Corona Virüsü

Ori

Kayıtlı Üye
Covid-19 virüsü dünyayı kasıp kavururken içerisinde bulunduğu ülkelere Türkiye'nin eklenmesi malesef an meselesi. Belirtileri burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve yüksek ateş gibi bildiğimiz belirtilerdir. Henüz bir tedavisi bulunmamasına rağmen doktorların ateş düşürücü, ağrı kesici vs. kullanılarak geçici tedavi yöntemleri uyguladığı biliniyor. Ölümler çoğunlukla bağışıklık sistemi zayıf kişileri ve yaşlı kesimi hedef alıyor. Bulaştığı takdirde üst solunum yolunu tetikleyip yoğun zatürreye veya kan dolaşımında yeterli oksijen sağlanamadığından organ yetmezliğine kadar götürüyor. Temas ve havayoluyla bulaşan bu virüse karşı en bilindik önlem mesafeli olmak ve kişisel temizliğe önem vererek elleri her fırsatta yıkamaktır. Tabi bunlar bir çözüm değildir ama yinede basit bir önlem olarak yapılması gereken şeyler. Virüsün kuluçka süresi yapılan açıklamalara göre 2-14 gündür. Bu süre içerisinde virüs gizliliğini korur. Bulunduğumuz zamana kadar enfekte olan hasta sayısı 95601 ve ölümler ise 3287'dir. Çin başta olmak üzere vaka çoğunluğunu oluşturan diğer ülkeler sırasıyla Güney Kore, İtalya ve İran'dır. Arkadaşlar kişisel tavsiyem olarak bağışıklık sistemini kuvvetlendiren yiyecekler tüketin ve su tüketimini arttırın. Fast food, abur cubur, sigara, alkol gibi ürünlerden uzak durun ve tabi özellikle stresten uzak durun. İnsanlarla olan mesafenizi koruyun. Toplu taşıma araçlarını daha az kullanmaya gayret edin. Dışarıdayken kişilerle veya farklı maddelerle temastan olabildiğinizce kaçının. Dibimize kadar geldi ama umarım içimize kadar girmez. Herkese kolay gelsin.

Mr. Şeytan

Banlı Kullanıcı
Malesef Singapur Sağlık Bakanlığı Istanbul'dan Singapur'a uçuş yapan THY uçağındaki bir yolcu da coronavirus tespit edildigini açıkladı. :(
Dün de Sakarya Kaynarca'da öksürük rahatsızlığı için hastaneye giden birisinde bulunmuş.

Eğitim araştırma hastanesine gönderilmiş ve bakanlıktan emir beklenmiş. Sonrasında karantinaya alınmış... Bu süre boyunca bulaştırdığı insan var mı, yok mu? diye kontrol eden var mı? Meçhul.

Bana kalırsa çoktan Türkiye'ye girdi ancak "halkımız çıldırmasın, cahillik mutluluktur." mantığıyla ilerleyen yönetime sahip olduğumuz için bize yansımadı.

Çevremizdeki her ülkede varken Türkiye'de olmaması fazla komik değil mi?

Mithra

Kayıtlı Üye
-Yılda 600 bin kişi gripten ölüyor
-1.76 milyon kişi ise akciğer kanserinden
-4 milyon kişi ise obeziteye bağlı hastalıklarda
-Coronodan toplasak 4 bin kişi civarı.70 yaş üstü kişileri risk altında, 60 yaş altı ölen oran %0.2 korkulacak düzeyde bir virüs değil.Bana bilinçli bir kampanya gibi gözüküyor 1 çeyrek ekonomik sonuçlar gelecek en çok zarar eden ülke hedef ülkeydi ve yine de ne olur ne olmaz sağlığınıza dikkat edin :).

Ori

Kayıtlı Üye
-Yılda 600 bin kişi gripten ölüyor
-1.76 milyon kişi ise akciğer kanserinden
-4 milyon kişi ise obeziteye bağlı hastalıklarda
-Coronodan toplasak 4 bin kişi civarı.70 yaş üstü kişileri risk altında, 60 yaş altı ölen oran %0.2 korkulacak düzeyde bir virüs değil.Bana bilinçli bir kampanya gibi gözüküyor 1 çeyrek ekonomik sonuçlar gelecek en çok zarar eden ülke hedef ülkeydi ve yine de ne olur ne olmaz sağlığınıza dikkat edin :).
Bu verilerin kaynağı nedir? :)

Mithra

Kayıtlı Üye
Ben demek isterdim ama :D en etkilisi yazılı kaynak Corona Virüsü Grafiği

Gripten 650 bin kişiymiş afedersiniz.

Kanserden

Şişmanlıktan

moonshine

Kayıtlı Üye
Az önce bu konuyla alakalı instagramda bir yorum gördüm. Onun izlediğine göre Tv den bir şahsiyet demiş ki. Corona insanlarda korku salmak ve çip yerleştirmek içinmiş. ?‍♀️
Çipi nasıl yerleştireceklermiş? Karantinadakileri tedavi ediyoruz ayağıyla mı? Bir de çipin işlevi ne olacakmış? İnsanları yönetmek sanırım. Ben de kendim sorup kendim cevaplıyorum. Ne kadar da kendine yeten biri olmuşum. :D

Ü

Üye silindi 70925

Çipi nasıl yerleştireceklermiş? Karantinadakileri tedavi ediyoruz ayağıyla mı? Bir de çipin işlevi ne olacakmış? İnsanları yönetmek sanırım. Ben de kendim sorup kendim cevaplıyorum. Ne kadar da kendine yeten biri olmuşum. :D
Kitleleri kontrol etmek için yazmıştı o kişi yorumuna. Doğrusunu bilemem. Abartıyorda olabilirler. Ama aklıma şu geliyor aşının içerisine mikro çipler konabilir insan kanından geçebilecek kadar küçük. Bunu nerde gördüğümü hatırlamıyorum bir filmde izlemiş olabilirim.

Enneagram

Banlı Kullanıcı
İnsanlar hep komplo teorisyeni olmuş. Virüs üzerine ortaya atılmayan teori kalmadı.

Herkes işine yoğunlaşsa, temizliğine baksa beslenmesine dikkat etse bir sorun kalmayacak.

Daha dün dışarı çıktım. Gittiğim yerdekilerden biri corona buraya gelmiş hastaneyi kapatmışlar diye haber yaydı. 15 dk sonra eve kapının önüne geldiğimde komşu kendi kendine virüs buraya gelmemiş o hastane durumları yanlışmış yokmuş öyle bir şey dedi. Ben agzımı bile açmadan iki ayrı insan birbirini yalanlamış oldu.

Bu saglıklı bir psikoloji mi şimdi, sorarım?

Ori

Kayıtlı Üye
İnsanlar hep komplo teorisyeni olmuş. Virüs üzerine ortaya atılmayan teori kalmadı.

Herkes işine yoğunlaşsa, temizliğine baksa beslenmesine dikkat etse bir sorun kalmayacak.

Daha dün dışarı çıktım. Gittiğim yerdekilerden biri corona buraya gelmiş hastaneyi kapatmışlar diye haber yaydı. 15 dk sonra eve kapının önüne geldiğimde komşu kendi kendine virüs buraya gelmemiş o hastane durumları yanlışmış yokmuş öyle bir şey dedi. Ben agzımı bile açmadan iki ayrı insan birbirini yalanlamış oldu.

Bu saglıklı bir psikoloji mi şimdi, sorarım?

İnsanların söylemleri, hareketleri ve tavrı yüzünden belli başlı ciddi konuların bu denli küçümsenmemesi gerek. Yarın öbürgün kapımızı çalarsa alınan önlemler ve ölümlerden sonra bu denli basit olmadığı anlaşılacaktır. Mesela özellikle sağlık sektörüne ciddi bir sermaye gerekecektir. Bu tip ekonomik boyutlarıda olacaktır. Kasaba bile kapattıran bir virüsten bahsediyoruz. Çok büyütmekte anlamsız, çok basitleştirmekte.

Ben demek isterdim ama :D en etkilisi yazılı kaynak Corona Virüsü Grafiği

Bu virüsün korkulan yanı bulaşıcı olması, çok kolay bir şekilde bulaşması ve tedavisi olmamasıdır. Çeşitli hastalıkların bu kadar can aldığı doğru veya yanlış orasına girmeden söylemeliyim ki dünya genelinde alınan önlemler olmasaydı bu virüsün ne kadar yayılacağı ve ölüm oranlarının ne kadar artacağı tahmin edilemez boyutlara gelebilirdi. Bu tip bir konuyu kanser veya obezite vs. gibi konular ile örtmek pek mantıklı değildir. Çünkü genç, yaşlı demeden herkesi doğrudan tehdit ediyor.

Keşke böyle bir yaşam mümkün olabilseydi. Gerçi japonlarda var böyleleri. Japonya'da olsaydım belki ben de onlardan olurdum.
Japonya intihar oranlarında başı çeken ülkelerden, iyiki orada değilsiniz. Mesela ben oradayken bir adam yatağının etrafından taşan konserve kutularının içinde ölmüştü.

Enneagram

Banlı Kullanıcı
İnsanların söylemleri, hareketleri ve tavrı yüzünden belli başlı ciddi konuların bu denli küçümsenmemesi gerek. Yarın öbürgün kapımızı çalarsa alınan önlemler ve ölümlerden sonra bu denli basit olmadığı anlaşılacaktır. Mesela özellikle sağlık sektörüne ciddi bir sermaye gerekecektir. Bu tip ekonomik boyutlarıda olacaktır. Kasaba bile kapattıran bir virüsten bahsediyoruz. Çok büyütmekte anlamsız, çok basitleştirmekte.
Coronavirüsün burada konuşulması önemli elbette bundan rahatsız değilim ama evham çok fazla... Dolayısıyla saglıksız bilgi yayılımı da haddinden fazla. Şikayetlendigim ve vurgu yaptıgım detay daha çok bu?☺️

Zaten bu gidişle ilk coronavirüs ü biz İstanbul dakiler kapacagız. ? İlikleirimize kadar coronayız, ???

Görüyorsun @Ori biz böylede hazırlıklıyjz. Kedilerimizle

Screenshot_20200306_215611.jpg

Ü

Üye silindi 70925

Japonya intihar oranlarında başı çeken ülkelerden, iyiki orada değilsiniz. Mesela ben oradayken bir adam yatağının etrafından taşan konserve kutularının içinde ölmüştü.
Japonya'ya neden gittiniz? Gezmek için mi gitmiştiniz?

Geldiğinde pijamalıydık. Hoş geldin diyemeyeceğim. ?

Sana yalnızca git diyeceğim Corona,

Üşüyorsan ceketimi de alma. ?

Not: 1:27 den itibaren Türkiye'de tespit edildiğini bakan açıklıyor.

Korona virüsü, 400-500 mikrohücre çapına sahip , boyutları büyük bir virüstür, herhangi bir maske bile virüsün girişini engeller, bu nedenle eczacıları 2 katlı 3 katlı maske istiyoruz diye zorlamaya gerek yoktur.

Virüs havaya değil, yere yerleşir, bu nedenle hava yoluyla bulaşma ihtimali düşüktür

Korona virüsü, metal bir yüzeye bulaştığında 12 saat yaşayacak, bu yüzden ellerinizi sabun ve su ile yıkamak bile yeterli olacaktır

Kumaşlara bulaştığında Corona virüsü 9 saat kalır, bu yüzden kıyafetleri yıkamak veya iki saat güneşe maruz bırakmak onu öldürmek için yeterlidir.

Virüs 10 dakika boyunca ellerde yaşar, bu nedenle cep boyutlarındaki alkol ve dezenfektanları cepte taşımak ve sık sık önlem amaçlı kullanmak faydalı olacaktır

Virüs 26-27 ° C sıcaklığa maruz kaldığında öldüğü için , sıcak bölgelerde yaşayamamaktadır. Ayrıca sıcak su ve sıcak içecekler içmek ve güneşe maruz kalmak yeterince iyidir.
Dondurmadan uzak durmak ,soğuk yiyecekler ve içecekler tercih etmemek önemlidir.

Ilık su ve tuzla gargara yapmak virüsü bademciklerde iken öldürür ve akciğerlere geçmesini önler.

Bu talimatlara uymak virüsü önlemek için önemlidir.

UNICEF

Psichi

Kayıtlı Üye
İlk vaka görülmüş
Zaten bir vakıa çıkmışsa o karantinaya alımana kadae en az 8 10 kişiye daha bulaşmıştıe. Bulaşılanlarda henğz farkında olmadan karantinaya alınana kasae 8 10 kişiye bulaştırır. Tahminimce 2 3 ay içerisinde türkiyenin de durumu diğer ülkelere benzeyecek gibi duruyor.