Geçmişi Gömmek

Amphitrite

Banlı Kullanıcı
Birçok insan geçmişten kurtulamadığının farkına varabilmiştir. Zihinlerinin sürekli bir şekilde geçmişle meşgul olduğunu fark edebilirler, geçmişleriyle ilgili bir pişmanlık duyabilirler, kendilerini onun tuzağına düşmüş gibi hissederler, geçmişten gelen suçluluk duygusuna kapılmışlardır, vb. Geçmişin sürekli devreye girmesi bizi üretici olmaktan alıkoyabilir. Hep aynı şeyi tekrarlayıp durmamız onu değiştirmez; sadece daha çok acı duyarız; o kadar. Yerinde bir söyleyişle geçmişi gömmek adı verilen aşağıdaki egzersiz, bu baskının bir kısmının kaldırılmasına ve geçmiş konusunda rahatlamaya yardımcı olabilir

Geçmişi Gömmek

Gözlerinizi kapatın. Üç kere nefes verin. Bir kır yolunda yürümektesiniz. Yolunuzu taşlar kapatmış vaziyette ve geçebilmek için bunları yoldan kaldırıyorsunuz. Yolun sonunda bir ağaç görüyorsunuz. Ağacın yanına oturun; yerden bir yaprak alın ve geçmişinizden size acı veren ne varsa bu yaprağın üstüne yazın, bütün pişmanlıklarınızı ve geçmişte sizi ileri gitmekten alıkoyan bütün engelleri… Bütün bunları yapraktaki özsuyunu mürekkep gibi kullanarak yazın. Sonra, yaprağı gömeceğinizi ve gömülmüş de olsa, geçmişin hala canlı olduğunu fakat zamanla ayrışacağını bilerek bir çukur kazın. Yaprağın üstüne yazacağınız bir tarihle geçmişin ne zaman ayrışmaya uğramasını istediğinizi belirleyin, sonra yaprağı çukura yerleştirin, üzerini toprakla örtün ve çabucak başladığınız yere dönerek o yolda farklı bir şey olup olmadığına bakın. Sonra gözlerinizi açın. Bu egzersizi haftada bir, 3-5 dakika süreyle, üç hafta boyunca yapabilirsiniz.

Kaynak: Düşüncenin İyileştirici Gücü, Gerald EPSTEIN, 248-249.

cathrine

Kayıtlı Üye
Geçmişi gömmenin en güzel yolu çalışmak,işe yaramak ve kendi ilgi alanlarınıza günde en az bir saat ayırmaktır)Çalışmak dediysem iş anlamında değil,evde de yapabileceğiniz işler vardır...Herkesin tutkuyla yaptığı bir şey vardır şu hayatta,onu bulun ve üstüne gidin..Ne geçmiş ne gelecek....Kendinizi edebiyata,felsefeye,sinemaya,spora,okumaya,yazamaya,çizmeye kaptırın ve zamanı unutun!Bunlar benim aklıma gelenler,siz de kendi alanlarınızı oluşturabilirsiniz...Hayvan beslemek,çiçek yetiştirmek,bulmaca çözmek....Evde bozulan eşyaları tamir etmek...Bunları siz de biliyorsunuz zaten,sadece hatırlatmak istedim...Yukarıda anlatılan yöntem ve bunun benzerleri ''geçmişi gömmek ''konusunda bir yere kadar etkili olabilir..En güzeli geçmişi ve geleceği düşünmekten korkmamak...Korktuğumuz zaman takıntı haline geliyor ve bütün kurtulma metodları o düşünmek istemediğiniz tüm zamanları daha çok aklımıza getiriyor...Ben bilir kişi değilim,yukarıda anlatılan yöntemlerle de iyileşen vardır ,ikisini de deneyebilirsiniz,bu sadece benim düşüncem,sevgiler:)

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Şöyle ki ; ölü varsa mezar kazılır da yoksa mezara hacet olmayacaktır.

Ben geçmişimi gömecek fırsatlar aramadım ama Allah tan, hatalarımı telafi etmek adına bana fırsatlar sunmasını istemişimdir.

Başımıza gelen kötü şeylerin kaynağı tercihlerimizle birlikte mizacımızdır. Bu hususta farkındalığımızı artırırsak çok daha kabullenici bir psikolojiye bürünürüz.

Amma ve lakin önemli olan bir şey daha var ki, ilk hatadan sonra aynı yanlışı tekrarlamayacak bir hayat bakiyesi kalmışsa ancak ikinci bir yanlışı yapmamayı tercih etme fırsatımız olur.
Çünkü, her yanlış sözden ve yahut davranışta geri dönüş mümkün olmayabiliyor. Bedelini canıyla ödemiş biri örnegin...

Bir adım atmadan önce sonucunu çok iyi tatbik etmeli, bir bilene danışmalı ve hatalarda ısrarcı olmamalıdır.
Yoksa sürekli gömecek yer arar dururuz.
Her şeyin bir sonu var.

Güzelliğininde diyor Sezen Aksu... : )
Bak dilime dolandı şimdi.