Deterjanlar ile ilgili bir soru

Metanoia

Kayıtlı Üye
Büyük ihtimalle çok saçma bir soru olacak fakat sormak istiyorum. Bugün rüyamda tanımadığım bir şahıs bana deterjanlarda insanların dikkat etmediği düzeyde radyasyon bulunduğunu, bunun da vücutta tepkimelere neden olduğunu söyledi. Eğer o sürekli tekrarlayan sivilcelerden kurtulmak istiyorsan (evet hala ergen gibi sivilce çıkarıyorum arada ☹) deterjan kullanmayı bırakmalısın dedi. Bebekler için olan granül sabunlardan kullanabilirmişim. Şimdi ben bu rüyayı ne yapsam bilemedim ? Deterjanların alerji yapabildiğini biliyorum içerdiği kimyasallar yüzünden fakat radyasyon?? Üstüm açık mı kaldı yoksa uyarıyı dikkate mi alsam vallahi bilemedim ?? Aradım taradım nette bununla ilgili bir şey bulamadım. Sadece bir yerde bir deterjanda iyonlaştırıcı radyasyon kullanılmamıştır diye bir cümle dikkatimi çekti ama bu konularda hiç bir bilgim de yok, bilen birileri varsa yorumlarınızı rica edebilir miyim?

Son düzenleme:

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
Sadece bir yerde bir deterjanda iyonlaştıcı radyasyon kullanılmamıştır

Demek ki her deterjanda olmasa da bazılarında kullanılıyor. Bu nedenle yazmışlar o cümleyi. Rüyanız uyarıcı rüya gibi görünüyor. Deneyin siz de isterseniz sonuç alamazsanız deterjan kullanmaya devam edersiniz.

Metanoia

Kayıtlı Üye
Büyük ihtimalle deneyeceğim sonuçta denemekle bir şey kaybetmem fakat merak ettiğim bilimsel bir tabanı var mı acaba çok ilginç geldi.

FrontalLob

Kayıtlı Üye
İş
Decor Expert
Deterjanlar derin bir konu işin açığı. Hepsi insan hayatında faydası kadar zarar da verir. Ancak bir deterjanı zehirden ayıran temel fark: uygun kullanımı, dozajı ve ürün içeriğinden geçiyor. Temelde hepsinin içinde: parfüm, dolgu maddesi ,kıvam vericiler var. ancak bunu dışında: korozif etki önleyiciler, yağ sökücüler, antipaslar, optik ağartıcılar ve ağartıcılar. stabilizatörler, enzimler gibi diğer içerikler işte bunların oranı doğru olmazsa deterjandan çok kimyasal atık yuvası haline geliyor. Ben mesleğim gereği kimyasal sevdalısı biriyim. Abartınca bedelini defalarca kez sağlık sorunu olarak ödedim. Koku hissimi kaybetmek, parmak izleri dokumu kaybetmek, midemi yıkatmak gibi spesifik şeyler işte. O yüzden doğru ürünleri seçmekte fayda var. Sırf iyi köpürüyor diye aynı bulaşık deterjanını kullanmamak gibi. Çok köpüren iyi temizler mantığı aslında yok. Sadece deterjanın içinde ki köpük kesici supplement ürün yok. O yüzden kimyasal su ile kinetik enerjiyle hareket ettikçe köpürür de köpürür. Bunu rüyanızda görüp durulmaya gerek yok. Zaten hepimizin yapması gereken bir şey .