En Önemlisi İhsan

aris

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Tem 2008
Mesajlar
660
Tepkime puanı
142
EN ÖNEMLİSİ İHSAN ETMEYİ İSTEMEK - ŞAMATİ 30

O’nun yüceliğinden dolayı, en önemli şey ihsan etmek dışında bir arzunun olmamasıdır. Kendi için almayı terk etmek mümkün değildir, ancak öteki uçtan tutabiliriz yani ihsan etme tarafından.

Hareket ettiren güç, yani kişiyi bu yolda ilerleten ve zorlayan O’nun yüceliğidir. Kişi her halükarda en sonunda çaba ve gücünü vermesi gerektiğini düşünmeli ve harcadığı güç sayesinde biraz ilerleme ve tatminlik hissedebilir. Başka bir deyişle, kişi kendi gücüyle sınırlı bir bedeni tatmin edebilir ve buna gelip geçen misafir denir, ya da sonsuz bir misafir yani kişinin enerjisi sonsuzluk da kalır.

Sanki koca bir devlet inşa edecek gücü olup da güçlü bir rüzgârda yok olan bir kulübe inşa etmesi gibidir. Yani sahip olduğu güç ziyan olmuştur. Ancak kişi Keduşa (Kutsallık) içerisinde kalırsa, o zaman tüm gücü sonsuzluğun içerisinde kalır. Kişi temelini sadece amacından edinmeli ve geriye kalan diğer tüm temel taşları geçersizdir.

İnancın gücü kişinin ihsan etme niteliği içerisinde çalışması için yeterlidir. Şöyle ki kişi çalışmasından dolayı Yaratan’ın aldığına inanır ve yaptığını gözlerinde büyütmez. Her halükarda, Yaratan her şeyi kabul eder. Eğer kişi çalışmasını O’na yönlendirirse, O tüm çabasını memnuniyetle karşılar ve nasıl olursa olsun kabul eder.

Dolayısıyla, eğer kişi inancını kendisi için kullanmak isterse, o zaman kişi için inanç yeterli değildir, şöyle ki kişi inancında tereddüt duymaktadır. Bunun nedeni kişinin kendi için almasının gerçek olmadığıdır, yani kişinin çalışması boştur, sadece Yaratan işinden alabilir.

Dolayısıyla kişinin tereddütleri gerçektir. Başka bir deyişle, bu yabancı düşünceler kişinin aklında yüzeye gerçek anlamıyla çıkınca çekişme yaratır. Ancak, kişi inancını ihsan etme yolunda kullanmak isterse, o zaman elbette inancında tereddüt yaşamaz. Eğer kişinin tereddütleri olursa, kişi görmeli ki aslında ihsan etme yolunda ilerlemekte isteksizdir, zira ihsan için inanç yeterlidir.
alıntı
 
Üst