şeyler
onu yapmak için müslüman olmammı gerek veya wiccan büyüsü var sözler falan var içinde analdınmı yani burda benim kastım o büyüyü müslüman vs olmayan insanlarda yapabilirmi yoksa o büyü müslümanlara özelmi :)

dalkomhanagma

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
Dua o dine özel olduğuna göre ? Yapacak kişinin de onu içselleştirmiş ve o enerjiyle hasır neşir olmuş olması gerekir.
Hocam duayı örnek olarak verdim mesela bir büyü var içinde kısımlar var büyünün bir kısmında müslümanlıkla ilgili bir şey var bu o büyüyü müslümanlaramı özel yapar

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Hocam duayı örnek olarak verdim mesela bir büyü var içinde kısımlar var büyünün bir kısmında müslümanlıkla ilgili bir şey var bu o büyüyü müslümanlaramı özel yapar

evet onu belirtmek istedim zaten. İslami enerjiyle harmanlanmadan o dine ait duayı , harfi sesi , hesabı kitabı nasıl dışarıdan biri yapsin? Bu her inanç sistemi icin geçerli.

jas10

Kayıtlı Üye
büyü olarak düzeltiyorum o d

mensup olmadığım bir dinin dualarını okumak istediğimi söylemedim bir büyü var diyelim içinde bazı müslümanlıkla alakalı şeyler
onu yapmak için müslüman olmammı gerek veya wiccan büyüsü var sözler falan var içinde analdınmı yani burda benim kastım o büyüyü müslüman vs olmayan insanlarda yapabilirmi yoksa o büyü müslümanlara özelmi :)
Zaten büyüyü yapmak dualardan geçmiyor mu

CLOUD

Kayıtlı Üye
Dua nedir ? Belki de öncelikli olarak bu kavramın anlamlarına dikkat etmek gerekir.
Sözlük anlamları genel olarak; Tanrı ’ya - Tanrı 'lara / Tanrıça 'lara / Yüce Yaratıcı 'ya (inanç sistemi her ne ise) söylenen; sevgi, ibadet ve benzeri tapınma eylemlerinde ya da yakarmak, yalvarmak, yardım dilemek, amacıyla okunan, dinsel değeri olan sözler...
Bu durumda, söylendiğinde anlamı, duygu ve kelime değerleri bilinmeyen sözler yalnızca ve manasızca yanyana koyulmuş kelime öbekleri kadar değerde kalabilir. Herhangi bir tartışma sırasında karşı tarafa Nordik dilinde seni seviyorum dediğinizi düşünün (yada size söylendiğin. Taraflardan birinin Nordik dilini bilmediğini göz önünde bulundurarak tabii) ne kadar anlamı olur, karşı tarafın vereceği tepki nasıl olur?

Ü

Üye silindi 70925

Öncelikle büyü ayrıdır dua ayrıdır. Büyüde iradeyi etkileme söz konusu iken dua ise isteklerin gerçekleşmesi için kendi dininize ait ibadetler ile yakarışta bulunmaktır. Bir de arapça olarak gördüğümüz her yazıyı dua zannetmemeliyiz. Bazı büyüler arapça ama Kurandan bir parça değiller. Zaten semavi dinlerde büyü yapmak yasaktır. Yani sizin büyü yapabilmek için bir dine mensup olmanız gerekmiyor. Olsanız dahi yaptığınızda zaten şirke düşüp dinden çıkmanız söz konusu. Anlaşılması için şunu eklemekte fayda var.

"Hz. Süleyman’ın hükümranlığı aleyhinde şeytanların uydurup okuyageldiği (iftirâlara) tâbi oldular. Hâlbuki Süleyman (a.s) (sihir yaparak) kâfir olmadı. Lâkin şeytanlar kâfir oldular. Çünkü onlar, insanlara sihri ve Bâbil’de Hârut ile Mârut isimli iki meleğe indirilen (bilgileri) öğretiyorlardı. Hâlbuki o ikisi: «Biz ancak imtihan için gönderildik, sakın (öğrettiğimiz bilgileri sihir yapmakta kullanıp da) kâfir olma!» demeden hiç kimseye bir şey öğretmezlerdi."
(Bakara,102)

Ayette görüldüğü üzere kafir olmakla özdeşleştiriliyor büyü yapan. Kafir kelime manası; inançsız, dinsiz demek. Yani dediğim gibi büyü için bir dine mensup olmanız gerekmiyor.

Onun dışında dinlere ait duaları, hangisine ait ise o inançta olmadan yapmanın tesirli olabileceğini düşünmüyorum.

Mesela, 21 defa Ayetelkursi okunursa bir dileğiniz gerçekleşicek yazıyor. Siz Allah'ın varlığını kabul etmiyor hem dil ile hem kalben tamamen reddederken, okuduğunuz ayet ise Allah'ın varlığını, zatını övgü ile dillendiriyor. Çelişki oluyor. Bu yapılanın kalpten olması mümkün değil. Sn Lavander'in dediği gibi yapacak kişinin o dine ait olup içselliştirmesi gerekir diye düşünüyorum bende bu konuda.

dalkomhanagma

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
Öncelikle büyü ayrıdır dua ayrıdır. Büyüde iradeyi etkileme söz konusu iken dua ise isteklerin gerçekleşmesi için kendi dininize ait ibadetler ile yakarışta bulunmaktır. Bir de arapça olarak gördüğümüz her yazıyı dua zannetmemeliyiz. Bazı büyüler arapça ama Kurandan bir parça değiller. Zaten semavi dinlerde büyü yapmak yasaktır. Yani sizin büyü yapabilmek için bir dine mensup olmanız gerekmiyor. Olsanız dahi yaptığınızda zaten şirke düşüp dinden çıkmanız söz konusu. Anlaşılması için şunu eklemekte fayda var.

"Hz. Süleyman’ın hükümranlığı aleyhinde şeytanların uydurup okuyageldiği (iftirâlara) tâbi oldular. Hâlbuki Süleyman (a.s) (sihir yaparak) kâfir olmadı. Lâkin şeytanlar kâfir oldular. Çünkü onlar, insanlara sihri ve Bâbil’de Hârut ile Mârut isimli iki meleğe indirilen (bilgileri) öğretiyorlardı. Hâlbuki o ikisi: «Biz ancak imtihan için gönderildik, sakın (öğrettiğimiz bilgileri sihir yapmakta kullanıp da) kâfir olma!» demeden hiç kimseye bir şey öğretmezlerdi."
(Bakara,102)

Ayette görüldüğü üzere kafir olmakla özdeşleştiriliyor büyü yapan. Kafir kelime manası; inançsız, dinsiz demek. Yani dediğim gibi büyü için bir dine mensup olmanız gerekmiyor.

Onun dışında dinlere ait duaları, hangisine ait ise o inançta olmadan yapmanın tesirli olabileceğini düşünmüyorum.

Mesela, 21 defa Ayetelkursi okunursa bir dileğiniz gerçekleşicek yazıyor. Siz Allah'ın varlığını kabul etmiyor hem dil ile hem kalben tamamen reddederken, okuduğunuz ayet ise Allah'ın varlığını, zatını övgü ile dillendiriyor. Çelişki oluyor. Bu yapılanın kalpten olması mümkün değil. Sn Lavander'in dediği gibi yapacak kişinin o dine ait olup içselliştirmesi gerekir diye düşünüyorum bende bu konuda.
Anladım teşekkürler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...