Fikirlerinizi düşüncelerinizi bekliyorum

Cropew

Kayıtlı Üye
herkese merhabalar

benim bir arkadaşım var ve son zamanlarda yaşadığı durumlardan dolayı sizlere danışmak istiyorum nasıl bir yol izlenmeli diye.

bu arkadaşım enerji, reptilyan mu-atlantis annunaki enlil,enki,marduk babil mezapotamya vs bir çok tarihe sahip bunlara kadim tarih mi deniliyor bilemiyorum ancak böyle telaffuz edeyim. bu arkadaşım çoğu zaman anlatır zevkle dinlerim. islami yöndende dolu bir arkadaş Allah kavramında şeytanla olan olayı anlatırken bile gözyaşı dökerdi. neyse ki 2 ay önce bu arkadaşımın başına talihsiz bir olay geldi kendisinin kazancından da çok daha fazla olan borca girdi 3 yıl çalışsa zor öder öyle bir para diyelim. cok fena yıkıma ugradı olay oldugunda yanındaydım ve o kadar caresizdi ki anlatamam ruhen ve bedenen mahvoldu hatta yataklara kadar düştü 1 ay boyunca gerek ailesi gerek biz destek veriyorduk çok geç iyileşti. şu an o arkadaş Allaha hala inanıp artık güvenmediğini kendisinin hiç bi bu kadar küçük düşürüldüğünü hissetmedigini o olayda sanki koruma kalkanının kalktıgını hayatında hic bu kadar yalnız hissetmedigini ondan gelecek iyilik gelmesin nimet veriyorsa kendi yarattıgı bedene veriyor vermese vücut ölür zaten falan diye söylüyor sürekli yok olmak istediginden bahsediyor. bi nevi islami olarak küfre düşüyor. bunu kendisine söyledigimizde en fazla yok eder hatta ego tatmini icin cehenneme bile gönderir diyor. bunları yazarken bile ben tuhaf oluyorum cünkü yıllardır düsüncelerini vs bilen biriyim. onun agzından bu cümleleri cıkması beni dumur ediyor. arkadasıma gercekten deger veriyorum basına bisey getirmesinden korkuyorum. amacını yolunu kaybetti inancında sanırsam küfre de düştü hatta o zarar ettigi olayda ona para destegi veren ateist bir arkadaştı o da biraz alay ederek verdi parayı hani sizinkilerden bi yardım yok mu vs diye zamanında kendisiylede cok tartısmıstı zaten bu konularda baya nasıl bir yol izlemeliyiz bilemiyoruz 3 arkadaş oturduk bunu düsünüyoruz ve sizlere danısmak istedik basından gecen tecrübelenmiş forumdaşlar varsa yardımcı olursa fikir olarak cok sevinecegiz. tekrar nasıl tamir edebiliriz bizim yapabilecegimiz bir şey var mı yoksa yalnız bırakıp izlemelimiyiz simdiden fikirleriniz icin cok tesekkür ederim

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Yaşadığı olay neticesinde kendi kendine bir çok şeyi sorgulamıştır. İnanç sistemi üzerine sizin yapacağınız bir şey yok. İnsanlar istediği şeye inanır istendiği şeye inanmaz. İnanç sorgusu yapan ve ruhsal olarak sıkıntı olan bir kişiye inanç üstünden giderseniz daha çok savunmaya geçecektir. Size de öfkesini yansıtacaktır. Bazen Düzeltmeye çalışmak daha çok bozulmasına neden olur.
Bu tür durumlara düşen insanların en çok beklediği anlayıştır ne olursa olsun anlayış.
Zaten pek çok konu da kendisini hayatı insanları veya inançları kısaca her şeyi suçladığı İçin, normal bir sözünüz bile suçlandığını hissetmesine sebep olabilir. Bu da daha içine kapanmasına ya da size mesafe koymasına neden olabilir.

bazen sadece içsel bir nasılsın ya da sevgiyle bir sırt sıvazlama her şeyden daha şifalı gelebilir.

arkadaşınız İçin en iyi yapacağınız şey, sevgi ve anlayışla yanın da olmanız olur. Neye nasıl inanacağını kendisi belirlesin.

Cropew

Kayıtlı Üye
3 kişi yardım ettiniz mi önceden

olaydan önce böyle bir durumla karşılaşmadıgımız için genel olarak sıradandı ama bu olaydan sonra ilk başlarda depresyonda diye düşündük pek dikkat etmedik ama son zamanlarda aşırı çekti dikkatimizi düşünceleriyle özellikle. durduk yere bir şey söylediği yok normal arkadaş kıvamında ama konu din vs geldiğinde öfkeleniyor ilk anlatmaya başladığı başına gelen sinsile oluyor.

Spiritüel Kişi

Kayıtlı Üye
Ne kadar doğru yolda olursan ol, ne kadar çok Allah'a yakışır kul olursan ol Allah, sıkıntı çektiğinde de benimle olacak mı diye sınar kulunu. Ben bu kadar Allah yolunda ilerlerken bu benim başıma neden geldi diye sorguladığın an imanın zaten zayıflamış olur. Sizin bilmediğiniz bir karmayı da yaşıyor olabilir. Sizin yapacağınız şey yargılamak, suçlamak yerine manevi destek olmanız, dini konulara hiç girmemeniz. inkar etmenin de fayda etmediğini görecektir kendisi zamanla. Herşey bir denge üzerine kuruludur evrende. Dengeyi bulacaktır elbet. Derdi verende derman da hazır zaten. Siz arkadaşları ona bol bol dua edin.

venusyenbiri

Kayıtlı Üye
İnancı kendisini bağlar. Bir inanca zorlamak birini zorbalıktan başka bir şey değil. Ruh hali için destek olabilirsiniz ama dini inancı için üzerine düşmeniz onu sadece rahatsız eder. Bir Müslüman sürekli bana İslamdan örnek verip her şeyi İslam'a bağladığında rahatsız oluyorum. Sadece din değil. Burda sürekli astroloji yazıları yazıyorum ama her şeyi astrolojiye bağlayıp inanmayanı inanmaya zorlayanlardan da hiç ama hiç hoşlanmıyorum. Yani ruhsal sağlığı için destek olabilirsiniz ama inancı için manipüle etmeye çalışmayın. Ki ben yine İslam inancına döneceğini düşünüyorum bu şahsın.

Cropew

Kayıtlı Üye
zorlama ve inanç sistemi ile alakalı değil tamamen yanlış anlaşılma var benim inanç sistemimle de bir değil aslında kendisinin düşünceleri ama buradaki durum psikolojikmen desteklemek onun sığındığı tek dal oysa ve darbeyi oradan aldığını düşünüyorsa intihara gidebilir mi diye biz o konulara girmeden nasıl arkadaşlığımızı yapar yardımcı oluruz diye titizlemek amacıyla burada sorma gereği duydum. iyikide sormuşum Urum'un yanıtı bizi daha aydınlattı.