Dinler ve uyuşturucu

Kar

Elit Üye
Uyuşturucu ve alkol kullanımı birçok din ve inanışlarda tepki çekse de aslında uyuşturucu kullanımı veya içki içmenin “din”lerle yakın bir ilişkisi bulunuyor... İşte tarih boyunca uyuşturucunun yoğun kutsal kullanımı...
ney.jpg

Hintli Bilgeler

Esrarotu, Hintli Bigeler tarafından MÖ 1500'lü yıllardan beri kullanılıyor. Uyuşturucu, yüce tanrıları Shiva’ya ibadet ederken kullanılıyordu. Esrar çekmenin günahları temizlediğine, Shiva’yla ruhun bütünleştiğine ve cehennemin ve ölüm sonrasında hayatın azabından koruduğuna inanılıyordu.

Mazatek Şamanları

"Kâhinlerin Adaçayı" olarak da bilinen “Salvia divinorum” şamanlar tarafından Meksika Oaxaca’da kullanılan ‘şifalı’ bitkilerden birisidir. Bu şamanlar bitkiyi çay formunda tüketiyorlardı. Yaprakları küçük parçalara ayırıyor ve sıcak suda demliyorlardı. Dini tedavi seramonilerinde kullanılıyordu. Kâhinlerin Adaçayı içen kişinin kontol edilemeyen gülme ve herşeye karşıt olma duygularını kamçılıyordu.

Amazon Kızılderilileri

Ayahuasca, Amazon’da bulunan "Banisteriopsis caapi" adlı bitkinin ana sapının kaynatılmasına denir. Genellikle çay olarak içilir. Uyuşturucu, dini seramoniler dışında hastalıkları ve bağımlılıkları tedavi etmede kullanılır. Ayahuasca, halüsinasyon dışında uzun süreli ishale ve kusmaya neden oluyor. Ayahuasca ayrıca vücudu kurtlardan arındırmak için de kullanılıyor.

Rus Şamanları

Uçan Çayır Mantarı olarak da bilinen "Amanita muscaria", Sibirya’da şamanlar tarafından kullanılan halüsinasyona neden olan bir mantardır. Genel olarak şaman mantarı yerdi ve müridi de aynı duyguları hissetmek için onun idrarını içerdi. Mantarı yemekteki amaç kendinden geçmek içindi. Genel olarak yan etkilerinde tik, nöbete tutulma ve muhtemel koma bulunuyordu.

Orta Doğu Sufileri

Yüzyıllardır İslam dinine inanan bazı tarikatlarda kenevir, geleneksel müslümanların uyuşturucu almanın haram olduğunu iddia etmesine rağmen kullanılıyor. Ancak bazı Sufi tarikatlarında uyuşturucu kullanımı, sarhoş eden madde olarak gösterilmeyerek teşvik ediliyor. Kenevir, bu tarikatlarda bilinç açıcı olarak kullanılıyor. Böylece uyuşturucuyu alanlar daha fazla saat konuşkan ve hareketli olabiliyor.

Kuzey Amerikan Kızıderilileri

Peyote, Amerikan kızılderilileri tarafından daha uzun süre derin kavrama ve iç gözlem için kullanılan küçük bir kaktüs. Aynı zamanda bu küçük kaktüs uyuşturucu göğüs ağrısından baş ağırısına tutun da doğum ağrısına kadar herşeyi tedavi etmekte kullanılıyor. Peyote sadece ‘İyi niyetli dini seremonilerde’ legal olarak kullanılabiliyor. Bazı eyaletlerde Peyote yetiştirmek de serbest.

Orta Amerikalı

Damiana, içilen ve çayla demlenen bir bitki. Etkilerinin, kenevirden daha az olduğu söyleniyor. Kullananlar sınır ötesinde bir rahatlama hissi duyuyor ve duru hayaller görüyor. Tıbben depresyondan kurtulma ilacı olarak kullanılıyor. Güney ve orta amerikada bu çay ayrıca afrodizyak olarak da kullanılıyor.

Aztekler

Gündüz sefası çiçeği olarak da bilinen LSA, Aztekler tarafından dini törenlerde yeniyordu. Çekirdekleri yemek yorgunluk hissine yol açarken yiyen kişi düzgün hayaller kuramıyor ve düşünemiyordu. Ayrıca bu çiçeğin çekirdekleri halüsinasyona yol açıyordu. Bu halüsinasyonların bir tapınağın tekrar inşa edilmesi sırasında 84 bin insanın dört günde öldürülmesi olayına yol açtığına inanılıyor.

Hawaiililer

Hawaiian Baby Woodrose adlı çiçeğin çekirdekleri rüyaya, krampa ve mide bulantısı hissine yol açıyor. Uyuşturucu, yerli Hawaiililer tarafından dini törenlerinde ve bayramlarında alınıyor. Etkisi 4-14 saat arasında sürüyor ve kolaylıkla yetiştirilebiliyor. Aslında yabani bir ot.

Çinli Konfüçyüsistler

Afyon, Çin’de yüzyıllar boyunca içildi ve bu gelenek halen yaşlılar arasında devam ediyor. Ayfonun kullanım amacı aslında ayin törenlerinde ve tıbbi amaçla kullanmak üzereydi. Afyon, acı da verebilir rahatlatabilir de. Çin’de birçok kere afyonun kullanımı yasaklandı ve serbest bırakıldı. Şimdi ise ağrı kesici olarak tıbben kullanılıyor.

Taylandlı Budistler

Kratom adlı uyuşturucunun iyi bir varlık hissi verdiği kadar anti-depresan, analjezik ve hatta mutluluk verdiği de söyleniyor. Uyuşturucu hem uyarıcı hem de depresan olarak kullanılıyor. Genel olarak uzun süre boyunca çiğneyerek tüketiliyor. Budist erenler meditasyon sırasında Kratomu çiğneyerek yoğun bir mutluluk ve bilinç hissiyatına erişiyorlar.

Antik Yunan

Entheogen, antik Yunan kâhinleri tarafından açığa vurma ifadesine ulaşmak amacıyla kullanılıyordu. Uyuşturucu, arpa, bitki ve dağ keçisi peynirinden yapılan bir içki olan Kykeon formunda içiliyordu. Antik yunanda yaygın bir içki olduğu söyleniyordu. Bu da onların yaratıcılığının ve çöküşlerinin nedeni olabilir.

İran müslümanları

Khat adlı bitkinin yaprakları bazı İran Müslümanları tarafından aşırı mutluluk ve heyecan hissi için çiğneniyor. Uyuşturucunun etkileri, modern zaman ekstazisiyle aynı etkilere sahip. Bazı İran tarikatları dua sırasında aşırı mutluluk için Khat yaprağı çiğniyor.

Rastafarians

Rastafari hareketinin üyeleri, Tanrıya ibadet, İncili okuma ve meditasyon sırasında kenevir kullanıyor. Rastafarianlar bu uyuşturucuyu ruhsal olarak yararlı görüyorlar ve onu özellikle İncil’de bahsedilen ‘Hayatın ağacı’ olarak görüyorlar.

Protestanlar/Katolikler

Başta şarap olmak üzere alkol,günümüzde Hristiyan ve Katolik seramonilerinde kullanılıyor. Katolik kilisesi üyeleri Kudas Ayini sırasında şarabın Hz. İsa’nın kanı haline geldiğini ve bu amaçla içildiğine inanıyor. Buna rağmen Hristiyanlar bu inançtan çok uzakta ancak şarapları katıldıkları seremoninin bir parçası olarak içiyorlar.
internet

zenithmx

Kayıtlı Üye
Ayrıca Hintlilerin esrarotunun etkisiyle Yüce Yaratıcıya daha yakın olabilmenin şarhoşluğunu yaşabilmek için kullandıklarıda biliniyor. Kendilerinden geçip bütün kalpleriyle zikir tarzı yakarışlar yapılıyordu.

Oysa bunu Hz.Mevlana maddeye bağlı kalmadan yapabilmiştir.
"Sarhoş olmak hoştur ama ayık olmak başkadır"

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
İran Müslümanları hakkında ki bilgiyi, bilmiyordum. Merak uyandırıcı..

Impulse

Kayıtlı Üye
Başlıkta sorun var. Bunların hepsi din değil.

Merdut

Kayıtlı Üye
Ayrıca Hintlilerin esrarotunun etkisiyle Yüce Yaratıcıya daha yakın olabilmenin şarhoşluğunu yaşabilmek için kullandıklarıda biliniyor. Kendilerinden geçip bütün kalpleriyle zikir tarzı yakarışlar yapılıyordu.

Oysa bunu Hz.Mevlana maddeye bağlı kalmadan yapabilmiştir.
"Sarhoş olmak hoştur ama ayık olmak başkadır"

Mevlana manna kullanıyordu diye biliyorum.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Başlıkta sorun var. Bunların hepsi din değil.
Din nedir? Size gore olmayabilir ya onlara goreyse. Neden pesin hukumler yaziliyor bu forumda halbuki yeri gelmisken aklima geldi herkes kendi inanci kendi dogrusu kendi fikri olunca "tereddutsuz" emin ama farkli birsey olunca ama bu oyle degil ki bu boyle olmaz ki yok yok bu degil gibi cumleler kurariz. Oz elestiri de yapiyorum forumun genelini de elestiriyorum.

Impulse

Kayıtlı Üye
İ r
Din nedir? Size gore olmayabilir ya onlara goreyse. Neden pesin hukumler yaziliyor bu forumda halbuki yeri gelmisken aklima geldi herkes kendi inanci kendi dogrusu kendi fikri olunca "tereddutsuz" emin ama farkli birsey olunca ama bu oyle degil ki bu boyle olmaz ki yok yok bu degil gibi cumleler kurariz. Oz elestiri de yapiyorum forumun genelini de elestiriyorum.
Ona göre buna göre diye başlarsak hiçbir done elimizde kalmaz.
Yani din diye bir şey sizin bu görüşe göre zaten yok sayılıyor. Size göre sen ben o varız keyfimiz bide kahyası var.
Ne konuşcaz o zaman?
Kimse bir şey konşmasın herkes canı ne istiyorsa onu konşsun.

Ü

Üye silindi 56746

E çünkü öyle; her dine "tamam olabilir" desek zaten Müslüman olmamış oluyoruz (Müslümanlar için konuşuyorum), hangi dine inanıyorsak ona göre yorum yapıyoruz. Din kesin bir çizgidir ve herhangi bir dine inanan kişi diğer dini öğretileri reddetmek zorunda, tabii inancı kuvvetliyse. Reddetmek ve saygı duymamak aynı şey değil, ben içime sinmeyeni saygılı biçimde reddediyorum. Dinde tereddüde yer yok

Ü

Üye silindi 58480

Dinler uyusturucu karsiti olabilir,

Ama uyarici karsiti degiller.

Kahve uyaricidir, enerji icecegi uyaricidir, manna uyaricidir, uzar da gider.

Eroyin uyusturucudur. Kokain yusturucudur. Alkol uyusturucudur.

Din eger yuksek klasmanda bir din ise , o halde uyarici ve uyusturucu arasindaki farki iyi ortaya koymalidir.

E islamiyet diyoruz. Islamda icki diye bi ayet yok. Beyni uyusturan ve kisiyi toplumda edilgen, aciz ve kucuk dusuren hale sokan hersey uyusmadir. Icki buna dahil ama ickiden ziyade sarhos ruh hali yasaktir. Kisi iradesinin sorumlulugunu reddecek hale gelirse diye. cunku ne yazik ki sarhostum deyip gecistirir insan. Bu kadar da ucuz bir dogasi vardir. Islam mukaddimelerden yakalar ama . Hepsi bu.

Impulse

Kayıtlı Üye
Icki buna dahil ama ickiden ziyade sarhos ruh hali yasaktir. Kisi iradesinin sorumlulugunu reddecek hale gelirse diye.
Namazdan sonra içkiye de el attınız.:D

İçkiden ziyade sarhoş ruh hali yasaktır diye bir cümlenin sonu şuraya çıkar: sarhoş olmayacak kadar olanı müstesna.

Zinaya, sarhoşluga, harama sokan her türlü şeye yaklaşmak dahi yasak sen sarhoş olmayı şart koştun. Yok böyle bir şey hakikaten alemsiniz.

Güzel atıp tutuyorsunuz amenna ama bilmediğiniz hususlarda lütfen detaylara girip insanları yanlış bilgilendirmeyin. Kendi yaklaşımım dersiniz olur biter.

Impulse

Kayıtlı Üye
Ha birde İslam da içki diye bri ayet yok diyerek delil getirmekte nedir?
İlel adı olmak zorunda mı?
İçki demezsin sarhoş edici dersin.. İçki otomatikman içine girer.

Allah Muhammed aşkına siz susun.

Ü

Üye silindi 58480

İçkiden ziyade sarhoş ruh hali yasaktır diye bir cümlenin sonu şuraya çıkar: sarhoş olmayacak kadar olanı müstesna.

Sarhoş olmayacak kadar içki kişinin kendi kendini kandırması ile sonuclanmayacaksa küçük günahlara girer.

Sarhoşken ne söyleyeceğinizi bilinceye kadar namaza yaklaşmayın. Ayet.

Şimdi Allah niye böyle desin?

Ben içki içmiyorum. İçki haramdır. Ama Allah günahları kategorize eder. İçki peşin günah değil. Neticelerine göre göre günahın bedeli oluşur. İmtihan gibidir içki. Siz onu peşin olarak günahlaștıramazsınız. O zaman kolesterol de günah. Göbek te günah. Öğlen vakti sokağa çıkmak ta günah Antalyada. Çünkü şuur zorlanır ve konsantrasyon düşer. Olmaz.

Kolaylaştırın zorlastormayin.

Ü

Üye silindi 58480

İçki demezsin sarhoş edici dersin.. İçki otomatikman içine girer.

E tamam işte.
Feysbukta saatlerce takılmak ta sarhoşluk. Çünkü karadelik gibi çekiyor.

Ya da senin gibi yazmadan duramamak ta sarhoşluk ??
Kendine hakim olamamak. Sırf yazmak için yazmak, aklının seni manipule edercesine mabed sarhoşluğuna kendini hapsetmek te günah.
İraden kalkıyor başka sarhosluklar devreye giriyor çünkü.

Impulse

Kayıtlı Üye
Sarhoş olmayacak kadar içki kişinin kendi kendini kandırması ile sonuclanmayacaksa küçük günahlara girer.

Sarhoşken ne söyleyeceğinizi bilinceye kadar namaza yaklaşmayın. Ayet.

Şimdi Allah niye böyle desin?

Ben içki içmiyorum. İçki haramdır. Ama Allah günahları kategorize eder. İçki peşin günah değil. Neticelerine göre göre günahın bedeli oluşur. İmtihan gibidir içki. Siz onu peşin olarak günahlaștıramazsınız. O zaman kolesterol de günah. Göbek te günah. Öğlen vakti sokağa çıkmak ta günah Antalyada. Çünkü şuur zorlanır ve konsantrasyon düşer. Olmaz.

Kolaylaştırın zorlastormayin.
Yaymayın, kalabalık yapmayın, basitleştirin, yersiz kurcalamayın. Konu dağılınca kendiniz bile toplayamıyorsunuz.

Ayetle birlikte Medine sokaklarından neden içkiler oluk oluk aktı?

Bu bile sana cevap olarak yeter.

Namaza gelince.

Asla namazla başlamayın demek emre aykırı bir cümle.
Sen kimin kalbini görüyorsun, kimin nasıl düzeleceğini biliyor musun da öyle konuşuyrsun?

Adam belki müslüman oldugu ilk gün namazla büyüyecek, imanı namazla güçlenecek? Kimin kalbini yarıp baktın da gördün. Herkes sen mi?!
Resmen Allah ın huzuruna çıkma diyorsun bir Müslümana.

Bu ne senin ne benim ne de başka bir Müslümanın haddi degil.

Ve bu sözlerle namazı dışarı itiyorsun.
Namaz zaten süs için yok bizi düzeltmek için var. Bırak adam secdeye gitsin. Nasıl giderse gitsin. O kısmını Allah düşünsün.

Impulse

Kayıtlı Üye
E tamam işte.
Feysbukta saatlerce takılmak ta sarhoşluk. Çünkü karadelik gibi çekiyor.

Ya da senin gibi yazmadan duramamak ta sarhoşluk ??
Kendine hakim olamamak. Sırf yazmak için yazmak, aklının seni manipule edercesine mabed sarhoşluğuna kendini hapsetmek te günah.
İraden kalkıyor başka sarhosluklar devreye giriyor çünkü.

Senin huyun bu. Her şeyi mıç mıç karıştırmak.

Çamurlaştırınca daha bi çok seviyorsun.

_____
Mabet e girip çıkmanın günlük kotası mı var?
_____
Bi anlatsana dolu günlerin nasıl geçiyor?
Yaptıgın iş mesela ne kadar dine diyanete uygun? :)

Ü

Üye silindi 58480

Gelelim ?

Asla namazla başlamayın demek emre aykırı bir cümle

Evet ?
Kim dedi ki bunu?

Bunu diyen kişinin bu cümlesinin önünde ya da arkasında başka cümleler de olmasın? ?

Adam belki müslüman oldugu ilk gün namazla büyüyecek, imanı namazla güçlenecek?

Çok ta güzel olur.
Namazı burada sevdirebilecek en bağlantılı ve kuşatıcı mesajları yine ben yazmisimdir.

Ama sen dar görüşün ve farkında olmadan geliştirdiğin dayatmacı uslubun ile ilkinde banlandin, yine kendini banlatacak yer arıyorsun bak. ?

Bence kimse çoklu kişilik yaşayan, sakin ama tedirgin bir saldırgan olamaz. Ben olmak pek özendirici bişey de değil

Resmen Allah ın huzuruna çıkma diyorsun bir Müslümana.

Bunu sen diyorsun.
Ben ezbere iş yapma dedim.
Önce aydınlanma Sonra namaz.
Sen vahabi kafasındasın. Namazi onlar kitle hipnoz olarak kullandılar. Akılsiz din de dinsiz bilim de yoldan çıkarır.

Ve bu sözlerle namazı dışarı itiyorsun

İşte orası senin kavrayış yetersizliğin.
Namazı olabilecek en güzel şekilde anlatan kişi yine benken mi?

Yumurta içten kırılırsa hayat olur
Dıştan kırılırsa anca omlet olur. Namaza olan bakış açım bu.
Sen yumurtayı dıştan kirmissin Bi kere ?