Bana Ait Olmayan Anılar

Trechiel

Kayıtlı Üye
Reenkarnasyon'a pek inanan biri değildim bu seneye kadar.
İlk başlarda başka insanların anılarını mı görebiliyorum diye düşünüyordum ama önceki yaşamımdan kesitler olduğuna bu sene kendimi inandırmaya başladım
Bir anda başka biri olduğumu hissediyorum, örneğin kısa bir süreliğine kendi yaşadığım bir olayı unutuyorum ve kafamda canlanan anılar bana ait olmuyor. Bir eşya, bir söz veya bunlar gibi anılarımın canlanmasını sağlayacak bir şey olduğunda hatırlamaya başlıyorum.
Mesela 2 hafta kadar önce çevirdiğim İngilizce paragrafta "bu kadar yolu yalnız yürüyebilir misin?" diye bir cümle geçiyordu, birden başıma ağrı girdi ve çok garip bir his kapladı içimi. Issız bir yolda gece vakti bir arkadaşımlaydım ve bana bunu soruyordu, tek yürüyordum o yolu.
Veya köyümüzde kuzenimin henüz çok küçük yaştayken yüksek bir yerden yuvarlandığını hatırlıyorum hastaneye koşuşturmamızı ama öyle bir şeyin yaşanmadığını söylüyorlar. Ormanlık alanları çok severim ama son zamanlarda orman fotoğrafı bile görsem kalp atışım hızlanıyor ve tehlikedeymişim gibi bir his uyanıyor içimde bu önceki yaşamımda geçirdiğim bir travmadan mı kaynaklanıyor? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

Metanoia

Kayıtlı Üye
Veya köyümüzde kuzenimin henüz çok küçük yaştayken yüksek bir yerden yuvarlandığını hatırlıyorum hastaneye koşuşturmamızı ama öyle bir şeyin yaşanmadığını söylüyorlar.

Yazınızın geneliyle ilgili değil de bu kısmı ile ilgili bir yorumda bulunmak istiyorum müsaadenizle. Benzer durumları ben de yaşadım. Yaşandığını sandığım fakat aslında yaşanmamış olaylara ait anılar. Bu konu üstünde çok kafa yordum vaktinde, Araştırmalarımda gördüm ki psikolojide bu konu üstüne yapılmış bir çok araştırma var: Zihnin sahte anı üretmesi. Bir göz atın derim. Kısaca özetlersem; zihin boşlukları sevmiyor. Aradaki boşluğu mevcut bilgileri işleyerek örnek bir senaryo oluşturup dolduruyor. Biz de o sahte anıyı hiç sorgulamadan gerçek farz ediyoruz. Ta ki öyle bir şeyin aslında yaşanmadığını fark edene kadar. Alıntı yaptığım kısım bununla ilgili olabilir, bir fikir oluştursun istedim.

makssenberg

Kayıtlı Üye
Yazınızın geneliyle ilgili değil de bu kısmı ile ilgili bir yorumda bulunmak istiyorum müsaadenizle. Benzer durumları ben de yaşadım. Yaşandığını sandığım fakat aslında yaşanmamış olaylara ait anılar. Bu konu üstünde çok kafa yordum vaktinde, Araştırmalarımda gördüm ki psikolojide bu konu üstüne yapılmış bir çok araştırma var: Zihnin sahte anı üretmesi. Bir göz atın derim. Kısaca özetlersem; zihin boşlukları sevmiyor. Aradaki boşluğu mevcut bilgileri işleyerek örnek bir senaryo oluşturup dolduruyor. Biz de o sahte anıyı hiç sorgulamadan gerçek farz ediyoruz. Ta ki öyle bir şeyin aslında yaşanmadığını fark edene kadar. Alıntı yaptığım kısım bununla ilgili olabilir, bir fikir oluştursun istedim.

Aklıma gelmişti ama bunda boşlukları doldurmak yok sıfırdan anı üretilmiş gibi görünüyor. Yani yazı akışından öyle anladım.

Bitkinruh

Banlı Kullanıcı
Geçmiş yaşam çalışmaları var.önceki hayatınızdan gelen ve bu yaşamda size rahatsızlık veren olaylar. Fobileriniz varsa veya hatırladığınız şeyler birbirleriyle bağlantılıysa böyle bir durum yaşıyor olabilirsiniz .geçmiş yaşam terapisi alabilirsiniz ve hatırladığınız şeyleri not edebilirsiniz .

doacan

Kayıtlı Üye
Acaba geçmiş yaşamlarınızı görebilmek adına meditasyon denediniz mi? Denemediyseniz tavsiye ederim. Yüzde yüz sonuç veriyor mu bilmiyorum hakkında pek bir bilgim yok, hali hazırda evdeyken benim de denemek istediğim bir meditasyon. Yönlendirmeler bulunan videolar mevcut. Deneyimleyen kişiler sabır gerektiren bir meditasyon olduğunu yazmış. Doğru yapıldığı takdirde işe yaradığını ve kendi deneyimlerini paylaşmışlar. Araştırmanızı tavsiye ederim.