Ebeveyn tutumunun kaygı bozukluğunun gelişmesinde ki etkisi

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Anne-babaların genetik olarak altyapı hazırlamaları bir tarafa, çocuk yetiştirme tutumlarının çocuklarda görülen kaygı bozukluklarına önemli katkıları olduğu birçok araştırmada ortaya çıkarılmış.
* Özellikle aşırı kontrolcü anne-babaların çocukları daha kaygılı oluyor. Ebeveynlerin çocuğun hayatına sürekli müdahale etmesi, düzeltmesi, uyarması, çocukların problemlerle baş etme becerilerinin gelişmesini engeller, kendi kendine yetme duygusunu kısıtlar.
* Problemlerle baş etmede limitli tecrübesi olan çocuk, olaylarla veya durumlarla kendi başına baş edemeyeceğini var sayarak kaygılanır.
* Anne-baba, kaygı duydukları durumlardan kaçındıklarında, çocuklarının da kaçınmalarını teşvik etmiş olur, bunun sonucunda çocuklar korku duydukları durumlarla baş etme becerilerini geliştirme ve olumlu bir öğrenme tecrübesi edinmekten mahrum kalır. Baş etme becerisi geliştiremeyen çocuk da kaçınma yolunu seçer. Oysa kaçınma, korkuyu besler.
* Araştırmalar, aşırı eleştirel, olumsuz, çocuğa uzak ve duygusal anlamda soğuk duran ebeveynlerin çocuklarının daha kaygılı olduğunu belirtiyor. Böyle anne-babaların çocukları dünyayı zor ve tehlikeli algılar ve tehdit olarak algıladıkları durumlara karşı daha hassas olur.
* Aşırı eleştirel anne-babaların çocukları “yanlış” yapmaktan daha fazla korkar, yanlış yapmaktan korktuğu için çeşitli durumlarda hiçbir şey yapmamayı tercih edebilir.
* Anne-baba kaygılı olduğunda, dünyayı çocuğa “çok tehlikeli” bir yer gibi sunar. Çocuğu korumak adına kısıtlarken, sürekli olarak dışarıdaki “tehlikeleri” vurgular. Bu durumda çocuğun dış dünyayı “çok tehlikeli” olarak algılaması kaçınılmaz olur.
* Dünyayı çok tehlikeli olarak algılayan çocuk, kontrolün hiçbir şekilde elinde olmadığına ve tehlike karşısında çaresiz olduğuna inanır.

dünyalı

Kayıtlı Üye
iyide dünya zaten çok tehlikeli bir yer ki :))

şaka bir yana herşeyin fazlası zarar lakin bagzı bilgilerin ufak yaşlarda verilmesi gerekmektedir. mesela çocuğunuz 2 yaş civarı aile bireylerini yavaş yavaş tanımlamaya başlar. Yabancı olana mesafeli bir yaklaşım sergileyebilir..... Ve bu davranışı bir eğitim sürecinden geçerek almaz içgüdüsel olarakmı dersiniz orasını bilemem illaki bu davranışın bir bilimsel açıklaması tanımlaması vardır ... Bu dönemerde çocuk tarafından sergilenen tutuma destekleyici olarak konu ile alakalı uygun egitici masallar okunabilir.......çok kafa karıştırmadan kısa ve net cümleler kurmak bu dönemde çok önemli ....ileriki hayatında atacagı adımları bu dönemde dogru şekilde desteklemek çok önemlidir. ....iyi ve kötü kavramları oyun gibi masal gibi temalarda zamanında verilmeli. ...Bu şekilde yetiştirilen bireyin ileriki hayatında insan ilişkilerinde başarılı olacağını düşünüyorum.....çocukluk dönemi sağlıklı bir birey olma yönünde çok önemli

taroh

Kayıtlı Üye
Benim annemi anlatmışsınız böyle yetiştirip.bide üstüne kendi kendimize yetememizden girişken olmamamızdan dem vurur.bizi olduğumuz gibi kabul etmez.onun verdiği şekilde tepki vermeliyiz karşı tarafa.eger onun istediği şekilde ifade etmemişsek kesin bizim suçumuzdur.o yuzden karsı tarafa her türlü ne hamle yapsak yetersiz zavallı hissederiz.

blessedwithlove

Kayıtlı Üye
Her ebeveyn kendi kopyasını yetiştiriyor sev ama ideolojini dayatma bırak özgür olsun kendi olsun. Onların endişeleriyle, korkularıyla büyüdük hemen hemen aynı hayatları yaşıyoruz. Benim sevgili annem de tam bir diktatördü sevgi dolu bir diktatör bu beni durdurmadı tabi ki inandığım şeyi savundum bir süre sonra fikirlerimi önemsemeye saygı duymaya başladı.

yare-i yarim

Moderator
İş
Benim annemi anlatmışsınız böyle yetiştirip.bide üstüne kendi kendimize yetememizden girişken olmamamızdan dem vurur.bizi olduğumuz gibi kabul etmez.onun verdiği şekilde tepki vermeliyiz karşı tarafa.eger onun istediği şekilde ifade etmemişsek kesin bizim suçumuzdur.o yuzden karsı tarafa her türlü ne hamle yapsak yetersiz zavallı hissederiz.
Sizinki toksit ebeveyn sınıfına giriyor :)

acid

Kayıtlı Üye
Bir çocuğu dünyaya getirmek hatasız, mükemmel bir ebeveyn, insan, cennetlik olunacağını göstermiyor. Bazı insanlar sırf doğuma neden oldukları için her türlü kötülüğü yapabilmeyi de hak görebiliyor kendinde. İnsanlardaki egoistlik hatta Tanrı Kompleks'inin sonucu bu. Sonrada bir insana dünyayı cehennem haline getirip bununla övünebiliyorlar, zevk alıyorlar bundan.

Doğumu gerçekleştirilen varlıkların da insan oldukları fark edildiğinde gelecek nesiller daha az hastalıkla uğraşacak.

Umarım narsist ebeveynlerin ruhen ya da fiziken yarımladığı, hastalıklı hale getirdiği insanlar için tedaviler kısa sürede bulunurç

yare-i yarim

Moderator
İş
Bir çocuğu dünyaya getirmek hatasız, mükemmel bir ebeveyn, insan, cennetlik olunacağını göstermiyor. Bazı insanlar sırf doğuma neden oldukları için her türlü kötülüğü yapabilmeyi de hak görebiliyor kendinde. İnsanlardaki egoistlik hatta Tanrı Kompleks'inin sonucu bu. Sonrada bir insana dünyayı cehennem haline getirip bununla övünebiliyorlar, zevk alıyorlar bundan.

Doğumu gerçekleştirilen varlıkların da insan oldukları fark edildiğinde gelecek nesiller daha az hastalıkla uğraşacak.

Umarım narsist ebeveynlerin ruhen ya da fiziken yarımladığı, hastalıklı hale getirdiği insanlar için tedaviler kısa sürede bulunurç
Tedavisi bulundu zaten ama hakkıyla uygulayan doktorlar lazım
Ben de bu hastalıktan muzdaribim gittiğim doktorlar sebepler için bir kelam bile etmiyor

acid

Kayıtlı Üye
Tedavisi bulundu zaten ama hakkıyla uygulayan doktorlar lazım
Ben de bu hastalıktan muzdaribim gittiğim doktorlar sebepler için bir kelam bile etmiyor

Fark etmek bile seneler alıyor. Toplumun iki yüzlülüğü nedeniyle bir çocuğun işkencelerden kurtulmak için uyuyor numarası yapması ancak gösteriş zamanı geldiğinde hatırlanıyor. Hatta o çocuk var olduğu için bile uzun yıllar işkence görebiliyor.

Bir şeylere sabretmek, mücadele etmek ve büyümek çok zor. O nedenle tedavinin ne olduğu konusunda bilgi almak isterim.

yare-i yarim

Moderator
İş
Bilişsel terapi doğru uygulandığı zaman işe yarıyor gerçekten.
Şöyle bir algı var şimdi bir teknik var onu uyguladın mı herşey tamam
böyle birşey söz konusu değil tabii ki uygulayıcının da maharetine bağlı biraz bu konu.
Ben çeşitli doktorlara gittim kimisi adaptasyon eksikliği var sende dedi
kimisi kafana takıyorsun takma dedi.
Yani her diploması olan da ne yazıkki şifacı olamıyor.
Birde günümüzde bu alan iyi para kazandırıyor diye sırf bu yüzden bu mesleğe yerleşmiş olanlar var
onlardan bir insanı iyi etmeyi bekleyemeyiz zaten.