Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği

Ori

Moderator
Katılım
18 Ocak 2010
Mesajlar
2,801
Tepkime puanı
1,752
Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği, 1959 yılında bir psikiyatrist ve istatistikçi olan Max Hamilton tarafından geliştirilmiştir. Ayrıca, kaygı ve stres giderici ilaçların ve tedavilerin etkisini de değerlendirmektedir. Genellikle psikiyatrik tedavi sırasında, tedavi başlamadan önce bir değerlendirme olarak kullanılır ve daha sonra periyodik olarak tedavinin etkinliğini ölçmek için kullanılır. Hamilton ayrıca depresyon seviyelerini belirlemek için farklı sorular ancak benzer bir format kullanan Hamilton Depresyon Ölçeğini geliştirmiştir.

Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği, hem psikolojik stresler hem de şiddetli anksiyete kaynaklı fiziksel problemler olan hem ruhsal anksiyete hem de somatik anksiyete üzerine odaklanmaktadır. Test sözlüdür ve mevcut ve ilgili fiziksel rahatsızlıklar ile ilgili psikolojik gerginlik, stres ve depresyon miktarı ile ilgili sorulardan oluşur. Genellikle psikiyatr olan testin yöneticisi, sorulara cevaplarına bağlı olarak hastayı 14 maddeye derecelendirir. Derecelendirmeler sıfırdır ve dörtten sayılardır ve sıfır kaygısızlık gösterirken dördüncüsü aşırı derecede kaygı verici bir endişedir.

Testteki soruların yedisi zihinsel kaygıyı, yedi tanesi de fiziksel kaygıyı incelemektedir. Yedi zihinsel kaygı konusu Endişeli Ruh Hali, Gerilim, Korku, Uykusuzluk, Entelektüel, Depresif Ruh Hali ve Görüşme Davranışı. Yedi fiziksel anksiyete konusu Somatik Şikayetlerdir: Kaslı, Somatik Şikayetler: Duyusal, Kardiyovasküler Belirtiler, Gastrointestinal Belirtiler, Otonomik Belirtiler, Solunum Belirtileri ve Genitoüriner Belirtiler. Bu geniş konular daha sonra, bedenin ve zihnin farklı bölümlerinde kaygı kaynaklı sorunları tam olarak belirlemek için kullanılan daha ayrıntılı semptomları içerir.

Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği, psikiyatristlerin hastaları teşhis ve tedavi etmek için kullandıkları birçok tanı araçlarından sadece bir tanesidir. Her yaştan hem çocuklarda hem de yetişkinlerde kullanılır. Aynı zamanda çevrimiçi olarak mevcuttur ve görüşmeci olmadan yazılı bir test olarak alınabilir. Bazı insanlar bu seçeneği tercih ediyorlar çünkü ara görüşmecinin cevaplarını yanlış anlama riskini almadıklarını ve testte endişe seviyelerini yanlış temsil ettiklerini düşünüyorlar.

Her ne kadar Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği yaygın olarak kullanılsa da, sözlü testler sırasında görüşmecinin öznelliği ile ilgili olan eleştiriler ortaya çıkmıştır. Diğerleri depresyonda olan ancak kaygı duymayanların da üst üste binen zihinsel ve fiziksel belirtiler nedeniyle testte yüksek puan alacağını savunuyorlar. Ancak, çoğu durumda çok etkili olduğu ve çok güvenilir ve tutarlı veriler sağladığı gösterilmiştir.

Alıntı.
 
Üst