Fox Ailesinin Ünü Yayılıyor

aris

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Tem 2008
Mesajlar
660
Tepkime puanı
142
Bayan Fox ve kızları evlerinde daha önce öldürülmüş olduğunu iddia eden bir psişik varlıkla iletişim yolunu keşfettiler. Cesedinin nereye gömülü olduğunu tarif eden ‘bay gürültü yapan’ bu gürültüleri çıkarmasının amacının, cinayete kurban gittiğini haber vermek için olduğunu tiptoloji yoluyla aileye anlattı ve onlardan yardım istedi.
Durum artık aile içinde saklanacak gibi değildi, basına ve polise yansıdı. Konu komşu bu esrarlı sesleri duymak için Fox’ların evine koşmaya başladı. Duyan geldi! Yaşlarını ya da çocuklarının sayısını soruyorlar ve her defasında doğru yanıtlar alarak hayretten hayrete düşüyorlardı.
Bunlarla yetinmeyip daha başka, daha ilginç konularda bir şeyler öğrenmek isteyen İsaak Post adlı biri, zekice, bir yöntem buldu. Her harf, bir sayı ile ifade edilebilirdi: A, 1 vuruş- B, 2 vuruş- C, 3 Vuruş vb. Bu yolla insan, sadece sözcükleri değil, cümleleri hatta bütün bir metni dahi harfleyebilirdi. Bu sınama yapıldı. Ne gariptir ki, başarı da kazanıldı! Heyecan verici bir keşif daha yaşanıyordu. O dönemde bu türlü konuşmaya Psi Telgraf deniyordu.
Bütün bu olaylar öylesine heyecan yaratmıştı ki yüzlerce insan her gün evlerini ziyarete geliyordu. Fox ailesi olayların biraz yatışması için Rochester’de oturan evli kızlarının yanına taşındılar. Ne var ki bu yeni evlerinde de aynı olaylar baş göstermekte gecikmedi. Bütün şehir kısa zamanda haberi duydu.
1849 yılında Fox kardeşler, Rochester’de halka açık gösteri yapmak zorunda kaldılar ve bu gösteriyi eyaletlerinin birçok kentinde yapılan diğer gösteriler izledi.

Fox kız kardeşlerin faaliyetleri basında sansasyon yaratmış ve popülerlikleri, Buffalo Üniversitesi’nden Flint, Lee ve Coventry adlı üç profesörün; kızların bu sesleri diz kapaklarını ve ayak parmaklarını çıtlatmak suretiyle yaptıkları hakkındaki açıklamaları kamu oyunu hiç etkilemedi. Yine herkes büyük bir ilgiyle bu iki kız kardeşi görmek ve psi konusunda neler yaptıklarını öğrenmek istiyordu.
Fox ailesinin bu çıkışından sonra psi ile ilgili uğraşlar Amerika’nın çoğu yerinde yangın gibi yayıldı ve 1854 yılında öylesine popüler bir hale geldi ki, Kongre’nin Psi Fenomenlerini konu alan bir resmi inceleme yürütmesi için bir girişimde bile bulunuldu.
Fox ailesinin karşılaştığı bu olayları incelemek üzere üç tanınmış kişi kendi bağımsız araştırmalarına başlamışlardı bile… Anayasa Mahkemesi Başyargıcı J.W. Edmond; ABD Milli Akademi üyesi Kimya Profesörü Dr. James J. Mapes; Pennsilvania üniversitesi Profesörü Dr. Robert Hare.

Bu ünlü kişilerden ikisi bilim adamıydı ve muhtemelen de dünyanın herhangi bir yerinde psi fenomenlerini bilimsel olarak inceleyen ilk kişilerdi. Özellikle Anayasa mahkemesi Başyargıcı J.W. Edmonds’un bu konuya karşı gösterdiği derin hassasiyet dikkat çekiciydi…
 

HAMUŞ

Kayıtlı Üye
Katılım
24 Şub 2010
Mesajlar
168
Tepkime puanı
8
Yaş
31
İş
gazetecilik 3. sınıf terk
parapiskoloji diye bir kitap okumuştum bu fox ailesinin yalan söylediğinin ortaya çıktığını söylüyordu kitap elime geçerse yazarım inş. bilgisi olan varmı bu konuda
 
Üst