Ateistik Sorulara cevaplar

yunusum_bilmem

Kayıtlı Üye
* işareti ateist arkadaşımın (kendisini çok severim) sorusunu ifade eder.
+ işareti ise benim verdiğim cevabı ifade eder.

*Allah'ın varlığına hiç bilimsel kanıt var mı?
+Örneğin, popüler fizikçi Einstein evrenin sürekli genişlediğini bulduğunda, geçmişi düşündüğünde evrenin küçüleceğini idrak edebilmiştir. Peki bir kaç milyon yıl öncesine gidersek evrenin genişlemeden önceki halini buluruz. Enstein bunu 0 hacimli, 0 kütleli, sonsuz yoğunluktaki bir nokta olarak tanımlar. Bu kur'an ın "O gökleri ve yeri yoktan var edendir..."
(Enam Suresi, 101)
ayetinde haber verilen "yok" kavramıdır ki 0 hacim zaten "yok" demektir. Allah bizi yoktan yaratmıştır. Einstein bu keşifle ateistken deist olmuştur.

Yine kur'an daki "Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı bir
aşılanmış yumurtadan yarattı."(ALAK Suresi 1-3)
ayeti 1500 yıl önce inmiştir. 20. yüzyılda embriyoloji biliminin keşfettiği bu gerçek 20. yüzyılda arabistanda ve birçok ülkede zaten 1500 yıldır bulunmaktaydı.

*Tamam, hadi Allah var. Peki bizim sonumuzu bildiği halde neden bu Dünya'ya gönderdi? Sonuçta dediğinize göre o herşeyi biliyor.
+Şimdi çok deneyimli bir öğretmen düşün, öğrencisinin gözünden sınavda ne yapacağını anlar ama yine de sınav yapmak zorundadır. Yoksa yarın bir gün öğrenci "Nasıl bena sınav yapmadan yalnız gözüme bakarak 0 verirsiniz diyecektir." ki sonsuzdan beri bu işi yapan Allah'ın tecrübesini düşün. Sen "Allah'ım beni sınamadan nasıl cehenneme koyarsın." demeyesin diye sınıyor dedim.

Arkadaşımın adı Doğukan dı selamlarımı iletirim onun 10 larca sorusuna cevap vermişimdir hepsini paylaşamam ama soracağınız her türlü ölüm ötesi ve tanrının varlığını sorgulayıcı soru ve yorumlarınızı beklerim. Ben küçük bir alimim ki bana bildirilenden başka hiç bir şey bilmem.

Var Yok

Kayıtlı Üye
İş
Evet
Son sorunun cevabı beni tatmin etmedi. Tanrı neden bir insana hesap vermek zorunda olsun ki? Hristiyanlar insanı tanrılaştırır, müslümanlar ve yahudiler tanrıyı insanlaştırır. İkisi de oldukça saçma değil mi? O kadar bilgi ve kudrete sahip bir tanrı neden üzülsün,sevinsin, hesap vermek zorunda olsun ki? Yüce ruh ne insanlaştırılabilir ne de taşlaştırılabilir.

Eğer dünya bir sınama yeri ise neden adil bir yer değil? İnsanın kişiliğini çevresi, küçüklüğü belirler. İleride kötü birisi olması veya bazı inançları öğrenememesi onun suçu mudur?

Ayrıca iyiliği de kötülüğü de Allah yaratmadı mı? Birisinin kötülük yapması onun onun da suçu sayılmaz mı?

mirvan

Kayıtlı Üye
Enbiya Suresi 23.Ayet ; O, yaptıklarından sorulmaz, oysa onlar sorguya çekilirler.

Allah dilediğini yaratır,dilediğini seçer,dilediğini yaşatır,dilediğini öldürür.Yaratmak Onun elindedir.Kafanızdaki Tanrı tasavvuru kıt akıldan kaynaklı bir tanrı anlayışı.Haşa Allah hesap verici konumda bile olabiliyor.Allah'ı tenzih ederim..O Herşeyin Yaratıcısıdır.Tektir,Kahhar olandır.

Dünyaya gelme amacımız ayetlerle çok açık anlatılmıştır..Hangimizin daha iyi ve güzel amelde bulunacağını kendimizi şahit tutarak göstermek.Bunun ledün sırrı ise Cennet hayatının kıymetini,kadrini hakkıyla takdir etmek için..Adem a.s imtihan edilmeden Cennet'te iken aldığı zevk ile imtihandan sonra aldığı zevk kıyası mukabil değildir.Herşey zıttını yaşamakla daha net anlaşılır.Dünya hem Cennet hem de Cehennem'den alıntıların olduğu bir mekan.Eksiklikler,acizlikler,zalim-ahlaksız insanlar herşey Cennet'teki nimetlerin ve orda bulunacak olan güzel ahlaklı insanların değerini daha iyi anlamak içindir..Nitekim Adem a.s Cennet'te olmasına rağmen tam bir tatminiyet,şükür,vefa,minnet ve Allah'a tam güven hususunda eksik bir ruh halinde idi.Ta ki iblise izin verilip bu ruh halini tasdik eder hatayı yapana kadar..Dünya hayatına nüzul ettirilince Cennet'in değerini,Rabbinin kendisine verdiği sayısız,kusursuz nimetlerin farkını daha iyi kavradı.
Dünyada ahlakını daha güzelleştirdi.Allah'a daha çok bağlandı.Ve tekrar ait olduğu yere döndü..
Ledün sır demiştik.Evet her insan yaratılış gayesine uygun hareket eder.Cennet'ten gelenler Cennet'te,Cehennemden gelenler!!! tekrar Cehenneme döndürülecek..Cehennemliklerin suçu ne diye Allah'ın adaletini sorgulayacaklarada şimdilik diyeceğim şu,Cehennemlikler sizin bildiğiniz insanlardan değil.Özel bir amaçla yaratılmışlardır..Bu kadarı yeterli..

.Demeter.

Kayıtlı Üye
İş
Dövmeci ve Ressam
"Ki sonsuzdan beri bunu yapan Allah'ın tecrübesini düşün." Efendim, Doğukan adlı arkadaşınız verdiğiniz bu cevaplar ile tatmin oluyorsa ne yazık.
Tanrı karşıtı olan bir çok insanın savunduğu düşüncelerden biri de, cümleyi genel olarak kurmam gerekirse; "Dünya acı dolu bir yer. O beni özgür yarattı, ama yarattığı bir başka insan benim özgürlüğümü çaldı. Ve ben bunun için günah işlediysem, benim hakkım cehennem ve yine acı mı?"
Cevap beklemiyorum, Tanrı karşıtı veya değilim. Sadece konuya bu şekilde dahil olmak istedim. Ve son olarak;
"Eğer bir Tanrı varsa, onu affetmem için bana yalvarmak zorunda kalacak."
-Nazi kampı duvarına kazınmış bir cümle.
Ekli dosyayı görüntüle 5963

İyi forumlar.

yunusum_bilmem

Kayıtlı Üye
Bismillahirrahmanirrahim
Aynı o ateist kardeşim gibisiniz, sizin sorularınız beni çok mutlu ediyor. Bu cevabım hem demetere hemde varyok arkadaşıma gelsin. Biz yaradılanı yaradandan ötürü hoş gördük.
Öncelikle Doğukan arkadaşım tatmin olmadı, sorduğu 10 larca soru bunun kanıtıdır ve o sizinkine benzer bir soru sormuştu. Unutmayınız ki kalpleri ben değil yanlız ve yalnız Allah temizler. Benim amacım vesile olmaktır.

+Allah iyiliğin yanında kötülüğü, sefanın yanında cefayı, doğru nun yanında yanlışı, hakkın yanında batılı ve zulmü insanlar, ı cennet ve cehennem üzere sınamak için yaratmıştır. Zulümler bazen çok çetin olabilir. Ama unutulmamalı ki en büyük azabı günahsız peygamberler çekmiştir. Allah zorluğu, sevdiği kullarına verir bu o kullarının cennetini kesinleştirir yahut cehennem ehlindense azabını azaltır, münafıksa(ne iyi ne kötü biri) onun edeceği isyanla yahut zulumden kurtulmak için edeceği dua ile sonucunu kesinleştirir. Biz cuzi akla sahibiz, ben de cuzi aklımla bu kadarını söyleyebiliyorum. Allah'ın daha onlarca planı vardır. Biz onun bildiğini bilemeyebiliriz. O alimler alimidir. Allah'ı kötülüğü yarattığı için suçlayamayız, O sadece kumdaki incileri ayıtlamak ister. Bunu yaparken de hiçbir kuluna haksızlık yapmaz.

Allah hesap vermek zorunda değildir lakin o kulunun üzülmesini istemez. Hadislerde ve kuranda onun merhameti annenin merhametinden bile üstündür deniyor. Böyle merhamet sahibi ilah, hiç kulunun sorgusuz sualsiz yanmasına müsaade edermi? Sizin edeceğiniz küçük bir sitem bile arştaki meleklerin kalbini sızlatır.

Allah sonumuzu bilir ama şefkatinden dolayı sınar bizi. Her insan içinde Allah tan bir parça taşır. İrademiz, değişme, değiştirme yeteneğimiz buradan gelir. Sonumuzuda bu parça ile kısmen değiştirmemiz mümkündür buna cûzi irade deriz.

Ben sizin gibi "düşünenleri" çok seviyorum. İnsanların hepsi düşünseydi çok iyi olurdu. Cahilce Allah'a inananlar var. En güçlü iman düşünceyle elde edilendir. İnanıyorum ki her düşünce sonunda Allah'ı bulur. Allah dilediğini imanla şereflendirir dilediğini de azdırır. Düşünmeyi bırakmayın. (Hem ateistlere hem müminlere hem de diğer dinlerdekilere)

Ey müminler, diğer inançtakileri hor görmeyin ama düşünmeyenin düşünmesini sağlayın. Kur'an da "Allah katında hak din islamdır." ayetindeki islam özel isim değildir. İslam arapçada Allah'a huşu ile boyun eğmek demektir. Boyun eğen herkesi bağrınıza basın, siz de huşu ile boyun eğin.

sw0od

Kayıtlı Üye
r. Boyun eğen herkesi bağrınıza basın, siz de huşu ile boyun eğin.

Boyun eğmeyeni de bağrınıza basın sevin diyebiliriz.Onun kötülüğünden korunmalı aynı anda da onu sevebilmeliyiz.
Bir hadis anlatmak istiyorum.Peygamberin ismini tam hatırlayamıyorum bağışlayın beni.Ama kesin olmamakla birlikte İbrahim diyebilirim.
Bir ateist İbrahimi görmek istiyor ve bunu da etrafta dillendiriyor.Bir şekilde İbrahim'in karşısına çıkıyor ve ondan yardım talep ediyor.İbrahim de ateistin "O"na inanmadığını yapabileceği hiç bir şey olmadığını söylüyor.Ateist de en sonunda sırtını dönüp gidiyor.Tam kapıdan çıkacak iken İbrahim "O"ndan bir nida işitiyor.
"Ondan umudumu kesmedim daha.Nasıl ona sırt çevirebilirsin daha ben çevirmemişken ? "

"O" herkese görebilmeyi,duyabilmeyi,anlayabilmeyi mümkün kılsın.
Amin.

.Demeter.

Kayıtlı Üye
İş
Dövmeci ve Ressam
Aslında oldukça karşıt inançlara sahibiz. Bayağı karşıt. Siz ne kadar dininize bağlıysanız ben de kendi dinime o kadar bağlıyım. Sanırım o yüzden vereceğiniz hiçbir cevap beni tatmin etmeyecek, lakin size saygı duyuyorum. Bu, "inanmıyor olabilirsin, ama saygı duymak zorundasın" saygısı değil öncelikle bunu söylemek isterim. Kişiliğinize ve vicdanınıza karşı bir saygıdır bu. Teşekkür ederim cevabınız için.

yunusum_bilmem

Kayıtlı Üye
bir hatam varsa düzeltin, hatalarımdan Allah'a sığınır ve tevbe ederim.