anne ile çocuk yada çocukları arasında pisişik bağ ne kadar sürer?

taroh

Kayıtlı Üye
5.5 aylık bebeğim var.bebek olduğu için mi bilmem sanki gözlerime bakıp bile hissettiklerimi birebir hissediyor.benim ilk bebeğim.çevremde bu konuda kendim gibi örnek görmedim.annemle benim nasıldı bilmiyorum.benim terazi yükselen akrep kızım ise koç yükselen ikizler. benim annemin kızımın ay burçlarımız yay. benim makat çatlağım var düzelip tekrarlıyor.bunun psikolojik etkisi olmasından korkuyorum ona.kocamın ailesini sevmiyorum.haklı çok sebebim var.bu hissiyetı da ona geçirirmiyim bilmiyorum.bunun için özel çabam yok tabii.

Ü

Üye silindi 58480

Bu psisik bag cocuk dogdugunda en kuvvetlidir. Cocuk hala anneye 100% bagimli ve onun kendisinden bir parcasidir. Benligi annenin benligidir. Ama sut bagi kesildiginde bu psisik bag azalmaya baslar. Cocuk gelistikce, yemek duzenini anneden degil de tabiattan aldikca, farkli besin maddelerini ihtiyac duymaya basladikca, akrabalarini, bakicisini, arkadaslarini, cizgi filmleri tanidikca yuzde 100 anneye bagli olan bilinci anneden aldigi arkaplan destegi ile dis aleme acilmaya baslar.

Burada annenin ozguvenli olmasi ve cocugunun ustune dusmemesi cok onemlidir. Zaten Allahin yarattigi formatta cocuk anneye bir sure bagli kalacaktir. Onemli olan burada cekirdek inanc asilamaktir. Cocuk cekirdek inanc uzerinden hayattaki olaylari faydasina cevirmeyi ogrenir. Herseyi ogretmeye kalkarsaniz cocuk bloklanir. Bu dogal surece yapay olarak mudahale edilirse cocugun dogal akis rezonansi bozulabilir.

taroh

Kayıtlı Üye
Bu psisik bag cocuk dogdugunda en kuvvetlidir. Cocuk hala anneye 100% bagimli ve onun kendisinden bir parcasidir. Benligi annenin benligidir. Ama sut bagi kesildiginde bu psisik bag azalmaya baslar. Cocuk gelistikce, yemek duzenini anneden degil de tabiattan aldikca, farkli besin maddelerini ihtiyac duymaya basladikca, akrabalarini, bakicisini, arkadaslarini, cizgi filmleri tanidikca yuzde 100 anneye bagli olan bilinci anneden aldigi arkaplan destegi ile dis aleme acilmaya baslar.

Burada annenin ozguvenli olmasi ve cocugunun ustune dusmemesi cok onemlidir. Zaten Allahin yarattigi formatta cocuk anneye bir sure bagli kalacaktir. Onemli olan burada cekirdek inanc asilamaktir. Cocuk cekirdek inanc uzerinden hayattaki olaylari faydasina cevirmeyi ogrenir. Herseyi ogretmeye kalkarsaniz cocuk bloklanir. Bu dogal surece yapay olarak mudahale edilirse cocugun dogal akis rezonansi bozulabilir.
benim şahsen bunun bloklandığını düşünüyorum.belkide yaşadığım sağlık sorunları bundan gelebiliyor diye düşünüyorum.bazen kızımı koruyamadığımı düşünüyorum fakat bir insan olarak insani sınırlar içinde yetemediğimiz durumlar ve yetemediğimizde de kişinin kendisinin zorluklara direnç göstermesi gerektiğini düşünüyorum.kocamın yada kendi ailemin enerjilerinin pek bulaşmasını istemiyorum.çalıştığım için mecburen kendi anneme bağımlıyım kızıma baktırmak için.kocamın ailesi de tuhaf kocam dahil evde durmazlar kızımın onları daha çok sevmesini beklerler.

Ü

Üye silindi 58480

Kizinizi koruyamadiginizi dusunmek olmaz.
Koruyacak gucunuz yoksa tehlike islemeyecek demektir, gercek bir tehlike soz konusu oldugunda o gucu icinizde zaten bulursunuz. Bunu kisisellestirmeyin cunku bebeginizi Allah koruyacagi icin size harici bir kuvvet verir. Bu boyledir.

Tavuk bile kediden, kopekten, insandan korkar, ama yavrusunun uzerine yuruyen olursa normalde olmayan bir kuvvetti uzerinde bulur ve tehlikeyi savusturur. Insan, kopek kedi bile hakiki bir tehlikeye karsi bir tavuktan urperirler.

Tabiat boyledir. Gucsuz olan sizsiniz ama size guc veren faktor zaten cocugunuz. Olayi tersten gorun.

ihtiyar76

Banlı Kullanıcı
Doğum yapıp eve geldiğimiz de kayınvalidem yine nefret kusmaya başlamıştı. Kötü söz söylemez, karşılık vermezdim. Nerede okuduğumu hatırlamasam da "bebeğinize doğduğu ilk günlerde kulağına ne söylerseniz o gerçekleşir " cümlesini hatırlayıp, asla babanneni sevme ve onun gibi olma dedim.
Söylediğim günden itibaren bariz bir şekilde yanına yaklaştığında bile ağladı. Şimdi babasıyla ayrıyım. Babannesi dahil herkese saygılı olmayı öğretsem de hala babannesi ile arasında sevgi bağı oluşmadı.

taroh

Kayıtlı Üye
Doğum yapıp eve geldiğimiz de kayınvalidem yine nefret kusmaya başlamıştı. Kötü söz söylemez, karşılık vermezdim. Nerede okuduğumu hatırlamasam da "bebeğinize doğduğu ilk günlerde kulağına ne söylerseniz o gerçekleşir " cümlesini hatırlayıp, asla babanneni sevme ve onun gibi olma dedim.
Söylediğim günden itibaren bariz bir şekilde yanına yaklaştığında bile ağladı. Şimdi babasıyla ayrıyım. Babannesi dahil herkese saygılı olmayı öğretsem de hala babannesi ile arasında sevgi bağı oluşmadı.
aa ben onu bilmiyordum.doğduğu ilk günün gecesi annem vardı yanımda.bol bol konuşmuştu ona sevgi sözcükleri söylemişti.kızımda onun kara çerçeveli gözlüklerine baka baka onu masal dinler gibi dinlemişti daha dünyaya gelişi bir günü bile bulmadan :D.sonuç şuan anneannesini çok seviyor ve sevmeyi anneannesinden öğrendi ona güldüğü gibi babane ve dedesine gülmüyor.bunu da pek azetmiyorlar.

ihtiyar76

Banlı Kullanıcı
Bebeklerin saf sevgiyi ve yapaylığı ayırt ettiğine inanıyorum. Çocuğunuzu koruyamadığınızı düşünmeyin. Ufak tefek bir kadınım ama evladıma gelecek bir zarar yada üzülmesine sebep olacak bir davranışta kocaman bir dev oluyorum. Benim kızım 10 yaşında. Ufak ufak isyanlara, kendi doğrularını öğrenmeye ve uygulamaya başladı. Hatalarında ve başarılarında koşulsuz sevgi ve desteğinizi vereceğinizi bilmesi yeterli.

sin valor

Kayıtlı Üye
@taroh açtığınız başlığı cevaplarsak; siz ikinci çocukluğunuzu yaşayana dek sürecektir, her birey genç yada ihtiyar olsun önünde sonunda kordonunun bağlı olduğu karna dönmek ister, kan kanı her zaman çeker. Çocuğunuzun önünde, çektiğiniz sıkıntıları gözüne batırmazsanız, yadırgayacağı bir şey olmayacaktır, siz istediğiniz kadar kan kusup kızılcık için, müsterih olun. Onlar muhafaza ediliyorlar

Hopemore

Kayıtlı Üye
Arada özel bağ olması normal. Bazı anne-bebek ilişkisi diğerlerinden daha farklı, özel olabilir. Annem de ben bebekken konuşacak gibi baktığımı her göz göze geldigimizde kendisinin gözlerinin dolduğunu ve o yaşta konuşup bir şey söyleyecek gibi olduğuma neredeyse inandığını söylüyor. Tabii şu anda aramızdaki bağ bu kadar sıkı değil maalesef:)
Aşırı değişik bir durum sayılamaz
Yine de böyle hissettiğiniz için sizin adınıza sevindim

taroh

Kayıtlı Üye
cevaplarınız ve ilginiz için gerçekten çok teşekkür ediyorum.bu bağ konusuna en zıt örnek benim kardeşim sanırım.kendisi annemi psikolojik olarak çok yıpratır.onun olumsuz hali bana bile yansır ben küçükken onun annemden sonra tek bakıcısıydım.şimdi bana düşman gibi.bende kavga etmesem de hiç konuşmamaktayım.onun olumsuz hallerinden etkilenmemek için.