Cnosis

hekate22

Kayıtlı Üye
Bu paylaşıma tesadüf ettim ve düşündüm. Gayet açıklayıcı buldum; belki Kabala'ya aşina olduğumdandır...özet, belgi ilgisini çeken biri olur ve ekleme yapılır.

" Cnosis kelimesi, kendi tecrübemizden çıkardığımız bilgiyi işaret eder. Böylelikle zihnimizde Cennet , Cehennem ve kurtuluş ile ilgili kavramları analiz edip teste tabi tutmamız gereklidir

Bilmemiz gereken birinci gerçek, bizim bir bilince sahip olduğumuz ve bilincin zeka ya da düşünce olmadığı, veya duygu ya da his de olmadığıdır. Bu ayrım çok önemlidir ve bunu anlayabilmek tecrübe gerektirir. Bilince dair yanlızca fikri işitmek veya teoriyi çalışmak yeterli değildir.......
Onu keşfetmek pasif haldeyken şans eseri gerçekleşmez. Sadece aktif olarak onu aradığınız zaman gerçekleşebilir, bilincinizi bulduktan sonra ise aktif olarak onu kullanmaya başlarsınız.

Bilincin üçüncü hali, Yunanca da Dianoia olarak adlandırılır. Bu öz- gözlemin aktif bir haline işaret eder, bazıları bunu dikkatlilik ya da uyanıklık olarak da adlandırır.

Bilmemiz gereken ikinci gerçek ise nerede olduğumuzdur: bedenimizde bulunmak. Şimdi ve burada olmak. Bu kendimizi anlamaya başlangıçtır. Görüldüğü üzere bu iki gerçek birbirleriyle ilişkilidir, ancak çoğunlukla bu ikisini aynı anda yapamayız.
Bazen kendimizi gözlemlemeye çalışıyor ya da bilinci çalışıyor olabiliriz, fakat bunu uygularken burada bedenimizde olduğumuzu unutup, adına "gözlem" dediğimiz bu halde bile kendimizi dikkatimiz dağılmış bir şekilde bulmak işten bile değildir.. Işte bu yüzden kendini gözlemleme ile kendini hatırlama kavramlarını birbirinden ayırırız; bunlar birbiri ile ilişkili olmakla beraber bilincin iki ayrı fonksiyonudur.

Bedende olmanın hatırlanması, bize nerede çalışacağımıza dair kök ve temel işlevi sunar. Çalışacağımız yer ise şu anda olduğumuz yerdir. Daha önceden olduğumuz yer, olmak istediğimiz yer değil; şimdi neredeysek orası. Şu anda fiziksel bedende olduğumuz hatırlamamız gereklidir. Hayat ağacında bu Malkut'tur. Krallık anlamına gelir. Başka deyişle Karallığımızda (Kraliçeliğimizde) bilinçli kontrolünü elimizde bulundurmamız gereklidir. O krallığı yöneten kral ve kraliçe olmanız gereklidir. "

Cnosis, ilk kez ne olabildiğini merak ettim ve okudum; Şaşırdım. Yıllar öncesinden bugüne kadar yaşadığım görüler ve deneyimlerime bir parça eklendi; ve heyecan duydum. Gerçekten bazen muhteşem hissedebileceğimiz duygulara kapılıyoruz. Bazen dedikleri gibi " bunu sen yaşadın ve zamanla yine seninle tamamlanacak" gerçekten hiç-birşey tesadüf değilmiş, yeterki zamanı gelsin; bazen bir resmin en küçük parçası bile tamamlanmasi için yılları alıyor; yeterki asla vazgeçme. Işte o zaman muhteşem bir hediyeyi kazanmış gibi hissediyorsunuz. Yemin ederim bunu hissedebildim....

Hayat Ağacı, Kuran'da Tuğba diye geçer. Tevrat'ta yasaklanmış ama Kuran' da Cennet meyvesi diye geçer...Bu muhteşem bilgiyi keşfetmekte geçmi kalmıştık ,ki Kuran'da haram değil helal iken...