Dinamik Meditasyonu

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
Katılım
5 Haz 2008
Mesajlar
7,108
Tepkime puanı
5,020
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
ilk aşama: 10 dakika

Hızla burnundan nefes alıp verirken, bırak nefesin yoğun ve kaotik olsun. Nefes ciğerlere derinlemesine ulaşmalıdır. Derin nefes aldığından emin olarak, mümkün olduğunca hızlı nefes alıp ver. Bunu bütünüyle yapabildiğin sürece yap; bedenini kasmadan, omuzların ve boynun gevşek olduğundan emin ol. Kelimenin tam anlamı ile nefes alıp verme haline gelene kadar (bu şu demektir; tahmin edilebilir, düzenli olmayan) devam et. Bir kez enerjin harekete geçtiğinde, bedenini de harekete geçirmeye başlayacaktır. Bu bedensel devinimlerin oluşmasına izin ver, onları daha fazla enerji açığa çıkarmada yardımcı olarak kullan. Kollarını ve bedenini doğal bir şekilde hareket ettirmek enerjinin yükselmesine yardım edecektir.

Enerjinin yükseldiğini hisset; ilk aşamada kendini salıverme ve hiç yavaşlama.

İkinci aşama: 10 dakika

Bedenini takip et. . Bedeninin kontrolü ele geçirmesine izin ver. Dışarı atılmasına gerek olan her şeyi serbest bırak. Bedeninin istediği gibi hareket etmesine izin ver.... Şarkı söyle, çığlık at, kahkaha at, bağır, ağla, zıpla, sallan, sessizce otur, dans et. Geride bir şey kalmasın, tüm bedenini hareket halinde tut. Biraz rol yapmak çoğunlukla seni harekete geçirmeye yardımcı olur. Zihninin olmakta olan şeye karışmasına hiç bir şekilde izin verme. Bedeninle bütün olmayı hatırla ve bedeninin ihtiyacı olduğu yönde hareket et.


Üçüncü aşama: 10 dakika


Omuzlarını ve boynunu gevşek bırakarak, ellerini yumruk yapmadan her iki kolunu da mümkün olduğunca yükseğe kaldır. Kaldırılmış kollarla, mümkün olduğunca derinden, karnının altından gelen HU !... HU !...HU ! (sufi mantrasını) söyleyip zıpla. Ayak tabanınla yere her basınışında (topuklarının yere değidiğinden emin olarak), sesin kök çakradan yukarı çıkmasına olanak tanı. Bedenin yırulduğunu düşünsede enerjini son noktasına kadar kullan. Sana yorulduğun sinyalini veren zihnin ötesine geç ve sonsuz enerjini açığa çıkar.


Dördüncü aşama: 15 dakika


Dur! Kendini hangi pozisyonda bulursan bul, orada donup kal. Bedenini hiçbir şekilde düzeltme. Bir öksürük, bir hareket, herhangi bir şey enerji akışını dağıtacak ve çaba boşa gidecektir. Bedenini, z,hnini ve o anda geçirdiğin deneyimi izle, tanık ol.

Beşinci aşama: 15 dakika

Kutla!... Orada olan ne varsa müzik ve dans ile ifade et. Günü, varoluşu ve evreni, yaşadığın hayatın güzelliğini kutla. Meditasyon esnasında yakaladığın canlılığını tüm gün boyunca taşı.
 
Üst