Duyarlığın dışarılaşması

aris

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Tem 2008
Mesajlar
660
Tepkime puanı
142
Duyarlığın dışarılaşması (éxteriorisation de la sensibilité) metapsişikte kullanılan bir terim olup, özellikle manyetik hipnoza sokulan kişilerde görülen, dokunma duyarlığının beden dışına taşma halini belirtir. Bir başka deyişle, bu, manyetik hipnozdaki kişinin, bedeni civarında meydana gelen hareketleri -bedeniyle teması olmadığı halde- bedeni üzerinde yapılmış gibi hissetmesini doğuran duyarlık türüdür.

Metapsişikçilerin ileri sürdüklerine göre, örneğin, süje, bedenine 1-2 m. uzaklıktan kendisine dokunulmadan (havaya) yapılan çimdik atma, vurma, bir şey batırma gibi hareketlere o bölgedeki derisine yapılmış gibi tepki verir.

Duyarlığın dışarılaşması deneylerinde, bu duyarlığın aşama aşama oluştuğunu belirten metapsişikçiler fenomen hakkında şu bilgileri verirler: Süjede önce aşama aşama deri duyarlığı azalmaya başlar, duyarlığın dışarılaşması fenomeni deri duyarlığını tümüyle yitirdiğinde oluşur. Duyarlığın dışarılaşması oluştuğunda süjenin, çevresinde oluşan duyarlılık alanındaki hiçbir sıvı ya da katı nesne bu duyarlılık alanında bir engel oluşturamadığı gibi, o nesne de duyarlık alanına dahil olmaktadır. Yani, bu alanda bulunan suya yapılan bir etki süjenin derisinde, uyaranın şiddet ve derecesine göre, bir tepki oluşturur.

Bu fenomeni kimi metapsişikçiler süjenin aura, biyoaktinik, biyomanyetik alan, radyasyon (biyo-radyasyon) gibi çeşitli adlarla belirtilmiş elektromanyetik ışınım alanı ile özdeşleşmiş olması şeklinde açıklar.
 
Üst