Bu vefk in ne için olduğunu bilen varmı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Derman Baba

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar bu vefkin ne işe yaradığını ne için yapıldığını ve üzerindeki yazıların hangi dille yazıldığını ne yazdığını bilen varmı ??EC77F4E2-338A-4AD1-ACF8-32F62A629A75.jpeg

Derman Baba

Kayıtlı Üye
ve lütfen vefkin hazırlanış kalitesinden de bahderseniz de ayrıca sevinirim yani sıradan otomatik dijital ortamda hazırlanan vefklerle arasındaki fark ve işe yarayıp yarama ma konusunuda ayrıca tartışalım istiyorum hadi bakalım şimdiden teşekkürler

Berliner

Kayıtlı Üye
detaylı incelemedim ama hayır hatemi var şer iş için olma ihtimali yok, vefkin işe yaraması yaramaması yetkilendirme ile alakalıdır.
yazmak önemlidir evet ama yazımdan daha önemli olan şey yetkilendirmektir. Yetkilendirme de ayrı bir ilimdir. yazan kişinin icazetli olması ve neleri okuyup yetkilendireceğini bilmesi gerekir. Kimi adamlar vardır baştan savma el hareketleriyle bir çizik atar gibi yazsa dahi etkisini görürsünüz. kimisi de isterse yazıcıdan çıkmış gibi düzenli yazsın, yetkisi olmadıktan, vefki ve vefkin görevlilerini yetkilendiremedikten sonra boş..

Merdut

Kayıtlı Üye
Sadece hayır amelinde kullanıldığını tahmin edebiliyorum, kötülük için yapılmamış.

Derman Baba

Kayıtlı Üye
detaylı incelemedim ama hayır hatemi var şer iş için olma ihtimali yok, vefkin işe yaraması yaramaması yetkilendirme ile alakalıdır.
yazmak önemlidir evet ama yazımdan daha önemli olan şey yetkilendirmektir. Yetkilendirme de ayrı bir ilimdir. yazan kişinin icazetli olması ve neleri okuyup yetkilendireceğini bilmesi gerekir. Kimi adamlar vardır baştan savma el hareketleriyle bir çizik atar gibi yazsa dahi etkisini görürsünüz. kimisi de isterse yazıcıdan çıkmış gibi düzenli yazsın, yetkisi olmadıktan, vefki ve vefkin görevlilerini yetkilendiremedikten sonra boş..
peki bu yetkilendirme işi çalıştığı varlıklarla mı oluyor mesela varlığa bu vefkin hatırı şerifine şu işi şöyle olmasını sağlamı deniyor varlığa birazz bilgi verirsen çok sevinirim :)

D

DAİMON

El ayası baş parmak dahil Haşr Suresi 21, 22, 23 ve 24. ayetleri yazıyor.

"Eğer biz, bu Kur’an’ı bir dağa indirseydik, elbette sen onu Allah korkusundan başını eğerek parça parça olmuş görürdün. İşte misaller! Biz onları insanlara düşünsünler diye veriyoruz. ﴾21﴿
O, kendisinden başka hiçbir ilah olmayan Allah’tır. Gaybı da, görünen âlemi de bilendir. O, Rahmân’dır, Rahîm’dir. ﴾22﴿
O, kendisinden başka hiçbir ilah bulunmayan Allah’tır. O, mülkün gerçek sahibi, kutsal (her türlü eksiklikten uzak), barış ve esenliğin kaynağı, güvenlik veren, gözetip koruyan, mutlak güç sahibi, düzeltip ıslah eden ve dilediğini yaptıran ve büyüklükte eşsiz olan Allah’tır. Allah, onların ortak koştuklarından uzaktır. ﴾23﴿
O, yaratan, yoktan var eden, şekil veren Allah’tır. Güzel isimler O’nundur. Göklerdeki ve yerdeki her şey O’nu tesbih eder. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir. ﴾24﴿"

Serçe parmak Saff suresi 13.ayetin bir kısmı "نَصْرٌ مِّنَ ٱللَّهِ وَفَتْحٌ قَرِيبٌ ۗۗ"
"Allah’tan bir yardım ve yakın bir fetih. (Mekke’nin fethi)."

Yüzük parmagına Saff suresinin 13 ayetinin son iki kelimesini(وَبَشِّرِ ٱلْمُؤْمِنِينَ) yazıp ya Muhammed diye kendisi eklemiş. Türkçesi "Müminlere müjdele ya Muhammed(sas)"

Orta ve işaret parmağında ise peygamber tavsiyesi Hz. Aişe(ra) annemizden rivayet edilmiş sahih bir hadis (La ilahe illallah, el-melikül hakkul mübin, Muhammedün Resulullah, sadikul vâdil emin) yazılı. Rızık ve fakirlikten kurtulmak için sık öğütlenen bir dua herkes okumalı.

Etrafında en üstten başlayarak söylüyorum sağ sol sağ sol ve altta
Bismillahirrahmanirrahim
Allah
Muhammed
Ömer
Ali
Osman
Ebubekir
En alttaki tek tek harflerin anlamını bilmiyor. Harf kullanılmış, rızık kısmet gibi vefklerde olabiliyor. Bilmiyorm.

Kamış kalemle yazılmış ama dikkat ettim ucu eğik değil, düz. Normal kamış kalemler eğik uçlu kullanılır. Yazan kişi kendi çabasıyla öğrenmiş arapça yazmayı. Helal olsun kimse. Gayret ve çaba ile yine iyi öğrenmiş. Zor olur öyle yazmak.
Kullanılan mürekkebi bilmiyorm dogal bir şeydir.
Şimdi kardeş bakın birine bir şey yazdırıyorsanız güveniyor inanıyor olmalısınız. Bu yaptıgınız yanlış. Güvenmiyorsunuz madem gitmeyin böyle de yapmayın.
İnsanlar emek veriyorlar size yardımcı oluyorlar çocuk oyuncağı sanki açıp açıp buraya atıyorsunuz.
Bir kere inanç lazım. Sende o yok birincisi bu.
İkincisi bu gibi şeyleri eli hayırlı biri yazar kapatır sen açıyorsun böyle teşhir ediyorsun günahkar halinle menfi tesirin oluyor.
Etkisi azalabiliyor. Daha detaylısını bilmiyorum. Belki de bitiyordur.

Malesef devrin hasta kalpli insanlarının ne hayrına bir iş ne de şerrine bir musibet... Neyi hakediyoruz bilmiyorum ama Allah yine de merhametiyle muamele ediyor. Bizim gibi hasta kalpli insanlardan ümidini kesmiyor ne kadar şükretsek az.
Ne velisi ne delisi bu halkı belalardan kurtaramaz. Bizde bu bozuk zihniyet oldukça...
Şimdi içiniz rahatladıysa takın bu vefki!

D

DAİMON

Bu arada bunun üzerinde neden kalem duruyor. Bunu se. kendin mi yazdın tanıdık birine mi yazdırdın nasıl fotoğrafını çektin böyle?
İzinsiz biri vefk hazırlayamaz.

D

DAİMON

Sonrada kalın kalemle ekleme mi yapılmış görüntüdeki kalemle sadece dışarıdaki iri yazılar yazılabilir.

(Msjlarımı birleştirirseniz sevinirim sn. ilgili yöneticilerimiz. Kusura bakmayın)

Derman Baba

Kayıtlı Üye
El ayası baş parmak dahil Haşr Suresi 21, 22, 23 ve 24. ayetleri yazıyor.

"Eğer biz, bu Kur’an’ı bir dağa indirseydik, elbette sen onu Allah korkusundan başını eğerek parça parça olmuş görürdün. İşte misaller! Biz onları insanlara düşünsünler diye veriyoruz. ﴾21﴿
O, kendisinden başka hiçbir ilah olmayan Allah’tır. Gaybı da, görünen âlemi de bilendir. O, Rahmân’dır, Rahîm’dir. ﴾22﴿
O, kendisinden başka hiçbir ilah bulunmayan Allah’tır. O, mülkün gerçek sahibi, kutsal (her türlü eksiklikten uzak), barış ve esenliğin kaynağı, güvenlik veren, gözetip koruyan, mutlak güç sahibi, düzeltip ıslah eden ve dilediğini yaptıran ve büyüklükte eşsiz olan Allah’tır. Allah, onların ortak koştuklarından uzaktır. ﴾23﴿
O, yaratan, yoktan var eden, şekil veren Allah’tır. Güzel isimler O’nundur. Göklerdeki ve yerdeki her şey O’nu tesbih eder. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir. ﴾24﴿"

Serçe parmak Saff suresi 13.ayetin bir kısmı "نَصْرٌ مِّنَ ٱللَّهِ وَفَتْحٌ قَرِيبٌ ۗۗ"
"Allah’tan bir yardım ve yakın bir fetih. (Mekke’nin fethi)."

Yüzük parmagına Saff suresinin 13 ayetinin son iki kelimesini(وَبَشِّرِ ٱلْمُؤْمِنِينَ) yazıp ya Muhammed diye kendisi eklemiş. Türkçesi "Müminlere müjdele ya Muhammed(sas)"

Orta ve işaret parmağında ise peygamber tavsiyesi Hz. Aişe(ra) annemizden rivayet edilmiş sahih bir hadis (La ilahe illallah, el-melikül hakkul mübin, Muhammedün Resulullah, sadikul vâdil emin) yazılı. Rızık ve fakirlikten kurtulmak için sık öğütlenen bir dua herkes okumalı.

Etrafında en üstten başlayarak söylüyorum sağ sol sağ sol ve altta
Bismillahirrahmanirrahim
Allah
Muhammed
Ömer
Ali
Osman
Ebubekir
En alttaki tek tek harflerin anlamını bilmiyor. Harf kullanılmış, rızık kısmet gibi vefklerde olabiliyor. Bilmiyorm.

Kamış kalemle yazılmış ama dikkat ettim ucu eğik değil, düz. Normal kamış kalemler eğik uçlu kullanılır. Yazan kişi kendi çabasıyla öğrenmiş arapça yazmayı. Helal olsun kimse. Gayret ve çaba ile yine iyi öğrenmiş. Zor olur öyle yazmak.
Kullanılan mürekkebi bilmiyorm dogal bir şeydir.
Şimdi kardeş bakın birine bir şey yazdırıyorsanız güveniyor inanıyor olmalısınız. Bu yaptıgınız yanlış. Güvenmiyorsunuz madem gitmeyin böyle de yapmayın.
İnsanlar emek veriyorlar size yardımcı oluyorlar çocuk oyuncağı sanki açıp açıp buraya atıyorsunuz.
İkincisi bu gibi şeyleri eli hayırlı biri yazar kapatır sen açıyorsun böyle teşhir ediyorsun günahkar halinle menfi tesirin oluyor.
Etkisi azalabiliyor. Daha detaylısını bilmiyorum. Belki de bitiyordur.

Malesef devrin hasta kalpli insanlarının ne hayrına bir iş ne de şerrine bir musibet... Neyi hakediyoruz bilmiyorum ama Allah yine de merhametiyle muamele ediyor. Bizim gibi hasta kalpli insanlardan ümidini kesmiyor ne kadar şükretsek az.
Ne velisi ne delisi bu halkı belalardan kurtaramaz. Bizde bu bozuk zihniyet oldukça...
Şimdi içiniz rahatladıysa takın bu vefki!
Ya bir şeyi de bukadar çok bilme diyecem ama senden başka bu konuyada hakim olan yok ama sen konuyu çok başka yerlere çekmişsin sadece sorduklarıma cevap versen kafiydi bu kadar ukelalık hiç gerek yok sana duyduğum saygı antipatiye dönüyor

Derman Baba

Kayıtlı Üye
Ama ikisi bir Arada olmuyor dimi hem çok bilip hem gereksiz konuşmamak

D

DAİMON

Yahu sende hep sıkıntılı işler yapıyorsun bilmem farkında mısın?
Kızmamak elde degil. Geeçktne ukalalık yaptıgım yok. Bak herkes cevap verir karışmaz ama ben bazı şeylere cevap verirken fikrimi de belirtmedne geçemiyorum. Bazı şeyleri üstüme vebal olarak alıyorum.
Sorulara da cevap yazar mısın lütfen ?

Derman Baba

Kayıtlı Üye
[/QUOTE]
Sen kimsin benim inancımı sorguluyorsun sen kimsin nerden biliyorsun benim inanç durumumu peygamber efendimiz bile demiş ya nerden biliyorsun göğsünümü yarıp baktınız demiş sen hangi hakla cürret ediyorsun terbiyesiz kişiliksiz insan defol şakın konularıma yorum allah seni beni suçladığın şey ile imtihan etsin

Derman Baba

Kayıtlı Üye
Yahu sende hep sıkıntılı işler yapıyorsun bilmem farkında mısın?
Kızmamak elde degil. Geeçktne ukalalık yaptıgım yok. Bak herkes cevap verir karışmaz ama ben bazı şeylere cevap verirken fikrimi de belirtmedne geçemiyorum. Bazı şeyleri üstüme vebal olarak alıyorum.
Sorulara da cevap yazar mısın lütfen ?
Sanane sanane benim işlerimden anammısın babamı defol git başka işleri üstüne vebal alıyormuş allah seni bildiği gibi yapsın

D

DAİMON

Sanane sanane benim işlerimden anammısın babamı defol git başka işleri üstüne vebal alıyormuş allah seni bildiği gibi yapsın
Düzgün konuşmaya çalışıyorm ama galiba karşımda haketmeyen biri var.
Ben belirttim o kadar. Öyle değilsen değilsindir. Bilgiyi vermeye veriyoruz ama bunu sorumluluğunu da yükleniyoruz bey efendi.! Senin için degil, ben ahirette kendim için ugraşıyrum.

Derman Baba

Kayıtlı Üye
Öyle değilsen değilsindir. Bilgiyi vermeye veriyoruz ama bunu sorumluluğunu da yükleniyoruz bey efendi.! Senin için degil, ben ahirette kendim için ugraşıyrum.[/QUOTE]

Ozaman sende kafirsin dir zındıksındır münafıksındır bana göre

Heee ama değilsen değilsindir oldu mu ?

Derman Baba

Kayıtlı Üye
D
Düzgün konuşmaya çalışıyorm ama galiba karşımda haketmeyen biri var.
Ben belirttim o kadar. Öyle değilsen değilsindir. Bilgiyi vermeye veriyoruz ama bunu sorumluluğunu da yükleniyoruz bey efendi.! Senin için degil, ben ahirette kendim için ugraşıyrum.
Düzgün konuşmak mı sözlerinden kibir riya çok bilmişlik akıyor kendine gel bu kadar çok konuşma konularda bu kadar bilmişlik yapma çok biliyorsan konukla cevap insanlara faydalı ol yani yaptıklarının tam tersini yap yapabilirsen bu kibirle !!!

D

DAİMON

Bana kibirli, riyakar (ikiyüzlü) diyene bakıyorm da benden beter.
Firsatçı, çıkarcı, bencil, işim görülsünde hepinizin canı cehenneme, defolun, dünya benim etrafımda dönüyor ha haha modunda, teşekkür etmeyi bile bilmeyen, menfaatçi üstelik herhangi bir eleştiriyi kaldıramayacak kadar da tahammülsüz ve de terbiyesiz birisin. Ben kibirliysem şayet senin bu sıfatların yanında masum kalıyorumdur.
Maraz senin yüreğinin ta derininde. O yüzden bir şey diyemiyorum. Muhatap olmayacagım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...