Feng Shui Üzerine: Makale

destina

Kayıtlı Üye
Katılım
18 Ağu 2008
Mesajlar
206
Tepkime puanı
16
"Aşk, para ve mutluluk kaynağı" felsefe artık her yerde "Feng Shui" fethetti Bazı odalar insanı basar, bazılarından çıkmak istemezsiniz; kimi yataklarda kalbiniz sıkışır, kimisinde ana rahminde gibi mutlu olursunuz. Sebebini hiç düşündünüz mü? Bunun ve başka soruların cevabı, Çin'in 3500 yıllık felsefesi Feng Shui'de. Tıpkı o şarkıdaki gibi "Işık doğudan yükseliyor" ve Batı gözlerini Doğu'ya çevireli uzun zaman oldu. Batı'nın cin fikirli, girişimci ruhu yerini mana ve inanç arayışına, daha derin bir tarih ve yaşam felsefesi arzusuna bırakıyor. Bu arayışın tek örneği Budist olan ünlüler ya da bileğe takılan dizi dizi tesbihler değil. Batı'nın Doğu'dan aşırıp dünyaya PR'ını yaptığı son numara Feng Shui.
Son günlerde Londra Feng Shui'nin başkenti ilan edildi, taksiciler bile Feng Shui'nin erdemlerinden haberdar. İnternet'te Feng Shui'yi anlatan yüzlerce site, Avrupa başkentlerinde ise sadece Feng Shui kitapları, dergileri, dekorasyon malzemeleri satan kitapçılar ve dükkânlar var. İnsanlara evlerini, işyerlerini, odalarını, kısaca hayatlarını nasıl organize edecekleri, eşyalarını nereye nasıl yerleştirecekleri konusunda danışmanlık eden Feng Shui üstadları ise yeni binyılın en sıkı mesleklerinden biriyle iştigal ediyor.

Hong Kong'da şirketler özel Feng Shui danışmanları istihdam ediyor. Komşular "Duvar yaptı, çit çekti evimin Feng Shui'sini bozdu" diye birbirlerine dava açıyor. Çin'de evlilik törenleri, yolculuk tarihleri, çocuk doğurma zamanı için Feng Shui'ye danışan pekçok kişi var. Kung Fu ustası Bruce Lee'nin "Küçük Ejderha" ismini alıp ejderhaları kızdırarak Feng Shui prensiplerini ihlal ettiği için zamansız öldüğü de söylentiler arasında..

Rüzgâr - su
Çin'in 3500 yıllık konumlama ya da uyumlu yaşama sanatı Feng Shui. Kelime anlamı ise, "rüzgâr - su." Zaten bu iki güç Çinliler'e göre, üzerinde yaşadığımız yeryüzünün eğimini, şeklini, topografyasını da belirliyor. Bu felsefenin basit açıklaması ise çevremizi bize en faydalı olacak biçimde, uyumlu biçimde düzenlemek.Bunu yapabilmek için öncelikle Chi adı verilen kozmik yaşam enerjisinin nasıl hareket ettiğini anlamanız gerekiyor. Bu enerjinin nasıl hareket ettiğini öğrenince, ondan en iyi şekilde faydalanmak mümkün oluyor. Feng Shui'nin dayandığı diğer bir unsur, çevremizde gördüğümüz herşeyi oluşturan beş doğa elementi; ağaç, ateş, toprak, metal ve su. Ayrıca dişi Yin ve erkek Yang enerjileri de önemli.

Feng Shui'nin ortaya çıkış nedeni biraz ürkütücü ama sonuç yaşama dönük. Çinliler bu felsefeyi ölülerini gömmek için uygun yerler bulmakta kullanmış. Ölülerini gömdükleri yerin enerjisinin hayatta kalanları etkilediğine inanmışlar. Bu konumlama felsefesi ya da sanatı daha sonra hayattakilerin uyumlu bir ortamda yaşaması için kullanılmaya başlanmış. Feng Shui'nin ilk uygulayıcısı olan Çinliler bu öğretiyi başkalarıyla paylaşmak konusunda biraz cimri davranmış ve yüzyıllar boyunca Feng Shui prensiplerini sır gibi saklamışlar. Ama bu üstatlardan bazılarının Malezya gibi ülkelere yerleşmesi sayesinde Feng Shui dünyaya yayılmak için bir alan bulmuş.

Aynalara dikkat!
Batı'nın ilgisi doruk noktasına ulaşmışken, bizde de çok yeni olmakla birlikte Feng Shui'ye merak sarmış ve bu alanda çalışmalar yapan birkaç kişi var. Ayşe Lermi, Feng Shui konusunda danışmanlık hizmeti veriyor. Sekiz yaşında seyyah olmaya karar veren Lermi, hayatının önemli bir kısmında hep bir ülkeden diğerine yolculuk etmiş. Uzun bir süre yurtdışında yaşamış ve dünyadaki en önemli Feng Shui otoriteleri arasında sayılan Karen Kingston ve William Spear'dan dersler almış. Lermi, Feng Shui'ye verilen önemi anlatırken Virgin Atlantik seyahat firmasından örnek veriyor. Firma ilk uçuşunu Hong Kong'a gerçekleştirmeye karar veriyor.

Feng Shui konusunda bilgiler edinince programlarını değiştirmek pahasına ilk uçuşu birkaç gün erteliyorlar. Çünkü Feng Shui ustası onlara uçuşu birkaç gün sonra yapmalarını öneriyor. Virgin bugün British Airways'in en güçlü rakipleri arasında.Lermi 1988'de ilk kez keşfettiği Feng Shui konusunda artık eğitim veriyor, Akademi İstanbul'da seminerler düzenliyor, ev almak, evini döşemek isteyenlere Feng Shui prensiplerine göre danışmanlık yapıyor. "Evin de kişinin vücudu gibi bir girişi bir çıkışı vardır ve enerjinin giriş ve çıkışı bu yüzden önemlidir" diyor Lermi. Bir evin kapısının baktığı yön, giriş kapısının evin diğer odalarına göre konumu ya da bir evin içindeki eşyaların düzeninden yan yana sıralanışına kadar herşeyin bir anlamı ve pozitif - negatif bir etkisi var. Lermi, evlerini yaparken ondan danışmanlık isteyen Arjantinli bir çiftin kendi tavsiyelerine uymadıkları için bir süre sonra ayrıldıklarını anlatıyor. "Çünkü" diyor Lermi, "evlerini arazinin benim tavsiye ettiğim yerine yapmamışlardı. Burada sağlam köklü, büyük bir ağaç vardı. Oysa onlar kökün hemen üzerinden ikiye ayrılmış ağaçlarla dolu yandaki araziyi seçtiler. Onlara 'Bu tek ağaç bütünlüğü, birlikte oluşturulan gücü temsil eder' dedim. Diğer yeri seçtiler ve bir süre sonra ayrıldılar!"Eşyaların, odaların ya da evin arazi üzerindeki konumunun yanında aslında Feng Shui büyük ölçüde sembolizme dayanan bir öğreti. En belirgin özelliklerden bir tanesi keskin, köşeli hatlardan kaçmak, daha yuvarlak şekillere yönelmek. Çin'in sembolü haline gelen yukarı kalkık çatılar da bu keskin köşelerden kaçmak için düşünülmüş. Mesela bir evde aşkı geliştirmek için evin aşk köşesine bir çift Mandarin ördeği koyarak ya da balık figürleri ve resimleriyle bereketin arttırılacağına inanılıyor. Feng Shui'de neler yapılmalı, neler yapılmamalı bahsinde çok kesin formüller vermek zor, ama kilit meselenin Chi enerjisini en iyi biçimde kullanmak olduğu söylenebilir. Chi enerjisinin evinize girişini sağlamak için kapının çok dar ya da çok geniş olmaması gerekiyor. Evinizin Feng Shui'sini anlamak açısından çevredeki dağlar, su kaynakları, mesela mezbaha, mezarlık gibi alanlar önemli. Mezarlığa yakın bir evde Chi hüzün enerjisini taşıyor, mezbaya yakın bir eve acı taşınıyor. Ama bunlar engellenemez etkiler değil. Ayna Chi enerjisinin yönlendirilmesinde çok etkili. Eğer dışarıda güzel bir manzara varsa bir aynayla bunu evin içine taşımak mümkün. Aynı şekilde dışarıdan kötü enerji alınıyorsa, bunu pencer eye konan çiçek gibi unsurlarla yumuşatabilirsiniz. Ama aynaların kullanımında bazı kurallar var; mesela kesinlikle kişileri kesik göstermemesi gerekiyor. Özellikle de başları. Sofrayı yansıtan bir ayna sofranın bereketini arttırıyor ama yatak odasında, yatağı yansıtan bir ayna ayrılık getirebiliyor. Bir restorandaki aynalar ise müşteri çekmekte birebir.

İlk ve tek Türkçe Feng Shui kitabı, "Feng Shui, yaşamla uyum ve denge sanatı"nın yazarı Miraç Atuna da kişisel bir ilgiyle başlayan Feng Shui macerasını evini bütünüyle bu felsefeye göre döşeyecek kadar geliştirmiş. Sanat tarihi okumuş, bir şirkette iletişim danışmanlığı yapıyor ama kalan zamanının çoğunda Feng Shui felsefesiyle ilgili bilgileniyor; yeni bir kitap projesi üzerinde çalışıyor. Pekçok arkadaşının evini Feng Shui'ye göre yeniden düzenlemiş.

"Daha önce bana rahatlatıcı veya rahatsız edici gelen mekânların neden öyle olduğunu artık biliyorum" diyor. "Feng Shui prensipleri doğanın enerji akışına göre belirlenmiştir." Feng Shui ile yaşamaya başladığından beri yaşam tarzında, yaşamı algılayışında önemli bir değişim yaşadığını söylüyor. Hayatında iyiye doğru giden pekçok şey var; arkadaşları bunu tesadüflere bağlıyor. "Ama ben bunun bilinçle yaptığım değişikliklerin sonucu olduğunu biliyorum" diyor. "Feng Shui denge ve uyumdan bahseder ama denge ve uyumu önce kendi içimizde yaşamamız gerekir."

Yemeği, randevusu, makyajı...
Astrolog Kemal Milar da Feng Shui danışmanlığı yapmış bir süre ve kendi evini, işyerini de Feng Shui'ye göre düzenlemiş. "İki prensip vardır Feng Shui'de" diye anlatıyor; "Birincisinde standart Feng Shui ilkelerini uygularsınız. İkincisi kişiye özeldir, kişinin doğum tarihine bakarak belli rakamlar çıkarılır ve ona özgü bir Feng Shui düşünülür." Milar, Feng Shui'de enerji akışına dikkat çekerek, "Mesela benim dükkânımda bir sütun vardı, onun etkisini çözemeyince çıktım" diyor. "Enerjinin akamaması çok önemlidir. Bir mekânın size sıkıntı veya ferahlık vermesi bundandır." Ama Feng Shui'si çok iyi bir yerin insanı mutlu etmemesi de mümkün Milar'a kalırsa. "Çünkü bu noktada iki şey önemli; bilinç ve inanç. İnanmıyorsanız, bir şeyi değiştiremezsiniz. Feng Shui sizin bilincinizi değiştirmenize yardımcı olur" diyor.Feng Shui'nin kullanıldığı alanlar ev ve eşya düzenlemesiyle sınırlı değil. Feng Shui prensiplerine göre yemek pişiriliyor, randevu veriliyor, evde konuk ağırlarken bile buna dikkat ediliyor. Kimi kimin yanına oturtacak, hangi görüşmede kapının neresindeki koltuğu seçeceksiniz? Feng Shui'nin pekçok durum için cevabı var. Son günlerde aşk istiyorsanız pembe, para peşindeyseniz altın renkleri öneren Feng Shui makyajından bile söz ediliyor.

Feng Shui felsefesinin ülkemizde az bilinen kollarından biri de Feng Shui mutfağı. Bu alanda en iddialı isimlerden birisi Swissotel'in eski şef aşçısı Rudolph Van Nunen. 10 yıldır dünyanın çeşitli yerlerindeki Swissotel'lerde çalışan Nunen, 15 yıldır Feng Shui mutfağıyla haşır neşir. "Çevrede olması gereken uyumun aynısı yiyeceklerde de olmalı" diyor Nunen. "Biçiminden kokusuna, tabak düzenine kadar Feng Shui apayrı bir mutfak disiplini. Yemekler daha az pişirilir, tabağa konan unsurlar boşluk bırakacak biçimde birbirinin içinden geçmelidir. Bir unsur sertse, diğeri onu dengeleyecek biçimde yumuşak olmalıdır." Nunen, Feng Shui'nin temel felsefesi barış ve ahengi yemeğe taşımanın hedef olduğunu söylüyor. "Yemek birbirine uyumlu maddeleri birleştirmenin yanında, ilginç olmalı, haz vermelidir" diyor.
Ev düzeni, randevu saati, yatak konumu ya da makyajıyla Feng Shui Doğu'nun Batı'ya son armağanı ve fazlasıyla da tutmuş görünüyor. Bu yakınlarda sarı sayfalarda Feng Shui'si yapılmış ev ilanları görürseniz sakın şaşırmayın!

Feng Shui tavsiyeleri
* Mobilyalarınızın Yin (yuvarlak hatlar) ve Yang (düz hatlar) özellikleri ahenkli olmalı.
* Evinizde bozuk, kırık eşya tutmayın.
* Kapıyı açtığınızda ilk göreceğiniz şey boş bir duvar değil, bir manzara resmi veya ayna olursa refah getirir.
* Yatağınızın başı ya da kenarı mutlaka bir duvara dayanmalı, desteksiz bir yatakta yatanlar huzursuz uyur.
* Yatış pozisyonunuz önemli. Asla ayaklarınız oda kapısına bakmamalı. çünkü bu ölümü çağrıştırır.
* Yatak odanız günışığı almalı ama yatak çok almamalı, yoksa gece bu enerji sizi uyutmaz.
* Kış aylarında doğmuşsanız başınızı güneye, yaz aylarında doğmuşsanız kuzeye koymalısınız.
* Yemek masasının etrafındaki sandalyeler çift olmalı, bir tek sandalye yalnızlığın kabulüdür.
* Oturma ve yemek odasında sandalyelerinizin arkaları kapıya pencereye bakmamalıdır.
* Tuvalet ve banyolar sade, süsten uzak olmalı, kapıları ve klozet kapakları mutlaka kapalı tutulmalıdır. Aksi halde paranızda ciddi azalma ve kayıplar olur.
* Yatak odasında banyo ve tuvalet bulunması Feng Shui açısından uygun değildir.
* Yaşamınızda aşkın eksikliğini hissediyorsanız, odanızdaki tüm oyuncakları ve çocukça şeyleri, işle ilgili malzemeleri kaldırın.

alıntı.
 

[XTR] Similar Threads

Üst