Ask icin yapilan ugulamalar gunah mi?

ebrutmr

Kayıtlı Üye
Selamun aleyküm sevgili @Jare1
Kafan darma duman bir halde ki soruyu katletmişsin.
Ben anladığım kadarıyla izah edeyim. Umuyorum ki maksat hasıl olur.

Kötü huy, kolay kolay gitmez. Bu fayans değil ki, çamaşır suyu dökelim iki fırçayla, suyla geçsin gitsin. Söz konusu bir insansa şayet çok zor, imkansız degil ama zor.
Tavsiye kabul edersen hiç kendine bulaştırmamalısın bu adamı.
İmtihanına imtihan ekleme. Dipsiz kuyuya neyine güvenerek atlayacaksın?

Sen sensin, sende bir parça insansın.
Nefis ve de ruh sahibi aciz bir kulsun.
...

İkincisi ise kötü huyu izale eden ayetler var, evet, yöntemi de var. O adamın nasibi varsa, Allah kader dairesinde kötü huyunu ilimle giderecekse zaten ilmin sahibine yolunu bir şekilde düşürtür. Senin istemenle olacak şeyler değil. Her şey Allah ın dilemesiyle olur. Anormal yardımlarla ekstrim bir beklentiye kapılman iyi değil. Saglıklı bir hayat vaad etmez bu beklentiler. Bu sebeple sen elinden geleni yani madde aleminde yapabileceğini yap (ki elin adamı için sana duadan başkası da düşmüyor bunu unutma.)gerisinin planı seni aşar. Allah ın işi üzerinden plan yapamayız.
Biraz teslimiyet...
Bu kaygılar seni santim santim çürütür.
"Bu ilişkiler bu zaaflar
Seni yiyip bitirir, seni yiyip bitirir
Dirhem dirhem azalırsın."
...

Sevgiler...
(y)(y)(y)
harika bir yorum

Jare1

Kayıtlı Üye
Selamun aleyküm sevgili @Jare1
Kafan darma duman bir halde ki soruyu katletmişsin.
Ben anladığım kadarıyla izah edeyim. Umuyorum ki maksat hasıl olur.

Kötü huy, kolay kolay gitmez. Bu fayans değil ki, çamaşır suyu dökelim iki fırçayla, suyla geçsin gitsin. Söz konusu bir insansa şayet çok zor, imkansız degil ama zor.
Tavsiye kabul edersen hiç kendine bulaştırmamalısın bu adamı.
İmtihanına imtihan ekleme. Dipsiz kuyuya neyine güvenerek atlayacaksın?

Sen sensin, sende bir parça insansın.
Nefis ve de ruh sahibi aciz bir kulsun.
...

İkincisi ise kötü huyu izale eden ayetler var, evet, yöntemi de var. O adamın nasibi varsa, Allah kader dairesinde kötü huyunu ilimle giderecekse zaten ilmin sahibine yolunu bir şekilde düşürtür. Senin istemenle olacak şeyler değil. Her şey Allah ın dilemesiyle olur. Anormal yardımlarla ekstrim bir beklentiye kapılman iyi değil. Saglıklı bir hayat vaad etmez bu beklentiler. Bu sebeple sen elinden geleni yani madde aleminde yapabileceğini yap (ki elin adamı için sana duadan başkası da düşmüyor bunu unutma.)gerisinin planı seni aşar. Allah ın işi üzerinden plan yapamayız.
Biraz teslimiyet...
Bu kaygılar seni santim santim çürütür.
"Bu ilişkiler bu zaaflar
Seni yiyip bitirir, seni yiyip bitirir
Dirhem dirhem azalırsın."
...

Sevgiler...
tesekkur ederim