Antik Yunanda İlk Kadının Yaratılması

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
Katılım
5 Haz 2008
Mesajlar
7,100
Tepkime puanı
4,989
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
İLK KADININ YARATILMASI

Prometheus'un kurnazlıkla çalarak insanlara verdiği akıl onları şımartınca Zeus o zamana kadar yalnız erkeklerden ibaret olan insan topluluğuna ceza vermek istedi ve onlara kadını gönderdi. Zeus , oldukça başarılı bir usta olan oğlu Hephaistos'tan kadını yaratmasını istedi. Hephaistos babasının isteği üzerine çamuru su ile yoğurdu ve görenleri şaşırtacak güzellikte bir kadın vücudu yarattı.

Olympos'ta oturan tanrıçaların en güzeli olan ve kendi karısı olan Aphrodite'in vücudunu model olarak kullanmıştı. Heykel bitince onun kalbine ruh yerine bir kıvılcım koydu. O zaman heykelin gözleri açıldı. Kolları bacakları kıpırdamaya ve dudakları konuşmaya başladı. Onu süslemek için bütün tanrılar ve tanrıçalar yardım ettiler. Herkes kendisinden ona bir şey armağan etti ve ona Rumca "bütün armağan" anlamına gelen Pandora adını taktılar. Athena ona güzel bir kemer, süslü elbiseler verdi. Letafet perileri Kharites beyaz göğsüne parlak altın gerdanlık taktılar. Aphrodite başına güzellikler saçtı. Güzel saçlı Horalar ilkbahar çiçekleriyle onu süslediler. Hermes Pandora'nın kalbine, hıyanet ve aldatıcı sözler yerleştirdi. Zeus da ona esrarlı bir kutu armağan etti ve ona dediki; Sakın verdiğim kutuyu açma, içindeki iyi şeyler uzaklara kaçar ve onların yerine fenalıklar gelir, seni rahatsız ederler. Bu kutuyu iyi sakla bütün insanların saadeti ve felaketi bu kutunun açılıp açılmamasına bağlıdır. Böyle dedikten sonra baş tanrı ilk kadını yeryüzüne indirdi ve Prometheus'un kardeşi Epimetheus'a gelin olarak gönderdi. Prometheus kardeşine Zeus'dan hiç bir şekilde hediye kabul etmemesini tembih ettiği halde Pandora'nın güzelliğine hayran kalan Epimetheus öğüdü tutmadı ve onunla evlendi.

Pandora da tıpkı tüm kadınlar gibi doğuştan meraklı olduğunda dünyaya gelir gelmez kutunun içinde ne olabileceğini düşünmeye başladı ve Zeus'un uyarısını unutarak kutuyu açtı. Kutunun içindeki hastalık, keder, ıstırap, yalan, riya gibi insanları rahatsız edecek ve onları felakete sürükleyecek ne kadar kötülük varsa hepsi açılan kutudan kuşlar gibi uçuştular. Pandora hatasını anlayarak biraz sonra kutuyu kapadı ancak kutuya kapatılan kötülüklerin arasında, insanları yaşatacak, teselli edecek "ümit" te vardı. Fakat ümit dışarı çıkamamış kutuda kalmıştı.. Böylece Zeus ilk kadını beraberinde kötülüklerle dolu bir kutuyla yeryüzüne yollayarak insanlardan intikam almıştı.
 

vampir

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Nis 2010
Mesajlar
86
Tepkime puanı
6
Konum
Antalya / İzmir
İş
Öğrenci - Klasik Filoloji
Akıl değil de ateş diyelim,çünkü Prometheus ateşi çalıyor. Olay aslında şöyle: Prometheus (önce-gören) bir kahindir ve insanların üstün olduğu bir yaşam istemektedir. Zeus'u kandırarak insanları ayaklandırır ama Zeus insanlara ceza verir ve ateşi ellerinden alır. Ancak Prometheus Zeus'u bir kez daha kandırır ve ateşi çalarak insanlara geri götürür. İkinci kandırılmayı kendine yediremeyen Zeus, Prometheus'u bir dağın tepesinde sütuna zincirler ve her gün karaciğerini bir kuşa yedirtir. İnsanlara ceza olarak da Pandora'yı yaratır.

Ek bilgi de vermek isterim:
πᾶς(pas): bütün,hepsi
τὸ δῶρον(dΟrοn) : hediye,armağan kelimelerinin birleşiminden oluşan femininum cinsli bir isimdir :)

Yazınıza Saygılar...
 

Osiris

Kayıtlı Üye
Katılım
23 Kas 2008
Mesajlar
695
Tepkime puanı
128
Kadının ceza olarak gönderilmesi =)

İşte Pandora =)

Pandora.jpg
 

Little Tin Goddess

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Kas 2011
Mesajlar
65
Tepkime puanı
11
Konum
İstanbul
İş
GSF
O hikayede pandora kutuyu açtığında hastalık,savaşlar vb kötülükler fırlar kutudan tam onları kurtaracak umut dışarı çıkacakken pandora kutuyu kapatır umutta içerde kalır :(
 

sunit

Kayıtlı Üye
Katılım
15 Ağu 2011
Mesajlar
63
Tepkime puanı
19
Konum
Ankara
Ateş:Akıl bu nedenle her iki versiyon da doğrudur. Kutuda hala umut var, umudumuzu yitirmeyelim :)
 
Üst