Aynalama Tekniği

backwoods

Kayıtlı Üye
Aynalama, karşımızdakinin beden dilini aynen tekrarlamak anlamına geliyor. Amacı ise iletişimi güçlendirmek. Çoğunlukla ortak yönlerimizin fazla olduğu kişiler ile arkadaşlık kurarız. Bize en azından birkaç yönüyle benzeyenleri seçeriz. Aksi taktikde tamamen yabancı bir insan gibi gelir karşımızdaki. Bize benzeyen bir kişi ise daha ilk birkaç saniyede yakın gelir bize.

Aynalama yapmak ise hiç de zor değil. Hepsi değil beden dilinin küçük bir kısmının aynalanması bunun için yeterli. Başlangıç için ses tonu ve konuşma şekli bile işe yarayabilir. Eğer karşımızdaki kişiye benzer bir ses tonu ve ritmiyle konuşursak bu mutlaka ilişkilerimizi güçlendirecektir. Daha sonra duruş şekli, bakışlar ve mimikler aynalanabilir. Bu daha çok birebir konuşmalarda arkadaşlarımızla ilişkilerimizi güçlendirmek için kullanabileceğimiz bir yöntem. Ama eminim satış/pazarlama teknikleri olarak eğitimleri mevcuttur.

Aynalama tekniği başlangıçta çok radikal, hatta saçma gelebilir. Fakat hepimiz bilmeden bu yöntemi uyguluyoruz. Tek farkı bunu sadece kelimeler ile uyguluyoruz. Sevdiğimiz bir kişinin bahsettiği şeyi onaylama eğilimi içindeyiz çoğu zaman. İlişkilerimizi sağlam tutabilmek ya da güçlendirebilmek için konuştuğumuz şeyleri aynı yönde tutmaya ve çatışmaları önlemeye çalışırız hep. Çok da başarılı bir yöntemdir. Bu doğrultuda beden dilini kullanmak bize bir çok yönden avantaj sağlıyor.

Alıntıdır...

gümüş

Kayıtlı Üye
Ben bunu kedilerimle yapıyordum, çok eğlenceli olabiliyor :)

Charmed

Kayıtlı Üye
psikologlar da eğer ki modern humanist tekniklerle çalışıyorlarsa, müşterileri ile iletişim kurup onlara güven vermek için bu tekniği kullanırlar..

garfield_41

Kayıtlı Üye
bunun tam tersini yapanlar da var. benim çok yakın bir arkadasım her şeye muhalefet her zaman kendi istediği ve bildiği şeyleri yapıyor ve kabulleniyor bu yüzden onunla çoğu kez tartışıyoruz ben ona göre hareket etmeye çalışıyorum çoğu zaman bilmeden bu tekniği kullanıyormuşum aslında; fakat bu da bir yere kadar tabi insan sabredemiyor bir zaman sonra. böyle kişileri de yola getirmenin bir çaresi olsa keşke ben çok denedim ama başaramadım hala aynı.