Her büyü şirkmi ?

GoodLife

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar. Bugünde aklıma takılan bir diğer soruyu soracağım. Kimi alimler büyü şirktir der kimi alimler şirk ve günah olarak ikiye ayırır vesaire, bildiğim en doğru kabul edilen bu ikiye ayrılması durumudur. 7 büyük günahtan biri olduğunu biliyoruz ama dinden çıkarırmı orası net değil. Bilgili arkdaşların bu konuda yorumlarını bekliyorum. Aklıma takılan şu herşey enerji diyoruz tamam bunda hemfikiriz, büyüde enerjiyi kullanma sanatı dersek kabaca hepimiz günlük hayatımızda minimal büyüler yapıyoruz o halde? Örnek veriyorum, düşünceler enerjidir ve her düşümcemiz ortaya bir enerji çıkarır veya var olanı şekillendirir, günlük hayatımızda şu kız keşke benden hoşlansa diye düşünmekte bunun için enerjisel bir girişimdir eve gidip muska,vefk,veya farklı bir çalışma yapmakta enerjisel bir girişimdir. Evde kişisel bakımını yaparsın bu senin auranı etkiler kendini çekici bulursun farkında olarak veya olmayarak bu tarz bir enerji yayarsın insanlar seni beğenir, veyahut gidersin bir hocaya veya kendin şirinlik için vefk,muska yaparsın.E bu iki durum arasında ne fark var şimdi? ikisindede enerjiyi kontrol ediyorsun. Öyle yada böyle hergün her saat enerjiyle muhattabız çünkü herşey enerji. Bu işin kırmızı çizgisi neresi?

xax2

Kayıtlı Üye
Kendin sormuş kendin yanıtlamış kendi kendini tatmin edip sonuca varmaya çalışmışsın konu kilit bence

xax2

Kayıtlı Üye
bu soruyu sorgulamanın ötesi allahın varlığını sorgulamaya kadar gider dinden çıkarsın ki sen yavaştan o yoldasın iyi bayramlar :)

venusyenbiri

Kayıtlı Üye
Evde kişisel bakımını yaparsın bu senin auranı etkiler kendini çekici bulursun farkında olarak veya olmayarak bu tarz bir enerji yayarsın insanlar seni beğenir, veyahut gidersin bir hocaya veya kendin şirinlik için vefk,muska yaparsın.E bu iki durum arasında ne fark var şimdi? ikisindede enerjiyi kontrol ediyorsun. Öyle yada böyle hergün her saat enerjiyle muhattabız çünkü herşey enerji. Bu işin kırmızı çizgisi neresi?
Birinde kendi iradesiyle etkilenirken diğerinde zorba bir güç var :d Büyüye karşı değilim ama bu bakış açınızı doğru bulmadım malesef

GoodLife

Kayıtlı Üye
Birinde kendi iradesiyle etkilenirken diğerinde zorba bir güç var :d Büyüye karşı değilim ama bu bakış açınızı doğru bulmadım malesef
Kalıplara göre düşünmemenizi tavsiye ederim. Her zaman zorba bir şekilde olamaz dediğiniz doğru çoğunlukla öyle yapılıyor bizim kültürümüzde ama mesela yolda yürürken insanların sizi şirin görmesi için bir işlem yapıldı, bunu yapmanın birçok yolu var en basitinden örnek veriyorum bir hoca düşün üstteki mesajda yazdığım gibi kişinin kendi aurası üzerinden kendini beğenmesi ve insanlarında ondan bu yolla etkilenmesi üzerine birşey yaptı diyelim. E noldu şimdi ? Günah olmayan büyümü icat ettik ? Yoksa sevabamı girdik ? Ha dersenki konu nasıl yaptığın değilde müdahale etmen. İlk mesajdada dediğim gibi yaptığımız her hareketle, düşündüğümüz her düşünceyle, inandığımız her inançla zaten müdahele ediyoruz.

Impulse

Kayıtlı Üye
Her büyü şirk mi?
Konunuzun başlıgı bu.

Ama içeriğe bakınca daha farklı şeyler görüyorum.

Büyü kavramının içi yanlış dolduruluyor sonra da sorunlar peşimizi bırakmıyor.

Açıp okumuyoruz ki. Daha inandığı dinden haberi olmayan bir sürü insan var.
Sadece müslümanlar için konuşmuyorum genel olarak bu böyle.Belki benimsedigimiz için böyle ama cehalet iyi değil. Bilinçli bir inananın aldıgı tadı bilinçsiz bir inanan duyumsayamaz. Bilinçli birinin içindeki tanrı(mutlak kudret sahibi) daha güçlüdür.
Ve kendini inananı vesilesiyle ifade edebilir. Digeri nin içindeki sonsuz güç dilsizdir, eli kolu bağlanmıştır. O tanrı olmaz ki artık? İçinde ki başka bir şeydir.
Biz tamamiyle inandığımız şeylerden ibaret değil miyiz?

Bakın, içinizdeki tanrı güçlenirse şayet, yukarıda sorulan sorular içsel bir yönelimle bile cevaplanabilir hale gelir.

Ben islam da şöyle islam da böyle diye muhabbete başlayacağım şimdi. Kavramlara ve isimlere takılan tahammülsüz kesim bıdı bıdı konuşacak.
Her şeyi enerji üzerinden isimlemdirmek zorundaymışız gibi.

Bence ufak bir araştırmayla da bu sorularınıza cevap bulabilirsiniz.
Önce büyü tam olarka ne demek onun cevabını bulmalısnız.
Sonrası çorap söküğü gibi gelir.

Ve

Enerji dedigmz şey kötülüğe ve iyilige hizmet edebilir. Ruhta bir enerji, baktıgımız zaman.
Her şeyin temelinde enerji var deyip her türlü inanca karşı enerjinin varlığını koz olarak kullanmakta bence bir algı yaratımıdır.
Enerjiler akıp giderken inançsal boyutta isimleri olamaz mı, günah sevap gibi kalıplara bürünemez mi?

Her şeyi enerjiyle açıklayıp inanç sistemlerini yok sayma çabası insanoğlunun özgürlüğüne ve içsel arayışına saygısızlıktır.

Evren, kainat boşluğu sevmez.
İlla bir şeyler vardır. Hiçbir şey yok her şey enerji diyenler bu sefer enerjiyi ilah edinirler.

İnsan yaratılışındaki boşluğu ölünceye dek doldurma arayışında olacaktır.

GoodLife

Kayıtlı Üye
Her büyü şirk mi?
Konunuzun başlıgı bu.

Ama içeriğe bakınca daha farklı şeyler görüyorum.

Büyü kavramının içi yanlış dolduruluyor sonra da sorunlar peşimizi bırakmıyor.

Açıp okumuyoruz ki. Daha inandığı dinden haberi olmayan bir sürü insan var.
Sadece müslümanlar için konuşmuyorum genel olarak bu böyle.Belki benimsedigimiz için böyle ama cehalet iyi değil. Bilinçli bir inananın aldıgı tadı bilinçsiz bir inanan duyumsayamaz. Bilinçli birinin içindeki tanrı(mutlak kudret sahibi) daha güçlüdür.
Ve kendini inananı vesilesiyle ifade edebilir. Digeri nin içindeki sonsuz güç dilsizdir, eli kolu bağlanmıştır. O tanrı olmaz ki artık? İçinde ki başka bir şeydir.
Biz tamamiyle inandığımız şeylerden ibaret değil miyiz?

Bakın, içinizdeki tanrı güçlenirse şayet, yukarıda sorulan sorular içsel bir yönelimle bile cevaplanabilir hale gelir.

Ben islam da şöyle islam da böyle diye muhabbete başlayacağım şimdi. Kavramlara ve isimlere takılan tahammülsüz kesim bıdı bıdı konuşacak.
Her şeyi enerji üzerinden isimlemdirmek zorundaymışız gibi.

Bence ufak bir araştırmayla da bu sorularınıza cevap bulabilirsiniz.
Önce büyü tam olarka ne demek onun cevabını bulmalısnız.
Sonrası çorap söküğü gibi gelir.

Ve

Enerji dedigmz şey kötülüğe ve iyilige hizmet edebilir. Ruhta bir enerji, baktıgımız zaman.
Her şeyin temelinde enerji var deyip her türlü inanca karşı enerjinin varlığını koz olarak kullanmakta bence bir algı yaratımıdır.
Enerjiler akıp giderken inançsal boyutta isimleri olamaz mı, günah sevap gibi kalıplara bürünemez mi?

Her şeyi enerjiyle açıklayıp inanç sistemlerini yok sayma çabası insanoğlunun özgürlüğüne ve içsel arayışına saygısızlıktır.

Evren, kainat boşluğu sevmez.
İlla bir şeyler vardır. Hiçbir şey yok her şey enerji diyenler bu sefer enerjiyi ilah edinirler.

İnsan yaratılışındaki boşluğu ölünceye dek doldurma arayışında olacaktır.
Cevabınız için teşekkür ederim, gayet doyurucu olmuş fakat ben sorumu tam anlatamadığım inancındayım. Örnek veriyorum ben kendimi ruhsal âlemle güçlendirme isteğindeyim, bunun için çalışma yapmak istiyorum. İrademi güçlendirmek için, insanların kalplerini kendime meyl ettirmek için daha saygı duyulan bir insan olmak için vesaire. Bunun için esma çalışması yapıyorum sanıyorumki çok çetrefilli olmadığı sürece islamda zikir çalışmanın bir mahsuru yok. Hz Muhammed'in hadislerinde geçen 33 er tane 3 zikri 100 e tamamlama meselesi gibi belli bir sayıda çekmeninde bir mahsuru yok. E bu durumda büyü sayılabilir sonuçta zikirler ile enerjiyi kanalize etmiş olmuyormuyuz? Bu durumu tek meşru kılan şey Allah'ın isimleri ile yapmış olmamızmı? Bu işin kırmızı çizgisi neresi diye sorduğum şey tam olarak bu. Çok büyük alim kabul edilen kişiler havas ile uğraşmışlar örnek veriyorum ibni arabi, şimdi ibn arabi şirkmi koşmuş oluyor? Nereye kadarı caiz, nereden sonrası haram, nereden sonrası şirk? Allahın kurduğu sisteme (enerji vb.) İman edip herşeyin ondan olduğuna inanıp nefsine yenik düşüp bu işle uğraşan şirkmi koşmuş olur?

Lords Of The Shadows

Kayıtlı Üye
İş
Teacher
Merhaba,
Dünyada ki tüm dinlerin temeli "Büyüye, ilahi bir gücün" varlığına inanmaya dayanır. Büyü ikiye ayrılır. 1) Zihinsel ve Beyinsel aktivitelerin çalışmasını sağlayan enerjiyi kullanarak dolaylı yoldan müdahale işlemine "ZihniBüyü" adı verilir. 2) Doğuştan sahip olunan büyü yeteneğini doğa güçleri ile birleştirerek kullanmak. Büyü doğaya ya da yaradılanlara direkt müdahale olduğundan dolayı çoğu zaman farklı halkların ileri gelenleri tarafından hoş karşılanmaz.

Bilginize Saygılarımla.

Ü

Üye silindi 56746

Önce büyünün değil şirkin tanımı yapılmalı ve bilhassa gizli şirke dikkat edilmeli; hadislerde de daha ziyade gizli şirke vurgu yapılıyor. Şirk hakkında tefsirlere bakabilirsiniz ama kimin tefsirine baktığınız da önemli. Soru içinde soru... :) tefsirlere bakın bence, tefsir araştırması. Bu konuda zihin netleşirse büyüyle ilgili yaklaşımınız da şekillenir diye tahmin ediyorum.

Ü

Üye silindi 58480

Şirk parça demektir. Bütünün parçasıdır.
Șirk koşulan her konu ama her konu bütünün parçası olduğu için kendi dar sınırları içinde zaten tutarlıdır.

Șirk bilimde de olur. Kürkü için avlanan tilkiler, panzehir yapılmak için avlanan yılanlar vs hep içinde şirk olan fikirlerdir. Neden çünkü dar alanda tutarlı olsa da bütünün sistemini bozan amellerdir.

Büyü şirktir. Şirkin dibidir.
Dua edilince Allah ya vermez ve vereceği şeye seni layık olacağın bir simülasyona sokar ve geçinden verir. Ya istediğini sandığın şeyi değil asıl istediğini verir. Ya da istediğini zaten verir.

Dua senin iç halini repair yapar ve öyle çalışır. Ama büyü bütünden kopuktur. İstediğin şey verilir ve seni bütüne karşı savunmasız bırakır. Allah sirk koşanları affetmedigi tek kategori olarak anar. Yani bütünü göremeyen kişi, kendini dışarıdan göremeyen kişi, dar alanda kastirip duran kişi o dar alana kilitlenir. Ahireti de olmaz. Sevinci de, hüznü de, tekamülü de. Yaratılış gayesinden kovulur. Artık her işini büyü ile düzelt bakalım denir. Sıkıyorsa da bir sevgi kırıntısı için büyü yapsın artık. Sevgiyi bile doğal akışında yaşayamaz artık.

magicex

Kayıtlı Üye
Allahın kurduğu sisteme (enerji vb.) İman edip herşeyin ondan olduğuna inanıp nefsine yenik düşüp bu işle uğraşan şirkmi koşmuş olur?

Sayın GoodLife,

Bir insan tekamülü gereği Tanrısallık yoluna girerse artık nefsi için değil Yaradan' ın onda tecellisi için yaşamaya başlıyor gibi bir durum oluşuyor sanki, bahsettiğin güçleri kendi nefsi için kullanırsan şirk, Yaradan' ın sen de tecelli etmesiyle kullanıyorsan değil gibi bir durum olabilir. Gibi kelimesini çok kullandım çünkü ben de emin değilim soruna cevap olabilir diye yazıyorum.

Başka bir örnek, bir Allah dostu tayyi mekan yaptığında büyü mü yapmış oluyor, bilmeyen için doğa üstü bir olay ama kendi nefsi ile değil artık Yaratan o bedende tecelli ettiği için bu olay günah yada şirk olmaktan çıkıyordur diye düşünüyorum, nacizane bir yorum.