Hadi Yak Kendini!

bendekiben

Elit Üye
Ama bu zorla olmaz ki! Bir amaç , bir zorunluluk olmamalı Allah’ı sevmek. Yoksa aşklarının azgın nehirlerinde sürüklenip giden Allah’ın sevgililerinin amacı zorla sevmek miydi? Tasavvufçuların onu anlamaya ve anlatmaya çalışmalarının amacı bu muydu ?O zaman git hiç kendini zorlama, at benliğini maddeselliğin zevk dolu dünyasına .Bu yolda istesen de bizimle gelemezsin. Bu yolda yürümek ve Hak’ın istediklerini yapmak, ondan alacağın mükafatla orantılı olmamalı. Asıl mükafat; Bir çocuğun annesini mutlu etmek için istediklerini yapıp, o memnun olduğunda yüzündeki gülümsemenin çocuğa verdiği haz gibi olmalı.

Hadi al sana sunulanları, al bir nefes gibi sonra ver farkında olmadan, hayatın boyunca sürekli yaptığın bir şey nefes alıp vermek.Al ,çünkü almak kula mahsus ,al ki kulluğunu unutma sonra vermeyi de unutma.Ver ki maddesel dünyadan kopup manevi dünyanın yolunu bulabilesin.Sonra yine al, yine al bir bakacaksın ki eziliyorsun onca ağırlığın altında ve anlayacaksın ki insanın verdikçe rahatladığını üstündeki yükün hafiflediğini.

Bir tek ben bilirim haksızlığın ne olduğunu diyorsun? Sen hiç haksız kaldın mı?Sana haksızlık yapıldığını mı düşünüyorsun? O zaman bir hiçsin, hak değil mi sana can veren onsuz hiç kalmadın kalamazsında. Hak, zaten hak demek ,hakkın demek.Artık anlamışsındır umarım, haklı haksız diye bir şey yok .Çünkü her şey bizim için hak.

Yok sen en iyisi mi yak kendini o zaman ışık olursun ve kaybolursun onun ışığında.Eğer yanmaz isen hep bir gölge gibi kalırsın o ışığın ortasında. Kendini yakmadan ışık olamayacağını anladın mı? Ey nefs!

Bendekio

focus

Kayıtlı Üye
ne demem gerekir bilmiyorum ama nefs öldürmek için verilmiş olamaz nefs karanlıkta yanan tek bir lamba bizim içimiz karanlık nefs onun aydınlanmasında bir lamba nefs olmasa bilmeyi bilebilmek olurmuydu?

nefs herşeyi bilmek anlamak halinin eşiği nefs eşiğinin ötesi bir olmak bütün olmak belki hazların en güzeli, içimden tek gelen ses var

EYVALLAH EYVALLAH EYVALLAH YA ALLAH

dogrusu yazı iç titreten bir halde bıraktı bizi, derin sarhoşlukların kıyısında gezdirdi, biz olmayı hatırlattı.

Eyvallah.

p4inkiLLer

Kayıtlı Üye
Yazınız Pir Sultan'ı hatırlattı, kim için yazdı bilinmez, belki de kendi nefsine söyledi ama hakkı var, kolay değil.

Güzel aşık cevrimizi
Çekemezsin demedim mi
Bu bir rıza lokmasıdır
Yiyemezsin demedim mi

Yemeyenler kalır naçar
Gözlerinden kanlar saçar
Bu bir demdir gelir geçer
Duyamazsın demedim mi

Bu dervişlik bir dilektir
Bilene büyük devlettir
Yensiz yakasız gömlektir
Giyemezsin demedim mi

Çıkalım meydan yerine
Erelim Ali sırrına
Can ü başı Hak yoluna
Koyamazsın demedim mi

Aşıklar kara baht(ı) olur
Hakk'ın katında kutl'olur
Muhabbet baldan tatl'olur
Yiyemezsin demedim mi

Pir Sultan Abdal Şahımız
Hakk'a ulaşır rahımız
On İk'imam katarımız
Uyamazsın demedim mi

bendekiben

Elit Üye
ne demem gerekir bilmiyorum ama nefs öldürmek için verilmiş olamaz nefs karanlıkta yanan tek bir lamba bizim içimiz karanlık nefs onun aydınlanmasında bir lamba nefs olmasa bilmeyi bilebilmek olurmuydu?
.

Sayın mecbur_focus, Hallac ı Mansur da böyle yanlış anlaşılmıştı.Burda anlatmak istediğim nefs i öldürmek değil.:) Nefs i terbiye ile teslimiyete göndermek yani ona hayatta teslimiyeti öğretmek.Maddesellikten koparıp onu maneviliği göstermek.Eğer nefs(ego) bizim içimizde var olan Yaradanın nefesi içinde yok olursa işte bu dünya-ahiret huzuru bulmaktır.Işıkta kaybolmak ancak ışık olursan olur, onun için teslimiyeti seçmek bir olmanın yolunda ilerlemek demektir. Sevgiyle...

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Çok güzel bir yazıydı bendekiben. Benimde duygularımı yansıtmış. Sadece Allah'a karşı değil, kulları ve herşeyi de karşılık beklemeden sevmek. Sevmek çok güzel ve özel bir şey. Hiç bitmeyen, bitmeyecek, her zaman yaşayacak bir kavram.

mecra

Kayıtlı Üye
Bir telaşla uyandım ki !
Aslında herşey bir rüya imiş.
Bendekiben bendeki O imiş.
Aslında Ondaki ben nefis imiş.
Nefis de yok olunca kalan tek O imiş.

Yazi biraz daha uzun olsaymis keske okumaya doyamadim vallahi:) En-el Hak der gibi yazilmis ben cok sevdim yazini. :) Ancak yazidan cok imzan dikkatimi cekti bendekiben butun yazinin ozeti gibi.

bendekiben

Elit Üye
Bir telaşla uyandım ki !
Aslında herşey bir rüya imiş.
Bendekiben bendeki O imiş.
Aslında Ondaki ben nefis imiş.
Nefis de yok olunca kalan tek O imiş.

Yazi biraz daha uzun olsaymis keske okumaya doyamadim vallahi:) En-el Hak der gibi yazilmis ben cok sevdim yazini. :) Ancak yazidan cok imzan dikkatimi cekti bendekiben butun yazinin ozeti gibi.

Aslında yazana değil yazdırana bakmak lazım.Herşeyi sevdiren o şükür yazdırana :)

focus

Kayıtlı Üye
Sayın mecbur_focus, Hallac ı Mansur da böyle yanlış anlaşılmıştı.Burda anlatmak istediğim nefs i öldürmek değil.:) Nefs i terbiye ile teslimiyete göndermek yani ona hayatta teslimiyeti öğretmek.Maddesellikten koparıp onu maneviliği göstermek.Eğer nefs(ego) bizim içimizde var olan Yaradanın nefesi içinde yok olursa işte bu dünya-ahiret huzuru bulmaktır.Işıkta kaybolmak ancak ışık olursan olur, onun için teslimiyeti seçmek bir olmanın yolunda ilerlemek demektir. Sevgiyle...

ben nefsi öldürmek istediğinizi söylemedim, ben bu sözlerimle vurgu yapmak istedim esas yanlış anlaşılan ben olmuşum ne çare,

devamını okuduysanız bizi çok derin etkiledi, kalbimiz titredi bir sarhoşluk verdi ruhumuza hoş olduk hoş gördük hoş bulduk hoş kaldık bu nedenle eyvallah diyebildik, diyecek halimiz kalmadı bilesiniz. kalbinize saglık.