Bir psikologtan tavsiyeler

Aisling

Kayıtlı Üye
İçinizde hiç psikolojik sorunları olanlar var mı? Ben organik olmayan psikotik bozukluk hastasıyım ve psikoloğumun verdiği tavsiyeleri sizlerle paylaşacağım. Bunlar hayattaki küçük tüyolar olacak.

İlk olarak dedi ki; psikoz krizi geldiği zaman hemen odak noktamızı başka şeylere kaydırıyoruz dedi. Bu sevdiğin bir şarkıyı dinlemek olabilir, sevdiğin bir filmi izlemek olabilir yahut tanıdığın insanlarla konuşmak olabilir dedi. (Bu odak noktası kaydırma pekala anksiyete ataklarında da kullanılabilir)

Talgaran

Kayıtlı Üye
İçinizde hiç psikolojik sorunları olanlar var mı? Ben organik olmayan psikotik bozukluk hastasıyım ve psikoloğumun verdiği tavsiyeleri sizlerle paylaşacağım. Bunlar hayattaki küçük tüyolar olacak.

İlk olarak dedi ki; psikoz krizi geldiği zaman hemen odak noktamızı başka şeylere kaydırıyoruz dedi. Bu sevdiğin bir şarkıyı dinlemek olabilir, sevdiğin bir filmi izlemek olabilir yahut tanıdığın insanlarla konuşmak olabilir dedi. (Bu odak noktası kaydırma pekala anksiyete ataklarında da kullanılabilir)
Sen uzaylı gören çocuk musun?

Ü

Üye silindi 45859

Aisling, konu için kendi adıma çok teşekkür ederim :) Birçoğumuzun ihtiyacı olduğunu düşünüyorum özellikle günümüz dünyasında ve ülkemizin içinde bulunduğu bağlam dolayısıyla :) Ara sıra belki diğer arkadaşlarımız da ruh sağlığı süreci için profesyonel tavsiyelerini ekler ve verimli olur.
Odak noktasını değiştirmek hemen hemen her atak için kullanılabilir, odağı değiştirmekte zorlanırsanız benden de küçük bir tavsiye;
Bir tür kas egzersizi önereceğim, ataklar "kontrolü kaybettiğimiz hissini" uyandırabilir bu gibi durumlarda beyne hala yönetici benim ve ben buradayım demek için derin bir nefesle tüm vücut kaslarımızı sıkıp nefes verirken her bir kası gevşetebiliriz ve bunu birkaç kere tekrar edebiliriz. Beden zihin farkındalığını toparlamak için iyi olabilir ve senin egzersizinle harmanlandığında güçlü sonuç verebilir :)

Alakan

Kayıtlı Üye
Ataklar sırasında yapılabilecek bir öneri de benden gelsin o halde. Ben bu yöntemi sıklıkla kullanıyorum ve faydasını görüyorum. "İman tahtası" denilen bölgeye işaret, orta ve yüzük parmağımızla ritmik vuruşlar yapıyoruz. Hem nefes almayı kolaylaştırıyor hem de çarpıntıyı azaltıyor.

Alex06

Kayıtlı Üye
Ataklar sırasında yapılabilecek bir öneri de benden gelsin o halde. Ben bu yöntemi sıklıkla kullanıyorum ve faydasını görüyorum. "İman tahtası" denilen bölgeye işaret, orta ve yüzük parmağımızla ritmik vuruşlar yapıyoruz. Hem nefes almayı kolaylaştırıyor hem de çarpıntıyı azaltıyor.
EFT tekniği çok işe yarar bir teknik. İnternette çok kaynak var nasıl yapılacağı ile ilgili. Belki forumda da vardır.

Alex06

Kayıtlı Üye
@Aisling uygulamaya karar verdiğin şeyleri alışkanlıklar hayat tarzı değişiklikleri tedavine katkı sağlayacak herşeyi hepsini buraya maddeler halinde yazar mısın?
Yazılı olarak bulunsun ki üstünde konuşalım. Bir de faydalanmak isteyenlere kaynak olsun.

Aisling

Kayıtlı Üye
Kaygı nöbetinin iki sözcüğü vardır (beyin senaryo kurar); ya şöyle şöyle olursa ve ya beni anlayamazlarsa.

Kaygıyı bir ağaç olarak düşün dedi bana, sonra aklımdaki seslerin söylediklerini yazdırdı:

Ya delirirsem?
Ya sonsuza dek böyle hissedersem?
Aklımı kaçıracağım.
Sen değersizsin.
Hayatta hiçbir şeyi başaramayacaksin.
Yapayalnız kalacaksın.
Seni anlayacak kimsen olmayacak.

Sonra beni hepsiyle yüzleştirip yanlarına bir eksi koy dedi. Yalnızca "Bu Hayatta hiçbir şeyi başaramayacaksin" sözcüğüne soru işareti koydum. Çünkü bu hayatta elim sıcak sudan soğuk suya konulmadan büyütüldüğüm için hayatta neyi başarıp neyi başaramayacağımı bilmiyorum.

Bu kaygı meyvelerini ne yaparız da pozitife dönüştürürüz diye de ödev verdi.

Aisling

Kayıtlı Üye
Ne yaparımda o kaygı meyvelerini pozitife çevirebilirim?

Benim aklım başımda.
Her şeyin bir sonu vardır.
Aklımı kaçırmayacağım.
Ben çok değerliyim.
Şu hayatta istediğin her şeyi başaracaksın.
Seni seven insanlarla mutlu bir ömür süreceksin.
Çevrende sana anlayışla yaklaşan insanlar olacak/zaten varlar.

Alex06

Kayıtlı Üye
... Hayatta hiçbir şeyi başaramayacaksin" sözcüğüne soru işareti koydum. Çünkü bu hayatta elim sıcak sudan soğuk suya konulmadan büyütüldüğüm için hayatta neyi başarıp neyi başaramayacağımı bilmiyorum.
Başarı bize dayatılan bir kavram. Öğretilen de diyebiliriz. Biri evlendiği için biri çocuğu olduğu için biri üniversite bitirdiği için bir diğeri kariyer yaptığı için başarılı olduğunu düşünüyor. Çünkü içinde yaşadığı aile topluluk böyle öğretiyor. Bunların hepsi toplum düzenine hizmet ettiği için başarı kabul ediliyor. Şu başarıdir diye bir şey yok. Yaptığın şey seni tatmin ediyorsa basarilisin. Odanı düzenlemek o gün tatmin yarattiysa başarı. Okumak istediğin bölümü kazandiysan başarı. Para kazanmak seni tatmin ediyorsa başarı. Bunlar mutlu etmiyorsa huzursuz ediyorsa başkasının isteklerini yerine getirmek olur. Bana göre kriter, kişiyi mutlu etmesi tatmin etmesi. Başkasının sunduğu ya da istediği şey değil.

Bu yüzden rahat ol pek çok başarın var ve olacak.

murat avşar

Kayıtlı Üye

İnsan cevap veremediği konularda takıntı yapar. sanırım organik olmayan psikoz bu oluyor bu durumdan anlıcağın bilinç kavramı özünde mantıklı şeyle endekslidir. Senin yapıcağın cevapları bulmak gerçekte cevaplar var ama sen bulamıyorsun daha erken aşamadasın eğer cevapları bulursan senin lehine olucak emin ol ve bu durumu atlatıcaksın pes etme bu hayatta herşey diye birşey yoktur olabilicek olan herşey vardır şeklinde kanunlar keşfediceksin bu şekilde yapbozları bulup birleştirince normal hayatına geri dönüceksin

wrzmc

Banlı Kullanıcı
Odak noktası kaydırmak, ya da bir işten boşanınca derhal başka bir işe koyulup yorulmak.

Her türlü zihin hastalığının ilacı inşirahta.

Noirhunter

Kayıtlı Üye

Öyle bir atak geldiğinde film müzik biriyle konuşmayı bırakin nefes bile alamıyor ruhun bedenden çıksın diye dua ediyorsun sürekli bir tren üzerinden geçiyor vs. Gibi şok geçiriyorsun. Zaten böyle bir durumda kolayca beden tepkiyi azaltiyorsa bence gaz'dır o🤪 O kadar basit değil bedenin kitleniyor soğuk terlemeler yukardan atılıyor hissi sürekli birinin üzüntülü haberini alacakmış gibi yada almış gibi, istediniz şeyi düşünün fark etmiyor. Beyin kimyası bozulmuş, duygu sensörü bozuk yani psst sakin ol diyince bak burada ne var kim var diyince olmuyor.