Bu nedir? Ne için yapılmış olabilir?

hayatiiyasaa

Kayıtlı Üye
Antika bir portmantonun üzerinde katlanmış bir biçimde bulundu. Ne olduğuna dair bilgisi veya fikri olan var mı? Ne için yapılmış olabilir? Etkili bir şey mi?

Ekli dosyalar

• j8s7g49g.jpg
    j8s7g49g.jpg
    364.5 KB · Görüntüleme: 46

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Hat yazılarını çok iyi okuyamıyorum çünkü sanatsal bir değeri olduğu için harflerim yeri ve biçimleri değişiyor. Bazen de orjinalinde a sesi Elif harfi ile verilirken sanatçı ayn ile verebilir estetik sebeplerle.
Ala allah
Ali ve allah olabilir diye düşünüyorum.

Hat sanatı ile tapılmış bir eser. Yapım aracını sormuşsunuz ya bir tılsım değil.

Ü

Üye silindi 70925

Üzerinde Allah'ın esmaları yazıyor. İç kısımda Kuran'da geçen İhlas suresi var.

Ayn Arapça'da göz demek.
Başlık شكل العين : Göz şekli, göz formu.

Sağ üst köşede; Ya Hannan, ya Mennan, ya Deyyan: Çok acıyan, ihsan eden, mükafatı ve cezayı hakkıyla veren anlamında Allahın sıfatları.

Ya muyessir: Kolaylaştırıcı

Ya Allah, ya Rahman, Yasin, ya Rahim

Kenarlarda ya Mikail, ya İsrafil, ya Azrail, ya Cebrail dört büyük meleğin isimleri

İç kısımda aşağıda İhlas suresi yazıyor.

Kul hüvellâhü ehad. Allâhüssamed. Lem yelid ve lem yûled. Ve lem yekün lehû küfüven ehad

Meali
De ki: “O Allah, Bir’dir (Tek’tir). Allah Samed’dir (herşey O’na muhtaçtır, O, hiçbir şeye muhtaç değildir). O, doğurmadı ve doğurulmadı. Ve O’nun bir dengi olmadı (olamaz).

Okuyabildiğim kısımlar, bunlar.

Demre

Kayıtlı Üye
Arapçada göz kelimesinin ilk harfi, ayn harfiyle yaziliyormuş. Burda ha harfiyle yazili.

Ü

Üye silindi 70925

Arapçada göz kelimesinin ilk harfi, ayn harfiyle yaziliyormuş. Burda ha harfiyle yazili.
ع tek başına böyleyken birleşirken kelimedeki gibi yazılıyor. العين
Harfin ucu açık değil ha harfi gibi. Yani öyle olsa الحين bu şekilde ağız kısmının açık olması lazım. Kâğıdın yırtık olması yanıltmasın devamında harf kapanarak içe geri dönüyor.

Benim asıl dikkatimi çeken kare içinde arapça numaraların olması. Ziyaret ettiğim bir kişinin evinde havas adındaki kitabında da kare içinde arapça sayılar içeren uygulamalar vardı. Havas ile alakalı olabilir mi diye düşündürdü o yüzden.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Demre

Kayıtlı Üye
ع tek başına böyleyken birleşirken kelimedeki gibi yazılıyor. العين
Harfin ucu açık değil ha harfi gibi. Yani öyle olsa الحين bu şekilde ağız kısmının açık olması lazım. Kâğıdın yırtık olması yanıltmasın devamında harf kapanarak içe geri dönüyor.

Benim asıl dikkatimi çeken kare içinde arapça numaraların olması. Ziyaret ettiğim bir kişinin evinde havas adındaki kitabında da kare içinde arapça sayılar içeren uygulamalar vardı. Havas ile alakalı olabilir mi diye düşündürdü o yüzden.
Evet haklısınız, kağıtın o kısmındaki kat izinden dolayı yanlış görmüşüm. Zaten sonra, kelimenin ha ile yazılmış halinin çevirisini merak edip bakmiştım netten, cümle icinde geçecek ve tek başina kullanilmayacak bi anlami vardi, unuttum şuan. Zaten genel olarak siz oldukça hakimsiniz konuya ve çok güzel okuyup çözümlemiştiniz. Havas hakkındaki düşüncenizde de yanılmıyor olabilirsiniz. "Göz şekli" ifadesi geçince ben de acaba nazara karşi yapılmış bi uygulama olabilir mi diye düşündüm. Bir de genel görününümün, yazilarin büyük bir ayın harfi icinde ve allah lafzıyla hatlanarak oluşturuldugunu farkediliyorum yanilmiyosam. O da ilginç geldi.