Her Gün 1 Yeni Zikir ve Bazı Surelerin Faziletleri

Leyli Mira

Kayıtlı Üye
Herkese merhabalar.

Yüce yaratıcı göndermiş olduğu Kur-an'da da belirttiği üzere her gün kendisini anmamızı ister. "Siz beni anın ki bende sizi anayım!" (Bakara, 152)
Zaman zamanda sitede bu konuda yardım talebinde bulunan arkadaşlara rast geldim. Amacım sizlerle her gün bir yeni zikir paylaşmak ve olabildiğince bazı surelerin faziletlerini bildirmek. Bu konuda bilgi sahibi arkadaşlar katkıda bulunurlarsa çok sevinirim. Umarım fayda saylayan bir konu olur.

-Efendimiz (S.a.v) buyuruyor;

" Yâ erhame'r-rahimîn."

diyenlerden sorumlu bir meleği vardır. Kim 3 defa bu zikri tekrarlarsa, sorumlu melek;

'Merhamet edenlerin en merhametlisi olan Allah sana bakıyor, ne istiyorsan hemen iste!' der. ( Hakîmi Müstedrek )
Yani her duadan önce bu zikri 3 defa tekrarlamak, edilen duanın hükmünü arttırır.

-Vakıâ Sûresi'nin Fazileti

'Kim her gece Vakıâ sûresini okursa, kendisine fakirlik isabet etmez.' ( İbni Sünnî )

enesuynk

Kayıtlı Üye
-Mülk suresinin faziletleri-

(halk arasında tebareke diye geçer.)

Sevgili Peygamberimiz bu surenin fazileti hakkında :
''Kur'an ' da bir sure vardır ki , o otuz ayettir . O da Mülk suresidir. Kıyamet günü bu surenin şefaati ile bir kimse cehennemden çıkarılıp cennete sokulacaktır .''

''Her gece ''Sure-i Mülk '' ü okuyandan Cenabı Ecelli Ala kabir azabını kaldırır.''

''Kur'an'da otuz ayetlik bir sure vardır. Kim onu yatarken okursa onun için 30 sevap yazılır , 30 günahı affedilir , 30 derece yükselir ve Cenabı Hak meleklerinden bir melek gönderir , üzerine kanadını yayar ve onu uyanıncaya kadar bütün fenalıklardan muhafaza eder .''

Ayrıca bir kimse bu sureyi 3 gün devamlı olarak göz ağrısı için okursa , hem sancının kesilmesi için , hem de şifa bulması için çok faydalı gelmektedir .

Saygılarımla ...

Leyli Mira

Kayıtlı Üye
Hasbiye'l-lahû lâ ilâhe illâ hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbü'l arşi'l azîm.

-Bu zikir sabah-akşam namazdan sonra hiç konuşmadan 7 kere okunursa o gün sabahtan akşama veya akşamdan sabaha kadar kişiyi her türlü zararlardan korur.

enesuynk

Kayıtlı Üye
Kenzül Arş Duası Faziletleri :

Peygmberimiz Hazreti Muhammed (s.a.v.)'den rivayet edilmiştir . Şöyle buyuruyor :

''Cebrail bana dedi ki :

''Ey Muhammed , kim ömründe bir kere bu duayı okursa , Allahü Teala onu , kıyamet gününde yüzü ayın ayın ondördü gibi parlak olarak haşreder . Hatta bütün insanlar onu , bir peygamber veya melek sanırlar . Ben ve sen onun kabrinin üzerinde dururuz .Ona hesapsız ve azapsız , üzerine binip Cennete girmesi için Cennetten bir Burak getirilir . Sırat köprüsünden şimşek gibi geçer . Onun günahı denizlerin suyundan , yağmurların damlasından , ağaçların yapraklarından , kumların adedinden , taşlardan daha fazla olsa bile , kendisine kabul olunmuş (nafile) hac ve bin umre sevabı yazılır .

Korkan kimse okursa , Allah onu korktuğundan emin kılar . Susayan kimse okursa , Allah onun susuzluğunu giderir . Aç olan okursa , doydurur , hasta okursa şifa verir , hastanın üzerine okunursa , hastalığından kurturur , dünya veyahut ahiret ihtiyaçlarından birisi için okursa Allah istediğini verir . Bir düşmandan veya sultandan korktuğu için okursa , Allah onların şerrinden korur ve Allah'ın mahlukatından gelecek olan tüm zarar ve eziyetleri kendisine ulaşmaktan meneder .

Borçlu olan okursa , Allah onu , borcunu ödemeye muvaffak kılar , hiçbir kimseye muhtaç olmaz . Eğer onu hasta olan yazıp üzerinde taşırsa iyileşir . Kadın taşırsa kocası ona ikram eder . Cinden , insden ve şeytandan , sancı ve hastalıklardan emin olur . Kayıp ise ailesine sağ , salim kavuşur . Bu duayı okuyan için cin , melek istiğfar ederler. Ömrü bereketli olur . ''

-----

Kim beş defa bu duayı okursa Peygamber Aleyhisselam'ı rüyasında görür . Ebu Bekir Sıddık (r.a.) :

''Gece olsun gündüz olsun bu duayı okudum , Peygamber Aleyhisselam'ı rüyamda gördüm. '' buyurur. Hazreti Ömer de şöyle buyurur :

-Hiç bir hacetim olmadıki onun için bu duayı okuyayımda giderilmesin . Hazreti Osman (r.a.) diyor ki :

''Ben Kur'an-ı Kerim'i ezberleyemezdim . Resulü Ekrem (s.a.v.)'e bu hususu şikayet ettim . Bana bu duayı öğretti . Onu okudğumda Kur'an-ı Kerim'i ezberlemeyi başardım .

Hazreti Ali Keremallahü vechehü buyuruyor ki :

Ben bu duayı okuduğum vakit düşmanıma galebe çalardım . Kim ki Fatiha'yı , İhlas suresini , Kafirun ve Felak ve Nas suresini üç kere okuyup sonra bu duayı okursa Allah onu karşılaştığı bütün varlıkların şerrinden korur ve her türlü hastalıktan , her zalimin şerrinden onu emin kılar ve bütün istediklerini verir . Kim ki okuduğu gibi onu yazıp üzerinde taşırsa ve kim ki başının altına koyup uyursa Allahü Teala o kimsenin malından çalınanı ve evinden kaçanı geri iade eder . Akan suya okursa su durur , yahut yanan ateşe okursa okursa ateş söner . Dağ üzerine okursa dağ paramparça olur .

Kim ki iki rekat namaz kılıp her rekatında Fatiha ve bir de İhlas okuyup selam verdikten sonra bu duayı okursa dünya ve ahirete ait ne isterse tüm istediklerine nail olur . Bu duanın fazileti sayılmayacak kadar çoktur , biz burada kısa olarak zikrettik .

(Nevadir-i Kaylubi)