Çok stresliyim

Rabiosa

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar üniversite sınavına hazırlanıyorum, daha şu zamandan acayip stresliyim neredeyse hergün başım ağrıyor bir şey olacak diye korkuyorum. Ne öneriyorsunuz? Biliyorum bu sınav her şey değil ama çok şey. Bir de rahatlatacak dua vs. biliyorsanız burada paylaşırsanız çok iyi olur. İyi günler.

Ü

Üye silindi 15237

Öncelikle Rabbim size zihin açıklığı versin hakkınızda hayırlısını ihsan ve müyesser eylesin .. ( Ecmain Amin ) ..
Tek sorununuz güvensizlik bir söz var '' DEVENİ BAĞLA VE TEVEKKÜL ET '' siz dersinizi çalışın sonrasını yüce Mevlaya bırakın.
Çünkü siz elinizden gelen çabayı gösterdiniz bundan sonrası yüce Mevlaya kalmıştır . İşimiz Allaha kaldı ise olmuş bil :)
Siz üzerinize düşeni yapın gerisi Allahın izni ile gelir ..
Ayrıca kendinizi çok sıkmayın ders proğramı oluşturun herhangi bir okul rehber öğretmeninden çalışma proğramıda talep edebilirsiniz.
Çalışmadan önce abdest alın '' Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi'l-hayr '' Duasını okuyun inşALLAH kısa zamanda düzelip şifa
bulursunuz.

Duanın arapçası :
guLaLe_dua.JPG

Duanın Manası : Rabbim! kolaylaştır zorlaştırma, Rabbim hayırla sonuçlandır

asterix

Kayıtlı Üye
Sınavlara güdülenirken sanırım dozu kaçırıyoruz,sonuçlara bağımlı olmadan yaşamak lazım,elinden gelenin en iyisini yap çalış ama ,sonuçlara aşırı bağımlı olmak yada başka insanların tepkilerine aşırı bağımlı olmak yanlış,sitede sınav korkusu için subluminal mp3 olması lazım onu dinle,zevk aldığın şeylerlede ilgilen,ara sıra hafiften spor yap,Bu iş ölüm kalım savaşı değil, hayatın kendisi bir sınav her an sınava girip çıkıyoruz,biri bitiyor biri başlıyor,ölsen bile yine karşındalar rahat olmayı geliştimek lazım.

incesticide

Banlı Kullanıcı
İş
kendini gelistirmek
ders calisirken beyninizi konuya odaklayacak icinde frekans veya subliminal olan müzikler dinleyebilirsiniz veya i doser arastirin zararini veya yararina kendiniz karar verin

Gwendoline

Kayıtlı Üye
tek tavsiyem sana arkadaş, aile tavsiyesi falan değil.. sende muhtemelen onların istediği yere gidiceksin. haa ''ben'' kendimi dinledim mutluyum.... kimseyi dinleme. her zaman kendi hercihini yap. 15 yaşında da oldugum zaman kimseyi dinleyecek kadar ezilmedim hiç bi zaman hep kendi istediğimi yptım. ha şimdi mutlumuyum? evet. üniversite stresi dediğin şey ağızda sakız... yazık bu stresi yaşıyor olmana. kusura bakma güçlü olmayanlara böyle davranabiliyorum affola ben 18 yaşında böyle değildim çünkü. fakat istek üzerenine ısmarlama öğretmen olmayı falan çok beklersin.. şimdiden söyliyim sana. acıyorum. neden. benim en güzel zamanlarımdı lise son. şimdi keşke geri dönebilsem de sınav stresiyle ugraşsam.. hayatta her zaman istediğini yap. yemişim üniversiteyi. bu ülkeye görüyoruz en iyi bölümden mezun olanları. o yüzden kusura bakma arkadaş ama böyle bi siteye üye olmayı ''GÖZE ALDIYSAN'' kusura bakma da bazı gerçeklere açık olduğunu düşünüyorum.. o yüzden kimse bana kızmasın arkadaş. ne admin ne başkası.. boşuna stres yapıyosun. stresinle mutluluklar sana. hepiniz hükümetin yönettiğini gerçeklere maruzsunuz. ben hiç bi zaman öyle olmadım. hala daha değilim.. onun için size söylüyorum yazık bu gence.
SÜBLİMİNALLE kafasını karıştırmayın... arkadaşım ne okursan oku bişey olamıcaksın :D :D :D o yüzden gül rahat ol.. eglenmene bak derim... her zaman kendini dinle ne hocaların ne de bişey hepsi fasa fiso. gerçek olan SENSİN. zavallı gibi tarih falan da okuma.. git ne istiyosan onu yap.. arkeolog falan ol!... ha şurda gelip 2 admin bilmemne bana laf söylemesin abicim. zaten her şeye bi kusur bulma derdindesiniz nasıl siteyse zaten iyiki kurmuşsunuz da işiniz gücünüz onu bunu uyarmak şöyle böyle konuşamazsın demek anasını satiyim.. başka bişey değil.... herkes heryerde birilerini yönetme çabasında. gelip bide burda histen falan fisan bahsedeler..
kusurada bakmayın istediğiniz kadar laf söyleyin admini de olsa bana laf söyleyemez o kadar basit.. böyle bi sitede bana laf söylenmiş umrumda da değil. hukuk tarihi okudum ben gerekli yürürlükleri de ben bilirim..... şimdi kimse bu yorumum üstüne engellendin çabasına girmesin. başka bi nickle başka bi ip den de girmesini bilirim..madem o kadar hisleriniz kuvetli.. benimde arkadaşa yardımcı olma çabamı içten olduğumu anlarsınız diye umuyorum..
hayır neden bu topic e bunları yazdım bilmiyorum ama. kusura bakmayın ama konu açarken bile insanı geriyosunuz.. cidden ksura bakmayın hakkaten geriyosunuz ya. yok şunu diyemezsin bunu diyemezsin engellenirsin YANLIS YERE KONU AÇTIN FALAN... bu nedir abi? 25 yaşında genç bi kadınım. ama şimdiye kadar hiç bi uyarı ALMAMAMA RAĞMEN benim üstümde bile aynı psikolojiyi yaratmışsınız ki alakası olmayan bi konuda bunu dile getirebilecek CESARETE sahibim.. yeter ya..
bu nedir arkadaş.. bi başkalarını yargılayacagına kendini bi sorgula.. millet durduk yere dogru yere yazdıgı halde gelip adminden korkup konu açarken özür diliyor ''afedersin belki yanlış yere konu açmış olabilirim'' ama diye..... bu neyin kafası? bundan mı tatmin oluyosunuz... benim dicek lafım çok ta. hiçbişey demiyorum... benimle anlaşan kazanır. anlaşamayan kaybeder o kadar söylüyorum size net. şu egoyu bırakın artık... yettiniz yeter.
gelip bana ''özel mesaj' atın hadi.. bekliyorum.
sonuç olarak burda kimse kimseyi tanımıyor. kimsenin ne yapabileceği konusunda da en ufak bir fikri yok... kimse kendi bişey sanmasın bilmediğimiz soruları soruyorz diye..

bitti.

Elfangel

Kayıtlı Üye
Merhaba,
Zor bir süreçten geçiyorsunuz, öncelikle kolaylıklar dilerim. Maalesef ülkemizde birçoğumuzun geleceği sınavlarla belirleniyor. Bu süreçte elbette yoruluyor, strese giriyor ve çok yazık ki en güzel yıllarınızdan bir tanesini bu şekilde geçiyorsunuz.

Şimdi iki seçenek var, sürekli yukarıdaki yazdığım şekilde düşünerek ve hayatınızda varolan başka problemleri de işin içine katarak olayı dram haline getirip daha da fazla strese girmek. Ya da bir şekilde durumun bu olduğunu bu sınavın varolduğunu kabullenerek sakinleşmeye, rahatlamaya ve süreci sağlıkla bitirmeye bakmak.

Gençlerimiz maalesef genelde birinciyi tercih ediyor. Ama sakın üstünüze alınmayın, siz öyle yapıyorsunuz demiyorum, mesajınız vesilesiyle genele yazıyorum bunu.

Öncelikle eğer gerçekten bu sınava girmek durumundaysanız, sınavı hayatınıza katmaya çalışın. Onunla birlikte yaşamayı öğrenin. Ha üniversitesiz de hayatımı sürdürürüm diyorsanız o da başka bir seçenek. Ben sınava girmek durumunda olduğunuzu varsayarak devam ediyorum.

Sağlık ocağına gidip kan verin. Değerlerinize baktırın. Belki de kansızlık ya da tiroitle ilgili sıkıntılarınız vardır. Bunlar halledilirse rahatlarsınız.

Her gün mutlaka nefes çalışın, doğru nefes almaya bakın. Beyninize bol oksijen gönderin. Zihnen büyük bir çaba içindesiniz bu yüzden daha fazla enerji ve oksijene ihtiyacınız var. Gevşeme tekniklerini uygulayın, zihninizi geliştirmek için teknikler kullanın, forumda bulabilirsiniz. Çok etkili bir örneğin linkini veriyorum, inanın çok faydasını göreceksiniz.
http://www.gizlimabet.com/threads/17503

Kendinizi olumlayın. Başarılarınızı ödüllendirin. Yüksek puan mı aldınız, kendinize bir hediye alın, hedefler koyun, hedeflere ulaştıkça ödüllendirin sevgili zihninizi ve bedeninizi. Sınavla ilgili olumlamalar okuyun, daha iyi öğrendiğinizi, daha kalıcı bir hafızaya sahip olduğunuzu telkin edin sürekli kendinize.

Eğer çok çıkmaz içine girerseniz, profesyonel yardım alın. Okulunuzun rehber öğretmenine, ya da bir kişisel gelişim merkezine başvurabilirsiniz. Sizi rahatlatacak teknikleri uygulamalı olarak gösterirler, böylelikle daha kolay uygulamaya geçirebilirsiniz.

Ailenizle bu dönemde çatışmaya girmemeye çalışın. Enerjinizi bölmeyin, çatışma, öfke gibi nedenlerle kaybetmeyin. Size lazım unutmayın :)

Kısacası, sınavı sevin, geleceğinizi sevdiğiniz gibi, kabullenin, onunla arkadaş olun. Her fırsatta kendinizi pohpohlayın, olumlayın. Unutmayın, olumsuz telkinler değil olumlu olanlar sizi başarıya götürür ve aynı zamanda ruh sağlığını korur.

Sevgiler, kolaylıklar...

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
tek tavsiyem sana arkadaş, aile tavsiyesi falan değil.. sende muhtemelen onların istediği yere gidiceksin. haa ''ben'' kendimi dinledim mutluyum.... kimseyi dinleme. her zaman kendi hercihini yap. 15 yaşında da oldugum zaman kimseyi dinleyecek kadar ezilmedim hiç bi zaman hep kendi istediğimi yptım. ha şimdi mutlumuyum? evet. üniversite stresi dediğin şey ağızda sakız... yazık bu stresi yaşıyor olmana. kusura bakma güçlü olmayanlara böyle davranabiliyorum affola ben 18 yaşında böyle değildim çünkü. fakat istek üzerenine ısmarlama öğretmen olmayı falan çok beklersin.. şimdiden söyliyim sana. acıyorum. neden. benim en güzel zamanlarımdı lise son. şimdi keşke geri dönebilsem de sınav stresiyle ugraşsam.. hayatta her zaman istediğini yap. yemişim üniversiteyi. bu ülkeye görüyoruz en iyi bölümden mezun olanları. o yüzden kusura bakma arkadaş ama böyle bi siteye üye olmayı ''GÖZE ALDIYSAN'' kusura bakma da bazı gerçeklere açık olduğunu düşünüyorum.. o yüzden kimse bana kızmasın arkadaş. ne admin ne başkası.. boşuna stres yapıyosun. stresinle mutluluklar sana. hepiniz hükümetin yönettiğini gerçeklere maruzsunuz. ben hiç bi zaman öyle olmadım. hala daha değilim.. onun için size söylüyorum yazık bu gence.
SÜBLİMİNALLE kafasını karıştırmayın... arkadaşım ne okursan oku bişey olamıcaksın :D :D :D o yüzden gül rahat ol.. eglenmene bak derim... her zaman kendini dinle ne hocaların ne de bişey hepsi fasa fiso. gerçek olan SENSİN. zavallı gibi tarih falan da okuma.. git ne istiyosan onu yap.. arkeolog falan ol!... ha şurda gelip 2 admin bilmemne bana laf söylemesin abicim. zaten her şeye bi kusur bulma derdindesiniz nasıl siteyse zaten iyiki kurmuşsunuz da işiniz gücünüz onu bunu uyarmak şöyle böyle konuşamazsın demek anasını satiyim.. başka bişey değil.... herkes heryerde birilerini yönetme çabasında. gelip bide burda histen falan fisan bahsedeler..
kusurada bakmayın istediğiniz kadar laf söyleyin admini de olsa bana laf söyleyemez o kadar basit.. böyle bi sitede bana laf söylenmiş umrumda da değil. hukuk tarihi okudum ben gerekli yürürlükleri de ben bilirim..... şimdi kimse bu yorumum üstüne engellendin çabasına girmesin. başka bi nickle başka bi ip den de girmesini bilirim..madem o kadar hisleriniz kuvetli.. benimde arkadaşa yardımcı olma çabamı içten olduğumu anlarsınız diye umuyorum..
hayır neden bu topic e bunları yazdım bilmiyorum ama. kusura bakmayın ama konu açarken bile insanı geriyosunuz.. cidden ksura bakmayın hakkaten geriyosunuz ya. yok şunu diyemezsin bunu diyemezsin engellenirsin YANLIS YERE KONU AÇTIN FALAN... bu nedir abi? 25 yaşında genç bi kadınım. ama şimdiye kadar hiç bi uyarı ALMAMAMA RAĞMEN benim üstümde bile aynı psikolojiyi yaratmışsınız ki alakası olmayan bi konuda bunu dile getirebilecek CESARETE sahibim.. yeter ya..
bu nedir arkadaş.. bi başkalarını yargılayacagına kendini bi sorgula.. millet durduk yere dogru yere yazdıgı halde gelip adminden korkup konu açarken özür diliyor ''afedersin belki yanlış yere konu açmış olabilirim'' ama diye..... bu neyin kafası? bundan mı tatmin oluyosunuz... benim dicek lafım çok ta. hiçbişey demiyorum... benimle anlaşan kazanır. anlaşamayan kaybeder o kadar söylüyorum size net. şu egoyu bırakın artık... yettiniz yeter.
sonuç olarak burda kimse kimseyi tanımıyor. kimsenin ne yapabileceği konusunda da en ufak bir fikri yok... kimse kendi bişey sanmasın bilmediğimiz soruları soruyorz diye..

bitti.

Şaka gibisiniz. Konu ne, siz ne anlatıyorsunuz, kullandığınız dilin ne kadar yanlış olduğunu siz de fark ediyorsunuz ki adminler bir şey demesin diyorsunuz. Biz bir şey demediğimiz halde kendi kendinize sorun yaratmışsınız, şikayet etmişsiniz.

Sitenin düzeni ve kuralları bizim için değil sizin için oluşturuldu. Forumda rahat rahat gezin, araştırklarınızı rahat rahat bulun, mesajları okurken alakasız yorumlar olmadan , konuyu unutmadan okuyun, kısaca ve özetle forum amacının dışına çıkmasın. Bunun karşılığında günde yüzlerce kişi buna dikkat etmiyor, düzeltiyoruz, siliyoruz ve özel mesaj ile uyarıyoruz. Aynı üyeler devam ederse, diğer üyelerde görsün diye site üzerinde de uyarıyoruz. Hem formumuzu kirletmeyin, hep beraber düzgün bir yapı oluşturalım hem de yeteri kadar işimiz başımızdan aşkın zaten birde üyelerin dikkat edebileceği konularla uğraşmak zorunda kalmayalım istiyoruz.

Forum kurallarına bir bakın 25 civarında kural var. Kuralların hiç biri şahsi olarak alınmış değil. Bu kadar basit kurallara uymak neden bu kadar zor. Sizin gibi bu kurallardan neden rahatsız olduklarını anlamadığımız kişilere kaç defa açıklama yaptık ama yine açıklama yapmak zorunda kalıyoruz. Şimdi sizin yaptığınız gibi, konu ne, siz ne yazmışsınız, ben de ne yazıyorum. konu boş yere kirlendi hoş bu oldu. Yazınızda kullandığınız dile bir bakın, hakaret içeriyor, yanlış yönlendirme içeriyor, aşağılama içeriyor. sizce hoş ve güzel bir davranış mı bu. Ne kadar güzel yazmışsınız, ne iyi etmişsiniz mi diyelim.

Empati kurmuyorsunuz. günde 200 a yakın yeni üyelik alıyoruz. bunun 100 e yakını red ediyoruz. Günde 400 den fazla mesajı denetliyoruz bunun 250 sine yakını siliyoruz. geri kalan birleştirme, düzeltme işlemleri var. bazen bu rakamlar çok ciddi artıyor. eğer ben ve arkadaşlarım bu mesajları düzenlemezse bu forum ne hale gelir hiç düşündünüz mü. 10 yaşında bir çocuğun anlayabileceği ve uygulayabileceği kurallarımızı, anlayamıyor ve uygulayamıyorsanız da bu sizin sorununuz. Forum kuralları belli, bunlara uymayı kabul ederek siteye üye oluyorsunuz. Uymazsanız giderseniz.

Gerilecek hiç bir şey yok. Kurallar zira çok basit.

bluecat

Kayıtlı Üye
Rabiosa, sınav tarihine çok var, şu anda bu kadar strese girmenin sebebi kendini yeterince hazır hissetmemen, düzenli olarak ders çalışmaya başlayınca, eksiklerini tamamladıkça kendine güvenin geri gelmeye başlayacak ve rahatlayacaksın, bizler de aynı yollardan geçtik, her insanın yapısı farklı da olsa sonuçta benzer stresi yaşıyoruz, unutma ki bu sınava defalarca girme hakkın var, kazanamazsan tekrar deneyebilirsin, sen üzerine düşen kısmı hallet gerisi gelir zaten. Mutlaka bir rahatlama ritüeli istiyorsan, inancına uygun bir dua kitabını aç içindeki dualardan senin durumuna en uygununu seç ve bu beni rahatlatacak diye kendine telkin yap, ihtiyaç duyduğunda da o duaları oku. Sevgiler.

Ori

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar üniversite sınavına hazırlanıyorum, daha şu zamandan acayip stresliyim neredeyse hergün başım ağrıyor bir şey olacak diye korkuyorum. Ne öneriyorsunuz? Biliyorum bu sınav her şey değil ama çok şey. Bir de rahatlatacak dua vs. biliyorsanız burada paylaşırsanız çok iyi olur. İyi günler.

Bence tek fırsatının bu olmadığını öğrendiğinde başının ağrısı geçer. :) Benim birşey önereceğim yok fakat kendimden örnek verirsem imkanım olsa şuan çok fırsatım olurdu. Yaşım 20 ve üniversiteye felan gidemedim. Açıktan devam ediyorum ve burgerking de çalışıyorum. Yani diyeceğim şu ki bunu bu derece umursaman gerçekten sana fayda sağlamayacak ve önündeki fırsatlarıda bir bir tıkayacak. Bu herşey değil ama şuan sana hayatının başlangıç fırsatıymış gibi geliyor işte akıl yaşın biraz ilerledikten sonra ne kadar boş ve gereksiz başağrıları çektiğini anlayacaksın. Üniversite herşey mi bir bakıma öyle tabi. O diploma herşey bu devirde fakat böylesine baş ağrılayla alman sadece sana zarar getirecek. Diplomanın sağladığı fayda ise farklı yerlerde yönetici pozisyonlarında ezilmek. Bu devirde kendi işini yapmayacaksan ezilmeye hazırlı olacaksın. Hele ki imkanın yoksa ve paraya muhtaçsan. Bir ay çalışmasan bile ne gibi zararların olacağını hesapladıysan..

bitti.

Bittiyse şimdi birde ne yazdığınızı siz okuyun. Sizin zamanınızda size böyle şeyler söyleseler nasıl hissederdiniz acaba. Bu zırvalıklarınız size ne kazandırdı? Egonuz mu tatmin oldu yoksa. Afedersiniz ama yaşınız geçmiş ama akıl yaşınız biraz geride kalmış. Sizin gibiler gençleri kıskanan ve onların yoluna taş koymak isteyen tipler. Yazık bu kafayla fazla ilerleyemezsiniz haberiniz olsun.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Bence tek fırsatının bu olmadığını öğrendiğinde başının ağrısı geçer. :) Benim birşey önereceğim yok fakat kendimden örnek verirsem imkanım olsa şuan çok fırsatım olurdu. Yaşım 20 ve üniversiteye felan gidemedim. Açıktan devam ediyorum ve burgerking de çalışıyorum. Yani diyeceğim şu ki bunu bu derece umursaman gerçekten sana fayda sağlamayacak ve önündeki fırsatlarıda bir bir tıkayacak. Bu herşey değil ama şuan sana hayatının başlangıç fırsatıymış gibi geliyor işte akıl yaşın biraz ilerledikten sonra ne kadar boş ve gereksiz başağrıları çektiğini anlayacaksın. Üniversite herşey mi bir bakıma öyle tabi. O diploma herşey bu devirde fakat böylesine baş ağrılayla alman sadece sana zarar getirecek. Diplomanın sağladığı fayda ise farklı yerlerde yönetici pozisyonlarında ezilmek. Bu devirde kendi işini yapmayacaksan ezilmeye hazırlı olacaksın. Hele ki imkanın yoksa ve paraya muhtaçsan. Bir ay çalışmasan bile ne gibi zararların olacağını hesapladıysan..

Ya ben hamburger deliliğimden vazgeçmeye çalışırken bana burger demeyin lütfen.:D

Rabiosa

Kayıtlı Üye
Hepinize teker teker teşekkür ederim arkadaşlar, gerçekten içimi rahatlattınız, gidişatımı elimden geldiğince değiştireceğim. İyi günler :)

Ori

Kayıtlı Üye

ptaah

Kayıtlı Üye

bitti.

Söyleyene değil söylettirene bakın.Arkadaşın çizgi bilmiyorum daha ama yaşadığı gerginlik açık. Hangimiz yaşamadı.Buna benzer haykırışlar oldu.Bu yazılan ilk yazı değildi.
Mesela konu başlığını hatırlamıyorum spor hareketleri içeren bir video linki verilmişti.Konu vücut geliştirmeye uzamıştı.Burası vg konuşma yeri değil diye kapatılmıştı konu.
Bence insanlar hep parapsikoloji konuşacak diye bir şey olmamalı.Tabula Rasada'da benzer olay yaşandı konudan saplıyor diye.Keyifhane göstermeklik gibi bir şey bu sitede.Bence biraz esnekli şart.

Gwendoline

Kayıtlı Üye
evet haklısınız ben bile şimdi okuyunca bi tuhafsadım. hayır bu kadar gereksiz boş ve saçma bişey yazılamazmış zaten :) cidden öyle.. normal halle yazılmış birşey değildi o yüzden kusura bakmayın. hatta silinebiliyorsa silebilirsiniz de. ama benim kızdığım şey tamam arkadaşın stresini anlayabiliyorum ama gerçekten eğitim sistemi saçmasapan.. bunun farkına varıp akıllıca hareket etsin yani.. gençlerin önünü kesmek engel olmak gibi bi amacım yok komikleşmeyin lütfen :) gerçekten çok iyi bölüm ve okulları bitirip işsizlik stresinde olan arkadaşlarım var..
bikaç kişi size üzüldüm tarzında bişeyler demiş. istediğiniz kadar üzülebilirsiniz :) bana üzülüyor olmanız mevcut durumumu iyileştirip kötüleştirmiyor..
arkadaşa da sabırlar diliyorum. sınavında başarılar.. çok çalışsın.
üslubum yanlıştı evet kabul.

gkce

Kayıtlı Üye

İnsan ya hiçbir şey bilmediğinde yada her şeyi tam olarak bildiğinde gerginliği azalır. 'Acaba bilmediğim yerden soru çıkar mı ' düşüncesi daha çok strese sokar, bu tür düşüncelerden uzak durmaya çalış. Söylediğin gibi sınav her şey demek değil. Üniversiteye ikinci girişimde yerleştiğimde bende fark etmiştim. Okurken vize ve finallere öss sınavından daha çok çalışıyorsun, o yüzden olabildiğinde kendini rahatlatmaya çalış derim..