Fizyognomi

Broad

Banlı Kullanıcı
Cok uzun yillar once Cin'de gelismeye baslamis olan bu yonteme verilen isim yuz okuma sanatidir. O zamanlar gizli bir ogretiydi tabi oylesine herkesin ogrenebilecegi bir ogreti konumunda degildi. Bu ogreti bu sanati kavramis insanlarin sectigi ender ogrencilere aktarilirdi. Bu ogretinin o zaman ki yazili kaynaklarina sadece imparatorlarin okumasina kadar uzanan bir gizlilik hakimdi. Simdi gunumuzde her telden insanlarin ilgilendigi bir konum haline geldi. Gercekten verim alabilen var mi bu tartisilir. Cunku ogretinin yazili kaynaklari modern zamana uygun halde degisiklige ugradi. Gunumuzde buna has yontemleri ve kaynaklarin en dogru sistematigi ozenle secilen zan birimlerine verilir. Bu birimlerle ilgili soru sormayin. Bu ogretinin cesitli sorgu ve arastirmalarda kullanildigini bilin.

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Physiognomy
Fizyonomi*
Hatta eski türkçe yle fizyonomoni.

O halde insan davranışını anlamaya yönelik bilim dışı yaklaşımlardan bir kaçı:
El yazısı analizi
Astroloji ( Burçlar, Çin yıllarına göre kişilik)
El çizgileri
Numeroloji
Saç analizi
Bilgisayarlı ses analizi
Kafa şekli
Yüz şekli vb. bedensel özelliklere bakarak
yapılan analizler.

Bu tür insan yaklaşımlarını açıklayan bir teorem var. Barnum etkisi.
Paul Meehl tarafından ortaya atılıyor. Kendisi klinik psikolog.
İnsanlarda muğlak genellemelere inanma eğilimi bulunur, der. Ve bu ilimlerin özellikleri o kadar geneldir ki herkes kendinden bir şey görebilir.

Katılıyorum.

Dolayısıyla lafı şuraya getirmek istiyorum.
Kişi binasından bellidir, fakat bu ilimler modifiye ile bir kimseye nakledilmez. Bir insanı çözmek için her şeyden önce sırrın sırrına vakif olmak gerekir. Yani maneviyat şarttır.
Aklı ile kalbi birbirini yoklayabilen, terazisi dogru tartan sır ehli; insanı hatta insanı geçtim eşyayı bütün kainatı kitap gibi okuyabilir. Bu onların hakkıdır. Yüce makamlardan izinlidirler. Haketmeyenlere bu ilimlerden zırnık koklatılmaz. Ancak sagdan soldan devşirebildikleri ne kadarsa o kadarıyla dünyalık peşinde koşarlar. Kahir ekseriyeti ise cinlidir.
Ve ahir ömürlerinde önyargılarından, endişeler yumagından ve ruh hastalıklarından sıyrılamayıp mutsuz ve helaka uğramış vaziyette dünyadan göçüp giderler.

Broad

Banlı Kullanıcı
Mesajini begendim ama fikrini belirttigin icin. Yoksa yuce makamdan izinlidir tarzi yazilar benim icin ikinci planda kalan konu tipleri. Pek umursadigim konular arasinda degil yani onu demek istiyorum. Yanlis anlama ama lafim sana degil, konuya.