Doğum işareti

aris

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Tem 2008
Mesajlar
660
Tepkime puanı
142
Doğum işareti spiritüalist terminolojiye ait bir terim olup, vücutta doğuştan bulunan, maddi bir nedenle açıklanamayan, varlığın geçmiş yaşamlarından kaynaklandığı ileri sürülen izlere verilen addır.

Spiritüalistlerekminezi deneylerine dayanarak, geçmiş reenkarnasyona ait bir yaralanma izinin bazen yeni beden üzerinde de bulunabileceğini, vücutta doğuştan bulunan kesik veya delinme izlerinin veya eksik parmak, kopuk kulak vb. gibi çeşitli oluşumların önceki bir reenkarnasyonda yaşanılmış olayların ruhta derin bir iz bırakmış olması sonucunda oluşabileceğini ileri sürerler.

İmajinasyon yeteneğinin madde üzerinde son derece etkili olduğunu kabul eden spiritüalizm bu fenomendeki etkeni, kısaca, “kendiliğinden imajinasyon” mekanizmasına bağlayarak açıklar. Spiritüalistler olayın işleyiş mekanizmasını açıklamada hipnoz halindeki süjenin bedeninde telkinle maddi hasarlar oluşturulabilmesini örnek olarak gösterirler. (Örneğin kendisine elinin yandığı telkin edilen hipnoz halindeki süjenin elinde yanıkların oluştuğu görülmüştür ki, bunun, telkini alan süjenin bu olayı imajine etmesi dolayısıyla oluştuğu varsayılır.)
 
Üst