Dünyada yapılan ve inanılan şeyler yüzünden sonsuza kadar cehennemde tutulmak

utku

Kayıtlı Üye
Dünyada yapılan ve inanılan şeyler yüzünden sonsuza kadar cehennemde tutulmak

Evet arkadaşlar sizce yukardaki durum ne kadar vicdanlı ve adil sayılmalıdır? Hakaretsiz ve öfkesiz fikirlerinizi açıklayın lütfen

Moderatör tarafında düzenlendi:

Wızard

Kayıtlı Üye
Hayatını nasıl idame edersin ? Çalışarak değil mi çalışırsın ve para kazanırsın. Kazandığın para ile de kendine yiyecek giyecek vs alırsın yani ihtiyaçlarını

Ya çalışmazsan ? o zaman para kazanamassın aç kalırısn ve süre gelen zayıflamadan sonra ölürsün.

Dinler de işte böyledir. Dinlerde "çalışma" nın adı inançtır. İnanmak...

Gelelim soru-na çalışmayan insan ile çalışan insanı baz alalım birisi ölür birisi yaşar değil mi ? ikiside insan ikiside aynı özelliklere sahip ama tek farkları çalışmak çabalamak nerede burada adalet adil olmak ? veya vicdan ?

Din de de böyle din der ki inanacaksın(çalışmak) inanmayan cehenneme gider(ölür) inanan ise cennete(yaşar).

Çalışmazsan ölürsün peki ölürsen geri gelebilir misin ?

Dİn de diyor ki inanmazsan(çalışmazsan) cehenneme gidersin(ölürsün) peki geri gelmek(dirilmek) var mı ? yok

aslında dinin söyledikleri ile hayat içiçe olan birşey dinlerden önce hayatı çözersen dinleri de çözersin :)

Ü

Üye silindi 62166

Kader dediğimiz bir hayat çizgisi var insan ne kadar çalışsada çabalasada kaderi değişmez tamam özgür irade var. seçme hakkı
Bu hayatta bazen istediklerimiz olmuyor.. Bunun içinde bir hikmet vardır. Geçmiş değişebilirse gelecekte değişebilir diyor bazı bilim adamları
ben bu konuya katılmıyorum... kader denilen çizgi değişmez. Ancak Allah isterse değişir.. bir takım günahlarımız var elbet bunun için sonsuza kadar cehennemde yanmak konusu şöyle bir söz var cenneti haketmedik bari cehennemi hakedelim diye bir atasözü
Tabiki cehenneme girmeyi kimse istemez herkes cenneti ister. Bunun içinde namaz kılıp Allaha şükretmek gerek.. Ben bunu çok denedim
ama namaz kıldığım zaman şeytan beni çok sıkıştırıyor... güzel rüyalarda göremiyorum namazı bir kılıp bir bırakıyorum buda günah
o yüzden en iyisi kılmamak kul hakkına girmemek diye düşündüm... Başımdan o kadar çok metafizik olayları geçtiki Çoğu zaman namaz kıldığım aralar cuma namazı saatinde bir meleğin sesini duyardım. adımla bana seslenirdi.. Ses bir kadın sesiydi...
Namaz kılmak belkide dünyada en harika duygu secdeye her kapandığında Allahın sevdiği isimleri tekrarlıyorsun...
ancak dediğim gibi namaz kıldığımda rahatsız oluyorum.. Bunun için hocalar bana muska yazdılar onları boynumda taşıyorum....

KarBahçesi

Kayıtlı Üye
Kader dediğimiz bir hayat çizgisi var insan ne kadar çalışsada çabalasada kaderi değişmez tamam özgür irade var. seçme hakkı
Bu hayatta bazen istediklerimiz olmuyor.. Bunun içinde bir hikmet vardır. Geçmiş değişebilirse gelecekte değişebilir diyor bazı bilim adamları
ben bu konuya katılmıyorum... kader denilen çizgi değişmez. Ancak Allah isterse değişir.. bir takım günahlarımız var elbet bunun için sonsuza kadar cehennemde yanmak konusu şöyle bir söz var cenneti haketmedik bari cehennemi hakedelim diye bir atasözü
Tabiki cehenneme girmeyi kimse istemez herkes cenneti ister. Bunun içinde namaz kılıp Allaha şükretmek gerek.. Ben bunu çok denedim
ama namaz kıldığım zaman şeytan beni çok sıkıştırıyor... güzel rüyalarda göremiyorum namazı bir kılıp bir bırakıyorum buda günah
o yüzden en iyisi kılmamak kul hakkına girmemek diye düşündüm... Başımdan o kadar çok metafizik olayları geçtiki Çoğu zaman namaz kıldığım aralar cuma namazı saatinde bir meleğin sesini duyardım. adımla bana seslenirdi.. Ses bir kadın sesiydi...
Namaz kılmak belkide dünyada en harika duygu secdeye her kapandığında Allahın sevdiği isimleri tekrarlıyorsun...
ancak dediğim gibi namaz kıldığımda rahatsız oluyorum.. Bunun için hocalar bana muska yazdılar onları boynumda taşıyorum....
belki de musallatınız vardır bundan dolayı rahatsızlık duyuyor olabilirsiniz

nikılıs

Kayıtlı Üye
Hayatını nasıl idame edersin ? Çalışarak değil mi çalışırsın ve para kazanırsın. Kazandığın para ile de kendine yiyecek giyecek vs alırsın yani ihtiyaçlarını

Ya çalışmazsan ? o zaman para kazanamassın aç kalırısn ve süre gelen zayıflamadan sonra ölürsün.

Dinler de işte böyledir. Dinlerde "çalışma" nın adı inançtır. İnanmak...

Gelelim soru-na çalışmayan insan ile çalışan insanı baz alalım birisi ölür birisi yaşar değil mi ? ikiside insan ikiside aynı özelliklere sahip ama tek farkları çalışmak çabalamak nerede burada adalet adil olmak ? veya vicdan ?

Din de de böyle din der ki inanacaksın(çalışmak) inanmayan cehenneme gider(ölür) inanan ise cennete(yaşar).

Çalışmazsan ölürsün peki ölürsen geri gelebilir misin ?

Dİn de diyor ki inanmazsan(çalışmazsan) cehenneme gidersin(ölürsün) peki geri gelmek(dirilmek) var mı ? yok

aslında dinin söyledikleri ile hayat içiçe olan birşey dinlerden önce hayatı çözersen dinleri de çözersin :)

Peki inandığımız dinin/inancın yüzde yüz gerçek olduğunu nereden bilebiliriz? Nasıl emin olabiliriz?
Herhangi bir dinin peygamberi olduğunu iddia eden bir kişi, ben Allahın elçisiyim,Allah şunu şunu emretti dediğinde ona neden inanmalıyız?

Dünyada büyük dinler haricinde binlerce küçük inanç sistemi var.Hepsi de kendi inandıklarının doğru diğerlerinin yanlış olduğunu düşünüyor.

Müslüman nüfus günümüzde dünya nüfusunun 5 te 1 ini oluşturuyor.
Bu durumda bir müslümana göre bugün dünyadaki her 5 kişiden 4 ü cehennemlik.Bir tek kendi inancında olanlar cennette sonsuza kadar eğlenecek.

Wızard

Kayıtlı Üye
Peki inandığımız dinin/inancın yüzde yüz gerçek olduğunu nereden bilebiliriz? Nasıl emin olabiliriz?
Herhangi bir dinin peygamberi olduğunu iddia eden bir kişi, ben Allahın elçisiyim,Allah şunu şunu emretti dediğinde ona neden inanmalıyız?

Dünyada büyük dinler haricinde binlerce küçük inanç sistemi var.Hepsi de kendi inandıklarının doğru diğerlerinin yanlış olduğunu düşünüyor.

Müslüman nüfus günümüzde dünya nüfusunun 5 te 1 ini oluşturuyor.
Bu durumda bir müslümana göre bugün dünyadaki her 5 kişiden 4 ü cehennemlik.Bir tek kendi inancında olanlar cennette sonsuza kadar eğlenecek.

Herhangi bir inanç sistemine inanıp inanamamak tamamen sana bağlı aslında :) Araştırırsın öğrenirsin ve seçersin :) Ben kültürel din seçiciliğine karşıyım. Ne demek yani bu ? şu demek ana baba hangi dinden ise sende o dindensin. İşte ben buna karşıyım
Bu da yukarıda bahsettiğim yazıda da kültürel din seçiciliği "inanc"ın az olduğuna işaret ediyor.

1. SORUN : %100 doğru olduğu soruna gelince bundan senin emin olman gerekiyor. Araştırarak ve düşünerek :)

Bana sorarsan nasıl seçerdin dinini diye genelden özele doğru giderdim eleye eleye

Tabi ki çok fazla inanç sistemi var hemde çok fazla, bunların temeli "iyilik yapmak" ve "kötülükten uzak durmak" üzerine kurulu

Bunun üzerine kurulu olmayan inanç sistemi ne inanç sistemi demiyorum ben niye dersen çünkü dünyada canlıları soyutlaştırıp arındırsak geriye "iyilik"ve "kötülükten" başka bir şey kalmaz.

O zaman "iyilik"ve "kötülükten" eksenli olmayan bütün dinleri eledim.

Din dediğin olgu güçlü olması gerek, Hukuk sistemi olmalı , Adalet sistemi olmalı, İbadet sistemi olmalı, yazıtları olmalı ve evrensel olmalı

Tabi bende eledim. Bazısının Hukuk sistemi yok bazısı evrensel değil ama hepsinin ortak yönü ibadet sisteminin olması :)

Geriye semavi dinler kaldı. hepsi birbirine benziyor 1-2-3 gibi ama en sondaki hepsini kapsıyor yani islam

Ha bide insanların yaptığı en büyük hata :) Dini "duyma" öğrenme... halbuki islamın ilk emri "oku"

2.SORUna gelirsek, hangi dinin peygamberi olursa olsun gönderilen kitaba veya yazıta uygun hareketler sergiliyorsa ve onları insanların açıklayıcı bir anlayacağı bir biçime dönüştürüyorsa ki bu önemli, o zaman ona inanabilinir. Çünkü mesela matematik hocası matematiği ve sorularını işleyip öğrencisinin anlayacağı şekilde anlatıyorsa ona matematik hocası denir.

Her din diğerlerinin doğru olmadığını söylemek zorundadır. Böyle olmak zorunda nedenini araştırmadım veya düşünmedim ama öğrenirsem söylerim.