Çapalama İle Karşınızda Kişiyi İkna Edin

yule

Yönetici
İş
Parapsikolog & Enerji Terapist /Sosyolog
Yazınızı çok beğendim sevgili eletan. Sadece nacizane eksik gördüğüm bir kısmı dile getirmek istiyorum. Siz de böylece o eksikliği tamamlayan bilgileri iletir ve üyelerimizin daha fazla bu tekniği kullanmalarını sağlayabilirsiniz diye düşünüyorum.

Çapalamada etkin olan en önemli kavram görsel işitsel ve hissel ayrımlardır. Anlattığınız teknik sadece görsel zekaya sahip kişiler için etki gösteren bir yöntem olur. Bence işitsel ve dokunsal kişilerle ilgili de bir çapalama örneği vermelisiniz. Çünkü bir dokunsal sizin onun gözüne bakmanıza izin vermez. Tepkisel olarak gözlerini sizden kaçırır. Ve çoğu zaman başka şeylere bakar. Böyle bir durumda dokunsal bir kişiye bunu ne kadar uygularsanız uygulayın hiçbir sonuç alamazsınız. Bu bir örnek tabi. Uzun bir konu olduğunu biliyorum görsel görsel, işitsel görsel, dokunsal görsel olan kişiler için belki bir ihtimal var lakin bu tür bilinçaltı durumlarında iyi kavrayış önem arz eder. Tabi ki herkes bu yönleri öğrenirse hayat ne hale gelir diye de düşünmeden edemiyorum :) Ki zaten konu ilgi dahilinde olan kişilerin besleneceği ilgisine hitap etmeyen kişiler için sadece okunacağı bir konu. Bu yüzden bu yönü de talep ediyorum sizden :)

Ayrıca kişilerin görsel mi işitsel mi yoksa dokunsal mı olduğunu anlamamız için verilmiş ve bize öğretilmiş yöntem ve teknikleri de aktarmanız taraftarıyım.

Sevgi ve Işıkla...

eletan

Kayıtlı Üye
Yazınızı çok beğendim sevgili eletan. Sadece nacizane eksik gördüğüm bir kısmı dile getirmek istiyorum. Siz de böylece o eksikliği tamamlayan bilgileri iletir ve üyelerimizin daha fazla bu tekniği kullanmalarını sağlayabilirsiniz diye düşünüyorum.

Çapalamada etkin olan en önemli kavram görsel işitsel ve hissel ayrımlardır. Anlattığınız teknik sadece görsel zekaya sahip kişiler için etki gösteren bir yöntem olur. Bence işitsel ve dokunsal kişilerle ilgili de bir çapalama örneği vermelisiniz. Çünkü bir dokunsal sizin onun gözüne bakmanıza izin vermez. Tepkisel olarak gözlerini sizden kaçırır. Ve çoğu zaman başka şeylere bakar. Böyle bir durumda dokunsal bir kişiye bunu ne kadar uygularsanız uygulayın hiçbir sonuç alamazsınız. Bu bir örnek tabi. Uzun bir konu olduğunu biliyorum görsel görsel, işitsel görsel, dokunsal görsel olan kişiler için belki bir ihtimal var lakin bu tür bilinçaltı durumlarında iyi kavrayış önem arz eder. Tabi ki herkes bu yönleri öğrenirse hayat ne hale gelir diye de düşünmeden edemiyorum :) Ki zaten konu ilgi dahilinde olan kişilerin besleneceği ilgisine hitap etmeyen kişiler için sadece okunacağı bir konu. Bu yüzden bu yönü de talep ediyorum sizden :)

Ayrıca kişilerin görsel mi işitsel mi yoksa dokunsal mı olduğunu anlamamız için verilmiş ve bize öğretilmiş yöntem ve teknikleri de aktarmanız taraftarıyım.

Sevgi ve Işıkla...
Merhaba sayın Yule :) Evet haklısınız Bilinçaltı Alt Meta Programları kişiden kişiye değişebiliyor. Dediğiniz gibi herkes görsel değil. Göze çapa yapmamızın nedeni durumlara göre sağ ve sol beyinleri uyarmamızdan kaynaklanıyor. Tabi ki kişi karışdaki kişinin Alt Meta Programına göre yapsa çok daha harika bir sonuç ortaya çıkar. Arkadaşların kafasını zaten konuya ani bir girişle karıştırdım bir de şimdi Alt Meta Programlardan bahsetmek işi daha da zorlaştırır diye düşündüm :)
Yakın bir zamanda arkadaşlarımızın Alt Meta Programlarını bulmalarına yarayan yöntemleri paylaşacağım grupta.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Forumda tüm dikkatimi vererek okuduğum paylaşımlardan biride bu konu oldu.Sayın Yule'nin de bahsettiği üzere takıldığım bir nokta vardı,oda kişinin gözüne bakarak temas kurmaktı.(Sorumun dogruluğundan emin olamadığımdan beklettim şu ana dek:))Karşımdaki kişiyide geçtim, ben sürekli gözüne bakarak temas kuramam ,kişi buna uygun dahi olsa...
Sayın Eletan "kişi görsel ise biz değilsek ya da kişi işitsel biz görseliz" bu durum nasıl dengelenir?Kişiye göre mi kendimizi baz alarak mı çalışmayı yapmalıyız?

eletan

Kayıtlı Üye
Merhaba sayın Iviv Angeles :) Tabi ki eğer söz konusu ikna ise karşı taraftaki kişiyi baz alarak yapmak çok daha etkili sonuçlar verebilir çünkü farz edelim siz işitselsiniz o ise görsel. O sizinle göz bağı kurmak isterken siz onunla o kadar çok göz bağı kurmazsanız istediğinizi sonucu olumsuz olarak etkileyebilir. Zaten karşı tarafın Alt Meta Programına göre kendinizi uyumladığınız zaman bilinçaltını dediklerinize daha kolay bir şekilde ikna edebilirsiniz. Mesela karşı taraf görsel ise siz de görsel bir şekilde yaklaşın, karşı tarafın nefes alışverişi hızlı ise siz de nefes alışverişinizi hızlıya ayarlayın, karşı tarafın beden dili nasılsa siz de aynı beden diline bürünün yani bir nevi ayna görevini görün. Bu sayede bilinçaltı ile kendimiz aramızda uyumluluk yaratıyoruz ve "Benden sana zarar gelmez, dediklerimi kabul edebilirsin." mesajını vermiş oluyoruz. Zaten siz onu taklit ettikten bir süre sonra uyumlanma gerçekleşecek ve fark edeceksiniz ki o sizi taklit etmeye başlayacak. Şu an bütün dünyayı belirleyen şey uyumluluk ilkesidir. Mesela milletler,dinler,devletler,topluluklar,felsefer vb. hepsi uyumluluk ilkesinin bir sonucudur. Eğer sizin inancınızla,görüşlerinizle,yaşam tarzınızla uyumluluk gösteren başka birisi varsa siz o kişiye kendinizi daha yakın hissedersiniz. Bu Amerika'da bir Türk ile karşılaşmanın verdiği sevinç gibidir. Sizin o Türk ile milli değerleriniz,inançlarınız,diliniz, yaşam tarzınız aynı olduğu için siz zaten bilinçaltı tarafından uyumlanırsınız. Bu yüzden karşı tarafı aynalamak en önemli etkendir :)

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Karşımızdaki kişi ile " BİR" olmak gibi , sizin dediğiniz gibi taklit ediyor olmak en doğru tanım.En kısa zamanda bu yöntemi karşımdaki kişinin aynası olmakla çalışmaya başlayacağım.Tecrübelerimi olumlu olumsuz aktarırım zaten.Görsel ya da isitsel bunuda tespit etmeye çalışıcam.İlk denemede başarılı olunmasada süreklilik ve tekrarla kademe atlanacağını düşünüyorum,herşeyden önce okuduklarıma kalben inandım.

eletan

Kayıtlı Üye
Eminim ki olumlu etkilerini göreceksinizdir :) Aynen dediğiniz gibi, ilk denemenizde istediğiniz sonucun az da olsa aşağısında bir sonuç elde edebilirsiniz fakat geliştirdikçe ikna yeteneğinizin de aynı oradan geliştiğini fark edeceksiniz.
Yakın zamanda Alt Meta Programları ve bunları tespit etmenin yollarını paylaşacağım forumda. Aslında çok basit bir işlem. Mesela kendi Alt Meta Programınızı bulmak istiyorsanız şöyle bir şey deneyebilirsiniz: 3 tane otel kataloğu görüyorsunuz. 1.Katalogda şöyle yazıyor: "Harika ve masmavi bir deniz manzarası ve tropikal bir orman manzarası eşliğinde güneşin yüzünüze gülümsediği bir tatil."
2.Katalogda şöyle yazıyor: "Muhteşem Kuş cıvıltıları ve denizin o muhteşem dalga sesleri içerisinde, cırcır böceklerinin dinlendiriciliği ile harika bir tatil."
3.Katalogda şöyle yazıyor: "Bütün bedeninizin rahatlayacağı, yumuşacık yastıklara başınızı koyup ılık havanın dinlendiriciliğini bütün bedeninizde hissedeceğiniz harika bir tatil."
Şimdi, siz olsaydınız hangisini seçerdiniz ? Aslında üç otel de aynı otel fakat kişinin Alt Meta Programı hangisine yatkınsa kişi o otel kataloğunu seçecektir :)

dajedi

Kayıtlı Üye
Bu tekniği annemi eve kurt köpeği almaya ikna etmek için deneyeceğim bakalım işe yarayacak mı :)

PaRaNoiA

Kayıtlı Üye
Lütfen bahsedin bu konulardan çok dikkatimi çekiyor ve hep ikna yöntemlerini bilen birilerinden bilgi almak istemişimdir. Bu tür şeyleri bilen insanlara imreniyorum Bir daha ki konularınızı bekliyorum :)