Bugün ki Müslümanlık anlayışı sizce ne kadar doğru?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

yazilimci21

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar öncelikle belirtmek isterim ki burada sarf ettiğim kelimeler birilerini incitmek veya kırmak için değildir konuya o şekilde yaklaşmanızı temenni ederek müsaadeniz ile konuya yaklaşımımı ve yaşadıklarımı anlatmak istiyorum..

Bugün bir tarikat olarak bilinen menzil tarikat'ine bağlı bir tarikat evindeydim oraya gitme hikayem biraz değişik aslında menzile gitmemiz gerekirken kendimi orada buldum nedeni hala anlamış değilim neyse vesselam konuya girmek istiyorum.

Öncelikle bu tarikat evine girdiğim zaman gözüme çarpanlardan başlayayım
1) Her saniye "Allah Allah" diye anı bile belli olmayan birden bağıran insanlar
2) Rızan bile olmasa seni tövbe ye zorlayan bir kesim insan
3) Her zaman aynı sözleri zikreden kişiler(Bu tespit insan psikolojisine olan merakım ve gözlemlerim sonucunda verilmiştir)
4) O ibadet haneyi çalışma yeri kendini ise çalışan olarak gören insanlar
5) Herkesin tek tipçi bir anlayış içerisinde olması ve ötesini kabullenememesi.
6) Her türlü insani düşünceyi şeytan vesvesesi diye geçerek üstünü örten ve cevaplamaya değer görmeyen bir kesim.
7) Hiç bir dünyevi davranış sergilenmemesi gerektiğini düşünen bir kitle.

İnanın bana 500 tane daha gözlem yazarım ama bu kadar yeterli bence sorum ise şu 1400 yıl öncenin dinini yaşamaya devam etmek ve insanları ise bu yönde tek tipleştirerek dünyadan soyutlamak teknolojiyi öcü teknolojik ülkeleri şeytan insanın ise sadece ahiret'e çalışmasını söyleyen bir din sizce bu zaman içerisinde ne kadar gerçekçi durabilir ? Bilgi çağında insanlara bilgisiz olmayı öğretmek bence kabul edilemez bir şey her ne kadar bazı arkadaşlar dinimizde ilim ve bilime önem verilmesi emredilmiştir dese bile ben gördüğüme inanırım söylenenlere değil bugün bu çağda bile Müslümanlığa bakarsanız zaten görürsünüz gerçekten Müslümanlık söylendiği gibi öyle bir din olsaydı bence bugün böyle olmazdı yani parçalanmazdı zira bugün gördüğüm din parçalanmaya çok müsait bir din idi :(

Müslümanlığın 1400 yıl öncesinin adetleri ile bugün aynı şekilde yaşatılmaya çalışılması bence yanlış ki günümüz dünyasını hiç yansıtmıyor ve her geçen gün biraz yandaş kaybediyor sizin bu konudaki görüşünüz ne acaba lütfen üslubu ile anlata bilir misiniz saygılar dilerim bir kusurum oldu ise affola kimseyi kırmak veya gücendirme niyeti ile yazılmadığını tekrar tekrar dile getirmek isterim esen kalın.

dokuz

Kayıtlı Üye
İş
Arkeoloji Öğrencisi
Açıkçası günümüz koşullarınca kararsız kaldığımı belirtmek isterim 1400 yıl öncesindeki Müslümanlık ile anlatmış olduklarınız bir değildir. Maddi açıdan kendini noksan tutup ağız kokusu yayman sana bir avantaj değildir, Ebubekir (r.a) gibi, Abdurrahman Bin Avf (r.a) varlık yaşamanın neresi kötüdür.

Teknolojiye değinecek olursak zayıf hadis olarak geçse dahi temelini anladığımız ve Celâleddin Suyutî'nin kitabında yer verdiği hadis hadis-i şerif i örnek göstermek isterim. “Çin’de de olsa ilmi arayınız. Çünkü ilim öğrenmek her Müslümana farzdır. Melekler, yaptıkları işten hoşlandıkları ilim talebeleri için kanatlarını yere sererler.” (Câmiü’s-Sağîr, 1/310)

Yalnız bu görüşümle 1400 yıl öncesini yaşamak istediğim anlamına gelmenizi istemem İslam bir mantık dinidir ve mantığımız gereği çağımıza uygun yaşamamız gerekli.

İşte işler burada biraz karışıyor. Kabul ederiz ki Kur'an-ı Kerim üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan muhafaza edilmiş tek kutsal eserdir. Burada bir "ama"dan bahsetmek istiyorum. Mesleğim icabı Arap Halkıyla oldukça fazla muhabbet içerisindiyeim ve şundan kesinlikle eminim ki her ne kadar Kur'an-ı Kerim üzerinde bir oynama olmasada bu kelime anlamlarını değiştirebilecek şeytan tarafından kandırılmış İnsanların varlığını gizleyemez. Günümüzde halen tartışma hallerine giren bir tefsirin 3 gün önce kabul edilip 3 gün sonra yanlışlığı savunulurken günümüz yaşantısınıda kabullenmek pek doğru görünmüyor gözüme.

Elhamdülillah Müslümanım. Ve Araştırmacı ve meraklı bir Müslümanım. 1400 yıl evvelinde suallerime cevap alma imkanım varken şu anda tamamen masum bir sual ile sapkın muamelesi görebiliyorum. Meraklarımı gidermek için takip ettiğim araştırmalarım doğrultusunda hiç beklenmeyen davranışlara maruz kalabiliyorum. Yeri geldiğinde dine davetimi yapan yeri geldiğinde karşımdaki din mensubuna saygıyla yaklaşmasını bilen bir insan olarak kendi din kardeşlerimin olumsuz tepkilerine maruz kalmak günümüz din yaşantısına (ki bu yaşantı sizin deyiminizle çağa ayak uydurmuş hali ise) bakış açımı çok olumsuz etkiliyor.

Bana sorarsanız bir dinin çağa ayak uydurması diye bir durum söz konusu olamaz. Size karşı bir yazı değil lütfen yanlış anlamayın ben sizin anlatmak istediğinizi gayet net bir şekilde anladım dinimizi günümüz şartlarında yaşamaktan bahsediyorsunuz. Sadece benim gibi anlamayacak arkadaşlarımın hitaplarından korunmanız adına düzeltme imkanınız var ise düzeltmeniz için görüşümü belirtiyorum.

Sagı ve sevgiyle...

yazilimci21

Kayıtlı Üye
Sayın dokuz öncelikle şunu belirtmek isterim ki sarf etmiş olduğunuz ki anlamakta bile güçlük çektiğim "Maddi açıdan kendini noksan tutup ağız kokusu yayman sana bir avantaj değildir" şunu belirtmek isterim burada xxx yarıştırma gibi bir durum yaratmak istemiyorum yalnız ismimden de belli olacağı gibi maddi açıdan noksan bir insan değilim zira dönemin ve geleceğin en önemli dallarından birini icra eden bir insanım bu konuyu geçelim.

Hadis içerisinde belirtilen konunun varlığından bende haberdarım ve konu içerisinde zaten belirttim evet böyle bir şey söyleniyor ama ne kadar üsteleniyor zira önemli olan bir şeyi anlamaktır ben onu dile getirdiğime inanıyorum söylemek tabi ki önemlidir ama yaptıklarını söylemek kadar önemli değildir.

Evet islam bir mantık dinidir bende bunu iyi biliyorum ve şunu söylüyorum sizce geçmişi yaşamaktansa günümüzü yaşamak daha mantıklı değil midir?

Yeni çağ içerisinde yer alıpta ona uymak istememeniz bence diğer düşüncelerinize duyduğum gibi saygıyla karşılanır ki zaten bunu şıklar içerisinde de belirtmekteyim bu sizin kararınızdır ve saygı duyuyorum bir ikinci düşüncenize vereceğim tek cevap olabilir buda tek tip düşünce toplumu teorimin kanıtlar niteliktedir zira "Sadece benim gibi anlamayacak arkadaşlarımın hitaplarından korunmanız" bu kelimenize bakılınca tek tip bir düşünce olduğunu ve bu düşünceye uymayanlara hitap bozukluğu ile dönüş yaptığınızı anlamaktayım yanlış anlamış isem özür dilerim yalnız yazdığınız düşüncelerinizden bunu anlamaktayım saygıyla karşıladığımı da yinelemek isterim burada kimseyi kırmak dinleri veya müslümanlığı kötüleme niyetinde değilim değişen dünya içerisinde gelişen topluluklara hitap şekli neden değişmiyor oysa bugünün düşünce yapısı ve gereksinimleri dün olandan çok çok farklıdır ve bu farklılıkları neden göremediğimiz ile ilgili bir düşünce dile getiriyorum buna karşı çıkan arkadaşlarda hitap tarzlarına benim gibi dikkat ederse sevinirim saygılarımla.

gümüş

Kayıtlı Üye
Sayın yazilimci21,
Araya girme ihtiyacı hissettim.
Tekrar okur iseniz, sayın dokuz,
"Maddi açıdan kendini noksan tutup ağız kokusu yayman sana bir avantaj değildir, Ebubekir (r.a) gibi, Abdurrahman Bin Avf (r.a) varlık yaşamanın neresi kötüdür." hadislerini naklederken sizi yermemiş, aksine üstte tarikatte şahitlik ettiklerinize bakarak düşüncenizi desteklemiş, varlıkta yokluk çekmenin ailemi ne? denir ya,o anlamda yerdiği siz değilsiniz, aslında aynı pencereden (!) bakıyorsunuz küçük bir farkla, o yaşam tecrübesini göz önünde bulundurup, sizin kendisi tarafından değil, ama aynı gözlükle bakmaması muhtemel kişiler tarafından, çağa ayak uydurmak deyiminizin doğru anlaşılmayıp- yorumlarla hırpalanabileceğinizi düşündüğünü eklemiş ki bu çok mümkün bir olasılık.

dokuz

Kayıtlı Üye
İş
Arkeoloji Öğrencisi
Sn. yazilimci21 benim buradaki söylemimi yanlış anladığınızı belirtmek isterim. Sn. gümüş ünde dediği gibi vermiş olduğunuz örneklemeden yola çıkarak ve benzeri durumları da göz önünde bulundurarak yansıttığım şahsi düşüncelerimdir.

1400 yıl öncesinin saf ve kirletilmemiş din anlayışı ile günümüzde, imkanlar çerçevesinde, hayat koşullarını göz önünde bulundurarak dinimizi yaşama isteğimi belirtmek istedlim. Fakat günümuzde dini kendi çıkarları uğruna hamur eden şahıs ve toplumları göz önünde bulundurarak bu isteğimde kararsızlığımı yansıttım.

Yanlış anlaşılmadan dolayı özür dilerim fakat bende o saatte mesaide olduğumdan kısıtlı bir zaman diliminde, böylesine hassas bir konuya yazdığım cevabı detaylı bir şekilde gözden geçirme imkanım olmadı malesef.

Saygı ve sevgiyle...

ptaah

Kayıtlı Üye
Herkes anlayabildiği gibi yaşıyor.Doğru yada yanlış yapıyor.
Kimi kriter aldığımız önemli.1400 yüzyıl önce Kuran'daki hükümleri en iyi yaşayan Hz Muhammedir. Onu örnek almak iyi olacaktır.
Veda Hutbesi:
Ey mü'minler! Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanetler, Allah'ın kitabı Kur-ân-i Kerim ve Peygamberin sünnetidir.
Dolayısıyla cevabım aynı şekilde yaşanmalı.

zaferar

Kayıtlı Üye
Islam dunyasi birseyleri yanlis yapmiyor olsa bugun bu halde olurmuydu ?Hala onu mu giyelim,bunu mu yemeyelimde bu insanlar,olmak istedikleri yer de bu zaten."Oje surmek gunahtir","pardon,neden?","Muhammed zamaninda oje mi vardi?sunnet degildir"",Muhammed zamaninda bindigin jetski,ciktigin TV var miydi"diye soran olmaz ise 21. y.y da daha da bu hal devam eder ...de diyemeyecegim;husranla biter.Inanin batili ,islamiyeti ,islam dunyasindan daha fazla yasiyor..b.k.z doga katliami..Millet medeniyetin olcutunu korudugu yesille bir tutarken ,biz (ki guya ornek ulke)diktigimiz betonla,fume camla,en yuksek minareyle olcuyoruz.Kusura bakmayin ama benim gercekten icim aciyor..Maneviyatinizi yine yasayin sevgili dostum,hatta lutfen yasayin ama yasadiginiz seyin sevgi ve sefkat icerdiginden lutfen emin olun..cunku o donem bu donem farki iste tam da burada..Ma-su-mi-yet.Masumiyet temelleri uzerine insa edilmedigi icin o binalar ve masumiyet temeli uzerine giyilmedigi icin o giysiler ve masumiyet temeli uzerine yasanmadigi icin bu din ...durum bu...

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Kuran-ı kerim tüm çağlar için gönderilmiştir inanışı vardır İslam inancında. Müslümanlık kişilerin yaşadıklarına göre değil kendi orijinal haline göre değerlendirebilir. Müslüman olan birinin yaptığı davranış kişi bağlar Müslümanlığı değil. Temel inanç olan bu düşünce nedeniyle, sitede kişilerin din özgürlüklerine ve inanışlarına uygun olmayan söylevler içerebilmesi ve tartışma yaratması mümkün olan bu tür konular açılamaz. Bu tür konular şahsileştiriliyor bu nedenle kilitliyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...