değişim yeşim taşı ile

  • Konbuyu başlatan angeldream
  • Başlangıç tarihi
A

angeldream

Yeşim taşı, binlerce yıl süreyle eski kültürlerin bir parçası olmuştur. Medeniyetler tarihinde, iyiliğin ve güzelliğin devamının tanrısal ifadesidir. Çinliler derler ki: “ Altın değerlidir fakat Yeşim paha biçilemez! “. Yaşam ve ölüm esnasında kişiye rehberlik ettiğine inanılmıştır. Uzakdoğu Asya' daki kazı çalışmalarında Yeşim taşına sıklıkla rastlanılır. Gömülme öncesinde büyük bir özenle yerleştirilmiş, mezarların içinde cesedin etrafını çevreleyen Nefriti Yeşim taşları bulunmuştur. Ölüm öncesinde olduğu gibi ölüm sonrasında da Yeşim' in dostluğuna ve yol göstericiliğine inanılmıştır.

Yeşim, Çin Kraliyet ailesinin en üstün tuttuğu mücevher ünvanına sahiptir. Uzakdoğu Asya' dan başlayarak Nefriti Yeşim' in ticareti İpek Yolunda da devam etmiştir. İpek yolu ticareti ile diğer kültürlere girmiş ve devamlılığını korumuştur. Nefriti Yeşim, koyu yeşil renklerinin derinliğine sahiptir. Jadeit denilen daha açık tonlardaki Yeşim cinsi ise 1863' te jeologlar tarafından keşfedilmiştir. Jadeit, Nefriti Yeşim' e göre daha nadir bulunur ve daha değerlidir. Fakat yüzyıllara damgası vuran ve birçok ülkenin kültür müzelerinde sergilenen ise çoklukla Nefriti Yeşim' dir.

Nefriti Yeşim, Magnezyum Alüminyum Silikattır. Asırlar boyunca bu taşa şekil verilerek mücevherat ve heykel yapımında kullanılmıştır. Mohs sertlik dizisinde derecesi 6.5 – 7 arasındadır. En değerli Yeşim yatakları Burma, Çin, Yeni Zelanda, Turkistan, Hotan ve Meksika' dadır.

Mayalar ve Uzakdoğu Asyalılar, adak adarken nehirlere Nefriti Yeşim taşını bırakırlarmış. Eski Çin' de ise savaşa giden savaşçıların yanına Yeşim taşı verilirmiş. Savaşçıyı her türlü tehlikeden koruduğunuza inanılırmış. Uzakdoğu insanları, eskiden de olduğu gibi halen Yeşil Yeşim taşını büyü ve sihirden korunmak amacıyla hem üzerlerinde hemde evlerinde muhafaza ederler. Bunun yanısıra yeni evlenen çiftlere, hamilelere, yeni doğan bebeklere hediye olarak Yeşim taşı verilirmiş ki iyi şans hep yanlarında olsun.

Yaşam ile ölüm bir bütündür ve içiçedir. Varlığımızın doğasından baktığımızda biliriz ki yaşam hep devam eder. Yaşamak, değişebilmektir. Gündelik hayatın içinde ruhsallıktan uzak yaşamak, ölümün bir diğer şeklidir. Daha lüks peşinde koşulan yaşamlarda yaşayanlar aslında yaşamayan cesetlerdir. Ancak bir hastalık veya felaket anını kendi karmaşasıyla yaratan kişi, bir ruhu olduğunu hatırlar. Fakat Yeşim taşını kullanmayı tercih eden kişi, bu farkındalığını geliştirir. Bilincinde, kalbinde ve bakış açısında köklü değişimler yapmanın gerekliliğine inanır. Nefriti Yeşim, bunun için ihtiyaç duyulan isteği ve cesareti yani fazladan yaşam enerjisini iletir.

Günümüzde olduğu gibi eski çağlarda da insanlar, yaşam kurgusu içinde ruhsal farkındalığı esas tutmuşlardır. Hala rağbet gören ve takip edilen Doğu öğretilerinin özünde Yeşim' in bilgeliğine ve koruyucu gücüne güvenilmiştir. Yeşim taşının güçlü ve yumuşak yayılan bir enerjisi vardır. Gökten gelen kozmik yaşam enerjisini ustalıkla toprağa iletir.

Hayat senaryolarına bakılınca görülen şudur: Başınıza gelen olaylardan ve karşılaştığınız kişilerden öğrendiğiniz yaşam tecrübeleri esasen paha biçilmezdir. Bunun parayla bir karşılığı yoktur. Bunu büyük minnet duygusuyla geri ödemenin tek yolu ise bildiklerini başkalarına aktarabilmektir. Bu sebeple hepimiz hem öğrencileriz hem de öğretmenleriz. İyi bir öğrenci ise bilmediğini kabul ederek yardım isteyebilmelidir. Bu yardım, ilahi yollarla dua ederek olduğu gibi yaşayan bir kişiden, hayvandan veya kristalden de istenilebilir. Enerjinin nasıl çekileceğinin ve şekillendirerek nasıl yönlendirileceğinin bilinci kristallerde saklıdır. Bundan dolayı eski insanlar için Yeşim sadece bir taş değildir, bunun ötesinde tanrısal olandır.

Kişi yaşam amacını yerine getirebilmek için kendi tanrısallığını keşfetmelidir. Ancak modern dünya insanının gerçekleri de aynı kalmamış ve zamanla değişmiştir. Yüklenilen sorumluluklar öyle fazladır ki bir yandan da ruhsallığı beslemek ve varlığın özünü keşfetmeye çalışmak neredeyse lüks haline gelmiştir. Beton yığınlarının, bilgisayarların ve hiç susmayan cep telefonlarının arasında varlığınız yoruluyor ve malesef kirlenmeye açık hale geliyor. Eski zamanlarda olduğu gibi herşeyi bırakıp bir mağaraya kapanmakta olanaksızdır. İçinde bulunulan koşulları yok sayarak veya kaçarakta bir yere varılmıyor. Bu koşulları düzeltmenin tek yolu ise kendi yarattığın imkanlar dahilinde kendini düzeltmekten geçiyor. Yeşim taşını satın alıp, üzerinizde taşıyarak kendi enerji alanınıza dahil etmiş olursunuz. Böylece gün içerisinde, teniniz üzerine yayılan Yeşim' in titreşimlerini hissedersiniz. Siz toplantıya yetişirken Yeşim taşınızda sizin güzel yanlarınızı açığa çıkarmak için çalışacaktır. Yaşam enerjisiyle dolarsınız ve etrafınıza da sizden yaşam enerjisi akmaya başlar. Bunu deneyimlemek bile kendinizi çok iyi hissetmenize yeterlidir.

Yeşim, öncelikle yaşamınıza en çok ihtiyacınız olan ve adı sayıklanan huzur enerjisini çeker. Yerleşik görülen, tekrar eden kaos ve karmaşa, yaşamınızda çözülmeye başlar. Yeşim' i kullanmaya devam ettiğiniz sürece ruhunuz gün geçtikçe dinginliğine kavuşur. Sevgi içerikli problemlerinizin çözülmesinde de çok etkendir. Kendini sevdirme telaşından ya da zoraki sevmelerin acısından kişiyi kurtarır. Kişileri ve olayları, olduğu gibi kabul etmenizi sağlar ve karşılık beklememe algınızı besler. Herşeyden önemlisi kendinizi olduğunuz gibi kabul etmeye ve daha çok sevmeye başlarsınız. Eksik veya hatalı bulduğunuz yanlarınızı farkederek kendinizi iyileştirme isteğiyle dolarsınız. Bu istekler de Yeşim' in enerjisiyle beraber sizi eyleme geçirir. Yeşim' in rehberliğinde iyileşen ve kendi mükemmel yanlarını keşfetmeye devam eden kişi, giderek alçakgönüllü, şefkatli, hoşgörülü bir bilgeliğe kavuşur. Kendinizi, yaşamınızda size sıkıntı veren olayları ve kişileri kolayca affetmenize teşvik eder. Yeşim taşı, kalbinize merhamet ve hoşgörü bilincini taşıyacaktır.

Kalbiniz yorulduğunda, kendinizi yalnız ve/veya yaşamaktan yorgun hissettiğinizde Yeşim taşınızı sol avucunuza alarak yarım saat kalp hizanızda tutabilirsiniz. Avucunuzdaki Yeşim' den yayılan sıcaklıklık, kalbinizi sarar ve teselli verir. Fazladan yaşam enerjisini direkt kalbinize aktarır. Hafifleyen ve rahat nefes alan bir kalbe kavuşursunuz.

Aynı zamanda Yeşim, ruhunuza tazelik verir. Yaşamın her anını, yeni keşiflerle doldurmaya başlarsınız. Mesela; Sabah yüzünüze düşen güneş ışığına tebessümle karşılık verirsiniz Ve aceleniz olsa bile yolda yürürken tam önünüze düşen yaprağı farkedersiniz ve üşenmeyerek eğilip alırsınız. Renkleri görmeye, güzel kokuları takip etmeye başlarsınız. Yani yaşamla dolarsınız. Kalbiniz sevinçle atmaya devam eder. Evrenin nasıl göründüğü ise sizin tam da nasıl olduğunuzla, nasıl hissettiğinizle alakalıdır. Bakımlı ve taze bir ruhun zarafeti ve güzelliği tüm bedenine de yansır. Ruhunuz değişirken beden ölçüleriniz ve duruşunuz, geliştirdiğiniz yeni bilinciniz ile değişecektir. Omurganız dikleşir, kendinden emin ve rahat duran omuzlara kavuşursunuz. Dik duruşunuz, hayata karşı cesaretle duruşunuzdur ve artık kendinizi saklamayışınızdır. Yeşim' in eşsiz titreşimleri sizi bu yönde besler.

Bununla beraber meditasyonlarınıza Yeşim' i ekleyebilirsiniz. Meditasyona başlamadan önce iki göğsünüzün arasına Yeşil renkli Yeşim taşınızı yerleştirin. Sakin nefesleriniz eşliğinizde zihninizi Yeşim taşından kalbinize akan yeni enerjiye yönlendirin. Yeni enerjiyi takip edin. Nefesiniz ile beraber Yeşim' in sıcak enerjisini tüm organlarınıza gönderin. En az yarım saat süreyle buna devam edin. Sık sık Nefriti Yeşim taşı ile meditasyon yaparsanız duygusal ve zihinsel bilinciniz olumlu yönde etkilenir ve yeni gelişmeleri deneyimlemeye başlarsınız. Kendinizi sevgi ile dopdolu ve özgür hissedersiniz.

Ruhu besleyerek ve iyileştirirek yaşamak esas olmalıdır. Yeşim taşı; En değerli mücevheriniz olan kalbinize dokunur. Tüm varlığınızı saran enerjisi ise Çinlilerin dediği gibi paha biçilmezdir. Bu değerli kadim taşın enerjisiyle tanışmanızı ve evrenin tüm güzelliklerini keşfetmenizi diliyorum.

Alıntı

Sevgilerimle,
 
Üst