Hayatınızdaki “duygusal vampir” kim?

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
İlgi çekici ve kısalığı bakımından okunulabilir olduğunu düşündüğüm için paylaşıyorum;

Hayatınızdaki “duygusal vampir” kim?

Doktor olarak hastalarımda ilişkilerin, hayattaki en büyük “enerji emiciler” olduğunu gözlemledim. Bazı ilişkiler olumludur ve ruh halinizi olumlu etkilerler. Bazıları ise sizdeki iyimserlik ve huzur duygusunu yok ederler. Ben böyle sizi kurutan insanlara “duygusal vampirler” diyorum. Bu insanlar sadece fiziksel enerjinizi emmekten çok daha fazlasını yapıyorlar. Kötü niyetli olanları size kendinizi değersiz ve sevilemez hissettirebilir. Diğerleri size kendinizi kötü hissettirmek için küçük zararlar verebilirler. Örneğin, “ Birkaç kilo aldığını fark ettim, şekerim” ya da “Çok hassassın!” onların en sevdiği cümlelerdendir. Bir anda sizi güveninizi sarsacak, tehlikeli alanlara doğru sürüklerler.

Enerjinizi korumak için duygusal vampirlerle savaşmak gerekir. “Duygusal Özgürlük” kitabımdan aktaracağım stratejiler, size hayatınızdaki duygusal vampirleri tanımada ve onlarla savaşmada yardımcı olacak.

Bir duygusal vampirle karşılaştığınıza dair işaretler:
• Göz kapaklarınız ağırlaşır ve şekerleme yapma ihtiyacı hissedersiniz.
• Ruh haliniz bir anda düşüşe geçer.
• Sizi rahatlatan, bol karbonatlı yiyecekler yemek istersiniz.
• Kendinizi endişeli, depresif ve olumsuz hissedersiniz.
• Kendinizi eleştirilmiş hissedersiniz.

Duygusal vampir çeşitleri

1. Narsist

Sloganları “Önce ben”dir. Her şey onlar hakkındadır. Abartılmış bir kibirleri vardır, dikkat çekmeye bayılırlar ve beğenilmeye ihtiyaç duyarlar. Tehlikelidirler çünkü empatiden yoksundurlar ve koşulsuz sevme konusunda hiç iyi değillerdir. Eğer bir şeyleri onların istediği gibi yapmazsanız, cezalandırıcı ve soğuk olurlar.

Kendinizi nasıl korursunuz?

Beklentilerinizi gerçekçi tutun. Bu insanlar duygusal anlamda kısıtlı insanlardır. Böyle birine aşık olmamaya çalışın ya da onlardan koşulsuz sevgi beklemeyin. Hiç bir zaman sizin değeriniz onlara bağlıymış gibi düşünmeyin ve onlarla en saklı sırlarınızı paylaşmayın. Onlarla başarılı bir şekilde iletişim kurmak için, bir şeyin onların nasıl yararlı olacağını göstermelisiniz. Eğer zorunlu değilse bu can sıkıcı egosantrikle fazla muhatap olmamak en iyisidir, ama eğer ilişki kaçınılmazsa bu yaklaşım işe yarar.

2. Kurban

Bu vampirler “zavallı ben” tavrıyla sinirlerinizi yıpratırlar. Dünya her zaman onların karşısındadır ve bu da mutsuzluklarının ana sebebidir. Sorunlarına bir çözüm önerdiğinizde her zaman sizi şöyle yanıtlarlar “Evet ama…” Onları arayıp sormaktan vazgeçme ya da onların aramalarını görmezden gelme noktasına gelebilirsiniz. Arkadaş olarak yardım etmek isteyebilirsiniz ama hüzün dolu öyküleri sizi yorabilir.

Nazik fakat kesin sınırlar koyun. Kısaca dinleyin ve arkadaşınıza veya akrabanıza “Seni seviyorum ama eğer çözümü tartışmak istemiyorsan, seni ancak beş dakika dinleyebilirim” deyin. Söz konusu iş arkadaşınızsa “Senin için her şeyin iyi olmasını tüm kalbimle dileyeceğim” deyin ve ardından “Umarım anlarsın, yetiştirmem gereken bir iş var ve ben çalışmaya dönmek zorundayım” diye ekleyin. Bunun iyi bir zaman olmadığını belirtmek için vücut dilinizi kullanabilir; göz kontağını keserek veya kollarınızı birbirine kavuşturarak sağlıklı sınırlar koyabilirsiniz.

3. Denetleyici

Bu insanlar takıntılı olarak sizi kontrol etmeye ve nasıl olmanız ve hissetmeniz gerektiğini size dikte etmeye çalışırlar. Her şey hakkında bir fikirleri vardır. Eğer davranışlarınız onların kitabına uygun değilse, duygularınızı geçersiz kılarak sizi kontrol etmeye çalışırlar. Çoğu zaman “Aslında senin neye ihtiyacın var, biliyor musun?” diye cümleye başlarlar. Sonunda hükmedilmiş, küçültülmüş ve değersizleştirilmiş hissedersiniz.

Başarının sırrı denetleyici kontrol etmeye çalışmamaktır. Sağlıklı bir şekilde girişken olun, ancak onlara ne yapmaları gerektiğini söylemeyin. Şöyle diyebilirsiniz “Tavsiyene değer veriyorum ama bunu gerçekten benim kendi kendime halletmem gerekiyor.” Güvenli olun ve kurbanı oynamayın.

4. Sürekli konuşan

Bu insanlar sizin hislerinizle ilgili değildirler. Onlar sadece kendileriyle ilgilenirler. Lafa girebilmek için bir boşluk beklersiniz, fakat o an hiç bir zaman gelmez. Ya da bu insanlar size fiziksel olarak o kadar yaklaşırlar ki, neredeyse üstünüzde nefeslerini hissedersiniz. Siz geriye gidersiniz ve onlar size bir adım daha yaklaşır.

Bu insanlar sözsüz ipuçlarına cevap vermezler. Yapması zor olabilir, ama sözlerini kesmeli ve konuşmalısınız. 2-3 dakika dinleyin ve sonra kibarca “Sözünü kestiğim için kusura bakma ama, başka insanlarla konuşmam gerekiyor… ya da randevum var… ya da tuvalete gitmem gerekiyor.” Bunlar “Kes sesini, beni deli ediyorsun!” diye bağırmaktan çok daha yapıcı taktiklerdir, aklınızdan geçenler tam olarak bunlar olsa da. Eğer bu bir aile üyesiyse, kibarca “Eğer bana da söz hakkı tanırsan, belki ben de aramızdaki diyaloga bir şeyler ekleyebilirim” diyebilirsiniz. Eğer bu nötr bir şekilde söylersiniz, anlaşılma ihtimaliniz artar.

5. Drama kraliçesi

Bu insanların küçük olayları abartarak onlardan dört başı mamur dramalar çıkarmak konusunda doğal yetenekleri vardır. Hastalarımdan Sarah, işe devamlı geç gelen bir eleman aldığında, bu durumdan muzdaripti. Bir hafta, söz konusu elaman grip oldu ve “neredeyse ölüyordu”. Ardından arabası park yerinden çekildi! Bu çalışan ofisi terk ettiğinde Sarah kendini kullanılmış ve yorgun hissediyordu.

Drama kraliçesi, ağırbaşlılıktan nasibini almamıştır. Sakin olun. Derin nefes alın. Bu size onların etkisine girmekten alıkoyacaktır. Kibar fakat kesin sınırlar koyun. Örneğin “Bu işi istiyorsan, zamanında burada olmalısın. Başına gelen talihsizliklerden dolayı üzgünüm, ama iş önce gelir.

İlişkilerinizi geliştirmek ve enerji seviyenizi yükseltmek için, hayatınızda kimlerin sizin enerjinizi emdiği, kimin enerjinizi yükselttiği hakkında bir keşfe çıkmanızı öneririm. Size iyi gelen insanlarla daha çok vakit geçirin ve sizin enerjinizi emenlere karşı sağlıklı sınırlar koyun. Bu hayat kalitenizi artıracaktır.

Judith Orloff
Alıntıdır.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Her gruptan bir tanesini hayatımda gördüm desem yalan olmaz. Hepsi de neredeyse lisede oldu. Az olarak bilinse de bu tür insanların oldukça fazla olduğunu düşünüyorum. Hatta bu yazıyı görüp okuyup 'e ama bu kadar olmaz yani' diyen insanlar bile..

albus

Kayıtlı Üye
Hazar kendini "kurban" gibi hissediyor musun? :D
Bu 5 psişik vampir aşiriya kaçmadiği sürece tatlida olabiliyorlar aslinda..
Ama aşırılari çekilmiyor. Bi arkadaşım var bıraksam saatlerce konuşur ve beni azıcık konuşturur. Bu özelligine gıcık oluyorum

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Birde bunlardan birden fazla özelliğin tek bir kişide toplandığı haller var.Hem denetleyici hem narsist olan.Yok değil hani, ben denk geldim.Benim düşüncelerim,benim isteklerim,benim dediklerim,benim savunduklarım....Ben ben ben.Birde bu çok doğru sandıkları her özelliklerini size empoze etmeye çalışırlar.Sakın yanlış anlamayın.Çünkü bu tipler herşeyi sizin iyiliğiniz adına yaptıklarını söylerler.Öyle bir yorgun düşersiniz ki kanınızı emen bir Dracula olsa bu kadar bitap düşmezsiniz.Evlerden ırak...Diğer guruptan olanlarada denk gelmişliğim var ama en vahimi bu türdü.
Bu arada sayfayı screenshot yaptım.:)

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Gündemde olan bir konuyla alakası olduğu için güncellemek istedim.

Froents

Kayıtlı Üye
Sürekli okunması ve unutulmaması gereken bir konu.

ela.nass

Kayıtlı Üye
İş
İntelligence
Reveal ☀️
Yine muhteşem bir konu.

Bu vampirlerden etrafta çok var, aman dikkat (!) Farkındalık kazanıp, Hadi başka kapıya pis drakula diyerek def û ref etmeli.??‍♂️??‍♀️

Folken

Kayıtlı Üye
Bana vampirler ile dahaçok bilgi vermek isteyen olursa ben buradayaım habereniz olsun.
Ve litfen biri bana yardım etsin vampirler ile ilgili

cathrine

Kayıtlı Üye
Bana vampirler ile dahaçok bilgi vermek isteyen olursa ben buradayaım habereniz olsun.
Ve litfen biri bana yardım etsin vampirler ile ilgili
Ben bunlara vampir değil yapışkan enerji diyorum,her türlü sınırlarınızı koyduğunuz halde görmezden gelenleri ne yapacağız?Sizi rahatsız ettiklerini anladıkları zaman daha fazla üstünüze gelme gibi bir özellikleri var bu yapışkan insanların...Uzak olsunlar!Böyle insanlarla karşılaştığınızı anladığınızda ilişkinizi sonlandırmazsanız yıllara yayılan bir baskıya maruz kalabilirsiniz...Uğraşmak yerine ilişkinizi kesmek en doğrusu...Ben zamanında yapamadım ama artık temizlemeye çalışıyorum.Size de tavsiye ederim...Kendileri olmadığı zamanlarda bile telefonlara bıraktıkları mesajları ve kendilerini sürekli hatırlatmaya çalışmaları yeterince psikolojik bir baskı oluşturuyor...İsimleri bile geçince sinirleniyordum bir ara....Bulaşmayın arkadaşlar!Bu insanlar sizin kıramayacağınızı düşündükleri ya da hissettikleri anda gece gündüz demeden ,sizin duygularınızı önemsemeden sizi nesne durumuna getirebiliyorlar..Sizi rahatsız edip etmemek umurlarında bile olmuyor...Soğuk davranmak,uzak durmak çare olmuyor..Birinin boğucu bir tip olduğunu anladığınızda,yapışıklığını gördüğünüz anda arkadaşlığı başlamadan bitirin...Çok muzdarip oldum arkadaşlar,dikkatli olun!

dünyalı

Kayıtlı Üye
çok varda muhteşem beynimi onlara emcikleticek değilim :) Beyin giderse mazallah peşinden kalpte gider....

Herkesin beyninde ve kalbinde pozitifizim olsun :)

Ü

Üye silindi 70925

1. Narsist
Sloganları “Önce ben”dir.
2. Kurban
Dünya her zaman onların karşısındadır ve bu da mutsuzluklarının ana sebebidir. Sorunlarına bir çözüm önerdiğinizde her zaman sizi şöyle yanıtlarlar “Evet ama…”
3. Denetleyici
Bu insanlar takıntılı olarak sizi kontrol etmeye ve nasıl olmanız ve hissetmeniz gerektiğini size dikte etmeye çalışırlar.
4. Sürekli konuşan
5. Drama kraliçesi
Bu insanların küçük olayları abartarak onlardan dört başı mamur dramalar çıkarmak konusunda doğal yetenekleri vardır.
Ben bu 5 özelliği tek bir kişide gördüm. Vampirlerin kraliçesi miydi acaba ?

Bir sene boyunca da bu kişiye ortak alan paylaşımından dolayı mecburi olarak maruz kaldım. ? ? Allah'tan sabırlı bir insanım.

CLOUD

Kayıtlı Üye

Bir sene boyunca da bu kişiye ortak alan paylaşımından dolayı mecburi olarak maruz kaldım. ? ? Allah'tan sabırlı bir insanım.
Affınıza sığınarak minik bir soru sorabilirmiyim? Ya da anti tez olarak düşünebilirsiniz. (Konuyu salt sizin durumunuz için ele almadım Ve elbette bütüne yayıp genelleme yapmamda hata olur ama merak ettim buna benzer durumlarda-olaylara-fikirlere....her ne ise bu yönden de bakilabiliyormu diye)

Psikolojide mirror effect (ayna etkisi) olarak tanımlanan bir durum vardır. Böyle birşey olmadığına nasıl emin olabiliyorsunuz. Iletişimde - etkileşimde bulunulan karşıdaki bireyler de belki böyle düşünüyordur. Bazen bazı insanlar kendi yansımalarını karşılarındaki kişilerde görebiliyorlar. Eskilerden bir söz vardır "kimse yoğurdum ekşi demez" diye. Bizler insan olarak kendimize-içimize - fikirlerimize ne kadar doğru bakabiliyoruz, ne kadar objektif olabiliyoruz ?
(Sizin yaşadıklarınızı bilemem, sürç-ü lisan ettiysem tekrar affola??)
Kutlu geceler dilerim.

dünyalı

Kayıtlı Üye

Benzer bir durumu yaşamış biri olarak üzüldüm senin adına :( Baktım olmayacak işten ayrıldım....

cathrine

Kayıtlı Üye
Psikolojide mirror effect (ayna etkisi) olarak tanımlanan bir durum vardır. Böyle birşey olmadığına nasıl emin olabiliyorsunuz. Iletişimde - etkileşimde bulunulan karşıdaki bireyler de belki böyle düşünüyordur. Bazen bazı insanlar kendi yansımalarını karşılarındaki kişilerde görebiliyorlar. Eskilerden bir söz vardır "kimse yoğurdum ekşi demez" diye. Bizler insan olarak kendimize-içimize - fikirlerimize ne kadar doğru bakabiliyoruz, ne kadar objektif olabiliyoruz
Duygusal vampirlere maruz kalmış hiç kimse kendiliğinden karşı tarafa gitmiyor...Buradaki diğer arkadaşları bilmem ama ben aşırı uzak durduğum ve mesafe koyduğum halde anlamazlıktan gelen ,beni rahatsız ettiğini bile bile inadına üstüme gelen insanlarla karşılaştım..Ayna etkisini biliyorum ve inanıyorum ama inanın ki bu insanların psikolojisi çok farklı....Bu insanlar psikolojik tacizde bulunuyor ,burada bu konuda muzdarip olan hiç kimsenin aynı özellikleri taşımadığını düşünüyorum..Normalde bu insanların alınganlık yapıp uzaklaşması gerekirken daha beterini yaşadım...Eğer biz aynı özellikleri taşısaydık bu kadar şikayetçi olmazdık..Aşırı ilginin,psikolojik baskının farkında olmazdık ve memnun olurduk bu durumdan...@CLOUD Başka bir arkadaşımız için yorum yapmışsın ama ben kendi adıma cevaplamak istedim,çünkü çok düşünmüştüm bu aynalama üzerine,umarım duygularımı ifade edebilmişimdir,ne demek istediğimi anlatabilmişimdir,sevgiler:)

cathrine

Kayıtlı Üye
Psişik vampirlerle nasıl başa çıkılır?Bu kişi her gün karşılaşmak zorunda olduğumuz bir kişiyse uzaklaşmak söz konusu değilse sadece sınırları çizerek bu kişileri uzak tutabilir miyiz?Gerçekten de çok önemli bir konu...Tartışmaya devam edelim...

dünyalı

Kayıtlı Üye
Psişik vampirlerle nasıl başa çıkılır?Bu kişi her gün karşılaşmak zorunda olduğumuz bir kişiyse uzaklaşmak söz konusu değilse sadece sınırları çizerek bu kişileri uzak tutabilir miyiz?Gerçekten de çok önemli bir konu...Tartışmaya devam edelim...

Bu kişinin amacını niyetini hissettiğin an bir süreden sonra ister istemez kendi savunma sistemini oluşturuyorsun....Umursamamak. Görmezden gelmek...kendiniz için iyi olacaktır

dünyalı

Kayıtlı Üye
Bu kişinin amacını niyetini hissettiğin an bir süreden sonra ister istemez kendi savunma sistemini oluşturuyorsun....Umursamamak. Görmezden gelmek...kendiniz için iyi olacaktır

Benim sık sık denediğim bir yöntem ise eger onları kendimden uzak tutamıyorsam o ortamdan kendimi soyutlamaktır....Aynı ortamda bulunmaya mecburen dahil konumunda olduğunuz zaman dışında iletişimi kesmek ..." Hey ben seninle sadece belirli ve zorunlu alanlar çerçevesinde görüşüyorum"demektir.... Sizi rahatsız eden insanlarla selamlaşmayın dahi....O zaman kendi alanınızı korursunuz

cathrine

Kayıtlı Üye
Benim sık sık denediğim bir yöntem ise eger onları kendimden uzak tutamıyorsam o ortamdan kendimi soyutlamaktır....Aynı ortamda bulunmaya mecburen dahil konumunda olduğunuz zaman dışında iletişimi kesmek ..." Hey ben seninle sadece belirli ve zorunlu alanlar çerçevesinde görüşüyorum"demektir.... Sizi rahatsız eden insanlarla selamlaşmayın dahi....O zaman kendi alanınızı korursunuz
Güzel bir koruma ,ben de yapabilirim ama bir de suçluluk duymadan yapabilmek en istediğim şey...Vicdan yapmadan,kolaylıkla yapabilmek var,bir de o kişilerin kendimizi suçlu hissetmemize sebep olan bakışları...Hiç etkilenmemek gerek biliyorum ama bir tarafım sürekli kendimle savaş halinde...İçimden kendi kendime açıklamalarda bulunduğumu fark ediyorum...(Ama onlar da hak etti diye)