Düşünce Arzunun Sonucudur

aris

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Tem 2008
Mesajlar
660
Tepkime puanı
142
DÜŞÜNCE ARZUNUN SONUCUDUR - ŞAMATİ 153

Düşünce arzunun sonucudur. İnsan ne istediğini düşünürken, arzulanmayacak bir şeyi düşünmez. Örneğin; insan öleceği günü düşünmez. Tam tersine, her zaman ferahlığını düşünmek ister, çünkü arzusu budur. Dolayısıyla insan her zaman arzuladığını düşünür.

Düşüncenin özel bir fonksiyonu vardır: arzuyu yoğunlaştırır. Arzu hareketsizdir ve gelişip harekete geçmek gibi bir gücü yoktur. Ancak, insan bir şeyi düşünüp taşındığı zaman, arzu isteğin yerine getirilebilmesi için düşünceden tavsiye ister. Dolayısıyla arzu genişler, büyür ve isteğin yerine getirilmesini sağlar.

Açıkçası düşünce arzuya hizmet etmektedir ve arzu insanın kendisidir. Bu durumda küçük kişilik ve büyük kişilik vardır. Büyük olan küçüğe hüküm eder.

Küçük olanın hiç bir egemenliği yoktur ve tavsiye kişinin kendisini yüceltmesidir, bu ancak arzuyu dikkat ve hassasiyetle düşünerek olur. Zira insanın düşüncesi vasıtasıyla büyür.

Ve şöyle yazar...“O’nun kanununda, gece ve gündüz düşüncesiyle ol”, arzuladıkça, kişi daha büyük olur, ta ki hükümdar olana dek.
alıntı
 
Üst