Bilinen Tüm Peygamberlerin Tek Tek Mucizeleri

aris

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Tem 2008
Mesajlar
660
Tepkime puanı
142
Davut`a Verilen Mucizeler:
Allah mûcize olarak daglari, taslari, kuslari onun emrine vermis. Yanik sesiyle Zebûr'u okumaya baslayinca, kuslar havadan agaçlara iner, hep birlikte, okunan Zebûr'u tekrar ederlermis. Allah,O'na demiri atese sokmadan ve dövmeden istedigi sekli verebilme mûcizesi vermis. Yirtici hayvanlar, Dâvûd'un huzûruna gelip, ona tam bir baglilikla hizmet ederlermis.

Elyesa'nin Mucizeleri:
1-Eriha sehri ahâlisinin içme sulari acilasinca. Bunu duyan Elyesa acilasan suyun içine bir parça tuz atip, ''Tatli ol!'' deyince, su tatli ve lezzetli olmus.
2-Borçlu ve dul bir kadin, Elyesa'ya gelip, fakirliginden sikâyetçi olmustu. ''Evinde neyin var?'' deyince, kadin; ''Bir kasik kadar yagim var.'' dedi. Elyesa, kadina; ''Git, o yagi bir kab içine koy.'' demis. Kadin da gidip yagi bir kabin içine koymus. Elyesa mûcizesiyle o yag o kadar artmis ki, pekçok kap yag ile dolmus. Fakir kadin bundan borçlarini ödedigi gibi, zengin bile olmus.

Eyyub'un Mucizeleri:
1-Eyyûb ayagini yere vurmus... Biri sicak, biri soguk, iki pinar fiskirmis. Sicak sudan yikaninca bedenindeki, soguk sudan içince içindeki hastaliklardan kurtulmus. Kuvveti geri gelmis. Taze bir genç olmus. Elinden alinmis olan mallarini Allah geri iâde etmis. Çok sayida cocugu olmus, hatta ölmüs olan ogullari dirilmis.
2.Eyyûb'un duâsi bereketi ile koyunlarin yünleri ibrisim olurmus.
3.Eyyûb, kavminin hâkimini îmâna dâvet ettigi zaman o da; " Evimdeki direklerin kalkarak havada durmasini senden mûcize olarak isterim." demis. Eyyûb duâ etmis ve sonunda evin direkleri düsmüs ve ev havada kalmis.
4. Eyyûb'un duâsiyla çöldeki seraplar ve dumanlar su olurmus.

Hizir'in Mucizeleri
Hizir, otsuz kuru bir yerde oturdugunda, o yer birdenbire yemyesil olurmus. Öldukten sonra bile rûhu insan seklinde gözüküp, gariplere yardim edermis.
Hud`un Muziceleri
Inanmayanlar, Hud'a: ''Rüzgâri istedigin tarafa çevir!'' demisler. Hûd duâ etmis Allah da O'na; ''Ne tarafa istersen elinle isâret et!'' demis. O da eliyle isâret edince, rüzgâr istedigi istikâmette esmeye baslamis. Büyük kayalarin toprak olmasini istemisler. Hûd'un duâsi ile bu da olmus. Bu mûcizeleri gördükleri hâlde hala inanmayan ahali, koyunlarin yünlerinin de ipek olmasini istemisler. Hûd yine duâ etmis, koyunlarin yünü ipek hâline gelmis.

Ibrâhim'in Mûcizeleri:
Ibrâhim'in vücûduna ates tesir etmezmis. Nemrûd onu atese attiginda Allah; "Ey ates! Ibrâhim üzerine serin ve selâmet ol!" buyurunca ates onu yakmamis.
Cansiz olan, parça parça edilmis ve parçalari ayri ayri yerlere konmus olan dört kus, Ibrâhim'in çagirmasi üzerine yeniden dirilmisler.
Ibrâhim'in mûcizesi ile taslar kömür gibi yanmistir.
Bazen yirtici ve yabânî hayvanlar Ibrâhim`le birlikte giderler ve dile gelerek gâyet açik bir sekilde onunla konusurlarmis. Bir defâsinda, hanimi Hacer ve oglu Ismâil'le görüsmek ve onlari ziyâret etmek için Mekke'ye gitmis. Sam'a geri dönüsünde birçok yabânî hayvan, Ibrâhim`le berâber yürüyüp,onunla açikça konusmuslar.
Ibrâhim duvarlarin ve daglarin arkasini da görürmüs. Bu mûcizesi Misir'a gittiginde karisi Sâre'yi, Firavun`a "Kardesimdir" diye tanitinca Firavun, Sâre'yi sarayina almis, Ibrâhim disardan içeriyi seyretmis. Sarayin duvarlari ona cam gibi olmus ve gözünden perde kaldirilmis. Böylece Sâre'ye el uzatmaya kalkisan Firavun'un ellerinin kuruyup,ayaklarinin tutmayarak yere yikilmis.0
Ibrâhim`in bastigi tasin üzerinden agaç bitip yesermis.
Ibrâhim`in oturdugu yerden güzel kokular yayilirmis. Ayrilsa bile, senelerce güzel kokusu oradan çikmazmis.

Îsâ`nin Dokuz Mucizesi:
1. Besikteyken konusmus.
2.Ölüleri diriltirmis. hatta bir iki degil, tam dört ölüyü diriltmis.
3.Anadan dogma kör olanlari saglamlar gibi gördürür, bir cilt hastaligi olan baras hastaligini iyi edermis. Eliyle hastaya dokungugunda iyi oluverirmis. 4.Kavminin yedikleri veya yemek üzere sakladiklari seyleri bilirmis
5.Camurdan kus yapip üzerine üfleyince, canlanip ucarmis.
6.Îsâ ellerini kaldirip duâ edince, ekmegi ve eti bulunan bir sofra inmis havadan.
7.Îsâ uykudayken yaninda her konusulani ve yapilani bilirmis.
8.Ne zaman istese ellerini göge kaldirip duâ edince o anda yemek ve meyveler önüne gelirmis.
9.Îsâ, Yahûdîler`den uzak oldugu hâlde sözlerini ve gizli hallerini bilirmis.

Ishak`in Mûcizeleri:
1.Hayvanlar açik bir dille O´nun peygamberligine sehâdet ederlermis.
2.Dua etmesi üzerine koca dag yürümeye baslamis
3.Ishâk esegine binip bir daga çikmak isteyince esegin ön ayaklari kisalir, arka ayaklari uzarmis. Dagdan asagi inerken de tersi olurmus.
4. Ishâk duâ bereketiyle ölmüs hayvanlari diriltirmis.
5.Elini, sirtina koydugu bir koyun, hemen kuzulasmis daha sonra ard arda dokuz defâ yavrulamis.

Ismail'in Mûcizeleri:
1-Dikenli agaçlardan çesitli meyveler bitirmis.
2-Cürhümileri imâna dâvet ettigi zaman, onlar kisir koyundan süt çikarmasini istemisler. O da elini koyunun sirtina koyarak; ''Beni peygamber olarak gönderen Allahü teâlânin ismi ile...'' dedigi anda koyunun memelerinden süt akmaya baslamis.
3-Ismâil`in duâsi bereketiyle koyunlarin yünleri ipek olmus üstelik sayilari da çogalmis.
4-Kendisine misâfir gelen iki yüz Yemenliye ikrâm edecek bir sey bulamayinca cok mahcub olmus. O anda duâ etmis ve yanindaki kumlar un olmus.

Lut`un Mûcizeleri:
1-Bulutsuz yagmur yagdirmis. Göge isâret edince yagmur yagmaya baslamis.
2-Duâsi bereketiyle otsuz bir dagda ot bitmis.
3-Taslar, çakillar ve kum tâneleri, Lût ile konusmuslar.
4-Kavmi, ona eziyet vermek için üzerine ufak taslar atarmis. Allah`in korumasi ile hiçbiri ona dokunmazmis.
5-Üzerine yattigi taslar dösek gibi yumusak olurmus.
6-Lût, çok uzak yerlerde olan seyleri görüp haber verirmis.


Zekeriya`nin Mûcizeleri:
1-Kalemleri, kendi kendine Tevrât'i yazarmis.
2-Zekeriyyâ, Meryem'i terbiyesi altina aldigi vakit, yazilmasi lâzim gelen kefâletnâmeyi, kalemsiz, hokkasiz yazmislar.
3-Zekeriyyâ`nin diviti (kalemi) su üstünde kalirmis, batmazmis suya.
4-Agaçlar, Zekeriyyâ`yla konusurlarmis.
5-Zekeriyyâ su üzerinde yürür ve ayaklari islanmazmis. Kendisi için suda yürümekle, karada yürümek arasinda fark yokmus.
6-Zekeriyyâ`dan mûcize istendiginde yakinindaki agaçlara eliyle isâret etmis, hemen agaçlar, köklerinden kopup, önlerine gelip kalirlarmis.

Yusuf`un Mûcizeleri:
1-Yûsuf'un konusmasi pek sirin, çok tatli oldugu için, herkesin kalbi ona meyledermis.
2-Yûsuf'un yüzü günes gibi nûrluymus. Hâtta bir kimse yüzüne bakmak istese, hemen gözlerini çevirmeye mecbur olurmus. Bu nûrun tesiriyle, yâni baskasina sirâyetiyle huzûruna getirilen körlerin hemen gözleri görmeye baslarmis.
3-Yusuf, agac yapraklarini en pahali kumasa cevirirmis.

Yusa`nin Mucizeleri:
1-Yûsâ Ürdün Nehri`ni ikiye bölmüs.
2-Bir sehri fethetmeye gittiginde duasiyla o kentin kale duvarlari kendiliginden yikilirmis.
3-Yûsâ, Kudüs sehrini fethetmek için savastayken bir cumâ günü aksam üzeri günes batarken, günesin bir müddet daha
batmamasi için Allah'a yalvarmis: ''Ey Allah'im! Günesi geri al!'' diye. Allah da O´nu kirmamis ve batmak üzere olan günesi yükseltmis. Bir müddet daha gündüz devâm edip Kudüs fethedildikten sonra batmis.

Yunus`un Mucizeleri:
1-Yûnus baligin karninda üç, yedi veya kirk gün yasamis.
2-Yûnus`un duâsi bereketiyle bulutlardan ates çikarmis.
3-Yûnus`un duasiyla dagdan su çikarmis.
4-Yûnus peygamberligini kanitlamak icin insanlara dagi isâret etmis. Dagdan çikan bir kocaman kertenkele dile gelerek; ''Ey insanlar! Biliniz ki, Yûnus Hak peygamberdir. Sizi Cennet'e, Rabbinizin magfiretine devam ediyor.'' diye konusmaya baslamis.
5-Yûnus elini kapinin halkasina koymus, demir halka altin olmus.
6-Yûnus odun olmadigi halde su üstünde ates yakmis.
7-Yûnus güzel sesli oldugundan, tatli sesli vahsi ve yirtici hayvanlara da tesir eder, onu dinlemek için etrâfinda toplanirlarmis.

Yakub`un Mucizeleri:
1-Duâsiyla istedigi koyunun karnindan dört kuzu dogurtmus.
2-Sesi sürekli olup, üç konaklik yerden bile duyulurmus. Düsman askerine bagirdigi zaman korkularindan kaçarlarmis.
3-Yâkûb'un attigi sey, 360km uzaga kadar gidermis...
4-Yâkûb`un duâsiyla büyük ve küçük daglar yerlerinden kalkarlarmis.
5-Ken'an ahâlisini imâna davet ettigi vakit, oturduklari yerlerde bulunan daglik ve taslik yerlerin, bütün tepe ve taslarin toprak olmasini teklif etmisler, Yâkûb duâ edince hersey toprak olmus.


Yahya`nin Mûcizeleri
1-Birinci Herod'un emri üzerine askerler, Yahyâ`yi öldürmek icin ariyorlarmus. Bu haberi duyan Yahyâ onlardan kaciyormus. Bu sirada bir kaya dile gelmis: ''Ey Allahin peygamberi! Bana gel!'' Yahyâ kayaya yaklastigi zaman içinin kovan gibi oyulmus oldugunu görmüs. O tasin içine girmis. Yahyâ´nin pesindeki kâfirler o kayaya yaklastiklari zaman, o kayadan kâfirlerin üzerine oklar atilmaya baslanmis. Bu durumu gören kafirler geriye dönüp kacmislar.
2-Yahyâ, peygamber olarak görevlendirilip Sam'a geldikten sonra insanlar ona; ''Gercekten peygambersen , bize gündüz gözü ile yildiz göster.'' demisler. Insanlarin bu istegi üzerine Yahyâ duâ edince günesin çevresindeki yildizlar görünmeye baslanmis.


Süleyman`in Mûcizeleri:
1-Rüzgârlar O´nun emri altindaymis.
2-Süleymân denizi geçmek istedigi zaman, suyu çekilerek yol açilir, geçtikten sonra yine kapanirmis.
3-Bütün cinler O´nun emrindelermis. Ne zaman istese, kendisine, büyük büyük köskler, sûretler, çanaklar, sâbit çömlekler, tencereler yaparlarmis.
4-Süleymân`in bir mührü varmis. Üzerinde ism-i âzam duâsi yaziliymis. O duâ ile her istedigi kolay olurmus.
5- Karincalara varincaya kadar her hayvanin sesini isitir, dillerini anlarmis.
6-Nereye gitmek istese, rüzgâr emrinde oldugundan, tahtini kaldirir, tahtini berâberinde götürürmüs.
7-Cinler vâsitasiyla denizdeki incileri, cevherleri yerde bulunan defineleri bilirmis. Allah`in, O`na bildirmedigi birsey yokmus.
8-Neml Vâdisinde, kaldigi sirada o dagin yesillik, çimenlik olmasi için, ellerine biraz su alip, avucuyla o daga serpmis, derhâl dagin üzeri çayirlik çimenlik oluvermis.
9-Süleymân bir yere gittigi vakit, berâberinde duvarlar da gidermis.


Suayb`in Mûcizeleri:
1-Suayb`in yaptigi dua neticesinde, koyunlardan dogmus siyah kuzularin hepsi beyaz olmus.
2-Suayb`in yaptigi dua sonunda taslar toprak olmus. Söyle ki: Medyen kasabasi daglik, taslik bir yer oldugundan: ''Hak peygamber isen, duâ et, su daglar kalkip, yerimiz genis olsun.'' diye teklif etmislermis. Suayb duâ edince, Allah, duâsini kabul edip, elini o dag ve taslar üzerine koy, diye emreylemis. Elini koyunca hepsi toprak oluvermis.
3-Suayb`in duâsi bereketiyle Medyen'de bâzi taslar koyun olmusmus.
4-Suayb, bir yerin taslari etrâfinda dönünce, o taslar hemen bakir olup, ahâli bununla pek zengin olmus.
5- Suayb'in duâsi bereketiyle kum tepeleri yerinden kalkmistir.
6- Suayb, bir daga çikmak istedigi zaman, dag âdeta devenin oturup kalktigi gibi, Suayb çikincaya kadar küçülür, çiktiktan sonra evvelki hâli gibi büyük bir dag olurmus.

Salih`in Mucizeleri:
1-Kayadan deve çikartmis.
2-Sâlih dua edince hamt denilen meyvesiz agaçlardan çesit çesit meyveler olmus bir anda.
3-Sâlih`in duâsi bereketiyle büyük tastan su çikmis.
4-Sâlih`in çadirina ates tesir etmemis. Söyle ki, kavmi koyuncu idi. Senenin bâzi aylarini sahralarda, yaylalarda çadir kurarak geçirirlerdi. Imân etmeyenlerden biri, gizlice Sâlih aleyhisselâmin çadirini atese verince, çadir yanmaga baslamis. Bunun üzerine kavminden kâfir olanlar; ''Hak peygamber isen, çadirindaki yangini söndür!'' diye alay etmeye, eglenmeye baslamislar. Sâlih, yanginin sönmesi için duâ edince, kendi çadiri kurtulup, ates kâfirlerin çadirlarina geçmis ve hiçbir çadir kalmayip, içindeki esyâlarla berâber, yanip kül olmus.


Nuh`un Mûcizeleri:
1-Nuh bir beldede bulunan bütün taslari birden toprak yapmis. Bunun üzerine on iki kisi imân etmis.
2-Uzakta bulunan ve gözle görülemeyecek seyleri görüp haber verirmis.
3-Susuz yerlerden su çikarirmis.
4-Isâretiyle agaçlar kökünden sökülüp baska yere geçermis.
5-Duâsiyla kuru agaçlar hemen meyve verirmis.
6-Duâsiyla bulutsuz olarak yagmur yagarmis.
7-Kum, toprak, kil gibi seyler, onun duâsiyla yiyecek maddeleri hâline gelirmis.
8-Imân ederek gemisine girip tufandan kurtulan insanlar çok az olmasina ragmen, onun duâsiyla çok kisa zamanda çogalarak artmislar.
9-Eliyle yere diktigi bir agaç fidani o anda çesitli renklerde meyve verirmis.


Mûsâ`nin Mûcizeleri:
1-Asâsi ejderhâ (büyük yilan) olurmus.
2-Sag elini koynuna sokup çikarinca, günes gibi parlarmis. Bu nûru gören düsmanlari kaçisirlarmis.
3-Kavmiyle Kizildeniz'in kenarina gelince asâsini vurup denizde yol açmis.
4-Tih sahrâsinda kavminin susuz kalip, su istemeleri üzerine asâsini bir tasa vurup Beni Isrâil'in kabileleri adedince, on iki pinar akitmis.
5-Firavun ve Kipti kavmi Isrâilogullarina zulüm ettigi ve Mûsâ`ya inanmayip isyân ettiklerinde, Allah, Mûsâ'ya tûfân mûcizesini vermis. Çok siddetli yagmur yagmis. Öyle bir karanlik ve firtina olmus ki, kimse evinden disari çikamamis. Ayin ve günesin isigi görünmez olmus... Kibtilerin evlerini su basmis. Ayakta durur olmuslar. Su bogazlarina kadar yükselmis. Isrâilogullarinin evlerine ise bir damla su girmemis. Firavun ve Kibti kavmi, bu belânin kaldirilmasini ve iman edeceklerini söylemisler. Musa kaldirmis fakat yine imân etmemisler ve baska belâlara dûçâr olmuslar.
6-Kibti kavminin ekinlerini, meyvelerini ve giydikleri elbiselerini, evlerinin tavanlarini yiyen çekirge sürülerinin istilâsina ugramalari mûcizesi. Bu çekirgeler Istâilogullarina hiç dokunmayip, Firavun'un kavmi Kibtilere musallat olurlarmis.
7-Kumnel yâni bit ve ekin böcegi denen haseratin Mûsâ`in mûcizesi olarak kibti kavmine musallat olmus.
8- Kurbaga mûcizesi, Kibti kavmi her belâya tutuldukça, belâ kaldirildiginda iman edeceklerini söylemelerine ragmen, sözlerinden vazgeçmeleri üzerine üst üstüne belâya tutulmuslar. Kurbagalarin istilâsina ugramalari da siddetli belâlardan biridir. Kurbagalar, yiyeceklerine, içeceklerine düser, kalirlarmis. Bir söz söylemek isteseler agizlarini açarken birkaç küçük kurbaga agizlarindan midelerine girerlermis. Geceleri üzerinde toplanan kurbagalarin seslerinden uyuyamazlarmis. Firavun, bu belâ kaldirildigi takdirde, iman edecegini söylemesine ragmen, belâ kalkinca yine iman etmemis.
9-Kan belâsi. Misir'da bulunan bütün sular, Kibtilerin kaplarina doldurulurken kan hâlini alirmis. Böylece susuzluktan çâresiz kalmislarmis. Isrâilogullarina ise böyle bir sey olmazmis.
10-Isrâilogullarindan biri öldürüldügü vakit kimin öldürdügü bilinemeyince, Mûsâ`in duâsi ile ölü dirilip, kendisini öldüreni söylemis.
11-Mûsâ kavmiyle Tih çölüne geldigi zaman, kavminin yiyecegi kalmadigi için, Mûsâ`ya gelerek çoluk-çocugumuzla açliga dayanamiyoruz, dediklerinde Mûsâ duâ ettmis. Kudret helvasi ve bildircin kebabi inmis havadan. Her ne zaman isteseler önlerinde hazir olurmus.
12-Mûsâ`nin duâsi ile kurakliktan kavrulup kuruyan ekinler, otlaklar ve meyveler eski hâlini alirmis.
13-Mûsâ Tih sahrâsinda bulunan Isrâilogullarinin durumunu merak edince bir kurt gelip onlarin durumunun nasil oldugunu Musa`ya söylemis.
14-Mûsâ'nin duâsiyla sari dikenler altin olurmus.
15-Yolculukta Mûsâ'ya uzun mesâfeler kisalir, kisa zamanda çok uzak yollar katedermis.


Ve Hz.Muhammed´in Mucizeleri:
1-Gökteki Ay´i ikiye bölmüs iki parca da Hira Dagi`nin iki yanina düsmüs.
2-Esek-katir arasi cennetten gelen bir hayvanla bir gece de Mekke´den Kudüs`e gitmis, ayni gece bir merdivenle yedi kat göge cikmis, ordan kendisine verilen bir ücan dösekle Allah`in yanina gitmis ve ayni gece Mekke`ye geri dönmüs.
3-Tükürükle agriyan gözleri iyilestirirmis.
4-Muhammed tuvalete disariya ciktiginda ona dulda olsunlar diye agaclar da onunla birlikte yürürmüs.
5-Uzun zamandir camide bulunan bir kütük onu camiden disari cikaracaklarinda, Muhammed´den ayrilmak istemeyen kütük inleyerek aglamaya baslamis.
6-Hubeydiye`de, susayan müslümanlarin susuzlugunu gidermek icin on parmagi on cesme olmus.
7-Duasiyla yiyecekler cogalirmis
8-Peygamberin bir düsmani ölünce toprak onu kabul etmemis, üc kere disariya firlatmis.
9-Gelecekte ne olacagini bilirmis.
10-Kirk erkegin cinsel gücü varmis.

alıntıdır...
 

yule

Yönetici
Katılım
4 Haz 2008
Mesajlar
3,141
Tepkime puanı
1,555
İş
Parapsikolog & Enerji Terapist /Sosyolog
Hepsi Ayrı bir mucize. Hepsi Ayrı bir kudret. Yeride göğüde yaratan Allah-u Teala ne büyük hikmetin var.
 

sultan

Kayıtlı Üye
Katılım
5 Eki 2008
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
paylaşımınız çok güzel.ellerinize sağlık.
 

TheDarkPower

Kayıtlı Üye
Katılım
29 Kas 2010
Mesajlar
231
Tepkime puanı
13
Paylasim icin tesekkurler.
Insan bir an kendinin de oyle yeteneklere sahip oldugunu dusununce ne hos oluyor.
Kim bilir ne guzel birseydir.
 

xalpx

Kayıtlı Üye
Katılım
19 Kas 2010
Mesajlar
205
Tepkime puanı
17
hepsi tamamda hz.muhammed için gelecekte ne olacağını bilirmiş denmiş hani gaybı sadece allah bilirdi bu birinci sorum , ikincisi 40 erkeğin cinsel gücü varmış denmiş bu nerde yazıyor?? nasıl biliniyor?? ben inançsız biriyim ama bence bir peygambere böyle yakıştırmalar yapmak saygısızlıktır.kaş yapıyım derken göz çıkarmak böyle bişey olsa gerek...
 

La-edri

Kayıtlı Üye
Katılım
21 Haz 2010
Mesajlar
2,195
Tepkime puanı
508
Muhammed (sav) in en büyük mucizesi Kuran dir..
Kütügün aglama sebebi ise, o bir hurma agaci idi ve Rasulullah o agac üzerinden seslenirdi yada ezan okurdu, ne zaman daha uygun yüksek bir yer insaa edildi, agaca cikmakdan vaz gecti, bu agac icin bir ayrilik oldugu icin agac agladi, Rasulullah(sav) ise agaci yatistirdi, ve o agac bugünde Rasulullah'dan ayri degil.Mescid_i Nebevviye de ravzada gömülü..

Ya arkadaslar bu 40 erkek gücü olayi hic hos olmamis.Nedirki bu güc ??
O na verilen gücün yaninda 40erkek gücünün bahsinin gecmesi hayasizlikdan baska hic birsey degil.Alemlere Rahmet,Canli kuran dan bahsediyoruz,tasin toprragin gecerken Selam verdigi bir zattan,
Sözüm konuyu paylasan arkadasa degil,alinti neticede..
Ama bahsi gecen Rasulullah(sav) yahu... Edeb yahu !!!!
 

Denteus

Kayıtlı Üye
Katılım
16 Nis 2013
Mesajlar
85
Tepkime puanı
6
Geleceği bilme konunda bilgi bi savaşta Hz. Muhammet savaştan önce herkesi iyice düzene sokmuş sen şu görevde olacaksın sen şehit olunca yerine şu gelecek şu şehit olunca yerine o geçecek ama o şehtd olmayacak , şu şurdan saldırıcak şunun silahıyla şehit olacak diye ve dedikleri savaşta bire bir çıkmış
 

jforce

Kayıtlı Üye
Katılım
27 Nis 2014
Mesajlar
14
Tepkime puanı
0
Dediklerimi yanlış anlamayın ama peki bunların hepsi neden Arap ? Ya da bütün böyle olaylar neden Arap Yarımadasında olmuş ? Ben müslüman değilim ama bu yorumum islama saldırı olarak algılanmasın. Saçma geliyor çoğu şey.
 

makine22

Banlı Kullanıcı
Katılım
21 Eyl 2012
Mesajlar
63
Tepkime puanı
1
Dediklerimi yanlış anlamayın ama peki bunların hepsi neden Arap ? Ya da bütün böyle olaylar neden Arap Yarımadasında olmuş ? Ben müslüman değilim ama bu yorumum islama saldırı olarak algılanmasın. Saçma geliyor çoğu şey.

Kardeşim okumadan araştırmadan konuşma bu yaptığın "Önyargıdır." bir tek arap emirliklerinde değil türkiyede bile mucizeler oluyor mesela ;
Buhârî’nin kitabında geçen İstanbul’un fethiyle ilgili hadis-i şerifin tam tercümesi şöyledir: Kostantiniyye elbette fetholunacaktır. “Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir.” diye bir hadisi vardır ve osmanlı istanbulu ele geçirmiştir. (1453)
Sonra Hz. Mehdinin istanbulda denizin ortasında çıkacağı hadislerle verilmiştir.
İnanki araştırsan kuran-ı kerimde 1 tane dahi hata bulamazsın o yüzden ön yargılı olma "oku".
 

Furking

Kayıtlı Üye
Katılım
22 Tem 2016
Mesajlar
446
Tepkime puanı
453
Konum
Adn Cennetleri
Muhammed Peygamber hakkında bahsettiğiniz mucizelerin kur'an ile alakası yoktur. Zira kur'an'ın kendisi hz. Muhammed'in en büyük mucizesidir.

Ankebût - 50 : Dediler ki: "Ona Rabbinden mucizeler indirilseydi ya!" De ki: "Mucizeler Allah katındadır. Bana gelince, ben açıkça uyaran biriyim. Hepsi bu."

Muhammed Peygamberin mucize isteyenlere cevabı:
Yûnus - 20 : Şöyle derler: "Ona Rabbinden bir mucize indirilseydi ya!" De ki: "Gayb, Allah'ın tekelinde. Hadi bekleyin; sizinle birlikte ben de bekleyenlerdenim."

Mucize kavramını kur'an'ın kendisi bile eleştiriyor:
En’âm - 35 : Eğer yüz çevirip gitmeleri sana ağır geldiyse, haydi gücün yetiyorsa, yerin içinde bir delik yahut gökte bir merdiven ara da onlara bir mucize getir. Allah dileseydi onları doğru ve güzelde birleştirirdi. Artık cahillerden olma.

Ve bunun gibi birçok ayet mevcut.

Anlatmak istediğim, Hz. Muhammed öncesindeki kavimler "görsel mucizelere" meyilli ve bilinç seviyesi olarak o tür mucizelere uygun durumdaydılar. Fakat Muhammed Peygamberden sonra bilinç evrimine daha hızlı bir geçiş dönemi oluşmuş ve artık mucizeler "zekaya" hitap eder duruma gelmiştir.

Bununla ilgili ayetleri atmak isterdim ama kur'an'ın bütün ayetlerini buraya sığdıramam. :)
 

mabedist

Kayıtlı Üye
Katılım
10 Ara 2016
Mesajlar
103
Tepkime puanı
28
"1-Gökteki Ay´i ikiye bölmüs iki parca da Hira Dagi`nin iki yanina düsmüs. "
Yani çevresi 10.000 km uzunluğunda olan ay Hira Dağı'nın iki yanına "düşüyor" mu? :D Çok gerçekçiymiş
Ayın çapı yaklaşık 2.000 kilometre. Ay Hira Dağına düşerse dünya yok olur zaten :D
Yoksa benim anlamadığım başka bir anlamı mı var?
 

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Haz 2008
Mesajlar
2,596
Tepkime puanı
165
Konum
somewhere outthere
İş
dış ticaret uzmanı
"1-Gökteki Ay´i ikiye bölmüs iki parca da Hira Dagi`nin iki yanina düsmüs. "
Yani çevresi 10.000 km uzunluğunda olan ay Hira Dağı'nın iki yanına "düşüyor" mu? :D Çok gerçekçiymiş
Ayın çapı yaklaşık 2.000 kilometre. Ay Hira Dağına düşerse dünya yok olur zaten :D
Yoksa benim anlamadığım başka bir anlamı mı var?

Evet maalesef başka bir anlamı var.:) Kuran'da ay 'yarıldı' olarak geçiyor. Aslında bir yere düşüp düşmediği konusunda hiçbir ayet yok. Bölününce nerede durduğu hakkında da bilgi yok. Diğer hepsi hadislerden gelen bilgiler. Düşmek derken "senin mekanın şurası, sen şuraya düştün" manasında.
 

Furking

Kayıtlı Üye
Katılım
22 Tem 2016
Mesajlar
446
Tepkime puanı
453
Konum
Adn Cennetleri
"1-Gökteki Ay´i ikiye bölmüs iki parca da Hira Dagi`nin iki yanina düsmüs. "
Yani çevresi 10.000 km uzunluğunda olan ay Hira Dağı'nın iki yanına "düşüyor" mu? :D Çok gerçekçiymiş
Ayın çapı yaklaşık 2.000 kilometre. Ay Hira Dağına düşerse dünya yok olur zaten :D
Yoksa benim anlamadığım başka bir anlamı mı var?

Saat yaklaştı, Ay yarıldı. Her ne zaman bir işaret (ve/veya mucize) görseler yüz çevirip, ”Bu süregelen bir sihirdir” derler.****(Kamer Suresi, 1-2)

Dünyanın sonunun yaklaştığını bildiren alametlerden biridir ayın yarılması. Kuran, gelecek zaman ile ilgili haberleri genellikle geçmiş zaman kipi ile bildirir. Gelecekte o olayın mutlaka olacağını ve Allah’ın bunu bildiğini vurgulayan bir anlatım biçimidir ve pek çok ayette örneği mevcuttur. 39-68, 75-8/9, 25-30, 7-44/48, 6-128, 20-125/126, 23-112/114

Burada kullanılan ‘Ay yarıldı ‘ deyimi, arapçada çok kullanılan ve ‘artık herşey günyüzüne çıktı’ şeklinde tercüme edebileceğimiz bir deyimdir. türkçede çok kullanılan ‘ takke düştü kel görüdndü’ deyimine de çok benzer…. Bu açıklamaların ışığında ayetin meali de aşağıdaki gibi olur:

1- O saat/kıyâmetin kopuş anı yaklaştırıldı. Ve her şey açığa çıkarıldı.
2- Onlar ise bir alâmet/gösterge görseler hemen yüz çeviriyorlar ve “Devam edip giden bir büyüdür” diyorlar..

Yani fiziken ‘ Ayın Hz.Muhammed tarafından ikiye bölünmesi ‘ gibi bir durum yoktur. Zaten bu açıkca Sünnetullah’a da tarihsel gerçekliğe de aykırı bir durumdur.
 

mabedist

Kayıtlı Üye
Katılım
10 Ara 2016
Mesajlar
103
Tepkime puanı
28
Evet maalesef başka bir anlamı var.:) Kuran'da ay 'yarıldı' olarak geçiyor. Aslında bir yere düşüp düşmediği konusunda hiçbir ayet yok. Bölününce nerede durduğu hakkında da bilgi yok. Diğer hepsi hadislerden gelen bilgiler. Düşmek derken "senin mekanın şurası, sen şuraya düştün" manasında.
Ama hadislere bakmayınca böyle bir mucize iddiasında da bulunamıyoruz. Bazı tefsirlerde sayın Furking'in yazdığı gibi geçiyor(muş) mesela. Peygamberin ayı yardığı gibi bir iddia kesin olarak çıkarılamıyor hadisler olmadan. Bunu bütün dünyada sadece bir avuç Mekkelinin görmesi de cabası. Sonuç olarak böyle bir iddia varsa hadislere dayanan yönünün komik olduğu kesin. Belki de Hira Dağı'nın iki tarafına düştü değil de Hira Dağı'nın iki yanında göründü gibi bir anlamı vardır diye düşündüm, o yüzden sormuştum.
 

La-edri

Kayıtlı Üye
Katılım
21 Haz 2010
Mesajlar
2,195
Tepkime puanı
508
Fiziken hazreti Musa'nin asasinin yilana dönüsmesi mümkün degildir.Hangisi daha muhtemeldir ayin ikiye parcalanmasi mi yoksa kuru tahtanin canli bir yilana dönüsmesi mi?
Fiziken hazreti Isa'nin ölüyü diriltmesi mümkün degildir. Kundakta bebekken konusmasi mumkun degildir.
Fiziken hazreti Ibrahim'in dagitip da bir cok daga biraktigi kus parcalarininin yeniden birlesip canlanmasi da mümkün degildir( bu mevzuya zaten kendisinden baska birisi taniklik etmiyor)
Birde Süleyman var öyle degilmi? Fizik kanunlarina bakarsak..
Fizik hazreti Muhammed'in mirac meselesine ne der acaba, 7 kat semayi geciyor, havasiz vasitasiz nasil olacak o is?(Bu mevzuya kendisinden baskasi tanik degildir)

Mucize olaganüstü seyler demektir, yani doga üstü seyler "imkansiz" kavramini sorgulatan seylerdir. Inanmak yada kabul etmek icin isbata ihtiyac duyulmayan ancak iman edilen seylerdir.

Ay düsmüyor Nur daginin iki yanina gececek sekilde ikiye ayrilip yeniden birlesiyor.
Bu bir mucizedir ve bu mucizeye dünya komple sehadet etmiyor gerek yok zaten.Peygamberlerin mucizeleri bu sekilde olusmuyor hic birisi öyle olusmamistir.
Ibrahim kus mevzusuna tek basina sahiddir, isbati yok.
Musa asanin yilana dönüseceginden kendisi süphe etti buna ragmen sahid oldu, sahid oldugu seyi komple dünya yada konu disindakiler görmedi ki mevzunun olusum sebebi var buna sebeb olanlarin disinda kimse yilana sahid degildir.Saadece o meclistekiler.
Isa sabah aksam ölü diriltmiyordu, O Ben Allah'in kelamiyim nefesiyim ruhuyum diyen bir peygamberdir.. iddaya bakarmisiniz? Bunun bir iddadan daha fazlasi oldugunu millete isabtlamak icin Allah öyle yapiyor. Yapan Allah ise ne mumkunatin disinda kalabilir ki?Bu mucizeler ile peygamberler desteklenir.

Ayin ikiye yarilma olayi neden ve nasil olustu? Rasulun rasullugu sorgulaniyor. Bir "adam" bir seyler idda ediyor herhangi bir delinin idda edebilecegi türden ben peygamberim diyor. Peygamber isbatlamak durumunda kaliyor nasil isbatlanilir ki peygaberlik ? Insan acizdir bundan peygamber olsa bile bu yuzden mucizeler olusur Allah'in uygun gördügü anda ve sekilde. BU parcalanan ay öyle herkezin musahede ettigi bir sey degildir ki, zaman icinde zaman vardir o ay öyle bir anda ikiye ayrilirki saadece mevzuya muhatab olanlar sehadet eder digerleri o anki olusan zamanin akisina bile yetisemez.Muhammed mirac sahibi ise mirac zaman ve mekan üstü bir olay ise o ay olayini olusturamaz mii? Neyin zamani neyin mekani..Zamani mekani asmis bir zattan bahsediyoruz ay mekan ister ayrilis zaman ister.Ay evvel ve ahir degildir ebedi degildir onunda bir olusumu var, ama peygamberler Allah iledir bundan dolayi evvel ve ahir.Muhammed diyorki ben Adem balcik iken peygamberdim.Adem diyor ki ben cennetten indirildim, Isa ben alpha ve omega yim (Evvel ve ahir ,ben herseyim) diyor.... Siz neyin isbatina düstünüz bu zatlara kendi dönemlerinde mecnun diyorlardi yani deli.Iman isbat istemez.
 

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Haz 2008
Mesajlar
2,596
Tepkime puanı
165
Konum
somewhere outthere
İş
dış ticaret uzmanı
Aslında bu konuda keskin bir yorum yapmaktan kaçınıyorum. Mana olarak sordunuz, ona cevap verdim. Düşme gibi bir olay yok yani.
Ancak bu konuda nasa'nın araştırmaları olmuş, sonuçlara göre ayın ikiye ayrıldığı yazıyor. Tabi kaynak internet, nasanın sitesine girip bakmadım siz daha güvenilir kaynaklardan arastirabilirsiniz.
Her iki ihtimalde de ayın ayrılıp ayrılmaması benim açımdan çok büyük bir önem arzetmiyor, aydedeciğin muhtevası hakkında dünyanın yüzde doksan dokuzu bir fikir sahibi değilken yorum yapmak da anlamsızlaşıyor.
 

Furking

Kayıtlı Üye
Katılım
22 Tem 2016
Mesajlar
446
Tepkime puanı
453
Konum
Adn Cennetleri
Ama hadislere bakmayınca böyle bir mucize iddiasında da bulunamıyoruz. Bazı tefsirlerde sayın Furking'in yazdığı gibi geçiyor(muş) mesela. Peygamberin ayı yardığı gibi bir iddia kesin olarak çıkarılamıyor hadisler olmadan. Bunu bütün dünyada sadece bir avuç Mekkelinin görmesi de cabası. Sonuç olarak böyle bir iddia varsa hadislere dayanan yönünün komik olduğu kesin. Belki de Hira Dağı'nın iki tarafına düştü değil de Hira Dağı'nın iki yanında göründü gibi bir anlamı vardır diye düşündüm, o yüzden sormuştum.

Hadislere inanmıyorum. Yani kur'an' ile çelişen hadislere inanmıyorum diyeyim ki bu hadislerin sayısı çok fazla. Zaten genelde ateistlerin veya deistlerin eleştirileri hadisler üzerinde oluyordu. Son zamanlarda "akılcı müslüman" akımı ile hadislerin durumu da ortaya koyuldu. Neyse konu bu değil pek detaya girmeyeyim. :D
Ha bu arada gerçekten derin anlamlar içeren ve kur'an ile çelişmeyen hadisler de mevcut onları kabul ediyorum.
 

Furking

Kayıtlı Üye
Katılım
22 Tem 2016
Mesajlar
446
Tepkime puanı
453
Konum
Adn Cennetleri
Fiziken hazreti Musa'nin asasinin yilana dönüsmesi mümkün degildir.Hangisi daha muhtemeldir ayin ikiye parcalanmasi mi yoksa kuru tahtanin canli bir yilana dönüsmesi mi?
Fiziken hazreti Isa'nin ölüyü diriltmesi mümkün degildir. Kundakta bebekken konusmasi mumkun degildir.
Fiziken hazreti Ibrahim'in dagitip da bir cok daga biraktigi kus parcalarininin yeniden birlesip canlanmasi da mümkün degildir( bu mevzuya zaten kendisinden baska birisi taniklik etmiyor)
Birde Süleyman var öyle degilmi? Fizik kanunlarina bakarsak..
Fizik hazreti Muhammed'in mirac meselesine ne der acaba, 7 kat semayi geciyor, havasiz vasitasiz nasil olacak o is?(Bu mevzuya kendisinden baskasi tanik degildir)

Mucize olaganüstü seyler demektir, yani doga üstü seyler "imkansiz" kavramini sorgulatan seylerdir. Inanmak yada kabul etmek icin isbata ihtiyac duyulmayan ancak iman edilen seylerdir.

Ay düsmüyor Nur daginin iki yanina gececek sekilde ikiye ayrilip yeniden birlesiyor.
Bu bir mucizedir ve bu mucizeye dünya komple sehadet etmiyor gerek yok zaten.Peygamberlerin mucizeleri bu sekilde olusmuyor hic birisi öyle olusmamistir.
Ibrahim kus mevzusuna tek basina sahiddir, isbati yok.
Musa asanin yilana dönüseceginden kendisi süphe etti buna ragmen sahid oldu, sahid oldugu seyi komple dünya yada konu disindakiler görmedi ki mevzunun olusum sebebi var buna sebeb olanlarin disinda kimse yilana sahid degildir.Saadece o meclistekiler.
Isa sabah aksam ölü diriltmiyordu, O Ben Allah'in kelamiyim nefesiyim ruhuyum diyen bir peygamberdir.. iddaya bakarmisiniz? Bunun bir iddadan daha fazlasi oldugunu millete isabtlamak icin Allah öyle yapiyor. Yapan Allah ise ne mumkunatin disinda kalabilir ki?Bu mucizeler ile peygamberler desteklenir.

Ayin ikiye yarilma olayi neden ve nasil olustu? Rasulun rasullugu sorgulaniyor. Bir "adam" bir seyler idda ediyor herhangi bir delinin idda edebilecegi türden ben peygamberim diyor. Peygamber isbatlamak durumunda kaliyor nasil isbatlanilir ki peygaberlik ? Insan acizdir bundan peygamber olsa bile bu yuzden mucizeler olusur Allah'in uygun gördügü anda ve sekilde. BU parcalanan ay öyle herkezin musahede ettigi bir sey degildir ki, zaman icinde zaman vardir o ay öyle bir anda ikiye ayrilirki saadece mevzuya muhatab olanlar sehadet eder digerleri o anki olusan zamanin akisina bile yetisemez.Muhammed mirac sahibi ise mirac zaman ve mekan üstü bir olay ise o ay olayini olusturamaz mii? Neyin zamani neyin mekani..Zamani mekani asmis bir zattan bahsediyoruz ay mekan ister ayrilis zaman ister.Ay evvel ve ahir degildir ebedi degildir onunda bir olusumu var, ama peygamberler Allah iledir bundan dolayi evvel ve ahir.Muhammed diyorki ben Adem balcik iken peygamberdim.Adem diyor ki ben cennetten indirildim, Isa ben alpha ve omega yim (Evvel ve ahir ,ben herseyim) diyor.... Siz neyin isbatina düstünüz bu zatlara kendi dönemlerinde mecnun diyorlardi yani deli.Iman isbat istemez.

Muhammed peygamberin Adem topluluğunun varlığından önce peygamber olması mantık dışı. Henüz vahyi iletmesi gereken bir toplum bile yokken neyin peygamberliği ?
İsa peygamberin "ben herşeyim" demesi de sünnetullah'a ters bir söyleyiştir. Bir peygamberin bunu söyleyeceğini sanmıyorum. Zira "ben apaçık bir uyarıcıyım" diyen ve sadece ilahi sistemdeki yeri uyarıcı olan peygamberlerin, " ben herşeyim, ben Allah'ın parçasıyım, ben Allah'ın sevgilisiyim (özel kulu) " diyeceğini düşünmek ve buna inanmak, O peygamberlere yapılabilecek en büyük kötülüktür. *Yüceltilmesi gerekilen tek şey Allah'tır.* Peygamberlerin görevi ise insanlara bunu bildirmektir.
 

mabedist

Kayıtlı Üye
Katılım
10 Ara 2016
Mesajlar
103
Tepkime puanı
28
Siz neyin isbatina düstünüz bu zatlara kendi dönemlerinde mecnun diyorlardi yani deli.Iman isbat istemez.
Ayın bir dağın üstüne düştüğüne inanıyorsanız inancınız komiktir. Ama inanabilirsiniz tabi. Yoksa ispat derdim yok, dediğiniz gibi inanç ispat istemez, isteyen de istediğine inanır. Fakat çok kötü bir şey bu. IŞİD vb. radikaller de düşünmeden inanıyor. Sorgulanmayan ideolojiler ve inançlar her zaman tehlike barındırır. Yani inancın içinde akıl faktörü olmayınca sorun çıkıyor, yoksa beni ilgilendirmez tabiki. Yani iman sadece imanla değil akılla da olmalı demek istiyorum.

Aslında bu konuda keskin bir yorum yapmaktan kaçınıyorum. Mana olarak sordunuz, ona cevap verdim. Düşme gibi bir olay yok yani.
Ancak bu konuda nasa'nın araştırmaları olmuş, sonuçlara göre ayın ikiye ayrıldığı yazıyor. Tabi kaynak internet, nasanın sitesine girip bakmadım siz daha güvenilir kaynaklardan arastirabilirsiniz.
Her iki ihtimalde de ayın ayrılıp ayrılmaması benim açımdan çok büyük bir önem arzetmiyor, aydedeciğin muhtevası hakkında dünyanın yüzde doksan dokuzu bir fikir sahibi değilken yorum yapmak da anlamsızlaşıyor.
NASA nın böyle bir sonuç çıkarmadığına sizi temin edebilirim :D Ben genelde İngilizce aratıyorum, Türkçe aratınca bol kinayeli bir mizah sitesi çıktı ilk linkte. Orayı görmüş olabilirsiniz :D Ama şaka kısmı haricinde bir fotoğraf var, ayın yüzeyinde 240 km lik bir çatlak var. Bu olaya inanan kişiler bunu kanıt olarak gösteriyor. Sonuç olarak çevresi 10.000 km olan ayın yüzeyindeki 240 kmlik çatlak ikiye ayrıldığını kanıtlayamayacağından mantıklı insanlar bunu kabul etmiyor tabiki.
 

La-edri

Kayıtlı Üye
Katılım
21 Haz 2010
Mesajlar
2,195
Tepkime puanı
508
Muhammed peygamberin Adem topluluğunun varlığından önce peygamber olması mantık dışı. Henüz vahyi iletmesi gereken bir toplum bile yokken neyin peygamberliği ?
İsa peygamberin "ben herşeyim" demesi de sünnetullah'a ters bir söyleyiştir. Bir peygamberin bunu söyleyeceğini sanmıyorum. Zira "ben apaçık bir uyarıcıyım" diyen ve sadece ilahi sistemdeki yeri uyarıcı olan peygamberlerin, " ben herşeyim, ben Allah'ın parçasıyım, ben Allah'ın sevgilisiyim (özel kulu) " diyeceğini düşünmek ve buna inanmak, O peygamberlere yapılabilecek en büyük kötülüktür. *Yüceltilmesi gerekilen tek şey Allah'tır.* Peygamberlerin görevi ise insanlara bunu bildirmektir.

Ben kendi fikirlerimi yazmadim yalniz :)

Muhammed'in Adem toplumundan önce peygamber olmasi mantik disi zira ortalikta bir toplum yok demissiniz. Iyi güzel de Adem ilk peygamber ilk INSAN bu kim icin peygamber oldu bir toplummu vardi??

Peygamberligin secilmis ve özel oldugunu ben söylemiyorum yalniz Allah ayette bildiriyor, resullerimi sectim diyor, secilmis kul yani.Secilmis oldugu icinde ümmetten ona itat etmesini emir ediyor.. napacagiz simdi ? Sevgili furking yukaridaki yazida zerre kendi fikrim yok.Ben size ayet yazdim.

Isa'nin alpha omega meselesi Incilden bir ayettir :) Öyle demis yani yapacak bir sey yok hatta kuran da desteklemis biz onu ruhul kudus ile destekledik diyor. Ruhul kudus yani kutsal ruh tek bir olgudur HERSEY'in ruhudur..Cümleyi ters cevirelim, Isa'yi destekleyen ruh herseyin ruhu.
Elbette yüceltilmesi gereken tek sey Allah'tir fakat o yüce Allah'ta Isa kuluna böyle muamele yapmis iman etmeyelimmi :)


Sevgili mabedist,

Ben dag'a ay düstü demedim, o mevzu semada seyir edilen bir sey. Ay semada ikiye ayriliyor düsmüyor.
Ben bu mevzuyu öyle sizin kabul ettiginiz gibi görsel bir sölen olarak algilamadim. Ben Allah'in zamansiz ve mekansiz oldugunun altini ciziyorum. Kiyamette o son saate yildizlar ay vs yerle bir olmayacakmi? Kiyamet sizin benim icin uzakta cünki biz zamana bagliyiz Allah öyle degil onun nazarinda kiyamet gelecekte olusacak olan bir mevzu degildir simdi anda mevcuttur. Allah bir kac adama kiyamet sahnesinden bir olayi göstertemez mi? Bu mevzuyu hic zahiren görülen herkez icin müsahede edilen bir mevzu olarak düsünmemistim acikcasi.
 
Üst