Düşen tanrıların ilki

• Konbuyu başlatan Üye silindi 76175
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 76175

Lügatta böyle bir şeye rastlayan, bilen var mı?

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Binlerce anlatım var düşen ilahiler ile ilgili tam olarak sorunuz nedir?

Retro

Kayıtlı Üye
Düşmüş tanrı kavramını biraz zihnimde yordum.
Başka bir iradeye toslayarak düşürülmüş olmak daha bir söz konusu sanki. Adem, İblis, Harut gibi.
Tanrıysan tam da tanrı olamamışsın demek anlamına varıyorum, tanrı düşer mi? Ya da tanrı tarafından bir vazife aldığın için kontrollü iniş yapmışsın anlamına varıyorum. En azından düşmüş melekler için. O da Harut ve Marut hikayesine istinaden. Belki onlar da birilerinin tanrısı olmuştur

Düşmüş tanrı bende hiçbir çağrışım yapmadı. Belki annunaki dicem ama onların da kontrollü iniş yaptığını düşünüyorum.

Edit :
Lügatta böyle bir şeye rastlayan
Aslında ibraniceden ingilizceye "fallen" diye geçen kelimenin kökenine bakmak lazım. Ne anlamda düşme var ? Yetkilerin alınması mı, kovulma mı, gözden düşme mi, ya da gizli görev icabi bir iniş mi. Düşmüş deyip geçince manası yok oluyor.

Son düzenleme:

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Yok gökten yeryüzüne inmek manasında kullanılan bir tabir. Örneğin Thor’ un Asgarda Dünya gelmesi.
Yüksekten aşağı inmesi, geldiği yerde bir şey düşmüş gibi gürültü toz ya da yarıklar olduğu için bu tabir kullanılıyor.

neredeyse her kültür de bu tarz mitolojiler var. Türk destanların da bile var.
Antik uzay teorisyenlerine göre gökten giyilebilir uzay aracı ya da uzay aracının kendisi inmesi olarak yorumlanıyor.

düşmek kelimesi günümüz de negatif nir çağrım olarak görülse de inmek manasında kullanılıyor. Hatta Anadolu da hala bu tabir kullanılır.
Azeri dilinde de düşmek hala inmek manasında.

Denize düşen tanrılar
Ormana düşen tanrılar vb pek çok mitolojik hikaye var.

Ü

Üye silindi 76175

Esasında zihni en çok girdap altına alan nokta düşmekten ziyade "tanrı" tanımı olmalı sanırım. Kadimler bununla neyi kastederdi?

İslam'ın tanrı tanımı ile uyuşmadığını düşünüyor insan ister istemez, yani başka bir anlama işaret ediyor olsa gerek.

Anlatımı yapan ses, bir karakterin origin hikayesini anlatır gibiydi.
Karakterin gözlerinden izliyordum, hislerini ve gücünü duyumsadım.

Toplumun anladığı biçimde "tanrı" olmadığı kesin bu arkadaşların.

Garipti.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Yazım şekliniz bipolar danışmanlarımın yazılarına benziyor. Bir sağlık sıkıntısınız yok değil mi ?

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Şimdi oldu. Küçük bir not eklerseniz. Rüya vb gibi daha iyi olur. hızlı ve karmaşık beyin dalgalarının uyanık halindeki ürünleri psikoloji de pek sağlıklı görünmez de. Rüya da normaldir tabi.

Ü

Üye silindi 76175

Şimdi oldu. Küçük bir not eklerseniz. Rüya vb gibi daha iyi olur. hızlı ve karmaşık beyin dalgalarının uyanık halindeki ürünleri psikoloji de pek sağlıklı görünmez de. Rüya da normaldir tabi.
Haklısınız, başka bir ihtimalin akla gelmeyeceğini düşündüm.

Yine de garip rüya.