Geçmeyen bel ağrım

Foras

Kayıtlı Üye
Yaklaşık olarak bir yıldır belim ağrıyor, bazen yüksek derecede oluyor bazen de düşük, fakat sporcu olduğum için maçlarda beni zorlayabiyor. Buna iyi gelebilecek bir şifa çalışması varmı ? (Doktora gittim bel fıtığı gibi bir durum olmadigini soyledi baska bir doktor da uzun boylu insanların bel agrisi olabildigini caresinin olmadigini soyledi, klostrofobim olduğu için de mr a giremiyorum.)

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Çaresi var, otururken belinizin arkasına küçük bir yastık koyun. Belinizi destekleyerek oturun. Etkili ve iyi bir çözümdür.

Foras

Kayıtlı Üye
Yastikla oturmak ise yaramiyor maalesef, zaten her zaman belimde bir yastikla oturuyorum. Basketbol oynamaya veya spor salonuna gidip agirlik kaldirmaya basladigimda tekrar belim agrimaya basliyor.(spor salonunda bel sakatligi yasamamak icim kemer bile takiyorum, bildigimiz kemerlerden degil tabii :))

janet

Kayıtlı Üye
Genelde bel ağrısı ayak üşümesinden kaynaklanıyor. Yün çorap giyersen, ağrısı geçer büyük ihtimal. Arada bir ayaklarını tuzlu sıcak suya da koy yarım saat kadar. Geçmiş olsun..

Foras

Kayıtlı Üye
Ayaklarımı iyi gayet iyi koruyorum genelde kalın çorap giyiyorum zaten. Tuzlu suyu deneyeceğim, teşekkürler.

AJA

Elit Üye
Şifa çalışmasına düzenli olarak katılmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.Annemin dizlerinde ki ağrı ameliyat durumunda şuan ve 2 haftadır şifa çalışmalarına katılıyor sonuç mükemmel.Kendisi bile inanamıyor ilerlemeye.ağrısı çok azaldı,daha az ağrı kesici alıyor.Sevgili Embriyo'ya ve şifacılara minnettarız.
Mutlaka katılın perşembe günleri yapılıyor.
Sevgi ve huzurla iyi forumlar :)

Foras

Kayıtlı Üye
Bundan sonra katılmaya çalışırım, teşekkürler :)

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Öncelikle geçmiş olsun, Perşembe akşamları şifa çalışmalarına bekleriz :)

* 20 dk dan fazla sabit sandalyede oturmayın, en azından arada kalkıp dolaşın.
* Sandalyede oturacağınız zaman dik oturmakta ve ayağınızın altına yükseltecek bir şey koymanızda fayda var.
* Ayrıca gece (anne karnında gibi) yan yatmanızı ve dizlerinizi karnınıza doğru çekmenizi, iki dizinizin arasına da yastık koymanızı öneririm, eğer sırt üstü yatıyorsanız da dizlerinizin altına (ayak değil!) yastık koymanız gerekir.

Ağrılı bölgeyi sıcak tutmak, ters hareketlerde bulunmamak, doğru yatak seçimi yapmak da ağrılarınızı dindirecektir.

* Öncelikle sıcak su uygulaması ağrıyı hafifletmede etkili olacaktır.
* Bel kaslarını kuvvetlendirici hareketler yaparsanız ağrılarınız azalır örneğin barfiks çekmek, sıkışmış olan sinirlerinizin açılmasında faydalı olacaktır barfiks çekerken asılı kalmayın hafifce kendinizi yukarı çekin ve dizlerinizi bükün.
* Sırt üstü uzanın belinizin altına biraz sert bir top koyun vücudunuzu ileri geri iterek top sayesinde masaj yapın.
* Ellerinizi belinizin altına koyun(hareketi hissetmeniz için), belinizi yere bastırın ve 1 den 10 a kadar içinizden sayın, sonra serbest bırakın.
* Belinize şifalı yağlarla masaj yapın. Özellikle biberiye yağı ağrılar için çok etkilidir, aktarlardan bulabilirsiniz.
* Doğru oturuş (dik) ve duruş pozisyonu çok önemlidir.
* Eğer varsa fazla kilolarınızdan kurtulun.

Doktora gittiğinizi söylemişsiniz ancak eğer ortopediye gittiyseniz bel ve sırt ağrıları için beyin cerrahi uzmanı bir doktora görünmenizde fayda vardır. Çeşitli hastalıklar, bel fıtığı disk kayması, skolyoz fibroz, akciğer hastalıkları, çeşitli travmalar sırt- bel ağrılarına neden olabilir.

Tekrar geçmiş olsun:)

Foras

Kayıtlı Üye
Öncelikle geçmiş olsun, Perşembe akşamları şifa çalışmalarına bekleriz :)

* 20 dk dan fazla sabit sandalyede oturmayın, en azından arada kalkıp dolaşın.
* Sandalyede oturacağınız zaman dik oturmakta ve ayağınızın altına yükseltecek bir şey koymanızda fayda var.
* Ayrıca gece (anne karnında gibi) yan yatmanızı ve dizlerinizi karnınıza doğru çekmenizi, iki dizinizin arasına da yastık koymanızı öneririm, eğer sırt üstü yatıyorsanız da dizlerinizin altına (ayak değil!) yastık koymanız gerekir.

Ağrılı bölgeyi sıcak tutmak, ters hareketlerde bulunmamak, doğru yatak seçimi yapmak da ağrılarınızı dindirecektir.

* Öncelikle sıcak su uygulaması ağrıyı hafifletmede etkili olacaktır.
* Bel kaslarını kuvvetlendirici hareketler yaparsanız ağrılarınız azalır örneğin barfiks çekmek, sıkışmış olan sinirlerinizin açılmasında faydalı olacaktır barfiks çekerken asılı kalmayın hafifce kendinizi yukarı çekin ve dizlerinizi bükün.
* Sırt üstü uzanın belinizin altına biraz sert bir top koyun vücudunuzu ileri geri iterek top sayesinde masaj yapın.
* Ellerinizi belinizin altına koyun(hareketi hissetmeniz için), belinizi yere bastırın ve 1 den 10 a kadar içinizden sayın, sonra serbest bırakın.
* Belinize şifalı yağlarla masaj yapın. Özellikle biberiye yağı ağrılar için çok etkilidir, aktarlardan bulabilirsiniz.
* Doğru oturuş (dik) ve duruş pozisyonu çok önemlidir.
* Eğer varsa fazla kilolarınızdan kurtulun.

Doktora gittiğinizi söylemişsiniz ancak eğer ortopediye gittiyseniz bel ve sırt ağrıları için beyin cerrahi uzmanı bir doktora görünmenizde fayda vardır. Çeşitli hastalıklar, bel fıtığı disk kayması, skolyoz fibroz, akciğer hastalıkları, çeşitli travmalar sırt- bel ağrılarına neden olabilir.

Tekrar geçmiş olsun:)
Teşekkürler bazılarını zaten deniyordum öbürlerini de en yakın zaman da uygulamaya başlayacağım, bence bir an önce mr'a girmem gerekli ama önce önerdiğiniz gibi beyin cerrahi uzmanı bir doktora görüneceğim :)

canmert196

Kayıtlı Üye
Oncelikle gecmis olsun.size dicegim hareketin faydasini cok gordum tavsiye ederim :) Dizlerinizin uzerine oturun.sonra emekler gibi ileri dogru gidiceksiniz fakat dizler sabit kalicak eller sirayla hareket edecek gidebildigi yere kadar gitsin sirtiniz kurek kemiklerinin bulundugu kisim yukarda kalacak sekilde dursun bel tarafini yere yaklastirin max uzakliga ulastiginizda sonra sirayla geri emekler gibi ellerinizi geri goturun sirayla kafanizi dizlerinizin hemen onune kadar egin.

Foras

Kayıtlı Üye
Teşekkürler, az önce denedim fakat pek etki etmedi, siz bu tekniği ne kadar süre kullandınız ve günde kaç kere uyguluyordunuz? Belki de hemen bir etkisi olmayabilir :)

canmert196

Kayıtlı Üye
hemen etkisi olmasi gerekirdi sorun kaslardan ziyade sinirlerle ilgili olabilir.

cevriye

Kayıtlı Üye
Bardak çekme yaptırabilirsiniz. Bir yakınımın bel ağrısı bu şekilde geçmişti. Akupunktur işlemi de ağrılar için kullanılan yöntemler arasında.

Foras

Kayıtlı Üye
Bardak çekmenin sakıncaları olabilir ama akupunkturu deneyebilirim, faydasını gören tanıdıklarım vardı.

repece

Kayıtlı Üye
Geçmeyen bel ağrılarının sebebi ağırlık kaldırmak,hareket yapmak vs olmayabilir.Bel kemiği, ilik üretim merkezlerinin en önemlilerindendir.
Bel ağrılarında tam teşhis konmadan yapılan fizik tedavi veya kültür fizik uygulamaları bazı ciddi kan hastalıklarının teşhisini örter ve tedaviyi geçiktirir.
Size tavsiyem lütfen Bir hematoloji kliniğine başvurun ve bu şikayetinizi belirtin tam kan tahlillerinizde ve doktorun isteyeceği başka tahlillerde varsa bir durum muhakkak ortaya çıkar eğer yoksada en azından derin bir oh çekersiniz.Vücudumuzun hiç bir nıktası gereksiz yere bize böyele ağrı sinyalleri göndermez.

Foras

Kayıtlı Üye
Geçmeyen bel ağrılarının sebebi ağırlık kaldırmak,hareket yapmak vs olmayabilir.Bel kemiği, ilik üretim merkezlerinin en önemlilerindendir.
Bel ağrılarında tam teşhis konmadan yapılan fizik tedavi veya kültür fizik uygulamaları bazı ciddi kan hastalıklarının teşhisini örter ve tedaviyi geçiktirir.
Size tavsiyem lütfen Bir hematoloji kliniğine başvurun ve bu şikayetinizi belirtin tam kan tahlillerinizde ve doktorun isteyeceği başka tahlillerde varsa bir durum muhakkak ortaya çıkar eğer yoksada en azından derin bir oh çekersiniz.Vücudumuzun hiç bir nıktası gereksiz yere bize böyele ağrı sinyalleri göndermez.
Mr'a girip ağrının nedenini bulmayı düşünüyorum onda da bir şey çıkmazsa sizin söylediğinizi yaparım :)

@nemon

Kayıtlı Üye
Geçmiş olsun.Fıtık yada herhangi bir sorun yoksa kupa tedavisini önerebilirim size.Annemin omuzları çok ağrırdı boynu birde.Doktoru tarafından kupa tedavisi yapıldı (yani bardak vurma) boynu değil ama omuz sırt ağrılarım baya rahatladı diyor.Bardak vurmada çekinceleriniz varsa bunu doktorlar da yapıyor

gümüş

Kayıtlı Üye
Ayakkabılar da önemli. Ayrıca ayak tabanına yapılacak uygun bir masajın da etkili olduğu bilinir ama konuyla alakalı bilen kişi önemli

Foras

Kayıtlı Üye
Bugün MR sonuçlarımı aldım, sonuç; bel fıtığı olmuşum. Fizik tedavi görüp bazı egzersizler yapacağım, hepinize önerilerinizden dolayı çok teşekkür ederim :).

albus

Kayıtlı Üye
Bugün MR sonuçlarımı aldım, sonuç; bel fıtığı olmuşum. Fizik tedavi görüp bazı egzersizler yapacağım, hepinize önerilerinizden dolayı çok teşekkür ederim
Bu konu hakkında pek bilgi sahibi değil, önerecek bir şeylerde bilmiyorum.
Ancak, geçmiş olsun.