Ekminezi

aris

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Tem 2008
Mesajlar
660
Tepkime puanı
143
Hipnoz veya psikolojik ayrışma halindeki süjede, içinde bulunduğu yaşamındaki ya da geçmiş yaşamlarındaki (enkarnasyonlarındaki) izlenimlerin tekrar canlanması olayına ve bunu sağlayan yönteme verilen addır.

Grekçe "ektos" (dışında, dışta) ve "mnimi" (hafıza) sözcüklerinden türetilen terim, ilk kez Fransız araştırmacı Dr. Pitre tarafından kullanılmıştır. Ekminezi olayında, hipnoz haline giren süjenin, "anıları hatırlaması" değil, eskiden cereyan etmiş olayları "yeniden yaşaması" söz konusudur. Ekminezi deneylerinde, süjenin uyanık haldeyken tam hatırlayamadığı veya tamamen unutmuş olduğu olayları bile tüm ayrıntılarıyla yeniden yaşadığı görülmüştür.

Ekminezi, reenkarnasyonun en önemli kanıtlarından biri olarak kabul edilir. Çeşitli ekminezi deneylerinde, yabancı dil bilmeyen süjelerin yabancı dil konuştukları, hiçbir müzik aletini çalmasını bilmeyen süjelerin de org ve piyano ile klasik müzik yapıtlarını çaldıkları görülmüştür.

Süjelerin geçmiş yaşamları (enkarnasyonları) ve yaşadıkları ev hakkında verdikleri ayrıntılı bilgilerin de, sözü edilen yerlerde yürütülen soruşturmalar ve eski kayıtların incelenmesi sonucunda doğru olduğu anlaşılmıştır.

Hipnoz yoluyla ekminezi üzerinde en fazla çalışmış kişilerden biri olan ABD'li psikolog Helen Wambach, 1088 süje üzerinde yaptığı ekminezi deneylerinin verileri sonucunda, ekminezinin reenkarnasyondan başka bir açıklaması olamayacağı sonucuna varmıştır. Psikolojik ayrışma yoluyla ekminezi yöntemini Dr. Bedri Ruhselman geliştirmiştir.
alıntı
 

gümüş

Kayıtlı Üye
Katılım
11 Kas 2010
Mesajlar
1,683
Tepkime puanı
252
Ekminezi hadisesi, hatırlamadan farklıdır. Bu geçmişi tekrar yaşamaktır. Hatırlamada geçmişten bahsederken, o hadiselerin geçmişte olduğunu biliriz ve bizim hakiki hayatımızı şimdi içinde yaşadığımız hadiseler teşkil eder. Halbuki, ekminezide şimdiki zaman henüz gelecekte bulunan bir zamandır ve ipnoz halindeki şahıs için mevcut değildir.
Bu usul iki vetireyi tatbik suretile gerçekleştirilebilmektedir. Birincisi ipnotik ve manyetik uyku; ikincisi psikolojik infisal(ayrışım)… İpnotik ve manyetik uyku yolu ile yapılan ekminezi uygulamaları daha çok rağbet görmekle beraber, herkesçe iyi bilinmeyen ve oldukça incelik ve maharet isteyen psikolojik infisal yoluyla yapılanlar daha çok verimli ve kolay olmaktadır. Ekminezi ipnoz( hipnotik uyku) halinde yapıldığı gibi, psikolojik infisal(ruhi ayrışma ) metoduyla da yapılabilir. Psikolojik infisal bir insanın etrafından alakasını keserek kendi ruh bilgilerinin içine dalması ve bu durumda dışarıdan gelecek ruhi tesirleri kolaylıkla alabilmesi halidir. Psikolojik infisalle ruhlarla konuşulduğu gibi, süjen veya medyumun kendi ruhundaki hatıralarla da irtibata geçilebilir. Psikolojik infisalde ipnozun aksine süjenin şuuru kaybolmamıştır. Medyumun kendi ruhundaki hatıralarla irtibata geçmesi demek onları tekrar aynen yaşamaya başlaması demektir. / alıntı
 

dexter

Elit Üye
Katılım
6 Eyl 2012
Mesajlar
473
Tepkime puanı
30
Konum
Spain
Ekminezi tabirini Prof. Dr. Pitre bulmuştur. Hipnotizmayla uyuttuğu süjesinin, 10-20 sene önceki hayatını en ince ayrıntısına kadar yeniden yaşamaya başladığını görünce hayretler içinde kalmış ve bu olayı araştırmaya koyulmuştur.


Dr. Pitres’in 17 yaşındaki bir hastasına uyguladığı hipnoz oldukça ilginç bir şekilde sonuçlanmıştır. Genç kızın hipnoz altında 12 yıl geriye götürülüp, 5 yaşına geldiğinde, o dönemde olduğu gibi Fransızcayı unutup, Gaskonca konuşmaya başladığı görülmüştür. Hipnoz altındaki kişi o yaşta Fransızcayı henüz öğrenmemiş olduğu için Fransızca soruları anlamamış ve yanıtlayamamıştır.(Yaş Geriletmesi ve Hipnoz)


Bir başka deneyde, 20 yaşındaki süjeyi 6 yaşına kadar indirmiş ve eline tebeşir verip yazı yazmasını istemişti. Süje tebeşiri sol eline alıp yazmaya başlamıştır. Süje, daha büyük yaşlara götürülünce bu defa sağ eline alarak yazmaya başlamıştır.


5-6 yaş altına getirilen süjeler konuşmayı unutuyor, emme ve yakalama hareketleri yapmışlardır./ alıntı
 

DemitriLouisSOF

Kayıtlı Üye
Katılım
4 May 2016
Mesajlar
20
Tepkime puanı
4
Kurana gore Ruhun geri gelmesi mümkün degildir ve reenkarnasyon ekimnezi doğru degildir. Çünkü:
1- ruh kelimesi arapça "git" emridir ve kuranda tekil olarak kullanilmistir. Yani "ruhlar" yok, ruh var. Hepimizin ayri ruhu yok. Bizi birbirimizden ayiran nefsimizdir. Insan mevt olunca ruh sahibine döner. Zaten ilk once sahibi olan Allah ufurmustur ruhu.

2- ruh imajiner bir varlik( 0 dan kucuk) olmasi sebebiyle maddenin tersine levitasyona tabidir. Tipki melekler gibi GÖĞE duserler. Melekler gibi kanat sahibi olmadigi icin de yere donus paraşütünden mahrumdur.

3- ruh bize gore 1 gunun 1000 yil ettigi baska bir zaman birimine tabi olacagi icin aninda zamanimizin sonuna yani kiyamete ulasir ve o gun ruhlar kabzedilir. Daha sonra sur a ufuruldugunde ikinci kez ruh bedene girmistir.

Peki yukarida anlatilanlar nedir? Bu hikayeler gercektir ama sebebi baska. Burada olan sey seytanla iliskilidir. Hepimizin kisisel bir seytani vardir ve bu seytan bizim hirslarimizi ac gozluluklerimizi iyi bilir ve hatta buna gore kisiye vesvese verir. Dolayısıyla hayat hikayemizi bilmektedir. Seytanin zamani insanlar gibi ileriye akmaz, melekler gibi geri de akmaz; önce ileri sonra geri akar. (Fiziken mumkundur)Bir insan olunce onun kisisel seytani olmeyip bir baska insana gecer. Bazen seytan bunun farkinda olmadigi icin onceki hikayeleri hatirlar. (Kuranda musa ile hizir yolculugunda hz musa nin "bunu bana seytan unutturdu" demesi) hipnoz altinda kalan kisinin iradesi hipnozitor tarafindan esir alindigi icin onun yerine seytan konusarak onceki hikayeleri anlatir. Olay bundan kaynaklanmaktadir
 

gerçekçi.hayalperest

Kayıtlı Üye
Katılım
9 Haz 2016
Mesajlar
14
Tepkime puanı
1
Konum
Planet Earth
İş
Super Hero
Hipnoz veya psikolojik ayrışma halindeki süjede, içinde bulunduğu yaşamındaki ya da geçmiş yaşamlarındaki (enkarnasyonlarındaki) izlenimlerin tekrar canlanması olayına ve bunu sağlayan yönteme verilen addır.

Geçmiş yaşamlarımızdan veya içinde bulunduğumuz yaşamdan kaynaklanan izlenimlerin yeniden canlanabileceği yazıyor ama okuduğum bir kaynakta tüm zamanlar aynı anda yaşandığını için gelecek yaşamlarımızdan da kesitler görebileceğimizi duymuştum ve buna inanıyorum.
 
Üst