Dinlee hakkindaki düşünceleriniz ve ölüm

Neo5

Kayıtlı Üye
Sizce tek doğru bir din var mi dinler hakkinda tanrı ve ölüm sonrası hakkında ne düşünüyorsunuz

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
Herkesin doğrusu kendine..
Bence İslam.. cehennem de genel kanının aksine ruhun katmanlarından soyutlanması, maddesel şeylere çok fazla bağlananlar için zor bir süreç.. cennet ve cehennemin zaten var olduğu sadece bizim algı alanımızın dışında olduğu da geliyor aklıma.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Hangi din hangi Tanrı hangi ölüm ötesi.
2000 tane din var hala yaşayan.
Tek doğru din dine inananların dinidir.
Din dogmadır. Yanlışması yapılmaz.

sohbet konusu dinlerde ölüm ve ölüm ötesi olsa mantıklı olur. Yoksa din felsefesin de bile dinlerin doğruluğu ya da yanlışı konuşulmaz.

Neo5

Kayıtlı Üye
Hangi din hangi Tanrı hangi ölüm ötesi.
2000 tane din var hala yaşayan.
Tek doğru din dine inananların dinidir.
Din dogmadır. Yanlışması yapılmaz.

sohbet konusu dinlerde ölüm ve ölüm ötesi olsa mantıklı olur. Yoksa din felsefesin de bile dinlerin doğruluğu ya da yanlışı konuşulmaz.
Son 1 aydır ölüm hakkında çok düşünmeye başladım şuan pek bir dini görüşüm yok ama kendimce cevaplar aramaya çalışıyorum ama nereden tutsam elimde kalıyor kafam daha da çok karışıyor

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Din olgusu dışında araştırın o zaman. Ölüm ötesi deyimler yaşayan kişilerin çalışmalarını inceleyin. Regresyon konularını araştırın. Bu konu da yapılan meditasyon, bilinçdışı deneyim gibi konuları araştırabilirsiniz.
ruh tahtasını araştırabilirsiniz.

Retro

Kayıtlı Üye
Dinlerle ilgili bir yanlış anlaşılma var:
İnsanlar din seçmezler. Dinler insan seçerler.
Seni seçen bir din, özgür iradeni çaresiz bırakacak kadar güçlüdür çünkü senin üstünde.
Böylece en büyük gücün zannettiğin özgür iradenden daha büyük bir gücü arkana almış olursun.

Dinler ile ilgili bir yanlış daha var :
İnsan dinsiz yaşayamaz.
Ateist olduğunu iddia eden birinin bile dini ateizmdir veya onun bir mezhebi hükmüdeki bir felsefi akımdir. MAteryalizm, Darvinizm gibi.
Dinsiz yaşamak olanaksızdır. Manaların olduğu yerde anlamlandırmalar başlar çünkü.

Neo5

Kayıtlı Üye
Seni seçen bir din, özgür iradeni çaresiz bırakacak kadar güçlüdür çünkü senin üstünde.
Böylece en büyük gücün zannettiğin özgür iradenden daha büyük bir gücü arkana almış olursun.

İnsan dinsiz yaşayamaz.
Ateist olduğunu iddia eden birinin bile dini ateizmdir veya onun bir mezhebi hükmüdeki bir felsefi akımdir. MAteryalizm, Darvinizm gibi.
Dinsiz yaşamak olanaksızdır. Manaların olduğu yerde anlamlandırmalar başlar çünkü.
Ölüm ve sonrası hakkında ne düşünüyorsun peki herkes inandığı inanca göre mi yargılanacak?

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş

İnsan dinsiz yaşayamaz.
Bunu ispatlayan bir veri yok. Dini olmayan kişi ve toplumlar vardır. İnanç başka şey din başka şey. İmkansız çok büyük bir idea. İnsanların din olmadan yaşamadıklarını söylemek de bir inanç. Her inanç gerçeği yansıtmaz sadece kişi ya da kişiler doğru olduklarına inanır ya da inanmak ister.

Dinler insan seçer kavramı da din üstü olmak kavramı ile karıştırılmamalı. Din üstü normlarda evet insan seçmez lakin dinleri insanlar oluşturur ve insanlar seçer. İlahi yasalar yer yüzüne indiği an ilkelleşmeye başlar. İnsanın kendisine benzer. Kitlesel olarak var olan dinlerin yol açtığı en büyük sorun da burada başlar. bireysel olarak ilahi kudret ile kurduğumuz bağ kirlenmiştir. İnsanlar bu yüzden sürekli dinleri bence bence diye yorumlamaya bu yüzden devam ediyor. Çünkü içsel olarak herkes ilahi kudretle bireysel olarak bağlıdır. Herkesin inancı Kendi kalpleri gibidir. Kalp geliştikçe inanç da gelişir.

Retro

Kayıtlı Üye
Bunu ispatlayan bir veri yok. Dini olmayan kişi ve toplumlar vardır. İnanç başka şey din başka şey. İmkansız çok büyük bir idea. İnsanların din olmadan yaşamadıklarını söylemek de bir inanç. Her inanç gerçeği yansıtmaz sadece kişi ya da kişiler doğru olduklarına inanır ya da inanmak ister.

Dinler insan seçer kavramı da din üstü olmak kavramı ile karıştırılmamalı. Din üstü normlarda evet insan seçmez lakin dinleri insanlar oluşturur ve insanlar seçer. İlahi yasalar yer yüzüne indiği an ilkelleşmeye başlar. İnsanın kendisine benzer. Kitlesel olarak var olan dinlerin yol açtığı en büyük sorun da burada başlar. bireysel olarak ilahi kudret ile kurduğumuz bağ kirlenmiştir. İnsanlar bu yüzden sürekli dinleri bence bence diye yorumlamaya bu yüzden devam ediyor. Çünkü içsel olarak herkes ilahi kudretle bireysel olarak bağlıdır. Herkesin inancı Kendi kalpleri gibidir. Kalp geliştikçe inanç da gelişir.

Haklısın)) Analitik ele aldım sadece.
Özgür iradeyi ve özgür iredenin ötesinden gelen bir iradeyi sorguladım.

Seçilmişlerlerin, "bu vazifeyi başkasına ver" dediğini hiç duymadığım için, tersinden anlamaya çalıştım.

Din nedir sorusunu İslam peygamberi fazla karmaşıklaștırmadan izah ediyor : din aslında yürüdüğün yoldur diyor. Benim de referansım bu oldu.

O halde kendini en dinsiz atfeden insanın bile yürüdüğü bir yol vardır diye düşündüm. Öyle ya da böyle hepimiz anlamlandırmalarımızın neticesine göre hareket ediyoruz. Bu algılamalar bütününe din demekte sorun görmedim. Sonuçta din illa sevavi olacak diye birsey yok, ya da popüler dinler arasında yer bulacak diye birsey de yok.

Esasında bir "şeyi" tarif ederken kullandığın diğer yardımcı "şeyler" in de temelde aynı șeyin yakın ve pratik yansımaları olması gerekir. Ama bunu aktarmayı bașarmak bir noktadan sonra öznelliğe kayar. Yani işin içinde çıkılmaz olabilir 😀

Retro

Kayıtlı Üye
Mesela benim düşünceme göre totem yapma alışkanlığı olan biri bile, tanrıların kendisini o an için kayırması için ritüel yapıyordur.
O bile halis mulis bir dindir bana kalırsa. Çünkü başvurduğu totemini işe yaramaz hale gelene kadar her çaresizlikte tüketecek, yani iradesi dışında bir iradeye sunak yapmış olacaktır.

Mesela kuzenim Galatasaray maçlarının sadece özetini izleyebiliyor artık. Onun totemine göre maça canlı bakmadıkça Gs hep kazanacak(mış). Son canlı baktığı birkaç maçı kaybetmişti çünkü : D bu bir anlamlandırma ve sürdürülebilitedir. Dindir.
Şimdi tersinden görelim din kodlarını :
Kuzenim kendini öyle bir şartlandırdı ki, Galatasaray hangi hafta kaybederse , Kuzenim tam da o hafta bir şekilde maçın canlı yayınına denk getirebilir kendini. Belki bir kafeteryada belki arabasında radyo kanalı değiştiriken maçın canlı anlatımına denk gelebilir. Ve Galatasarayın kaybedeceği ilk maçı da kendi totemindeki aksamadan bilebilir. (Yani kendisi o kadar da budaladır)

Sonuç : Din ya evrenini dize getirme şeklindir. Ya da evrenin, seni başkalarına göre dize gelme şeklindir. Bence ortası yoktur.

Son düzenleme:

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Tüm inançlar dindir dersek sosyolojik olarak anlam hatası yaparız.

inançları din gibi yaşıyoruz dersek sosyolojik bir çıkarım yapmış oluruz.

Arketipler aklın şekillenmesin de ciddi bir öneme sahip olduğu için, kullandığımız dil büyük önem arz eder.

din dediğimiz de belli inanç kalıplarının değiştirlemezliği ve ve belli inanç yasalarının çoğunluk tarafında kabul edilerek uygulanması şeklinde bakarsak tanımlama doğru olur ve arketip doğru çalışır.

lakin kişinin duygu ve düşünceleri ile karar verdiği buna dayalı işlediği bilgi sonucunda öznel nir inanç oluşuyorsa buna din diyemeyiz.

zira din olmaz ise toplumsal düzen olmaz, din olmaz ise ahlak olmaz, insan inanmaya ihtiyaç duyan bir varlıktır önermelerini durmadan tekrar etmiş oluruz bu defa ve din felsefesini de dogma haline getiririz.

düşünen ve üreten beyin dogmatik değildir. Dogma tekrardır ve ilerlenemez. İnanç ise duygu düşünce ve bilgi ile işlenir. Değişir gelişir ve sürekli anlam arayışı devam eder.

söylediğin herşeye katılıyorum tek farkla inanç ya da inanış diyorum din kavramı yerine.

ha din demişiz ha inanç ne olacak aynı şey anlatılıyor diye de düşünebilir. Lakin din üzerine bilinçaltın da hangi arketipler çalışıyor ona bakmak lazım.

İnançsız bir din olmaz
Lakin dinsiz bir inanç olur

Neo5

Kayıtlı Üye

Arketipler aklın şekillenmesin de ciddi bir öneme sahip olduğu için, kullandığımız dil büyük önem arz eder.

din dediğimiz de belli inanç kalıplarının değiştirlemezliği ve ve belli inanç yasalarının çoğunluk tarafında kabul edilerek uygulanması şeklinde bakarsak tanımlama doğru olur ve arketip doğru çalışır.

lakin kişinin duygu ve düşünceleri ile karar verdiği buna dayalı işlediği bilgi sonucunda öznel nir inanç oluşuyorsa buna din diyemeyiz.

zira din olmaz ise toplumsal düzen olmaz, din olmaz ise ahlak olmaz, insan inanmaya ihtiyaç duyan bir varlıktır önermelerini durmadan tekrar etmiş oluruz bu defa ve din felsefesini de dogma haline getiririz.

düşünen ve üreten beyin dogmatik değildir. Dogma tekrardır ve ilerlenemez. İnanç ise duygu düşünce ve bilgi ile işlenir. Değişir gelişir ve sürekli anlam arayışı devam eder.

söylediğin herşeye katılıyorum tek farkla inanç ya da inanış diyorum din kavramı yerine.

ha din demişiz ha inanç ne olacak aynı şey anlatılıyor diye de düşünebilir. Lakin din üzerine bilinçaltın da hangi arketipler çalışıyor ona bakmak lazım.

İnançsız bir din olmaz
Eskiden bir dine inanırken daha mutluydum şuan saçma geldiği için mutsuz olsam bile kendimi kaldıramıyorum yine de teşekkür ederim

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Dinler de biraz sorumluluk bizden çıkıyor. Pek çok olay için düşünmek, sorumluluk almak ya da kendimizi ve başkalarına suçlamak gibi duygulardan muaf olunuyor zira kabuller var.

pek çok konu için fikir yürütmeye de gerek yok olduğu gibi kabul etmek yeterli.

kendimizle ve bizim dışımızdaki dünya ile çok açık bir şekilde karşı karşıya kalıyoruz.

soruyu şurdan da sorabiliriz. İnandığım din hangi ihtiyaçlarımı karşılıyordu. Beni daha az mutlu yapan nedir?

temel düzeyde mutlu olmak için yaşar insan. Kendini mutlu edene yaklaşır acı verenden kaçınır.

bizi mutlu eden en büyük unsurda sevgidir ve kabul görmektir.

dinlerin çoğu bu ihtiyacı karşılar.
sevildiğimize ve kabul edildiğimize inanırız. Yaratıcı bizi sever ve kabul eder ve bunun aksini ispatlayacak hiç bir şey yoktur.

Sevgi dolu bir yaratıcının olmadığına inandığımız da korunduğumuz da düşünmemeye başlarız çünkü sevgi bizim için korunmaktır. İlk sevgiyi anneden öğreniriz. O kim olduğumuzu önemsemeden bizi sever ve herşeye karşı korur.

Şuan sizi mutsuz eden inançlarınızın değişmesi mi yoksa yetersiz sevgi yetersiz kabul görme ve yetersiz güvenlik hissi olabilir mi

Manly P. Hall

Kayıtlı Üye

İnançsız bir din olmaz
"inançları din gibi yaşıyoruz" , toplumsal olayların özeti, harika bir bakış açısı gerçekten

Retro

Kayıtlı Üye
Dinsiz bilim topaldır. Einstein.

Asıl soru şu : günümüz bilim dünyası aslında topal mı? Biz günümüz bilimini 4 nala koşuyor zannederken, aslında o topal mı? Kozmik kapasitesinin altında kalarak ısrarla alt eșikten mi gelișiyir bilim ?

Din faktörüne sadık kalınan teoriler bilimde sıçramalar mı yaratırdı diyor acaba dünyanın en zeki bilim adamı?

Dinsiz bilim topaldır. Çok ileri bir çıkarım bu.

Yorumlarınızı merak ediyorum.

Son düzenleme:

bilenveyapankişi

Kayıtlı Üye
Sizce tek doğru bir din var mi dinler hakkinda tanrı ve ölüm sonrası hakkında ne düşünüyorsunuz
Çocukluktan ve aile öğretilerinden çıkıp gerçek anlamda düşünmeye başladığımdan beri din hakkında öyle bir stabil düşüncem olmadı iftarımı açtıktan sonra bile Allah ve dinler hakkında oturup düşündüğüm bazı saçmalıklar bulduğum günler oldu bazen bir yaratıcı yok olamaz derken etrafımda bir şeylere bakıp yaratıcıyı aradığım günler de oldu herkeste böyle mi bilmiyorum ama ben sanırım sürekli bir doğruyu kabul edemeyeceğim gibi görünmüyor oysa çok isterim tek bir doğru olsun ona inanayım ne zihnim ne ruhum acı çeksin. Ölüm konusuna gelince bir senedir sürekli bu konuyla ilgili yaşayanların deneyimlerini okuyorum yoğun bakımda kalanlar kazadan aylar sonra falan uyananlar gibi vakalar. Çoğu bize küçüklükten beri öğretilen melek sorgu ruh gibi şeylerle karşılaşmış sorgu meleklerini ağaç şeklinde göreni bile okudum İslam'da anlatıldığı gibi göreni de acaba bu durum beynin yapısıyla mı alakalı sonuçta bir müslüman ve bir hristiyanın gördükleri özünde aynı olsa da imgeler ve şekiller farklı. Burada da çok farklı deneyimler yaşayanlar var yazmışlar çok ilginç ve ilgi çekici paylaşımlar var o konu başlığında bakabilirsiniz.

Manly P. Hall

Kayıtlı Üye
Çocukluktan ve aile öğretilerinden çıkıp gerçek anlamda düşünmeye başladığımdan beri din hakkında öyle bir stabil düşüncem olmadı iftarımı açtıktan sonra bile Allah ve dinler hakkında oturup düşündüğüm bazı saçmalıklar bulduğum günler oldu bazen bir yaratıcı yok olamaz derken etrafımda bir şeylere bakıp yaratıcıyı aradığım günler de oldu herkeste böyle mi bilmiyorum ama ben sanırım sürekli bir doğruyu kabul edemeyeceğim gibi görünmüyor oysa çok isterim tek bir doğru olsun ona inanayım ne zihnim ne ruhum acı çeksin. Ölüm konusuna gelince bir senedir sürekli bu konuyla ilgili yaşayanların deneyimlerini okuyorum yoğun bakımda kalanlar kazadan aylar sonra falan uyananlar gibi vakalar. Çoğu bize küçüklükten beri öğretilen melek sorgu ruh gibi şeylerle karşılaşmış sorgu meleklerini ağaç şeklinde göreni bile okudum İslam'da anlatıldığı gibi göreni de acaba bu durum beynin yapısıyla mı alakalı sonuçta bir müslüman ve bir hristiyanın gördükleri özünde aynı olsa da imgeler ve şekiller farklı. Burada da çok farklı deneyimler yaşayanlar var yazmışlar çok ilginç ve ilgi çekici paylaşımlar var o konu başlığında bakabilirsiniz.
hocam bu konular çok derin konular, bu konuda başta urum hocam olsun absolute virtue olsun ve diğer kendini yetiştirmiş hocalarım olsun ,çok değerli yazılar paylaşmışlar forumda eski tarihlerde yazılmış olduğuna bakmayın gerçeklerin zamanı yok , gerçekler bakidir. Kolay gelsin

bilenveyapankişi

Kayıtlı Üye
hocam bu konular çok derin konular, bu konuda başta urum hocam olsun absolute virtue olsun ve diğer kendini yetiştirmiş hocalarım olsun ,çok değerli yazılar paylaşmışlar forumda eski tarihlerde yazılmış olduğuna bakmayın gerçeklerin zamanı yok , gerçekler bakidir. Kolay gelsin
Müsait oldukça bakacağım teşekkür ederim