Gnostik Aydınlanma Nedir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Impulse

Kayıtlı Üye
Tarih boyunca Tanrı'ya ve dine yaklaşımları açısından iki grup insan ayırt edilegelmiştir; aklıyla kendi dinini ve Tanrı mefhumunu "yaratanlar" ve var olan bir dine teslim olup kul olmayı kabul edenler. 18. yy.dan itibaren Avrupa ve onun tesiri altında olan dünya, zaman içinde dinlere ve Tanrı'ya karşı isyan ederek bir "akıl dini" oluşturur. Bu "dinler üstü" oldugunu iddia eden "din" ; bilimsellik, ampirizm, pozitivizm, materyalizm, sekülerlik, laiklik, Darvincilik vb. maskeleri altında, var olan dinlere savaş açar ve neticede dünyayı ve insanı bu hallere getirir. Sadece akla güvenmek, bencillik ve enaniyet demektir ve bu zaaflar şeytana bulunmaz bir fırsat sunar. İlahi bağlantı gittikçe zayıflaken, şeytanla iş birliği zaruret haline gelir. Diğer yandan, şeytanla ittifak, Yaradan'a ve O'nun yoluna (dinlere) yönelik devasa oranlarda kaygı dolu nefret de uyandırır. Dini semboller, müesseseler, adetler, kısacası dini anımsatan her şey, "aydın"lar için hayati bir tehlike arz eder(vampirlerin " haç" dehşeti gibi). Bu sebeple din yok edilmeli, ilahi ahlak sistemi çökertilmelidir. Leninizm, Maoizm, Kamboçya'daki Pol Pot, İspanyol iç savaşı ve benzeri oluşumlar, karanlık güçlerle ittifakın insanlık tarihindeki en trajik sahneleridir. İdealizm adı altında 80 milyon insan katledilmiştir.

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Bu tarz yazılara gerçekten tahammül edemiyorum. Nedeni ise ;

Laiklik, bilimsellik, deneycilik din savaşıdır diyorsunuz. Fakat bilimin her noktasından faydalanıyorsunuz. Buraya yazıyor olabilmeniz bile, bilimin sunduğu avantajdır. Genelleme yaparken -kendinizle çelişmemek adına- doğru kelimeleri kullanınız.

Açıkça aklı yok sayıyorsunuz. Halbuki dininiz de size '' Şüphesiz bütün bunlarda düşünen bir toplum için ibretler vardır '' diyor. Aklını kullan diyor !

din yok edilmeli, ilahi ahlak sistemi çökertilmelidir

Çökertilmeye çalışılan ilahi ahlak sistemi nedir ? @Impulse

Impulse

Kayıtlı Üye
Açıkça aklı yok sayıyorsunuz

Sadece akla güvenmek,
mefhumunun doğurduğu sonuçlara değiliniliyor.
Yazılanları anlamaya gayret ediniz, lütfen.

Ve

Aklı yok saymak ne mümkün?!

Böyle bir iddia hakaret bile sayılabilir günümüz çağında.

din yok edilmeli, ilahi ahlak sistemi çökertilmelidir.
Çökertilmeye çalışılan ilahi ahlak sistemi nedir ?

Bu belli bir kesimin arzusudur. İlahi olan yani tanrıyı var kabul eden dinler, salt akılcılar ve maddeperestler tarafından istenmezler.
Tarihteki örnekleri yazıda mevcut.

Bu tarz yazılara gerçekten tahammül edemiyorum. Nedeni ise ;
Duymaya dahi tahammülünüz yoksa aslında sizle tartışmanın da pek bir anlamı olmaz.
Yine de yazdıklarımı silmeyecegim.

Ü

Üye silindi 58480

Bu devirde bir peygamber gelecek olsa, devrin olmazsa olmazı olan teknoloji ile ciddi anlamda sükse yapıp ilmen açık ara önde olduğunu kabul ettirirdi. Sonra da teknolojinin sadece bir araç olduğunu amaç olmadığını söyleyebilecek en yetkin kişi olurdu. Ama insanlar sirk koșmadan inanmazlar. Çok azı hariç tabi.

Ve teknoloji çağı peygamberinin bıraktığı teknoloji illa sonradan sirk aracı olurdu. Bu böyledir.

Islam araplarin elinde kalsaydı tahrif olurdu. Araplar sirk koșmadan yaşayamazlar, yasayamadilar. Yahu kuranın kabına tapmaya başladılar. Metinlere tekstlere tapmaya başladılar. Allahtan halifelik değişik kavimlere el değiştirdi de tarih boyunca ne kadar güzel yorumlanabilecegi ortaya çıkmış oldu.

Elestireceksek yobaz ve müşrikleri eleştirmek daha doğru. İslam aleminin durumu onların eseri iken, batının ronesanstan beri süregelen refahı da ortada.

Kusura bakma da bu durumda batının patentlerini eleştirmezsin. Ciddi adaletsizlik olur. Doktor kendi bedenindeki virüsleri öldürmeli önce. Kanserli bedenle başkasının nezlesini eleştirmek akıl kari değil.

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Duymaya dahi tahammülünüz yoksa aslında sizle tartışmanın da pek bir anlamı olmaz.
Bende sizin gibi sondan başlayayım, görmemiş gibi davranırım.
Yine de yazdıklarımı silmeyecegim.
O cümleyi en başta kullandım. Amacınız ben haklıyım, ben bilirim iddiası olmasaydı, en sonda alıntılayıp, bu cümleyi kurmazdınız. Tekrar söylüyorum; çelişmeyin.

Size ilahi ahlak sistemini sordum ve cevabınıza bakın. Kavramlarda karmaşa yaratıyorsunuz.

Sizinle konu üzerine tartışamıyorum. İyi akşamlar dilerim.

Impulse

Kayıtlı Üye
Amacınız ben haklıyım, ben bilirim iddiası olmasaydı, en sonda alıntılayıp, bu cümleyi kurmazdınız. Tekrar söylüyorum; çelişmeyin.
Önyargılarınızdan ve bizzat ağzınızla dile getirdiğiniz tahammülsüzlüklerinizden sıyrılıpta yazdıklarımı çarpıtmadan sadece ufak bir anlama gayreti içerisinde okusaydınız ve de bunu düzgün bir üslupla dile getirseydiniz şu an hakettiginizi düşündüğünüz cevabı alırdınız.

Kaldı ki konudan amacımı yargılamaya kadar varan bir suçlayıcı üslupla önyargılarınıza bir yenisini daha eklediniz.
Bana çemkirmeye, beni manipüle etmeye geldiginz üslubunuzdan belli oluyor.

Üstelik sorularınız içerik itibariyle yazımla alakasız oldugu halde nezaketen cevap yazdım.
Ve açıklama yaptıgım halde, çelişki, diyerek beni itibarsızlaştırmaya çalışıyorsunuz.

Hem fikir olmayabiliriz ama suçlayıcı tavırlarınızın hiçbir kabul edilir yanı yok.

Elestireceksek yobaz ve müşrikleri eleştirmek daha doğru.
Kesinlikle katılıyorum ?
Şakşakçılık bir savunma biçimi mıdır, anlamıyorm. Çok mu hoşunuza gitti destek bulmak.

Bu kadar mutlu olacaksan bende sana destek vereyim. Al???aferin çok dogru dedin sen haklıydın kızı nakavt ettin ?

Aşkla şevkle alkışla eleştirmek için ölüp bittiğin şeyi genele yayıp tahammülsüzlüklerine yöneltmelisin bence.

Elestireceksek yobaz ve müşrikleri eleştirmek daha doğru. İslam aleminin durumu onların eseri iken, batının ronesanstan beri süregelen refahı da ortada.
Tarih böyle söylemiyor. Göz önünde yaşanan bir rönesansın arka bahçesine de ininiz.
İslam aleminin açıklarını reddettigim safsatasıyla bir çıkış yaptınız ama mevzu batıdan islam alemine sokuşturulan maddeperest suni oluşumları yine batıdaki örneklerle açıklıyor.
Ayrıca İslam alemini degil dünyayı konuşuyoruz.
Tanrıya inananlar ve tanrıyı yok etmeye çalışanlardan bahsediyorz. Sadece tanrı yok demeyip Tanrının üstüne çullananlar.

Kusura bakmayın @dennise inananlar müslümandan ibaret degil. Tanrının varlıgına inanan binlerce dinden bahsediyorum ben.
Bir sempatizanlık içerisinde degilm.
Sığ bir bakış açısıyla yazıma cevap veriyorsunuz her defasında. Lütfen düşünerek konuşun. Denizdeki balık gibi zıp zıp atlayarak degil.

Cümleten hayırlı akşamlar.

Ü

Üye silindi 58480

Şakşakçılık...

Kötü bir tabir oldu.

Bana çemkirmeye, beni manipüle etmeye geldiğiniz...

Çemkirmek te kötü bir tabir.

Lütfen düşünerek konuşun. Denizdeki balık gibi zıp zıp atlayarak degil.

Zip zip atlamak Kötü bir tabir.

Kısacası bir öğretmenin bu denli ve ağzı bozuk olması ve argo tabirler kullanması karşısında ben asıl konuya girdiğime gireceğime pişman oldum. Konu anlamını yitirdi. Önce edep yahu.

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Ortada çarpıtma yok. Mahalle ağzı yok. Aksine, bana yanlış gelen davranışınızı söylüyorum.

Siz forumda, insanlara yardımcı olmaya çalışmadan önce kendinize yardımcı olun.

Dennise'yi haklı bulduğum kadar haksız bulduğum konularda oldu. Eleştirel yaklaşamayacak, fikir paylaşamayacak, konular üzerine tartışamayacaksak neden buradayız ?

Kızı nakavt etmedim, kız kendini nakavt etti.

Impulse

Kayıtlı Üye
Bakın her şeyden önce açılan konu hakkında yeteri kadar bilginiz olmayabilir, öğrenmek isteyebilrsinz çok normal zaten konu bunun için açılmıştır.
Ama sorunun geneline yayılan bir üslupsuzluk ve ön yargılı tutumlar zaten konuyu değil konu sahibini bolklamaya yönelik oluyor.
Ve dennise nin yetersiz kaldığı anda öğretmenin ( öğretmen diye beni tanıtıyor kendisi) anlattıgıyla degil kendisiyle yani ağzından çıkan sözlerle ilgileniyor oluşu tembel ve derse ilgisiz öğrenci tiplemesinden öte degil.

Çeşitli konular altında dennisenin anlattıgı herhangi bir meseleye dair taban tabana zıt sözcükler kullandıgına kaç defa rast geldim. Ne biliyorsa çorba yapıyor : ) Ben aynı tavırla ona yüklenmeycm ama. Yemek yapmayı iyi biliyor. Türlü filan. : ))
Kaldı ki objektifse başka burada ki arkadaşların üslubunu da eleştirmesi icab
ederdi. Niyetini açıkçası sorguladım.

Yine de eleştiriye açıgım. Sorun değil begenmeyedebilir.

Siz forumda, insanlara yardımcı olmaya çalışmadan önce kendinize yardımcı olun.
Kimseye yardımcı olmuyorm ben paylaşım yapıyorm. Muhatap olmak isteyenler buyuruyorlar. Ben kimseyi zorla çağırmıyorm, kolundan tutup bir şeyler anlatmıyorum. Konu açana, soru sorana bildigim ve dilim döndüğünce muhatap oluyrm.
Kapım herkese açık. Yeterki önyargılarından arınmış olsunlar.

Ü

Üye silindi 58480

Ve dennise nin yetersiz kaldığı anda öğretmenin anlattıgıyla degil kendisiyle yani ağzından çıkan sözlerle ilgileniyor oluşu tembel ve derse ilgisiz öğrenci tiplemesinden öte degil.

Ben yine alıntılayayım da belki üstteki satırları okumazlar :

Denizdeki balık gibi zıp zıp atlayarak değil...

Yani belli ki 40 yıllık ahbabın değil.
O halde sende gizliden tahrik olma ve tahrik etme var.

Şakşakçılık bir savunma biçimi mıdır, anlamıyorm. Çok mu hoşunuza gitti destek bulmak.

Burada çirkin söz desen var,
Kışkırtma desen var,
Kendi yorumunu katarak niyet okumak desen var.

Önce edep. Șakșakçılık nedir? Beğeni veren birini şakşakçı olarak nitelemek vallahi tahrik etme amaçlıdır. Art niyete girer artık.

Bana çemkirmeye, beni manipüle etmeye geldiğiniz...

Çemkirmek nedir yahu?
Karşındaki insanın davranışını tanımlama biçimin içindeki garezi beslemeye yönelik resmen.

Olmadı.

Impulse

Kayıtlı Üye
Araplar sirk koșmadan yaşayamazlar,
...devamı da var bu kafi.
Elestireceksek yobaz ve müşrikleri eleştirmek daha doğru

Evet, buradaki yobaz sen oluyorsun.
@dennise sen bütün bir ırkı topyekün ateşe atan bir insansın.
Bu yobaz zihniyetinle objektif olmayan(sadece bana olan kindar yaklaşımına) usturupsuz tedip etme şeklin ve sözlerin seni çok çirkin gösteriyor.
Belki öyle değilsin ama öyle görünüyorsun.

Açıkçası edep konusu üstüne 5-6 gömlek fazla büyük geliyor şurada seni tanıdıgım kadarıyla.

Birbirimizi kırmayalım daha fazla.

ayikizleri

Kayıtlı Üye
Sevgili @Impulse sanırım karşıt fikirleri kendi bakış açınızla eleştirmeyi ama sert bir şekilde, dayatmacı bir üslupla eleştirmeyi alışkanlık haline getirmişsiniz.
Fazlasıyla sert, ofansif bir üslubunuz var.
Herkes birşeylere inanıyor.
Hangisinin doğru olduğunu nasıl söyleyebilirsiniz ?
Ve aynı zamanda fazlasıyla alıngansınız. Düşüncelerinizi öyle benimsemişsiniz ki ufak bir eleştiriyi dahi kişiliğinize hakaret olarak görmeye başlamışsınız.

Kendi fikirlerini, bildiklerini mutlak doğru gören insanlar her zaman olmuştur, sizde karşılaşmışsınızdır hatta.
Bu insanlar genelde etraflarını görmek için birçok fırsat yakalarlar ama bencillikleri sayesinde bilgileriyle etraflarını vahşice değiştirmeye çalışırlar.
Ve sonuçta tepki görürler. Ancak bu kişinin savunma mekanizması bunu bir kırmızı alarm olarak görür ve karşısındakine önyargı ile yaklaşarak onu ortadan kaldırmak için elinden geleni yapar. Yanılıyor olabileceğine zerre kadar inanmaz, aklına bile getirmez bunu bu insanlar.

Neyse. Coşkulu ve ateşli inancınızı gerçekten takdir ediyorum.
Asla yılmıyor ve kendinizi; dolayısıyla fikirlerinizi büyük bir hırsla can hıraş savunuyorsunuz.
Sizin tabirinizle fikirlerinize ve yine dolayısıyla size kin kusmaya gelmedim. Fikirlerinizi yargılamak ve saldırıya geçmek bana düşmez.
Ancak hakkınızdaki düşüncelerimi söyleyebilirim ve eleştiride bulunabilirim diye umuyorum. Bu kötü bir şey değil sanırım. Yani benim için kötü değil, tabi sizi bilemem.

Yazınıza geleceksek eğer, insan tabiatı gereği tanrıyı akılla arar. Bu başlangıçtan beridir böyle değilmidir ?
Merak duygusu sayesinde onu ararken bugünlere geldik.
Bildiklerimizi ölçüp biçtik ve üstüne ekledik. Sonuç olarak ileri gitmeyi başardık. Tanrı varsa bize en büyük hediyesi de budur zaten. Böylece aklımızı kullanmayı, soru sormayı ve peşinden gitmeyi öğretmiş oldu bizlere. E bu da bizi ileri taşıdı.
Ha, akılla hala tanrıyı bulamadık o başka mesele.
Bense bilimin birgün metapsişik ile örtüşeceğine ve tanrıyı bulamasada onun tasfirine yaklaşacağına inanıyorum.
Bilimin dinlere savaş açtığı falanda yok.
Tanrının yarattığını düşündüğümüz bu gezegenin ve evrenin yapısını, detaylarını, geçmiş ve geleceğini araştırır bilim. Bu kadar. Bilim sadece bilginin üstüne bilgi koyar ve yanlışı doğruya, bilinmeyeni, keşife ulaştırmaya çalışır.
Aksine kendi inancına sırf ters düşüyor diye bilime ve akıla savaş açanlar çoktur.

Dünya ve insanın hali bilim ve akılla ortaçağa göre çok daha ileri düzeydedir. Bunu akılda ve bilimde çığır açmış milletlere bakarakta anlayabilirsiniz. Refah bilimi, bilimde refahı besler.
Etik ve ahlak sadece dine indirgenemez kavramlardır. Dinden bağımsız çalışırlar ve akılla önem kazanıp bireyin içinde gelişirler.

Bilmek, aklı kullanmak aksine insanı bencillikten uzak tutar. Bilginin insanı mütevazı hale getirdiğide bir gerçektir.
İlâhi bağlantı yalnızca tanrıya inanç ile mi kurulur ?
Sayın @dennise bahsediyordu sanırım pek emin değilim. Kozmik bilinç. Son günlerde bunu araştırdım biraz.
İlâhi bağlantı belki de kozmik bilinçtir, belkide farklı birşeydir. Ama bağlantı için tanrıya inanmaya gerek yoktur. Çünkü bu da tanrı kadar gerçektir ve tanrı kavramı kadar değişkenlik gösterir.

Aydınlar veya adı herneyse üç kuruş aklı olan kimse "sınırlar ölçüsünde" dini inançlara karşı değildir. Çünkü din en başından beridir kişinin kendi insiyatifindedir ve bunu "sınırlar aşılmadığı sürece" kimse yargılayamaz. Bilim, aydınlar, akıllı insanlar vs bunun farkındadır.
Mesele kendi inancını dayatmaya çalışan, bağımsız ve esnek düşünemeyen, katı fikirli, saygısız, aşırı önyargılı, düşünmeden harkete geçen, bildiğim doğru diyen, kendini her zaman doğru gören, aşırı özgüven sonucunda bencil olan insanların gerçekten tehlike arz etmesidir. Ve akıllı insan bunu görüp önlem almak ister. Gerekirse de mücadele eder.

Akıl herzaman kazandı. Bu yeni birşey değil.

Tanrı yoktur da diyemem. Sonuçta sadece basit 5 tane duyu organımız ve akılla yarattıklarımız sayesinde algılarımız çalışıyor. Baktığımız, gördüğümüz herşey sandığımızdan farklı olabilir, gerçek bildiklerimiz bir sanrıdan ibaret olablir, biz bile sadece biz değilizdir belki. Nasıl farklı düşünebiliyorsak çevreyide farklı algılıyor olabiliriz, kimine göre cennete yakın kimine göre de sonuncu enkarnede olabiliriz. Bunlardan farklı hiç bilinmeyen birşey de olabiliriz, sadece karbon yığınıda olabiliriz. Olabiliriz de olabiliriz.

Kırmayalım bunun için birbirimizi, olasılıklar dünyasında kesinde konuşmayalım, tartışıp geçelim, kafaya takmadan rahat ve iyi bir birey olarak yaşayıp kesin gerçeğe ölüme yelken açalım ama üzülmeyelim. Buradan kurtuluşumuzdur ortak kararda.

Son olarak şeytan bu kadar akıllı ve uyanıksa, insanı yaratıcısından bile iyi tanıyorsa ve kazanma yolunda ilerliyorsa emellerini insanın aklını kullanmasıyla gerçekleştiremeyeceğini bilir.
Daha basit yollara başvurur. Amaçsızlığı da kendisine amaç edinmez. Mağlup savaşa aptallar bile girmez. Bunu Allah şeytan ilişkisine istinaden söyledim.
Akıllı, kurnaz olsada şeytana sempatim yok yoksa.

Diyeceklerim bu kadar değil ama bu kadar olmak zorunda. Takıntılıyım ve saatlerdir sade bir yazı yazmaya çalışıyorum. Bu nedenle kelime oyunlarıyla ve süslü yazılarla pek uğraşamadım.
Umarım size karşı kırıcı bir üslup sergilemeden "düşüncelerimi" doğru yanlış aktarabilmişimdir.
Kırıcı olduysam ve yersiz laflar ettiysemde özür dilerim.
İyi geceler.

Ü

Üye silindi 58480

*** Arapların hali bugün de ortada. Neredeyse sadece 4 halife ve sahabe kozmik bilince ulaşabildiler. Halifeler hatta Peygamber sav torunları bile katledildiler yahu. Toplum geneli müşrik ve yobazlardı. Kuranın kabına zombi gibi tapmaya başladılar.

Yahu Araplar şirk koșmadan inanabilecek bir kavim hiç olmadı. İstisnaları tenzih ederim.

*** Ayet var : Allah "şaşırıp azarsaniz yerinize başka bir kavim getirmek bizim için çok kolaydır" diyor. Ve ayet yerini Türker ile buluyor :

*** Türkler İslamiyet'i kabul eder etmez temsilde de en iyi örnek oldular ; zaten kavim olarak daha cesur, daha çalışkan, daha atik, hatta cahiliye dönemleri bile tek tanrılı ve erdemliliğe dayalı olan altyapıdan geliyorlardı.

Araplar temsilde çok geri kaldılar. Bugün Arabistan'a gidin, Kabeyi ne hale getirdiklerini görün. Osmanlı, Kabeden daha yüksek bir yapı yapmadı. Araplar Kabeyi otellerle cevrelediler. Hz. peygamberin adımının ulaştığı yerlere kadar gül bahçesi olması gerekirken bakın ne halde.

Kusura bakmayın da Allah Arap kavmine verdiği hakkı çoktan geri aldı. O hak, halifelerin şehit edilmesi ve sahabenin göç etmek zorunda kalması ile bitti gitti artık kusura bakmayın.

Sen yazdıklarımı okumuyorsun ama ben yazmayı sevdiğim için yazıyorum yine de :

Diyorum ki : Allah'a bin şükürler olsun ki, İslamiyet evrensel olduğu gerçeğini Arapların ellerinden çıkmasına borçludur. Araplar islamdan evet sorumludur. Ama İslam'a uyup uymadiklarindan sorumlular artık. Temsil onlarda değil. İslam dünyası üzerinde söz söylenecek bir konjektur oluşursa o halife Arap olmayacak artık ! Bitti o iş.

Sana kişisel hiçbir kastım yok. Nerde ne söylüyorsam gereklilik hissettiğim için söylüyorum. Hatta ben yine soliyim : ukala bir üslubun var. Kendini dini savunduğun için üstün görüyorsun. Son hak dinin garanti makamını kullanarak bașdöndürücü bir zafer sarhoşluğu yaşamak arzusundasın her seferinde. İnsanlar ahmak değil bunu görürler. Eğitici olmak demem herşey den önce sabırlı olmak demek bu yönün süper zayıf, tahammülsüz ve dayatmacisin. İnsanlar böyle birini görünce Kendi egolarına başvurmak zorunda kalıyorlar çünkü tahammül ötesi bir üslup sendeki. Ama işte sen müslümansın ve doğru taraftasın ya o sana hep yetecek tahammülsüz olman için.

turarmy

Kayıtlı Üye
Sitede beğenerek ve saygı duyarak takip ettiğim insanların bu denli birbirine düşmesi gerçekten üzücü.

Impulse

Kayıtlı Üye
Olursa başka eleştirileriniz özelden devamını bekliyorum artık.
Zira iyi niyetiniz kabak gibi ortada!

Sevgili @ayikizleri

Sevgili @Impulse sanırım karşıt fikirleri kendi bakış açınızla eleştirmeyi ama sert bir şekilde, dayatmacı bir üslupla eleştirmeyi alışkanlık haline getirmişsiniz. "Sanırım" sanırım burada sadece süs olarak duruyor sanki :)
Fazlasıyla sert, ofansif bir üslubunuz var. Ha siz ha ben. Kendinize biraz torpil geçiyorsunuz. ;)
Herkes birşeylere inanıyor. Kesinlikle
Hangisinin doğru olduğunu nasıl söyleyebilirsiniz ? Sizin gibi işte.
Ve aynı zamanda fazlasıyla alıngansınız. Bakın bu da bi örnek. Düşüncelerinizi öyle benimsemişsiniz ki ufak bir eleştiriyi dahi kişiliğinize hakaret olarak görmeye başlamışsınız. Ne diyebilirim ki köy meydanda buyursunlar.
Kendi fikirlerini, bildiklerini mutlak doğru gören insanlar her zaman olmuştur, sizde karşılaşmışsınızdır hatta.
Bu insanlar genelde etraflarını görmek için birçok fırsat yakalarlar ama bencillikleri sayesinde bilgileriyle etraflarını vahşice değiştirmeye çalışırlar. Açılan konulara saldırırlar ve inancını benimsemedikleri kişilere karalama kampanyası kurarlar. İtibarsızlaştırmaktır amaç.
Ve sonuçta tepki görürler. Size tepki gösterince ben suçlu oluyorm ama işte at gözlüğüye biraz zor olur. Ancak bu kişinin savunma mekanizması bunu bir kırmızı alarm olarak görür ve karşısındakine önyargı ile yaklaşarak onu ortadan kaldırmak için elinden geleni yapar. Tam olarak sensin bu. Yanılıyor olabileceğine zerre kadar inanmaz, aklına bile getirmez bunu bu insanlar inanmalarını bekleriz. Yapacak bir şey yok. Her şeyin bir vakti zamanı vardır belki.

Neyse. Coşkulu ve ateşli inancınızı gerçekten takdir ediyorum.Ben ekstra bir şey yapmıyorm ki coşkulu olayım. Bu yaklaşımlarınız la beni niteliksizleştiriyorsunuz.
Asla yılmıyor ve kendinizi; dolayısıyla fikirlerinizi büyük bir hırsla can hıraş savunuyorsunuz. Müsaade etmiyorsunuz ki
Sizin tabirinizle fikirlerinize ve yine dolayısıyla size kin kusmaya gelmedim. Arkadaşlarına desteğe gelmişsindir belki tabi. Fikirlerinizi yargılamak ve saldırıya geçmek bana düşmez. Yok Estagfurullah şu yukarıda saydıklarınız gayet yargılayıcı da zaten.
Ancak hakkınızdaki düşüncelerimi söyleyebilirim ve eleştiride bulunabilirim diye umuyorum. Bu kötü bir şey değil sanırım. Yani benim için kötü değil, tabi sizi bilemem elbette.
Alıntının içine ek yaptım. O kadar çok şeyle itham etmişsiniz ki sağlıklı cevap vermek mümkün dahi olamıyor. Hani beni itbarsızlaştırmaktan başka bir şey değil bu yaptıgınz. Sırf insanlar bana inanmasınlar kaale almasınlar diye eleştiri adı altında garip garip haller sizinki.
Hepte aynı kişiler...
Geçen olaydan sonra benden özür dileyen arkadşalar oldu özelde. Bende kırdıysam kusuruma bakmayın dedim.
Karşılıklı halleştik.

Lütfen şu tavrınızı terk edin. Yani hiç bana yazmayabilirsinz mesela. Bu da mümkündür. Zaten ön yargılı olan arkadaş soru soruyor, ben cevap verince haydaa üstüme çıllanıyor
Sen şöylesin sen böylesin

Başlıyor mübarek. Bu zihninizde önyargılarınıza alakalı benimle v yazdıklarımla degil.. Son olaylardan sonra başladınız her şeye kör sağır bakmaya. Umursamıyorum hakikaten zaman a bıraktım.

Kusura bakmayın da Allah Arap kavmine verdiği hakkı çoktan geri aldı. O hak, halifelerin şehit edilmesi ve sahabenin göç etmek zorunda kalması ile bitti gitti artık kusura bakmayın.
Hocam sende inan çocukça bir yaklaşımla konulara eğiliyorsun. Ne kusura bakıcam şu konuşma da yani tarihe geçmeli.
Hakkı geri aldı yok efendim bitti gitti.

Sen yazdıklarımı okumuyorsun ama ben yazmayı sevdiğim için yazıyorum yine de :

Diyorum ki : Allah'a bin şükürler olsun ki, İslamiyet evrensel olduğu gerçeğini Arapların ellerinden çıkmasına borçludur. Araplar islamdan evet sorumludur. Ama İslam'a uyup uymadiklarindan sorumlular artık. Temsil onlarda değil. İslam dünyası üzerinde söz söylenecek bir konjektur oluşursa o halife Arap olmayacak artık ! Bitti o iş.
Bütün konuşmaların tahrikkar.
şu yazdılarına bak. Yarısı seni anlatıyor diger yarısı da iftira.
Kafayı çekip mi yazıyorsun bazen şüpheliyim dennise

Kendini dini savunduğun için üstün görüyorsun. Son hak dinin garanti makamını kullanarak bașdöndürücü bir zafer sarhoşluğu yaşamak arzusundasın her seferinde.
Bak şimdi bu c ü mlen küfür niteliğinde.
Bu eleştiri değil bu agır bir hakaret.

İnandıgım kutsal kitabım Kuran üzerine yemin ediyorm ve Allah şahidimdir ben böyle değilim. Şayet bu niyetlerle yapıyorsam yarına cansız bedenim cıksın.

Yok eger böyle değilsem sen bu sözlerinin bedelinin acısını her gün kalbinin en derununda yaşa. Yaşa ki böyle büyük laflar bir daha etme.

Daha fazla uzamasın.
Konuyla alakalı söylemek istediklerim yukarıdadır.tekraren yazmayacağım.

Dennise nin de başka laflarına cevap verecek takatim kalmadı doğrusu. Artık ne yazdıysa ayna tutsun kendine. Birazda bana değil genele yönelsin.

Impulse

Kayıtlı Üye
Sağlıklı bir zeminde önyargılarımızdan arındıktan sonra tartışma sürdürebilir bir konuma gelirsek şayet konuyu enine boyuna konuşuruz.
Sevgiyle.

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Zaten ön yargılı olan arkadaş soru soruyor, ben cevap verince haydaa üstüme çıllanıyor

Hala tahrik ediyorsunuz. Bakın ben böyle cehalet muhabbetlerine gelemem, düzgünce açıklıyorum yine de bana karşı atakta bulunuyorsunuz.
Kırıcı olmak istemiyorum ama siz zorluyorsunuz. Size sataşılmasına, hakaret edilmesine ihtiyaç duyar gibisiniz.

Sakin mizaç ile yazılan yazıların altına bile, beni konu alıyorsunuz ki @ayikizleri itibarsızlaştırmak niyetinde olsa, bu şekilde dile getirmezdi.
@dennise ye saldırıyorsunuz, yine yazı içinde bana laf atıyorsunuz.

Bende bir bayanım @Impulse ve eksiğinizin bilgiden önce, terbiye olduğunu düşünüyorum !

Impulse

Kayıtlı Üye
Teşkkür ediyorm yapıcı(!) eleştirilerin için @aNAkSaRatE

Çok makbule geçiyor, çok etkili oluyor emin olun. Harika. Çok güzel eleştiriyorsunuz.

Aydınlanmak öte dursun(hani konumuz ya) körle yatan şaşı kalkar hesabı oluyor artık.
Taş olsa çatlar beh!

Herkes keşke her şeyden önce kendine bir baksa. Ben bakmaya gayret ediyorm.
Benim konuma, benim yorumlarıma eleştiri getirmeden önce kendinize ve bana bir iyilik yapın ve artık susun.
Susmalısınz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...