Çok Etkili Şükür Duası

Metafizikçi

Kayıtlı Üye
۞ Çok Etkili Şükür Duası ۞

۰ Arapçası ۰

يَا رَبِّ لَكَ الْحَمْدُ كَمَا يَنْبَغِي لِجَلالِ وَجْهِكَ وَلِعَظِيمِ سُلْطَانِكَ

۰ Türkçe Okunuşu ۰

Yâ Rabbi leke'l - hamdu kemâ yenbaği li celâli vechike ve li azîmi sültânike

۰ Anlamı ۰

Ey benim Rabbim, Senin zâtının celâlına ve senin hâkimiyetinin azametine layık biçimde sana hamd olsun

۰ Fazileti ۰

Kudâme bin îbrâhîm el-Cümahî (r.a) rivayet edildiğine göre :

Kendisi bir genç iken üstünde aspurla boyalı iki parçadan İbaret bir elbise bulunduğu halde Abdullah bin Ömer bin el-Hattâb (Ra) 'nın yanına gidip gelirdi. Kudâme demiştir ki:

Abdullah bin Ömer (Ra) bir gün bize hadis rivayet ederek Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem'in onlara şu buyruğu buyurduğunu söyledi ;

Allah'ın kullarından biri:

"Yâ Rabbi leke'l - hamdu kemâ yenbaği li celâli vechike ve li azîmi sültânike

(Ey benim Rabbim, Senin zâtının celâlına ve senin hâkimiyetinin azametine layık biçimde sana hamd olsun)"dedi.

Bu hamd, kulun amelini yazmakla görevli iki meleği âciz bırakarak, nasıl yazacaklarını bilemediler. Bunun üzere melekler göğe çıktılar ve: Ey Rabbimiz, Senin kulun öyle bir söz (hamd) söyledi ki nasıl yazacağımızı bilemiyeceğiz, dediler.

Allah (Azze ve Celle) kulunun söylediği sözü en iyi bilen olduğu halde Benîm kulum ne söyledi? diye sordu.

Melekleri Ey Rabbimiz o kul:

"Yâ Rabbi Leke'l-hamdu kemâ yenbaği li celali vechike ve azîmi sültânike" söyledi, dediler.

Bunun üzerine Allah (Azze ve Celle) o iki meleğe buyurdu ki:

Kulum bana kavuşup da ben onu söylediği söz (hamd) e karşılık mükâfatlandırıncaya kadar siz o sözü kulumun söylediği gibi yazınız, buyurdu.

Bunun senedinde Kudâme bin İbrahim bulunur.

Sunen-i İbni Mace tercemesi ve Şerhi 33 - Edeb Kitabı 55 - Allah'a Hamdedenlerin Fazileti Babı Hadis:No:3801 (ayrıca bk. Kenzu’l-Ummal, h. No: 5127)