Düşüşler ve Teşvik

aris

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Tem 2008
Mesajlar
660
Tepkime puanı
143
DÜŞÜŞLER VE TEŞVİK, YÜKSELİŞLER VE ŞİKÂYETLER - ŞAMATİ 62

Düşüşler ve teşvik, yükselişler ve şikâyetler. Kişi her zaman kendisini incelemeli, eğer manevi çalışması uçurumdan aşağı düşmediyse. Zira kişinin yüceliği kişinin Yaratan’ıyla olan bütünlüğüne (Dıvekut) bağlıdır, şöyle ki kişinin kendisini ne derece Yaratan’a karşı fesih ettiğine bağlıdır.

Başka bir deyişle, kişinin kendisine olan sevgisi ele alınmaz ve kişi sadece kendisini tümüyle iptal etmek ister. Zira her kim kendi için haz yolunda çalışırsa, kişinin çabası sadece kendi büyüklüğünü ölçmeye yarar. Bu koşulda kişi bir obje olur ve ayrı bir otorite. Bu koşulda kişinin kendisini Yaratan’a feshetmesi zordur.

Ancak, kişi ihsan etmek için çalıştığı zaman ve kişi yolunu tamamladığı zaman, yani tüm ruhunun özünde olan kendi için alma niteliğini ıslah ettiği zaman, kişinin bu dünyada yapacak bir işi kalmamış olur. Şöyle ki kişi sadece bu noktaya odaklanmalı ve tüm düşünceleri bununla ilgili olmalıdır.

Kişi gerçeğin yolunda yürüyüp yürümediğini “düşüşler ve teşvik”, yani kişinin tüm çalışması bir düşüş içerisindedir. Bu durumda kişi Sitra Ahra’nın (kelime anlamı; öteki taraf - kötü eğilim) otoritesi altındadır ve sonar yükselir ve şikâyetçi olur, yani kişinin kendisini yükselişte hissettiğinde, başkalarından şikayetçi olur. Ancak saflığıyla çalışan bir kişi sadece kendisinden şikâyetçidir ve başkalarını kendisinden daha iyi bir derecede görür.

alıntı
 
Üst